L« NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT 8NEEL 1 Jl No. 59. z gs ’EN. J i j 28,00 I yIS 7. Zo z 1 sum i k f A M and. BINNEKLAND. )O a >9,50 )O A had 1301. Voor leerares in de geschiedenis en ’t Neder- Beeslen. Minister en oud-lid der Tweede Kamer. B UI 1 T E M L A N B. OVERZICHT. SN EEK, 23 Juli. Ook te Vlaardingen is een jongen overleden ten gevolge van het gebruik van kersen met de pitten. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. >7,00, ƒ16 8 a '30; 50 >,55i .17 53 43 oor .15 oor 34 51 >or or or 14 1 1 15 2> A M. uli. Te Nijmegen, Zutphen, Groningen, Alkmaar en ’sHertogenbosch zijn guldens in beslaggenomen, welke volgens uitspraak van het muntcollege valsch en in nabootsing der echte Rijks-muntspe- cie vervaardigd zijn. maar voornamelijk met het van een aantal kapiteins het leger hier te lande >,50, - a jre) 202 eren, stuk r., te Balk. long, anus lelies Jong- 3 Ou- ir en Jo- uwes Abes leme- jouk- en de Staten- landsch aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem zijn aanbevolen D. W. A. van Bom mel van Vloten, M. J. Verstege en A. D. H. M. von Gekozen is van Poortvliet (Z.) met 1519 LO.> Potgieter’s rijke bibliotheek is, volgens de A. C., aan de gemeente Amsterdam ten geschenke aan geboden. Uit Maastricht wordt hei overlijden vermeld van den heer mr M. P. H. Strens, procureur-gene- raal bij het Prov. Gerechtshof in Limburg, oud- De uitslag der Dinsdag jl. gehouden stemming ter verkiezing van zes leden van den Gemeen teraad alhier, (reeds per afzonderlijk blaadje aan onze abonnés meêgedeeld) was als volgt Voor de periodieke aftreding waren uitgebracht 354 stemmen. Volstrekte meerderheid 178. Gekozen zijn de heeren Johs. Schijfsma met 262; mr. P. Feenstra Kuiper 212mr. C. W. A. In het huis van een overleden landbouwer, te Molenaarsgraaf, heeft men onder een steenen vloer 25,000 aan rijksdaalders gevonden. De ze som was in aarden potten geborgen. van Haersolte 202 en W. T. van der Molen met 181 stemmen. De heer S. K. H. J. Jaarsma 98 F. T. Miedema 63D. baron C. M. Pouwels 53 stemmen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 10,00 J afkomstig Het te Meppel gehouden examen voor apothe- kersleerling is voor al de 6 candidaten gunstig geweest, zijnde de hh.A. P. S. Sluiterman, te De Tijd betoogt in een bisschep van T De N. Arnh. Ct. meldt, dat Woensdag mid dag te Arnhem een soldaat der infanterie, op wacht staande bij het artilleriepark, een daar voorbijgaanden artillerist heeft doodgeschoten de getroffene is naar Naar Onze Tolk verneemt, zal bij E. Berggold in Berlijn, spoedig eene Duitsche vertaling van Multatuli’s Max Havelaar het licht zien. de garnizoens-infirmerie ge bracht terwijl de dader is in arrest genomen. Het gerucht schrijft dit ongeluk toe aan het verkeerd opvatten of streng handhaven van het consigne. Uit vertrouwbare bron verneemt de Midd. Ct., dat de Regeering de ontwerp-overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen niet heeft goed gekeurd. Het ontwerp zal dientengevolge door de Staten-Generaal niet in behandeling genomen worden. Het verslag der commissie van rapporteurs, te vens behelzende het antwoord van den Minister nopens het ontwerp tot herziening der kiestabel, is rondgedeeld. Het verslag behelst tal van be zwaren tegen het tweede ontwerp, zich oplossen de in eenige bepaalde vragen. De Minister we- derlegt onderscheiden bedenkingen en laat 1°. het voornemen eener uitbreiding van het district Amsterdam varen; 2°. wordt voorgedragen: a. een nieuw district met Loenen als hoofdplaats, samen gesteld uit eenige gemeenten van de districten Utrecht, Amersfoort en Haarlemmermeer en uit de thans bij Gouda ingedeelde Utrechtsche gemeen ten b. een nieuwe district Apeldoorn, in plaats van ’t vroeger voorgesleld Groenlo, en c. hand- i having van ’t voorgesteld district Bergen-op-Zoon, bevattende overschotten van de bevolking der districten Middelburg, Goes, Breda en Tilburg. De Regeering acht ’t van belang, dat het ont- Sneek D. Postma, te Grijpskerk P. F. A. ten Bosch, te Nieuw Leusen H. Boddi, te Uithuizen; H. Ebbinge, te Groningen, en P. A. Huber, te Wei werd. Iberts Boer, idum. i 17 v. d. annes Jan mes, d. v. werp zoo spoedig mogelijk worde behandeld de verkiezing der drie nieuwe leden kan dan op een later tijpslip in ’75 plaats hebben, dat niet veel van de opening der zitting 75/76 zal behoeven te verschillen. v. d. Meulen erlangde 109; van Scheltinge 83A. van Slingelandt GO en De overige stem men waren op verschillende personen verdeeld. Voor de "vacature-Fennema waren nitgebracht 352, waaronder 11 van onwaarde, en in blanco. Volstrekte meerderheid 172. Gekozen de heer Johs. Gorter met 195 stem men. Op den heer E. R. Bouwmeester waren 99 stemmen uitgebracht. Overige stemmen ver deeld. Voor de vacature-Reïdsma waren 353 stem men uitgebracht. Van onwaarde en in blanco 11. Volstrekte meerderheid 172. Gekozen de heer F. W. H. Mulder met 193 stemmen. Op de heeren J. Campen en H. J. J. Vis ser waren respectivelijk 60 en 47 stemmen uit gebracht terwijl de overige stemmen op ver schillende personen verdeeld waren. De uitslag der verkiezing van leden voor den Gemeenteraad van Wijmbritseradeel is al dus Getal uitgebrachte stemmen 599, waaronder 4 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 298. Gekozen de heerep J. A. Visser Sr. met 333; G. S. Gerbrandij 323; H. A. Jellema 322; P. J. Greidanus 317 en.Tj. Jorritsma met 300 stemmen. Voorts waren uitgebracht op de heeren P. Walma 224J. H. Naula 174 A. H. Hettema 172; E. J. Zonderland 166; P. H. Schuurmans 157 A. J. Breeuwsma 151 en Sj. R. Mi> nema 138 stemmen. IJlst. Getal kiezers 103ingeleverde stem briefjes 96, van onwaarde geene; geldige stem men 96. Gekozende heeren J. Ci oles met 56 en P. H. Wesselius met 49 stemmen Herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren J. D. Glastra die 48, E. Monsma die 45, P. van de Velde die 43 en W. Ruardi die 41 stemmen verkregen, x De Fransche Nationale Vergadering be gint naar vacantie te verlangen. Zij is thans bezig met de begroeting voor 1876, die vrij vlug wordt afgedaan, om daarna het vacantie-voorstel- Malartre in behandeling te nemen. De commis sie, in wier handen hel gesteld werd, heeft reeds haar rapport ingediend. Zij adviseert: dat de Kamer den 4 Augustus uiteenga om den 16 November hare werkzaamheden te hervatten. Klaarblijkelijk wordt het er op toegelegd om den levensduur van de tegenwoordige nationale vergadering nog zoo lang mogelijk te rekken door de ontbindingskwestie zoover mogelijk te verschuiven. Eerst dus weer een lange vacantie en daarna zeker weer gerekte discussiën over alles, wat bij deze Kamer niet meer ter sprake diende te ko men of door haar reeds voorlang beslist kon zijn. Het hoofd van het fransche kabinet, de heer Buffet, wiens dubbelzinnige politiek weinig strookt met de goede verwachtingen, die men bij zijn optreden van hem koesterde, schijnt bij uitne mendheid de geschikte man te zijn om de zaken op den langen baan te schuiven. Hij zou dan ook thans naar men beweert aan de zaak gaarne een zoodanige wending willen geven, dat de verkiezingen eerst in ’t volgende jaaf plaats vonden. Intusschen schijnt zijn collega Dufaure het daaromtrent met hem volstrekt niet eens te Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Zutphen waren uitgebracht 2845 stem men, waarvan van onwaarde 22. mr. J. P. R. Tak stemmen. Mr. A. baron Mackay (a., c. en w.) Het volgende is ter plaatsing toegezonden aan de Winsch. Crt. Onder leiding van den heer R. J. Blaauw, werd door de Besturen van drie Werklieden-vereeni- gingen in de provincie Groningen een vergade ring gehouden, op Zondag den 18den dezer te Sappemeer. Het doel dezer samenkomst was, om middelen op te sporen en maatregelen te beramen, tot het stichten van een provinciaal Groninger Werklie- den-Verbond, of wel, tot het stichten van een Noorder Werklieden-Verbond, waarin de provin ciën Groningen,' Friesland en Drenthe omvat zul len zijn. Tot dit. laatste is met algemeene stem men besloten, terwijl men aangesloten kan blij ven aan het A. N. W.-Verbond, teneinde met- en nevens dien Bond werkzaam te zijn. Het doel van het Noorder Werklieden-Verbond is alle gepaste en wettige middelen aan te wen den tot zedelijke en stoffelijke opheffing en poli tieke emancipatie van den werkenden stand, ten einde deze voor zijn toekomstige staatsburgerlij ke rechten voor te bereiden en op te leiden, als ook om met het recht van petitie invloed uit te hoofdartikel dat de Roermond, door het uitvaardigen van zijn veelbesproken verkiezingsmanifest, zich niet in «wereldlijke aangelegenheden” heeft gestoken, omdat de liberalen begonnen zijn aan de verkie zing eene den godsdienst vijandige, strekking te geven, en de bisschop, hiertegen afwerend en verdedigend optredende, geheel op zijn gebied blijft. De Tijd belooft voorts nog de vraag te zullen beantwoorden: of de bisschop, als hij zich in wereldlijke aangelegenheden had gemengd, hier voor in zijne hoedanigheid de bevoegdheid miste? oefenen op de hooge regeering Generaal. De middelen, om tot hel doel te geraken, zul len in hoofdzaak overigens bestaan in het bevor deren van zieken-, weduwen-, weezen-, begrafe nis- en pensioenfondsen, alsmede tot die van spaar- en voorschotbanken en het coöpereeren, terwijl de werklieden-vereenigingen in de drie noordelijke Provinciën en die zich er verder bij aansluiten willen, vertegenwoordigd zullen worden door hun te benoemen eentraal Bestuur. Tot voorbereidende maatregelen en het ontwer pen van een concept-reglement is door de voren genoemde vergaderden met algemeene stemmen een commissie benoemd van drie leden, bestaan de uit de heeren R. J. Blaauw, G. Huizinga en J. G. Schuur, respectivelijk voorzitters van de Werklieden-vereenigingen Hoogezand en Sappe meer, Groningen en Veendam en Wildervank. Met de uitkomsten der even aangeduide com missie, zullen per circulaire alle Werklieden-ver eenigingen in de drie noordelijke provinciën wor den in kennis gesteld en worden uitgenoodigd het concept-reglement mede in behandeling te komen nemeni Het Handelsblad heeft, om zijne afkeuring van het manifest van den Bisschop van Roermond te doen kennen, gezegd, dat het niet kon veron derstellen dat dit stuk van den Bisschop zelven was, natuurlijk om te doen gevoelen, hoe ongepast die handeling van den Bisscoop was. Deze heeft de uitdrukking echter als ernstig ge meend opgevat en komt nu met een Tweede manifest voor den dag, dat luidt als volgt Aan de Catholieken onzer Bisschopstad. Een der hoofdorganen van de ultra-liberale pers tracht de burgers van Roermond diets te maken, dal ik mijn circulaire aan de Gatholieke kiezers niet zelf heb geschreven, dewijl het niet kan onderstellen, dat ik als Nederlandsch kerk voogd zoo zeer tegen mijne verplichting zou kun nen handelen 1 Nu, dit laat zich begrijpen. Wat echter mijne verplichting betreft, deze meen ik zelf veel beter te kennen, dan wel alle couran tenschrijvers, en uit plichtbesef verklaar ik dan ook: 1°. dat ik bedoelden brief zelf opgesteld en eigenhandig geschreven heb, zonder iemand te raadplegen 2°. dat ik dat stuk heb geschre ven niet uit een politiek inzicht, maar wel dege lijk uit een gewetensplicht, ter onderrichting der Catholieken en ter verdediging der godsdienstige beginselen, die door het liberalisme op allerlei wijze worden verdraaid en bestreden 3°. dat ik mijn bedoeld rondschrijven hiermede bevestigd en het op nieuw aan alle Gatholieke burgers aan beveel, in de hoop dat zij er naar zullen gelie ven te handelen want ik kan, ik mag toch niet veronderstellen dat de meerderheid der Catho lieken van Roermond reeds in zooverre blind en afvallig zou zijn gemaakt, dat zij zich tegen hare godsdienstleer in de armen der vrijgeesterij, der vijanden en lasteraars van onzen H. godsdienst zou kunnen werpen. 15 Juli 1875. De Bisschop van Roermond, J. A. Paredis. De Kamp. Ct. meldt, dat een der leden van hare redactie, na de verschijning van een artikel over de inmenging van den bisschop van Roer mond in de gemeenteraadsverkiezingen zijner woonplaats, een naamlooze brief ontving, in ge brekkige taal en in allergemeenste!! toon geschre ven en eene bedreiging inhoudende, die de po litie te Kampen zal moeten nopen haar toezicht, vooral des avonds, te verscherpen. Door het Indisch bestuur is aan de regeering hier te lande de uitzending gevraagd van een honderdtal 2e luitenants der infanterie, deels om de open plaatsen aan te vullen door sneuvelen of overlijden ontstaan, oog op den terugkeer le en 2e luitenants van die bij dat in Oost-Indië sedert 1873 voor twee jaren gedétacheerd waren. Vandaar de bepaling, dat nog in de maand November a. s. te ’s Gra- venhage een buitengewoon examen zal gehouden worden van onderofficieren van het leger hier te lande, ter verkrijging eener benoeming tot 2den luitenant der infanterie voor het O.-I. leger.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1