■B Eli ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1 1 'il- Ia- 1°. 2°. 3°. 4o 5°. den 6°. F a o R»’ r B 1 XX E L1A I). I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ica te begeven, teneinde voor de candidaten, die door genoemd blad waren aanbevolen, te stemmen. drie dat an rs- r 5 r t L r Ibe ie- al- im il- ze 'a, n- M. i. o ói 7 i 1 en tk- v. id. kje V. na ts- 4°. ZaandamPurmerendHoornEnkhuizen en de Ven StavorenHindeloopenSneekLeeuwar- NijmegenVenlo langs den linker Maas- De raming der kosten is 36 millioen. De gezamenlijke lengte der aan te leggen spoor- 48 in medegebruik van bestaande r; In de raming is niet begrepen voor ad 9 ton. oever. wegen is 356 kilometers, waarvan 308 nieuw en j spoorwegen. i de subsidie den Nederlandsch-Weslfaalschen spoorweg Dezer dagen, zoo leest men in de Hervormer, poogde een aanstaand theologant het propaedeu- tisch examen af te leggen, wat evenwel met. een ongunstigen afloop geschiedde. Zijne kennis in het Hebreeuwsch was even voldoende, maar die BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artl. 17, 18 en 19 der Wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad no. 138), ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners, die voer het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen in aanmerking ko men, hij hun besluit van den 26 Juli 1875 is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 28 Juli 1875, op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor den neèrgelegden dat bezwaren tegen die lijst, binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten worden inge diend. Sneek den 27 Juli 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten CATE. Do Secretaris, H. FENNEMA. De Kiesvereeniging »de Grondwet” te Middel burg heeft voor de vacature tot ’t begin van het nieuwe zittingjaar, ontstaan door T bedanken van mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, met algemeene stemmen lot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. G. A. Fokker oud-lid dier Kamer en lid der gedeputeerde Staten van Zeelanddie de candidatuur heeft aangenomen. De Standaard schrijft »Te Middelburg zullen onze vrienden waarschijn lijk het veld vrij laten aan den zonderlingen li beraal die voor vier weken lid van de Tweede Kamer zal willen worden. in ’t Latijn en ’t Grieksch was ten eenenmale onvoldoende, dat hij daarnaar gerekend ter nau- wernood toegang zou hebben kunnen verkrijgen tot eene tweede klasse van de Latijnsche school van onderen af gerekend. Nu is de vraag hoe had dezt! persoon den toegang tot het academisch onderwijs zich verworven? Door een admïssie- examen afgelegd aan de hoogeschool te Leiden. Er volgt uit, dat die examens da.ir niets betee- kenen. Wij zouden dat feit niet vermelden, in dien er niet zonneklaar de behoefte uit sprak aan een spoedige afdoening van de wet op ’t hoo- ger onderwijs, want deze slaat van zaken is on houdbaar. Uit de wijze van handelen der letter kundige faculteit te Leiden spreekt óf zulk een minachting voor de wetenschap in het algemeen, als ongerijmd is bij mannen van dien stempel aan te nemen, óf zulk een plichtverzuim als zich bij hooggeleerde voorgangers der academische jongelingschap niet laat denken dat men wel gedrongen is tot een andere gissing zijn toe vlucht te nemen en wel dat de letterkundige fa- ‘culteil te Leiden in haar wanhoop op regeling van het hooger onderwijs, dwaasheden doet om ergernis en daardoor herstel te verwekken. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat. in de laatste drie maanden aldaar niet minder dan ƒ300.000 aan handgeld is uilbelaald. Dat stadje maakt met Atchin goede zaken. Naar men aan de L. Ct. mededeelt is in het dorp Tzum in den nacht van 14 op 15 dezer door middel van inklimming ontvreemd 8 zil veren lepels, gemerkt van Dijk, met verschillende voorletters en datums, 1 dito brandewijnskop, 1 dito aanstekerscomfoor een gouden oorijzer 3 dito vingerringen, 1 paar dito mutsspelden, 1 ca- rolijnen vingerring1 paar zilveren mutsspelden, 1 gouden halsslot met ketting, 1 dito haarspeld, 1 paar dito oorknoppen 1 paar carolijnen oor bellen met goud 1 carolijnen slot mej coralen 1 flacon met gouden stop 1 zilveren halsslot 1 dito vork en mes 1 dito knipbeurs1 doosje met 4 aan geld, 1 zilveren reukdoosje, 1 elas tiek met koperen gesp 3 zoo goed als nieuwe kantmulsen. Men schrijft uit Terschelling In 1808 strandde op de kusten van dit eiland het Engelsche oorlogschip Flora voerende 38 metalen stukken en 250 man. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt en naar Harlingen getransporteerd; het schip werkte zich in het zand en men kon er niets van redden of sloopen, niet tegenstaande de koninklijke regeering daartoe con cessie verleend had. Schoon nu nog-levende be-, woners van het eiland meermalen op het dek geweest zijn, zou zelfs de plaats waar het schip zitvergeten geworden zijn, ware niet in de na bijheid een Noordsche kof gestrand wier stom pen. van de masten nu nog boven de zandvlakte uitsteken, en die als merk voor de Flora dienen. Een der krijgsgevangenen een Nederlander vertelde den eilanders, dat het schip groole geld- Het voorbeeld van den vriend van den beer Groen wordt gevolgd. Een vriend van dr. Nuijens biedt, naar men zegt, diens vaderlandsche geschie denis gratis aan alle Nederlandsche onderwijzers aan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de Jaar markt, op welke geene bedelaars, rijfekaars, ha- zardspelers of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen zullen worden toegelaten alhier zal ingaan op Dinsdag den 10 Augustus 1875, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 20 Augustus daar aan volgendedes morgens acht uur, en dat vóór den 22 dier maand alle kramen disschen tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald ndat niemand eene tent, kraam of iet# dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den Marktmeester en na voldoening van het marklgeld. Sneek den 20 Juli 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. De N. R. C. is van oordeel, dat er geen en kele reden is voor het onstuimig aandringen op een nieuwe kiestabel. Wel zijn er zeer ern stige redenen tegen, zegt het blad. Wat toch wil de minister dat gebeure Dat er nieuwe districten zullen gevormd worden en dan de kiezers in de nieuwe districten die pas in andere districten tot de keuze van vertegen woordigers hebben medegewerkt, nog eens, bin nen eemge weken, vertegenwoordigers zullen kie zen. Tweemaal dus voor eens. Wij kunnen wel begrijpen, dat zulk een denk beeld den heer Heemskerk toelacht. De zelfde kiezers, die te Middelburg, te Goes, te Gouda zulke goede diensten hebben gedaan aan de «na tionale” zaak, nog eens aan het werk te zien voor een partijman als hij moet bet een verlei delijke gedachte zijn. De verliezen van den jong- sten strijd zouden zóó als van zelf vergoed kun nen worden. Maar hoe aangenaam zulk een buitengewone verkiezing met eigen uitgekozen kiezers moge zijnuit constitutioneel oogpunt ware het iets zeer bedenkelijks. Is er zoo eindigt het blad mtef de drie nieuwe leden zulk een haastdan behoortna bekrachtiging der wet, de Kamer ontbonden te worden. Acht men ontbinding voor dat doel ongeraden, dan worde <le verkiezing van de drie of vier nieu we Jeden eenvoudig verdaagd lot de volgende verkiezing, als wanneer aan de let ter der wet kan worden voldaan, zonder den geest te schenden. Door de Regeering is een wetsontwerp tot aanleg van Staatsspoorwegen ingediend. Het om vat de volgende lijnen ZwolleAlmelo DordrechtGorinchemTielEist AmersfoortVeenendaal—Wageningen Nijmegen Het Gemeentebestuur van Sneek, gevolg gevende aan de uitnoodiging, gedaan bij het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland dd. 22 Juli 1875 (Prov. blad no. 80); brengt ter kennis van de ingezetenen dat ter Provinciale griffie te Leeuwarden voor den prijs van 10 Cent, afdrukken verkrijg baar zijn van prov. blad no. 81, inhoudende eene wijziging der enkel provinciale begrooting, dienst 1874 en van prov. blad no. 82 inhoudende wijzi ging en aanvulling der enkel provinciale be grooting dienst 1875. Sneek 27 Juli 1875. .1. TEN CATE Burgemeester. II. FENNEMA Secretaris. De verkiezings-manifesten van den Disschop van Roermond, den heer Paradis, aan zijne »on- derhoonge” geloofsgenooten, hebben het doel, dat daarmede beoogd werd, volkomen bereikt. De kiezers van Roermond hebben het niet gewaagd de heeren Fouquet en Bloemen, schuldig aan hel lidmaatschap eener liberale Kiesvereeniging als Jeden van den gemeenteraad te herkiezen en hebben in hunne plaats twee vertegenwoordi gers gekozen, die de eer hadden de goedkeuring van hun kerkdijken gebieder weg te dragen. Het getal kiezers bedroeg 452, dat der uilgebrachte geldige stemmen 424. Hiervan bekwam de heer Fouquet er 200, de heeren Bloemen 193 ter wijl hunne tegenstanders, de heer Berger en Jansen er respectievelijk 222 en 228 verkregen. In een stroobiljet werd door de redactie van de Maas- en Roerbode op den dag der verkie zing bekend gemaakt, dat de bisschop in eigen persoon voornemens was zich naar het stadhuis Omtrent het spoorwegongeluk op de lijn Gro ningen N.-Schans schrijft men aan de Prov. Gron. Crt. uit Sappemeer dd. 26 Juli Gisteravond had er een schromelijk ongeluk plaats met den laatsten trein van Groningen' naar Winschoten, ’t welk echter nog erger had kunnen afloopen. Op de brug over het Borgercompag- niester-diep, die, naar men vermoedt, niet was vastgezet ontving de trein een schok met dat gevolg, dat, na even de brug te zijn gepasseerd, twee der middelste waggons van het spoor wer den geworpende voorste geheel op zij terwijl de achterste nog is blijven staan. Van deze laatste was de voorste coupé aan den vóórkant geheel ingedruktzonder dat echter de drie rei zigers, eene dame en twee heeren, letsel hebben bekomen. In twee coupé’s van den anderen wag gon waren drie dames en een heer gezeten, die mede met den schrik zijn vrijgekomen zoodat men bij dit spoorwegongeluk van geluk mag spre ken dat het niet veel grooter ongeluk heeft te weeg gebracht. Zoo althans is ons op de plaats des onheils, die door een menigte van nieuwsgierigen wordt bezocht, door den machinist (die dadelijk bij 't bespeuren van onraad was beginnen te stop pen) meêgedeeld. Een nader onderzoek zal we! meer licht over de oorzaak en den schuldige ver spreiden en tevens naar wij hopen leiden tot eene strengere controle die wel noodig schijnt. Van den laatsten trein uit het Noorden zijn Donderdag even voor de brug bij het station Dedemsvaart de locomotief en een goederenwa gen ontspoord zonder dat eenig verder ongeluk plaats had. Een andere locomotief, zoodra moge lijk ontboden braóht de passagiers te ruim half 12 te Zwolle. Uit een aanvankelijk onderzoek moet gebleken zijn, dat uit een van de rails een stuk was weggebroken. De Standaard geeft de volgende parlementaire berekeningen »De liberale partij zal nog een of twee jaren gebruiken om zich inwendig te versterken in middels de conservatieve partij dwingende om in liberalislisehen geest te regeeren. Daarna zal zij zelf het regeerkasteel binnentrekken om er min stens voor 8 jaar onaantastbaar te zijn. «Dwingt men de liberale partij nu tot optreden, dan ontneemt men haar den tijd van organisatie en, verlegen met haar triomf, zal zij, eer wij nog twee jaren verder zijn, voor goed het veld rui men en, in politieleen zin, feitelijk voor elke re habilitatie onvatbaar zijn. »Is het vraagt de Standaard aan de con servatieve partij op uw standpunt vaderland lievender, twee om acht dan acht om twee met het liberalisme te deelen »Of leeft uwe politiek bij den dag?” Toen Vrijdag avond in NatiffaArtisMagistra te Amsterdam op de gewone wijze de slangen gevoed werden en eenige personen daarbij tegen woordig waren, had een hunner dé onvoorzich tigheid niet te luisteren naar de waarschuwing hem herhaaldelijk door den oppasser gegeven maar te dicht in de nabijheid der hokken te blij ven., hetgeen noodlottig voor hem afliep. Een slang stak namelijk haren kop uil onder hel half geopende schuifraam en beet den heer, een En gelsman, die er vlak voor stond, in de pink. Hem werd dadelijk de noodige hulp verleend en men heeft niet vernomen dat hij ernstige gevolgen van zijne onbegrijpelijke onvoorzichtigheid te vreezen heeft. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1