T rm »ws- en Aiimmm-iiLAD voor de GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I i 1 No. 57. 1857. ZATERDAG 17 JULI. Levensverzekering. EN. BOTERVAT E IV. I 00 i stuk. L I - a v 37,0 /10 3% 2 7.» 8% 31% 1.97 1%. SiEEO de d en' inga. I ii. 8,50, ver- B I X X E X' I. A X on- ge- 58,50 i Mr. W. F S. jongen datum althans Ai den ;ma ian- Iphi icob ?ou- urk- van te Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs vbor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. en, •dé, in.) 1,50 a :ere) t 140 leren, n 16 f8 a ƒ32; 5 50 6,5 55 7,17 7,53 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 951 door door door 1014 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, tengevol ge van het ontslag door mr. J. P. R Tak van Poortvliet als lid van de Tweede Kamer genomeu, bepaald, dat de verkiezing van een lid in het hoofdkiesdistrict Middelburg voor het tijdvak, loo- pende tot den 20sten Sept, e k., zal plaats heb ben op Dinsdag 3 Aug. e.k. en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 17 Aug. daaraanvolgende. De heer Tak heeft ontslag genomen met het oog op zijn candidatuur te Zutfen in verband met de 2de alinea van art. 61 der kieswet, luidende: «De in een briefje ingevulde naam van een lid der vergadering, ter wier aanvulling wordt ge stemd, welks beurt van aftreding op het tijdschip, waarvoor deverkiezing geschiedt, nog niet is gekomen, wordt voor niet geschreven gehouden." 6,00, >7,50 28,50 9.50; OÓ k jerk- bij- rna ilius, inga. ken van handteekeningen; 2. twee misdaden het gebruik maken dier valsche stukken en dier zake veroordeeld conform het requisitoir van hot O. M. tot een tuchthuisstraf voor den lijd van zeven jaren tot betaling van vier geld boeten elk van 50 en in de kosten van het geding. Bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Groningenis Anrie Elexander Roelin gewezen boekhouder bij den agent der Geldersche Gre- dietvereeniging te Groningen, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan 1. twee misdaden van valschheid in geschriften van koophandel, a. door inlassching eener beschikking, b. door het nama- De jacht op waterwild wordt in Friesland ge opend op Maandag 16 Augustus a. s. botervaten uit zoogenaamde Dordsche of Rijnsche duig&n ïnag geschieden tot en met 31 Mei 1876; en d^t^bij het zelfde besluit, het maken van bo tervaten uit Oostzeesche eiken stameinden, bij wijze van proef, is toegelaten tot hetzelfde tijd stip. Sneek 15 Juli 1875. J. TEN GATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. A M. Juli. 7%. i'/4 02'4 01% 17.» 5% De kantonrechter te Vlissingen heeft J. S. lidmaat der Nederl. Hervormde gemeente aldaar veroordeeld tot betaling van den kerkelijken hoof- delijken omslag, welken hij weigerde te voldoen, hoofdzakelijk op grond, dat hij niet vrijwillig lid van het Kerkgenootschap was geworden. In Nederland ontbreekt alle toezichten toch zijn de maatschappijen er niet slechter dan elders, alhoewel er onder het koorn veel kaf is. Bij ons is deze soort van verzekering met po pulair en ook nog van nog geen eeuw oud. Zelfs ons woord daarvoor is onjuist: men kan zijn leven niet verzekeren, al zegt de Wet het ook. »Het leven van iemand kan verzekerd worden”, zooals art. 302, Wetb. v. Kooph., luidt, is onwaar. Juister is de Fiansche bepaling assurance sur la vie. Zóó is het verzekering op niet van iemands leven. Van den levensduur hangt de tijd der betaling af. Dat die tijd eenmaal komen zal, is zeker. In zooverre verschilt deze verzekering van alle overige, dat de verzekeraar eener som op iemands leven, de verzekerde som eenmaal zeker zal moe ten betalen, terwijl dit bij den verzekeraar tegen brand-, hagel-, zee- en andere schade niet het geval is. Deze verzekeraars gaan eigenlijk eene wedding schap aan, dat er geen schade zal komende verzekerde wedt, dat zulks wel ’t geval zal wezen. Het verschil van kans bepaalt de premie. Bij levensverzekering beslaat geen kans, alleen uitstel van betaling; en naar den waarschijn lij ken tijd, waarop die zal moeten geschieden wordt de premie geregeld. «Het zoogenaamde breken met partijverleden in militaire zaken door' het derde ministerie Thorbecke en de nationale instelling,” is de titel eener brochure, waarin de oud-minister van oor log, M. D. graaf van Limburg Stirum, eene lans breekt, voor de afschaffing der dienstvervanging (die hij ironisch .>de nationale instelling” noemt) Hij betoogt o.a. denadeelen der dienstvervanging, die onder welken vorimook en hoe gewijzigd ook op «vernedering van volk en leger beide uitloopt.” Ze heeft tenminste zesdelei schadelijke werkingen. Hij doet ten slotte een beroep op zijne landgenooten, inzonderheid de niet-militairen, ten behoeve van de verplichte persoonlijke dienst, om een «league” te vormen met hst doel, om voor Nederland de oplossing te verkrijgen van de groote militaire en sociale kwestie van dezen tijd. Deze league moét, volgens den schrijver gevestigd zijn in de residentie en moet zich ten doel stellen de kwestie meer bevattelijk en fami- laar te maken en het egoïsme dat de heilzame hervorming tegenhoudt, door een minder bekrom pen gevoel te doen vervangen. Hij roept'elk die overtuigd is, dat wij de algemeene beweging ten spoedigste moeten volgen tct deelneming op. Wel is z.i. eene afdoende verbetering onzer le vende strijdkrachten zonder grondwetsherziening onmogelijk, maar de eerste stap kan zonder dat ge daan worden. Door tusschenkomst van de dagbla den zal worden bekend gemaakt, waar en wanneer de eerste bijeenkomst van belangstellenden zal ge houden worden tót organisatie van een bond strekkende om onvervreemdbaarheid van weer- plicht voor Nederland te verkrijgen. «Vooral ech ter wenschte ik te weten’ zegt de schrijver wie van hen, die geld genoeg hebben voor het pri vilege van art. 4 zich al dadelijk bij de league’ zouden willen aansluiten. Hiertoe verzoek ik ie der hunner, die tot medewerking geneigd is mij zulks, franco, Wagenstraat 45, te willen doen kennen. Van militairen, uitgenomen de ge lukkigen welke de parlementaire strategie be oefenen, en de ongelukkigen, die zich hebben verkocht, en van de overgroote meerderheid van al de overigen voor wie het privilege enkel schyn is (het gros der natié), met uitzondering van hen, die zich te koop stellen en van hen die het eigen vleesch en bloed veil hebben, be hoef ik de sympathiën niet in te roepen. Want die zijn door hun welbegrepen belang verzekerd.” Eigenlijk behoort de levensverzekering niet te huis in Wetboek van Koophandel, maar had zij moeten geplaatst zijn in het Burgerlijk Wet boek en wel in den XVIen Titel van Boek III doch de Wetgever was evenmin op de hoogte van zijn onderwerp, als toen hij het recht van beklemming onder de verbindlenissen bracht. Het recht van beklemming, dat alleen in de provincie Groningen bestaat, behoort tot de za kelijke rechten, en moest dus zijn opgenomen in Boek II. Dat in ons land zoo weinig gebruik gemaakt wordt van levensverzekeringen, is jammer, vooral voor hen, die bij den dood weinig of niets nalaten. Voor dezulken is diè verzekering teer aan te bevelen, bij welke- de premie wekelijks wordt betaald. Dat draagt gemakkelijk. Daarom ben ik voor zieken fondsen. SNEEK, 16 Juli. Gisteren morgen had op het stadhuis de pro motie plaats van de leerlingen der Latijnsche school. Dr. L. P. Ouwersloot hield eene rede over de maatschappelijke toestanden in de dagen van het Romeinsche keizerrijk. Daarna werden van de 5de kl. tot de acade mische lessen bevorderd G. Elzenga, P. N. Lo- rnars en W. Jaarsma. De laatste onder voor- en begrafenis- Te Leermens, in de gemeente te ’t Zandt, kre gen twee zonen van K. O. Vrijdagavond zulk een hevigen twist, dat de een den ander met een scherp werktuig eene wonde toebracht, die onmiddelijk den dood ten gevolge had. De broedermoorder is in hechtenis genomen; volgens een bericht in de Gron. Crt. loonde hij niet het minste berouw. De verslagene was eerst sedert eenige weken ge-, huwd. Een ooggetuige zegt de Arnh. Crt. die evenwel zijn naam niet noemt, zoodat wij voor de waarheid van het bericht niet durven instaan, schrijft ons: »By hel passeeren van den trein op Maandag namiddag ten halt 2 bij Duiven had het volgende plaats. Eene juffrouwvergezeld van haar zoontje, wilde met den trein vertrekken en liep naar de overzijde van den weg, ondanks het roepen van den wachter, dat aan de stalionzijde moest wor den ingestapt. De vrouw was doof en hoorde dus diens slem niet. Den trein ziende, verschrik te zij en wilde terugkeeren, maar slruikelde en viel over de rails, waarover de trein passeeren moest. De locomotief was in de onmiddelijke nabijheid en het zou met haar leven gedaan zijn geweest zonder den moed en de tegenwoordig heid van geest van den pas alhier geplaatsten stationschef. Met een sprong was hij bij de vrouw, die hij greep en op een ander spoor wierp. Maar de tijd ontbrak hem om ook zich zelven te ber gen; hij liet zich voorover vallen langs de rails, zoodat de voetplanken hem rakelings passeerden, en stond, nadat de trein voorbij was, ongedeerd weder op. Het knaapje was door den wachter gered.” VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Maandag 19 Juli 1875 ’s namiddags 5 uur. Punten ter behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Adres van de Directie der Zeilvereeniging Sneek, om subsidie voor haren jaarlijkschen Zeil wedstrijd. 4. Adressen van J. J. Rooda en S. van der Zijl, om subsidie voor het houden van harddraverijen. 5. Idem van S. Baukema en A. Koster, om eervol ontslag als hulponderwijzers in de School voor K. O. 6. Adres van R. Smid c. s.om eene over dekte bergplaats voor varkens op de veemarkt. 7. Nadere inlichtingen van het Departements- bestuur der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, omtrent de Joonen van Jingerie- werksters, in verband met zijne aanvraag ofn sub sidie voor eene meisjes-industrieschool. 8. Verzoek van het Afdeelings-bestuur der Vereeniging «Volksonderwijs”, om beslissing op zijn verzoek om minvermogende bekwame leer lingen kosteloos toe te laten tot de Latijnsche en H. B. Scholen. 9. Ontwerp-Verordening, regelende den werk kring der Commissie voor het onderhoud der straten en wallen. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot verhoo- ging der jaarwedden voor de hulponderwijzers. 11. Nola van op- en aanmerkingen van hee- ren Gedeputeerde Staten, op de Gemeen le-reke- ning 1873. 12. Benoeming eener hoofdonderwijzeres aan de op te richten openbare meisjesschool voor m. u. 1. o. 13. Idem van stemopnemers voor de verkie zing van raadsleden. Het Gemeentebestuur van Sneek maakt bekend dat, krachtens het besluit van heeren Gedepu teerde Staten van Friesland, d.d. 2 Juli 1875 no. 29 (Prov. blad no. 73), het vervaardigen van Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat de Tweede Kamer weder zal bijeenkomen op Dinsdag 10 Augustus. Ik zeide, dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, vooral in New York, de controle op de levensverzekering-maatschappijen streng is. De regeering van New York neemt den zekerde zorgvuldig in bescherming. De levensverzekering-maatschappijen zijn derworpen aan eene geheime inspectie. Bovendien moeten zij ieder jaar een staat van zaken overleggen en beëedigen. Het onderzoek is hoogst nauwkeurig en schiedt door, een Insurence-Super-intendent. Levensverzeke.ring-maatschappijen mogen niet tegelijkertijd zich bemoeien met brand- of zee verzekeringen. Waar in Amerika deze bepalingen gehandhaafd zijn geworden, is nog geene levensverzekering maatschappij gefailleerd. Amerika heef! hierin veel voor, dat het circu lerend kapitaal gering, de renten hoog, de land- ontginningen groot en daarom de zekerheid meer dan voldoende is. In Engeland treft men juist het tegendeel aan. De geniale Dickons teekent in zijn Maarten Chuzzlewith de Engelsche levensverzekering-zwen- delarij uitmuntend, als hij een tafereel ophangt van de Anglo-Bengaalsche onder Jonas Chuzzle with, den pseudo-vaderinoordenaar, en consorten. Men herinnere zich hierbij den doortrapten edoch dommen, huichelaar Pecksniff, die er de dupe van werd. -X' 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1