NIEUWS- IN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEES •1 1 i F 2 I WOENSDAG EN. w1 Ui B O T E K V A T E N. 4 I i. Yz 7« 4 K te an «g de SM.I'h IANT. 1 voor.” is de hun plicht hebben verzaakt.” IC I IN E 5L1X den niet vatbaar zijn hebben "i "f f f I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. I v 50 ,5ii 17 53 13 man- Gili- ior 15 or >1 or >r >r i. ieerd erp- liter, 50 a f— A M. uli. •e. je ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor elkeji regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. - Het Gemeentebestuur van Sneek maakt bekend dat, krachtens het besluit van heeren Gedepu teerde Staten van Friesland, d.d. 2 Juli 1875 no. 29 (Prov. blad no. 73), het vervaardigen van botervaten uit zoogenaamde Dordsche of Rtjnsche duigen mag geschieden tot en met 31 Mei 1876; en dat, bij het zelfde besluit, het maken van bo tervaten uit Oostzeesche eiken stameinden, bij wijze van proef, is toegelaten tot hetzelfde tijd stip. Sneek 15 Juli 1875. J. TEN CATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. Welk een zedeloos verbond 1 En daarvan zou Nederlandde dupe moeten Worden De Maatschappij tot bevordering van toonkunst heeft een adres aan de 2e Kamer ingediend, om leerstoelen voor de geschiedenis <for schoone kun sten aan de academies op te richten. 1 beralisten door deze slechtbetaalde zaakwaarne- 1 ng een dienst doet. «Stel nu het Liberalisme in mora om op te t 'den en ge brengt het in verlegenheid en het eelt, eer we een jaar verder komen, zijn laat- kaart uit. «Daarentegen, spaar aan het Liberalisme de -eielijkheid om thans te handelen - en ge redt «Een Conservatistisch Kabinet, dat, ten gerieve v het Liberalisme, de wacht betrekt aan den id der Kroon, wordt aan de levensvernieu- g van het Liberalisme medeplichtig. Door den minister van binnenl. zaken is bij beschikking van den 8n dezer lot conrector aan het gymnasium te Winschoten benoemd de heer D. Ouwerslootkandidaat in de letteren te Leiden thans te Sneek. «De heer Tak zegt de Standaard is geen liberaal, maar een geavanceerd radicaal. «Mackay staan ook in dezen strijd met den Naam van Christus. «Of onze Zutphensche broeders zullen overwin nen als te Middelburg of zullen onderliggen als te Sneek is in ’s Heeren hand. «Maar dit staat vast ze zullen zich veel te verwijten hebben, wat onze broeders in Appinga- dam te laat betr.euren, dat ze, toen het tijd was, iSEN isser; Le- I war land; 'ij A. De Standaard zegt: «Van het Ministerie-Heemskerk is in drie ge- ichtige kwesliën misschien eene beslissing te erwachten, die ons uit liberalistische handen iel erger zou toekomen en wel: 1°. Hooger On- irwijs 2°. Herziening der Kieswet, en 3°. Her- ening Lager Onderwijs. «te hopen hebben we van een liberalistisch abinet: Niets van een kabinet-Heemskerk: ts minder dan niets. «Dit Ministerie moet, na den uitslag der ver- ezingen, óf naar den zin der liberalisten óf bij inne gratie regeeren, tenzij het aftrede. «Mag in zulk eene constillatie de keuze twijfel- htig worden gerekend? «Wordt niet veeleer wijken, waar met eere 'et is stand le houden, door Vaderlandsch be ng en Nederlandsche cordaalheid om ’t zeerst i boden «Te meer, daar men niemand anders dan de De N. Financier, deelt eene belangrijke me morie mede door het comité der Grieksche fond senhouders in Nederland aan den te Londen re- siderenden gezant opgezonden. Daaruit blijkt ten eerste, dat door Griekenland buitenlands geslo ten geldleeningen niet alleen eene, zoo wat ka pitaal als achterstallige rente betreft, volkomen wettige, maar ook door de Regeering van Ko- ning George onvoorwaardelijk erkende schuld zijn en ten andere dat Griekenland de middelen bezit om de nationale schulden te betalen, in allen ge valle op eene voldoende wijze te regelen. Het blad dringt er dan ook ten sterkste op aan, dat onze Regeering de rechtmatige en onbetwiste vorderingen onzer landgenooten op den Griek- schen staat krachtig ondersteune. Als men be denkt, dat Nederland met een bedrag van 60 millioen, dat is meer dan een derde der gehéele Grieksche nationale schuld, bij de buitenlandsche Grieksche leeningen betrokken is, dan verdient deze zaak niet slechts uit een zedelijk, maar ook uit materieel oogpunt de de volle aandacht en de ijverige zorg der Regeering. De Fiiesche Stalen hebben besloten aan de Tweede Kamer in te dienen een adres ten gun ste van het voorstel der Regeering om den zetel van het Gerechtshof voor de dr ie noordelijkste provinciën te Leeuwarden te vestigen. De heer de Savornin Lobman bekend door zijne (eerste) brochure «de Staatsschool en de Roomsche Kerk” en door een daarop gevolgde tweede brochure «aan de anti-clericalen welke laatste door het Zondagsblad van het Nieuws In de Winschoter Cour, van Zaterdag jl. komt, onder den titel: i>wat zegt gij van het 'Lendings- feest T', een artikel voor geschreven naar aan leiding van het dezer dagen te Winschoten ge houden Zendingsféest, waarin de schrijverv. d. W. zijn meening uitspreekt over dat feest. Zonder zich uit le laten over den inhoud van het gesprokene en zich te willen verdiepen in theologische quaeslien wenscht hij toch iets in ’t midden te brengen over den vorm, de inkleeding der speeches die hij geheel of gedeeltelijk heeft gehoord. Vóóraf resumeert hij de eischen, door hem aan den redenaar over godsdienstige onderwerpen ge steld «Godsdienst zegt hij is mij een ernstige zaak daarom verlang ik in de eerste plaqts van hem, die er over spreekt ernst. Niet dien stroe- ven somberen ernst die steeds het hoofd laat hangen en een langzuurzoet gezicht zetmaar dien mannelijken ernstdie over heilige dingen zonder gemaakte deftigheid, spreekt met waardig heid. Ik wil niet den doór den leekedichler ge- wraakten preektoon ik wil natuur en waarheid. Maar bij den godsdienst is natuur en waarheid juist ernst en waarheid. Een organist, die tus-. schen de regels van een plechtig kerkgezang, als interludium een Ach du Heber Augustin speelt, vergrijpt zich aan het heilige. Een rede naar, die in zijn godsdienstige rede, allerlei grap pen uien en lachwekkende of laffe vertelseltjes vlechtbrengt vreemd vuur op het altaar. Van den godsdienstigen redenaar eisch ik voortsdat hij niet maar uitstoot al wat hem in den mond komt maar dat hij vooraf wèl overdacht heeft wat hij zal zeggen dat hij samenhangend lo gisch spreke, opdat ik het geheel in mijn geheu gen kunne bewaren en teruggeven. Ik verlang, dat hij beproeve mijn verstand te overtuigen, mijn hart te roeren en mijn wil ten goede over te buigen. Mij dunkt die eischen zijn niet overdreven. Hebben de redenaars er aan beantwoord? Geen enkele heeft er in alle opzichten aan voldaan. Allendie ik gehoord heb, schenen er hun plei- zier in te hebben, hun speechen te doorspekken met een menigte anecdoten en gelijkenissen die meestal ongepast waren. Ik heb geene taal ge hoord, zooals die behoort gevoerd te worden voor een beschaafd publiek, wanneer men over ernsti ge dingen handelt. Populair willende zijn wer den zij triviaal. Pijnlijk deed het gemis aan waar- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar- warkt, op welke geene bedelaars, rijfelaars, ha- zardspelers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dinsdag den 10 Augustus 1875, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 20 Augustus daar aan volgendedes morgens acht uur, en dat vóór den 22 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald »dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek den 20 Juli 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De SecretarieH. FENNEMA. de bevordering van dat heil medewerken. Hij zou gaarne het Handboek in uw aller handen zien. Udie u geestverwanten van den schrij ver gevoelt, zou hij daardoor willen helpen om meer en meer de zelfbewuste dragers te worden van de beginselen een leven lang door mr. Groen van Prinsferer beleden en beleefd. Hij wil u in de gelegenheid stellen uw geest met zijn werk te doorvoeden tot uw eigen en der kinderen voordeel; U, die van andere geestesrich ting en overtuiging zijt, wenscht bij die gelegen heid te geven, ook met de beginselen van uw tegenstanders volkomen bekend te worden. In dien voor iemand, dan zeker vooral voor den on derwijzer is het noodig in de gelegenheid te zijn de quaestien van alle zijden te beschouwen. Hij wil dus bij u geen propaganda maken voor een bepaalde richting, hij verlangt alleen bij te dra gen tot de mogelijkheid voor u om alle richtin gen grondig te beoordeelen.” De heer Muller ziet in de aanbieding wel stel lig eene poging om propaganda te maken; waar om juist dat boek gekozen Men wil de onder wijzers winnen voor de stembus van 1877. Men zij tegen ’t onedel drijven der kerkelijken op zij ne hcede, zegt de heer Muller. Drie jongens, waarvan een 11, een 13 en een 15 jaren telt, zijn Zondag-avond te Viissingen gearresteerd wegens diefstal van twee kruiken jenever en een kruik bier, ten nadeele van stationsrestaurateur aldaar. Deze daad zou op zichzelf zoo vreemd niet zijn, ware het niet, dal de diefstal met een schier on gelooflijke brutaliteit is gepleegd. De jeugdige boosdoeners hebben nl. in een voorlocaal van het huis weten te dringen, hebben de jenever uit een daar aanwezig vat getapt en na ze zorgvuldig verborgen te hebben, op verschillende tijden op gedronken. Dat deze jonge deugnieten niet vatbaar zijn voor verbetering, kan blijken uit de omstandig heid, dat de twee jongsten reeds twee en de oud ste reeds drie vonnissen wegens diefstal ondergaan. Men schrijft uit Koliumerland aan de Leeuw. Crt.: «De oudste hoofdonderwijzer in deze ge meente is /le heer van Teijens van Lutjewoude, die gisteren zijn 78ste levensjaar is ingetreden. Sedert 1818, dus 57 jaren, is hij als onderwij zer werkzaam geweest en heeft zich gedurende die lange reeks van jaren op een alleszins loffe lijke wijze van zijn zaak gekweten, ofschoon hem nog nooit een blijk van erkentelijkheid voor ge trouwe plichtsbetrachting is ten deel gevallen. De waardige man heeft slechts di’le honderd gulden zegge 300 tractement I” De hoofdonderwijzer J. K. G. Muller heeft in ’t Vad gemeend de hoofdonderwijzers te moeten waarschuwen tegen het vriendelijk aanbod der hh. Höveker en Zoon, om aan ieder onderwijzer, die hel verzocht, een exemplaar te zenden van ’t Handboek der Geschiedenis van ’t Vaderland van mr. Groen van Prinsterer. In den brief staat o. a. «Weinige natiën zijn er wier geschiede nis zoo duidelijk als de onze toont, dat de vreeze des Heeren hel beginsel van alle wijsheid is, dat de godzaligheid de beloften des tegenwoordigen en toekomenden levens heeft. Immers ons volk werd geboren uil geloofsovertuiging het groeide en bloeide i zoolang het zich de belijdenis van het Evangelie van Christus Jezus niet schaamde, maar er goed en bloed voor veil had. Doch het ver viel en zonk tot volkomen vernietiging toe toen het zijn God verliet en zich der revolutie in de armen wierp. - Vol leering en waarschuwing is de geschiedenis onzes lands sedert de 16 eeuw. Daarom is grondige studie daarvan den onderwij zer eisch en levenstaak. Een der vrienden van den schrijver van het Handboek, wiens hart warm slaat voor het heil der jeugd, wil naar vermogen aan Althans zóó komt het ons van den Dag geacht werd geschreven te zijn met het oog op zijne candidaluur voor de Tweede Kamer en op de hulp der Roomschen plaatst thans in genoemd blad een schrijven, waarin hij de onjuistheid van het vermoeden als zou hij door die tweede brochure bij de Roomschen ex cuus over zijne eerste hebben wiilen maken tracht aan te toonen. Het doel der tweede brochure was alleen om de natie daar hij dit noodig achtte nog eens op den inhoud der geheele (eerste) brochure op merkzaam te maken. In bovengenoemd schrijven nu aan het N. v. d. D. geeft de heer Lohman in ,’t kort met deze woorden den zin en de be- teekenis zijner brochure aldus weder «Als Christen zoo bedoelde ik te zeggen acht ik de Roomsche Kerk onheilvol omdat zij de dwaling door andere dan zedelijke middelen wil bestrijden. «Als Staatsburger evenwel mag ik haar niet, beletten te doen wat ik op mijn standpunt voor mij zelf nuttig en recht acht. «Daarom wil ik geen anti-roomsche wettèn maar bestrijding echter door geestes-wapenen althans zoolang Rome hier te lande zijn eigen aardig staatsrechtelijk beginsel niet in praktijk poogt te brengen. Die bestrijding, enkel door geestelijke wapenen, is moeielijkja onmogelijk zoolang de Staat de oprichting van vrije scholen bemoeilijkt De neutrale Staatsschool toch is vooi’ die be strijding ten eenenmale onbruikbaar. «Ziedaar de zin en strekking mijner beide bro chures.” Alzoo wordt door de anti-revolutionairen de strijd tegen de Staatsschool ook daarom gestre den omdat deze onbruikbaar is om de Room schen te bestrijden en de Roomschen helpen trouw de anti-revolutionairen in dien strijd I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1