GlfflTE EN GET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADFERTENTIE-READ VOOR HE p 1 I l I Mi ft i i I No. 56. I L I 1875. DERTIGSTE J R G 14 WOENSDAG N. L 1 J twite A 1’ k o 4 4. n d i ff i n O o 1^: 1 SUTklH ii. IL et 'je I. a BEKENDMAKING. 6 gadering. van mr. ■J '1 Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissemenls-rechlbank te Sneek den heer mr. W. Gorter, thans griffier bij het kantonge recht te Hol werd. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 50 60 70 80 >or 15 )or 34 51 ior or or 14 50 ,554 17 53 43 IS- 1. 938 8G6 796 695 598 566 486 396 557 398 235 57 283 172 65 9 J la :n ;n i- v. v. t. i. 10 20 30 40 li- je ze 45 a- m ^la I Uit Zierikzee vertrok vóór 9 jaren een vracht rijder met de noorderzon naar Amerika, na zich aan het verduisteren van toevertrouwde gelden te hebben schuldig gemaakt. Dezer dagen een uitstapje naar zijn vroegere woonplaats onderno men hebbende, ging hij den officier van justitie om verlof vragen tot het bezoeken van een bloed verwant, die zich in ’t huis van arrest bevond. De officier echter zorgde terstond dal de Ameri kaan zelf in dat logement een plaats kreeg. Het Vad. acht het hoog spel, wat het D. v. Z. H. wil, dat de Tweede Kamer neg bijeenko- me, om de herziening der kiestabel in behande ling te nemen. Het D. v. Z, H. meent dat de met het onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen, welke, tot vrijstelling of uit sluiting van den dienst der schutterij, zijn ingé bracht, dit jaar hare tweede zitting zal houden,. 1875, no. 6, zijn vastgesteld I. BESLUIT tot heffing van SCHOOL GELD AAN DE OPENBARE SCHOOL VOOR MEER UITGEBREID LAGER ONDERWIJS VOOR MEISJES TE SNEEK. Van iedere leerling der nieuwe Meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs zal een schoolgeld worden geheven van twintig gulden ’s jaars. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk be sluit van 9 Juni 1875, no. 16. De Duitschers noemen alsden persten le- vensduur-berekenaar den grooten sterrekundige Halleij, doch ten onrechte. Halleij schrepf eerst in 1693 toen de Witt reeds sedert 21 jaren vermoord was. In de Amstérdarnsche Gemeenschappelijke Vleesehhouwerij” gaat het. volgens ’l Hbl., erg ongemeenschappelijk toe. Eenige maanden gele den ontstond een administratiel geschil in het be stuur, dat tot de leden doordrong. Thans wordt van niet minder dan van slechte, ja valsche boek houding gesproken. Op een dezer dagen gehou den vergadering heeft zelfs het woord schurk door de zaal geklonken. Het oordeel van den rechter zal in de hangende geschillen worden ingeroepen, ten minste dit scheen te moeten worden opge maakt als het resultaat der zeer onstuimige ver- n-aderinc. Levensverzekering staat lijnrecht tegenover lijf rente, zoowel wat vorm als doel aangaat; beiden zijn echter kansovereenkomsten. Bij het aangaan eener levensverzekering be oogt de verzekeraar, met zijn dood aan een ze keren persoon eene bepaalde som na te laten. Daarvoor betaalt hij zijn leven lang jaarlijks een zekere premie. De verzekerde weet niet hoeveel hij aan den verzekeraar, alles te zamen genomen, zal moeten Betalen aangezien hij den dag van zijn dood niet kentdoch aan den verzekeraar is ’t precies bekend wat hij schuldig is alleen maar is de opvorderbaarheid afhankelijk van den dood des verzekerden. Bij lijfrente is het juist andersom. De lijfrente-nemer geeft eene vaste som met het doel daarvan zijn leven lang zelf rente te genieten. De nemer weet precies, wat hij kwijt is, doch geenszins, wat hij, summa summarum, zal terug krijgen. Wel geven de sterfte-tafels met groote nauw keurigheid de levenskans aan, doch dit zijn slechts kans-berekeningen van gemiddelden levensduur in gewone toestanden. Zij gelden niet zoo zeer ieder individu afzon derlijk, als wel allen te zamen genomen. Bijv, wanneer er zijn 100 personen van denzelf- den leeftijd, dan kan men vrij nauwkeurig bepalen, hoeveel jaren zij nog te zamen zullen leven, doch geenszins: hoevelen er ieder jaar zullen sterven nog veel minder dus: wie. Wel is ’t zeker dat getrouwde lieden langer blijven leven dan ongetrouwde, en dat de vrouwen ouder worden dan de mannen doch dit geldt ook wéér alleen voor het geheel en niet voor de individjuën. Er worden meer jongens geboren dan meisjes en toch overtreft het getal vrouwen dat der man nen, want er sterven jaarlijks meer van de laat- sten dan van de eersten, dus leven zij gemiddeld korter. Wappüus geeft een statistiek over 15 landen ge durende vele jaren en vond 100 meisjes- tegen 106,31 jongens-geboortentegen 100 doodgebo ren meisjes 140,33 j. Voor Engeland geeft men den levensduur der vrouwen op 2 j. langer aan dan die der mannen. Milnes vond voor Zweden 3,2Marg d’ Espi- ne voor Genève 3,5; Legoijt voor Frankrijk 5%. ADVERTENTI&Ü van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Het homoeopatisch onderwijs te Allentown onder Herring bevatte reeds in ’37 kliniek krankenbezoek semiotiek pharmacodynamiek materies medica pharmaceutica, botania, medica, diacticaen algemeene speciale therapie chirur gie obstetrie medicina forensis pathologie en physiologie van den mensch, vergelijkende anato mie en physiologie, zoölogie, psychologie, minera logie, chemie, physica, geologie, astronomie, ma thesis, historia medicinae et scientiarum naturali- um, .Grieksch, Latijn, Duitsch. In Amerika staan de levensverzekeringmaat schappijen vrij hoog daar het slaats-toezicht er zeer streng op is vooral in New-York. Alleen mag er verzekerd worden ten behoeve van de weduwe en de weezen. Bij insolventie des verze kerden valt de verzekerde som niet in den boedel. De centrale Kiesvereeniging in het district Zut- phen heeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. De candidaat der anti-revolutionairen is JE. baron Mackay. VERORDENING op de invordering van bovenbedoelde schoolgelden. Art. 1. De betaling der schoolgelden heeft bij vooruitbetaling plaats in vier termijnen en wel op 1 September 1 December 1 Maart en 1 Juni. Zij worden ingevorderd door of van wege den Gemeente-ontvanger. Ingeval eene leerling in de eerste helft van een kwartaal overlijdt of de gemeente verlaat zal de helft van hel over dat kwartaal betaalde schoolgeld worden teruggegeven. Art. 2. Tot de betaling der schoolgelden zijn verplicht de ouders of voogden of, zoo deze niet in de gemeente wonen, degenen bij wie de leer lingen zijn gehuisvest. Art. 3. Vóór de verschijndagenin art. 1 al. 1 vermeld, zendt de Hoofdonderwijzeres aan Bur gemeester en Wethouders eene naamlijst van de leerlingen met vermelding van degenen die, vol gens art. 2 het schoolgeld verschuldigd zijn. Deze lijst wordt door Burgemeester en Wethou ders aan den Gemeente-ontvanger ter invordering loegezonden. Art. 4. Bij weigering of nalatigheid in de be taling zijn de artt. 258262 der Gemeentewet toepasselijk. Afgekondigd te Sneek den 14 Juli 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris II. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de belangheb benden bekend, dat de Commissie- uit hel plaat selijk bestuur, ingevolge art. 15 der wet belast BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek doen le weten dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 12 Mei De welvaart is ook van grooten invloed op den levensduur. Casper’s onderzoekingen geven het volgend resultaat. Op 1000 personen leven na 5 jaar 945 welgestelden 655 armen Hij stelt de gemiddelde leeftijd der eersten op 50 en der laatsten op 32 jaar. Intusschen wordt de gemiddelde levensduur langerdoch ’t is onmogelijk dien juist te bepa len, daar de gegevens dikwijls gebrekkig zijn. In Genève zijn echter sints 1560 nauwkeurige dood registers gehouden en daaruit welen wij, dat in dat jaar de gemiddelde levensduur was 22 jaar en 6 maanden, in 1833 40 jr. 5 m. In de 14e eeuw stierf te Parijs 1 op 16 inwo ners, in de 19e 1 op 32; in 1690 in Engeland 1 op 33, thans 1 op 42. Ook uit de toeneming der bevolking kan de langere levensduur bewezen worden. De eerste levenskans-tafels zijn door Johan de Witt gemaaktde beste zijn, meen ik, nog die van Lobatto. Doch er moet ook nog rekening gehouden wor den met het beroep de voeding, de gewoonten, de woonplaats enz. van den persoon, wiens levens duur men wil berekenen. Sints lang is het erkend, dat het sterven van den mensch, hoe schijnbaar toevallig wel dege lijk aan Wetten gebonden is. Bij de geboorte is het gevaar van sterven het grootst, doch dit vermindert dagelijks tot aan het 10de levensjaar in hetwelk een stilstand schijnt in te tredendie lot het 14 voortduurt dan neemt het stervensgevaar steeds toe, doch in ge ringe matena het 55e levensjair is de toene ming veel sneller en wordt zij van dag tot dag grooter. Het 63e levensjaar gaat voor het gevaarlijkste door, en heet daarom het moordjaar; dit is ech ter geheel zonder grond en ontleend aan het Ganzenborddaar met no. 63 het spel uit is. Het bedrijf is ook van grooten invloed op den levensduur. De geestelijken leven gemiddeld het langst; men treft onder hen de meeste hoogbejaarde lieden aan. Eene statistiek in ’74 uilgekomen leert dat 70 jr. oudwaren opde 1000 levenden van de geestelijken 42; landbouwers 40; kooplieden 33; ambtenaren en officieren 32; ingenieurs en advo- katen 30; onderwijzers 27; geneesheeren 24. Alle statistici zijn het er over eens, dat de gees telijken hel langst- en de geneesheeren het kortst leven. In Noord-Amerika zijn enkele levensverzeke- ring-maatschappijen, die voor verzekering van een persoon, die de homoeopatische geneeswijze volgt, lager premie neemtdan van een, die allopathie voorslaat. De reden hiervan zal wel te zoeken zijn in de vooronderstelling, dat de opleiding van genees heeren der eeiste richting beter is dan die der laatste. BIX?V KAL, AND- in hel gemeentehuis alhier op Woensdag den IJk Juli aanstaande, des voormiddags ten U'/2 ure, tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, in gébracht, alsmede tot onderzoek van hen, die, bij nummerverwisseling voor anderen, verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen ge houden worden, geene i edenen tot vrijstelling le hebben en, voor zooverre zij dienstplichtige nummers getrokken hebben, niet val en in de termen van art. 3 der wet, van den 11 April 1827, sub letter a, b, c, 1 en m van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfdblijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrij stelling in een volgend jaar te doen gelden. En, opdat zulks kome ter kennisse van een ieder, wien het aangaat, zal deze worden afge kondigd zoo als gebruikelijk is. Sneek, 6 Juli 1875.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten GATE. De Secretaris, H. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1