NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR RE fflEENTE EN HET ARRONWfflT SNEER. I I 1 No. 61. 1875. 7,00 7s" 7s 7< 2% 2 '7,6 I 7W jSSi j *0 4 Uit ’s Gravenhage wordt dd. 25 Juli geschre- KI Y V KX LA y mij stuk Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. in den regel goed op de vee) sprake is van 1 oor U5 oor ,34 51 oor 3or ror 14 ƒ18 8 i 30; ,00 - a re) 217 tren, 50 5,554 ,17 ,53 .43 •J' l‘/z )5 a> ven aan de Veend. Crt. «Wij vernemen van i hoogte zijnde personen, dat er i eene ontbinding der Tweede Kamer. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. In de N. Noordhollander komt een brief voor van doder Nuyens aan de R. K. kiesvereeniging te Rotterdam gericht, waarin hij o. a. zijn weer zin uitspreekt tegen de «naneven van Galvijn”, waaronder hij verstaat een vorm van het Prote stantisme, die zich thans nog openbaart in de opinie en in den geest van Groen van Prinsterer. De anti-revolufionaii e partij zegt hij in zoover zij Calvijnsch is, heeft hare traditfën, die haar te allen tijde anti-papistisch zullen maken. Dr. N. wil dat de katholieken thans zelfstandig zullen optreden en een centrum-partij vormen. Zij konden in 1848 de liberalen, in 1867 de con servatieven steunen, dewijl deze toen toonden, dat zij hen in hunne rechten niet wilden verkor ten. Maar de liberale partij heeft zich gemeta- morphoseerd (althans voor een groot gedeelte) de conservatieve partij wordt opgelost, gedeelte lijk in de liberale, gedeeltelijk in de anti-revolu- tionaire. Daarom moeten de Katholieken nu zelf standig optreden. Al moet nu en dan een can- didaat bij de stembus bezwijken, gering zal die nederlaag zijn, vergeleken bij de handhaving hun ner zelfstandigheid. «Overwegingen van utililairen aard moeten ach terslaan bij overwegingen van eigenwaarde. Zoo dit voortaan niet geschiedt, vreest dr. N., dat in het vervolg zeer vele Katholieken nog liever met de liberalen zullen medegam, dan zich een Cal vinist te laten welgevallen. Om eene gewensch- te eenheid onder de R. Kath. stemgerechtigden te verkrijgen zou dr. N. de algemeene leiding willen hebben toevertrouwd aan een comité om de twee jaren gekozen op eene meeting, waartoe gedelegeerden van kiezersvereenigingen en ande re R. Kath. vereenigingen, journalisten, R. Kath. Kamerleden en Kath van naam, die niet tot eene of andere dezer calegoriën behoorden, zouden uitgenoodigd worden. Dergelijk comité zou kun nen handelen en spreken namens de Kath. stem gerechtigden iets, waartoe noch eenig dagblad, noch eenig bijzonder persoon recht en mandaat bezit.” Een der correspondenten van de H. Crt. heeft dezer dagen in een boek, dat in het begin dezer eeuw gedrukt werd, een stuk papier gevonden waarop 70 jaren geleden het volgende geschreven was. »50jarig beproefd middel tegen dén beet van een dollen hond, op menschen en dieren aange wend. Men neme dadelijk warmen azijn of lauw water, wassthe de wonde goed uit en droge ze, dan giet men eenige droppels mineraal zoutzuur in de wonde; daar minerale zuren het speeksel- vergift oplossenzal men zeker de rampzalige werking er van voorkomen.” Bij een brand, die Zaterdag de woning van den arbeider C Marijnissen te Zundert heeft in asch gelegd, zijn twee jonge kinderen in de vlam men omgekomen. joors eerstgenoemd blad voor de helft betaalden. »Is er ook een aanschrijving noodig aan de garnizoenscommandanten met bevel geen inbreuk te maken op de vrijheid van lectuur.” Ter toelichting zijner circulaire moet de mi nister nog hebben medegedeeld, dat naar zijne meening ambtenaren van het uitvoerend gezag zich van aanbeveling en bestrijding van candida- ten in de verkiezingen behooren te onthouden, onverschillig of' zij daarbij al dan niet van hun titel gebruik maken, en voorts er nog op gewe zen heelt, dal met opzet in de circulaire in het algemeen van «verkiezingen” wordt gesproken, daar hetgeen ten aanzien van de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer geldt, evenzeer van toepassing is voor de verkiezingen van leden der Prov. Staten en, wat de burgemeesters in het bijzonder betreft, vooral ook voor de verkiezingen van leden van gemeenteraden. Die toelichting maakt de zaak niet beter. Wij geven toe dat er gevallen kunnen zijn waarin het betamelijk is dat een ambtenaar zich van aanbeveling of bestrijding van candiJaten ont houdt, maar dat een Minister zoodanige onthou ding als algemeenen regel stelt voor hetmeeren- deel der ambtenaren (want verreweg de meesten behooren tot het uitvoerend gezag) strookt niet met art. 8 der grondwet, dal luidt: tniemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de druk pers gedachten of gevoelens te openbaren, behou dens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet.” Recht om zijn gevoelen over een candidaat te zeggen, heeft alzoo ieder ambtenaar. Heeft de Minister nu alleen bedoeld een voor schrift van betamelijkheid te geven dan blijkt daar al we<*r Zijner Excellentie’s vaderlijke zorg uit, maar ’t mag toch, daargelaten dat de bedoel de bemoeiing van ambtenaren/ niet in strijd is met de wet, betwijfeld worden, of ,’t wel op den weg van een Minister .ligtdusdanige lessen in de betamelijkheid te geven. Wij voor ons geven den Minister in over weging, de politieke ontwikkeling der Natie maar aan de Natie zelve over te laten. Zijne Excel lentie zou daardoor ook de aanmerking ontgaan, dat hij zijne ambtelijke qualiteil gebruikt, om die ontwikkeling in de eene of andere richting te leiden. Zaterdag 1 1. heeft de officier van justitie met den rechter-commissaris en den substituut-griffier der rechtbank te Dordrecht, zich begeven naar Strijen, om aldaar een onderzoek in te stellen belrekkelijk een gerucht, als zoude eenige dagen te voren de huisvrouw van den kastelein F. en diens dochtertje vergiftigd zijn Naar men ver zekert is de kastelein F. Zondag gevankelijk naar Dordrecht overgebracht en zou ook de dienst meid J. d. B., waarmede hij in eene verbodene betrekking verkeerde, en die Maandag 11. uit den dienst aldaar was weggezonden, door de huisvrouw van F., in verzekerde bewaring zijn gesteld. Het Staatsblad no. 137 bevat het Kon. besluit van 17 Juli 11., bepalende dat de wet van 5 Ju ni 1875 tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid in werking treedt op 1 September 1875. In het Belgische Weekblad de Zweep leest men de volgende opmerkingen omtrent de neutiale Staatsschool, met het oog op den uitslag der ge houden verkiezingen van leden onzer Tweede Kamer. In Noord-Nederland zijn de aanvallen der vrij- heiddoovers tegen de nationale schoolwet geheel en al verijdeld. In de laatste verkiezingen heb- ben de vrijzinnige verhitte Nederlandsche burgers 1 Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv -Generaal van Ned. Indië, heeft kolonel Wiggers van Kerchem den 22slen dezer uit Atjin aan de Indische Re- geering bericht, dat toeankoe Daoed nog niet tot Sultan verheven wasdat de «Schouwen” bij Samalangan hevig beschoten is geworden en de kampong van dien naam daarop door drie oor logschepen getuchtigd is dat de gezondsheids- toesland in Kotta Radje niet, maar daar buiten wel gunstig was, terwijl slechts enkele cholera gevallen voorkwamen en de sterfte gering was. Twee broeders te Bergen-op-Zoom moeten, door concurrentiegeest gedreven, een derden'broeder, die, even als zij, handel dreef in aardewerk, zoozeer het dier de kaken in den korf kan openen en beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbon den worden door uitvijlen der draden en opvol gend solderen, zoodanig dat scherpe, uitstekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaar- digd.zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedek ken inet een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud ot ander voor bedekking geschikt metaal, en den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met zachte stof te beklee- den. 10 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de arlt. 17, 18 en 19 der Wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad no. 138), ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat de lijst, bevattende de najnen der inwo ners, die vo< r het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen in aanmerking ko men. hij hun besluit van den 26 Juli 1875 is herzien dat die 'herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 28 Juli 1875, op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor- den neêrgelegd en dat bezwaren tegen die lijst, binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten worden inge diend. Sneek den 27 Juli 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. A M. uli. j 10 die over het aangezicht den neus tusschen zich opnemen, naar beneden en aan de keelzijde van den band opnieuw zijn vaslgeklonken. In dwarsche richting zijn, naar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aangebracht, wier uitein den eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen, dal de muilkorven waarvan honden moeten voorzien zijn in de ge vallen in voormelde wel vermeld moeten zijn ingericht naar het model, dat, na invoering van voormelde wet op 1 Sept. e. k., ter secretarie van elke gemeente des Rijks voor ieder te bezigtigen zal zijn en waarvan de beschrijving luidt als volgt: Een enkelvoudige stalen band omgeeft den hals van den hond. De uitejnden van den band wor den, met behulp van een vastzittend of hangend slot, zoo bevestigd dal afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan vveerszijde van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan hel nekgedeelle van den band steike metalen draden vastgeklonken, die over het aangezicht van den hond Joopen, De minister van binnenl. zaken heeft aan de commissarissen des Konings de volgende circulai re gezonden «Herhaaldelijk is mij gebleken, dat burgemees ters, schoolopzieners en andere in dienst van den Staat geplaatste personen zich aan bemoeiing ten aanzien van de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal schuldig ma ken door zich in aanbevelingen van dezen of ge nen candidaat voor het lidmaatschap te mengen. Dit heeft mij na de herhaalde aanschrijvingen, die daartegen door verschillende ministers van binnenlandsche zaken gelicht zijn, ten uiterste bevreemd en het misbruik heeft vooral mijne aandacht getrokken, nu voor de verkiezing, die heden in hot kiesdistrict Zutphen moet plaats heb ben, die bemoeiing geheel in strijd'met den geest der wet op ruime schaal heeft plaats gehad bij eene advertentie, voorkomende in het '1ste bij voegsel tot de Zutphensche Courant van 17 Ju li jl. Door dergelijke aanbevelingen wordt in vloed op de verkiezingen geoefend en geen amb tenaar behoort van zijne betrekking tot dat ein de misbruik te maken in het voor- of nadeel van een bepaalden candidaat. Dal misbruik spiingl bij bedoelde advertentie te meer in het oog, daar onderscheiden ambtenaren zoover zijn gegaan van bepaald in hunne betrekking op te treden. De regeering mag niet loelaten, dat op de vrijheid der verkiezingen inbreuk worde gemaakt en ik verzoek u alzoo, zoover dit van u afhangt, tegen aanbevelingen bij verkiezingen door ambtenaren te waken.” Begrijpen wij de circulaire goed, dan noemt de minister hel zelfs bemoeiing van ambtenaren met de verkiezingen, wanneer deze eene aanbe- velingsadverlentie van een candidaat onderteeke- nen, met de bijvoeging achter hun naam van de betrekking die zij bekleeden Onzes inziens treedt een ambtenaar daardoor evenmin in zijne betrek king op, als een koopman, die zijn naam onder de advertentie zet, met bijvoeging welk bedrijf hij uitoefent, daardoor een daad van koophandel verricht. De vermelding van de positie die de ondertee- kenaren in de maatschappij bekleeden, geschiedt alleen om crediet te geven aan de aanbeveling en hel zal toch ook aan ambtenaren wel vrij staan om te doen uitkomen, tot welke klassen der maatschappij de voorstanders van den candi daat behooren. »’t Schijnt zegt het Nieuws v. d. Dag dat de minister, naarmate de kiezers tonnen min der vertrouwen in hem te stellen, hoe langer hoe meer in defouten terugvalt, die zijn eerste ministerie kenmerkten en hem ten slotte onmogelijk maakten. «De vaderlijke zorg van den Minister gaat ver; zoo is bijv. o. a. ons blad op de bureaux van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken verbo den. «In de kazerne te Gouda is, naar’t Rad. meldt, met '1 Juli de Nieuwe Rotterdammer Courant verboden en vervangen door het Dagblad van Zuid Holland, niettegenstaande de sergeant-ma- door de stembus de zegepraal behaald. Daar ook, in dat land, waar de gewetensvrijheid het eerste werd geëerbiedigd, ja gevestigd, wikten lichtdoovers meester in de school spelen en hun ne anti-nalionale begrippen in den geest van liet kind overzeften. Gelukkig stonden or.ze Noord- Nederlandsche broeders op wacht, om met kracht dadigheid de puikwet aller vrije wetten over het volksschoolwezen tegen de aanvallen der jezuiten te verdedigen. Wij, goedgunstige Belgen, liggen nog immer met de schandwet van 1842 op bet geweien. Hier in België sluipen de lichtschuwende uilen nog immer in onze volkscholen, en het algemeen onderwijs, alsook onze bekwaamste onderwijzers worden als het wave door die godsvruchtige pa- ternostermannen verldmd, die alleen alle macht in handen hebben. En of ze er gebruik van weten te maken, dat bewijzen ons de menigvul dige bedevaarten en allerlei ultramontaansche be- toogingen, die haat en tweedracht onder het volk zaaien en den burgeroorlog verwekken. ~*x r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1