E.N HET ARRONDISSEMENT SHREK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE w 1 No. 63. 7 AUGUSTUS ZATERDAG De maand Augustus. 1875. I i I - 4 11 f Vs I swihlii CO J E A A1’. van wijs i stukken, waarvan ’t aanzien n I s. tuk Mr. W. F. S. t BH VE VLAXB. In het hoofdkiesdistrict Middelburg is gekozen •ui 'l te rac'. ten ecli, ea ■pijn Van ;ezia Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 'ezes leen 300. inne uien M6 0a 30; Jr 5 >r 4 1 r r r 1 iO iói 7 3 3 ,'v hier sprake is» niet onder de M. w</. ie in I 8 I <0 Een conducteur van de Hollandsche Spoorweg maatschappij is te 's Gravenhage in- hechtenis ge nomen; hij wordt verdacht, uit een kistje, dat aan hem als pakmeester was toevertrouwd, geld te hebben ontvreemd'. In eene der naburige gemeenten van Heeren- veen is de hoofdonderwijzer R. door eenige plaals- genooten erg mishandeld. Het eene been is stuk geslagen, hetgeen vergezeld ging met schoppen en trappen, ook moet zijne borst zeer geleden hebben. (H. Advbl) Naar men uit vrij zekere bron verneemt, wordt door den Minister van Oorlog op het in te dienen budget een vrij aanzienlijke verhooging van tra'c- tement voorgesteld, aan adjudanten-onderofficier, sergeanten-majoor’df opperwachtmeesters der ver schillende wapens te verleenen. In het N. v. d. D. leest men In sommige bladen wordt melding gemaakt van reeds gesnoeide gouden munt. Wij hebben de Z M. de Koning heeft ongunstig beschikt op het request, door den voormaligen directeur der Overijsselsche Bank, Jacob Wollig ingediend tot bekoming van gratie. ADVERTENTIÊN. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 1'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 'iz i was de aanbeveling van den heer Rappard geteekend door de heeren T. J. G. Everdingen, N. Spillenaar, mr. W. C. baron van Pallandtmr. G. Kolff en H. M. van den Ham Beijerman. Deze heeren zijn dijkgraaf, heem raden, secretaris en ontvanger van het polderdis trict Tielerwaard en staan onder toezicht vnn Ge deputeerde Staten en voorts van binnenlandsche zaken. Deze heeren zijn volstrekt niet berispt. De heer van Everdingen (hoewel 70 jaar oud den gewonen leeftijd waarop een dijkgraaf niet meer herbenoemd wordt) is onlangs herbenoemd voor 9 jaren. De heer Kolffdie sedert 15 jaar het notari aat verlaten heeft, is- benoemd tot notaris te Zalt bommel. Alzoo belooning in plaats van straf of bedrei ging- In de Indische bladen vindt men uit Samarang het bericht, dat de Europeesche fuselier Lager- man, gewezen grenadier bij het leger in Holland, op zijn sterfbed aldaar bekend heeft, dat hij de moordenaar van mevrouw» Van der Kouwen was. Men zegt, dat de overledene vele aanwijzingen gedaan en onderscheidene ophelderingen gegeven heeft. Het Vad. meldt, dat die persoon zich werke lijk als milicien-plaatsvervanger te ’s Gravenhage met groot verlof bevond ten tijde van den moord. De man stond wegens plichtverzuim en dronken schap zeer ongunstig- bekend. Hij heeft, naar men meent, een tijdlang samengewoond met den bekenden De Jong. Terwijl een jong metselaar, Derk Vermegen, zijn werkzaamheden verrichtte onder in een put bij een der in aanbouw zijnde huizen te Arnhem, stortte, voor hij zich redden kon, de geheele put boven hem in'. Honderden zegt de Arnh. Crt. snelden naar de plek waaronder hij bedolven lagen al wat maar schop of spade hanteren kon toog aan het werk. Onze ijverige inspecteur van politie zorgde dat geen verwarring of opéenhooping van menschen ontstond, waardoor het mogelijk thaiiS; nog te redden leven zeer ^eker verloren zou zijn gegaan. Wie moede werd legde de schop neder, om aanstonds door anderen te wor’dén vervangen. Men kan zich den toestand der me nigte' denken: elk oogenblik, dat men vroeger of later met den arbeid gereed was en den kring Donderdag jl. is te ’s Hage voor het kanton gerecht behandeld de zaak van de heeren Carré en Hannóda, directeuren van twee paardenspellen, wegens het in dienst hebben de eerste van twee jongens beneden de 10 en de tweede van eèn meisje' van 6 jaren, door welke kinderen toeren werden verricht op kermisvoorstellingen. Het bleek dal de heer Carré een contract had aangegaan met den acrobaat Nagels, die met zijn eigen kinde ren als kunstenmaker-werkzaam is, doch boven dien de twee knapen, waarvan sprake is, van hunne ouders ontvangen heeft om hun tot hun 18de jaar lessen in de gymnastiek te geven. De loeren op de uitvoeringen doen zij alleen voor hun genoegen en beslaan daarin dat zij in de hoogte geworpen, omgedraaid, opgevangen enz. worden, hetgeen volgens den pleiter, mr. Vlielan- der Hein, geen arbeid is door de wet op den kinderarbeid verboden. Voor 't overige genieten de twee kinderen onderwijs en zien er goed en blozend uit. De directeur van het cirque Blanus ontkende het zesjarige meisje in zijn dienst te hebben en verklaarde alleen haar vader te beta len. Het O. M. eischle voor beide beklaagden ƒ3 boete of een dag gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op heden (Donderdag). tot lid der tweede kamer, tot September, de heer mr. G. A. Fokker, met 1185 van de 157'2 uit gebrachte stemmen. Naar men zegt, zal de minister van Binnenland- sche'Zaken, bij het weder samen komen der Tweede Kamer, geïnterpelleerd worden over zijne circulaire betreffende het aanbevelen van candi- daten bij de verkiezingen door ambtenaren. op de Wildemarkt gemaakteene vlakte, die vroeger -zeer groot wasdoch jaarlijks kleiner wordt gemaakt. Die kermissen geven aan de pretmakers veel genoegen, aan. de kasteleins groot voordeel, doch bezorgen aan de justitie en politie moeite en aan de cipiers heel wat logés, die den Staat geld kos ten en aan de getuigen last berokkenen. Ook valt in deze maand de Hartjesdag in welks oorsprong in ’t duister ligt. Den 15en voer Maria ten hemel en werd Na poleon I geboren, dien velen den groote noemen, maar aan de juistheid van welks toevoegsel ik de vrijheid neem te twijfelen. Heden (Zondag 1 Aug.), 61 jaren geleden werd Belgie met Nederland vereenigd wat ech ter niet lang duurde, daar 16 jaren en evenzoo- veel dagen later te Brussel een oproer losbrak *t welk de scheiding ten gevolge had, die ten goede kwam aan den prins van Sak^en-Coburg-Gotha, Leopold George Christiaan Frederik die er koning door werd. De een zijn dood, den ander zijn brood. Velen beweren, dat die verandering eigenlijk aan de muziek te wijten is en zij hebben daarom steeds een afkeer van al wat naar opera zweemt, vooral aan de aria uit de Muette de Portici: »Amis la matinee est belle »Sur le rivage assemblez vous etc.” Ook werden de Algerijnen vóór 59 jaren door de Nederlandsche en Engelsche vlooten, onder van der Capellen en Exmouth onbarmhartig ge tuchtigd ofschoon sommigen beweren dat die heldenfeiten zoo ingrijpend niet zijn geweest. De Augustusmaand van 1831 verschafte aan eene menigte Nederlanders het Metalen Kruis en aan den prins van Oranje, later Koning Wil lem II, oorlogsroemdoch dit belette niet, dat zij te gaar na 10 dagen Belgie verlaten moesten. »Het kan verkeereri’ zei Breederoo en ’t bleek ook hier, dat hij gelijk had. Den 24 Aug. 1815 verklaarde Willem I de Grondwet voor aangenomen, volgens eene arith- metica, die nog door niemand begrepen is en ook wel nooit zal worden begrepen. In den nacht van dien zelfden dag, werden te Parijs eene menigte Hugenoten vermoord, en 243 jaren later onderging de leer van optellen en af trekken, op staatsrechtelijk gebied, praktisch het zelfde lot. In. onze maand werd (den 27 van ’56) te Am sterdam, op instigatie van van Lennep eene ge- denkpomp opgericht en 9 jaren min 3 dagen daarna, te Scheveningen, een gedenkspeld, juist 293 ma de Parijsche bloedbruiloft en 93 na de geboorte van Willem I. Het is opmerkelijk, dal tn de maand Augustus aldus naar den bekenden Imperator genoemd zooveel geschied iswat op hem zelf betrek king heeft. In die maand werd hij door Cesar tot zoon aangenomen tot consul verkozen overwon hij zijne grootste tegenstanders, de driemannen en stierf hij. De maand Augustus speelt ook in het leven van Napoleon I eene groote rol; doch daar bij zal ik niet stilstaan. Augustus is de oogstmaand en daarom maakt zij een deel uit van den komkommertijd, waarin alle verkeer, handel en politiek nagenoeg stil staat. De oogst neemt de overige bedrijvigheid voor een goed déél in, zoodat er voor andere dingen dus weinig tijd, althans opgewektheid, bestaat. In Augustus eindigen de hondsdagen en van gen, volgens sommigen, de kattendagen aan. Dit heeft evenwel met de sterrebeelden niets te ma ken, daar aan de kat niet de eer is te beurt ge vallen, dat zij aan den hemel is geplaatstwat ik hieruit verklaar, omdat in de huishoudingen het getal daarvan zóó groot is, dat de hemel ze niet duldt. Als huisdier moge de kat onmisbaar, althans nuttig zijn, als huisvrouw is zij niet be geerlijk en dat zal wellicht de reden zijn, dat zij wordt gerekend in den hemel niet aanwezig te zijn. Dit is echter niet mijne zaak, doch die der hemelverdeelers en hemelmrichters. In Augustus werd Jeruzalem verwoest; ’t geen zoo mooi niet was van de Romeinen, en de Jo den leelijk te pas kwam, doch waartegen ze wei nig konden doen, daar zij de overwonnen partij waren, even als de conservatieven bij de jongste verkiezingen le Amsterdam Arnhem, Utrecht en elders doch a part de politiek 1 Intusschen zou ’t niet onmogelijk zijn dat Heemskerk de Kamer ging verwoesten, en de Jerusalemsche historie omkeerde. Misschien zou hij dan later in deze maand wor den gecanoniseerd, gelijk Portiuacala, Domini- cüs, Laurentius en anderen, doch zeker is het, dat hij den 28 niet te Groningen behoefde te komen, om feest te vieren. Wel zou hij den volgenden dag niet, onthoofd worden, zooals Johannes de Dooper, zaliger, vóór bijna 19 eeuwen, doch in het Noorden is men met zulke maatregelen weinig ingenomen en vooral in Groningerland is men erg tegen be klemmingen, behalve als het den grond geldt. Nij, 't laatste is eigenbelang van de landbouwers, daar zij er het best bij varen. In Augustus is het behalve te Sneek kermis te Witmarsum, Woudsend, Baard, Mant- gum, Buitenpost, Akkrum, Sl. Nicolaasga, Anjum, IJuins, Kimswerd, Menaldum, Hijlaard, Jorwerd, Bozum, Ternaard, Langweer, TerhorneWarga Gaast, Weidum, Bolsward als namelijk de Friesche Almanak van SchiéRBeek goed op de hoogte is. Ook te Balk is het kermis en wordt er op een half uur afstands van dat dorp heel wat drukte Diunnciij mui «uw vnuvi oogen gehad, maar achten ’t niet ónmogelijk dat minder nette bewerking van de munt de stukken geven van onder de hand van den snoeier geweest te zijn. Wij hebben althans stukken gezien, die direct van de Ned. Bank kwamen en die oppervlakkig den schijn hadden gesnoeid le zijn. Zelden is zeker de Nederlandsche munt zoo ongelukkig geweesf als met de nieuwe gouden munt. Stempel, kleur van goud en uitvoering laten zeer veel te wenschen over. Een der hoofd gebreken bij de circulaire is, dat ze niet gesta peld kan worden; Arnh Crt. Uit een advertentie in het Vad. blijkt zegt de N. R. C. dat de Haagsche ambtenaren het met den Minister Heemskerk nog niet eens zijn. Hooggeplaatste ambtenaren, zelfs van de depar tementen, zelfs van Binnenlandsche Zaken, bevelen, alsof er geen circulaire was afgezonden, twee can- didaten (voor den gemeenteraad) aan. Ook eene advertentie ter aanbeveling van mr. G. A. Fokker voor lid der Tweede Kamer voor Middelburg is door een twaalftal burgemeesters onderteekend. Hunne kwaliteiten zijn achter hunne namen niet vermeld, maar als ambtenaren, behoorende lot de uitvoerende macht, hadden zij zich volgens den Minister Heemskerk van aanbe veling moeten onthouden. Dat zij desalniettemin toch aanbevelen is on deugend van die burgemeesters In het Haagsche Dagblad van Maandag wordt de minister Heemskerk asingemaand om maar eens flinkweg »de nieuwerwelsche zienswijze te omhelzen en zelfs nog een stap verder te gaan, namelijk op de bemoeiingen der ambtenaren als verkiezingsagenten een belooning te stellen.” Hierop schrijft het Vad.: De ironie is toch te bitter. Wie toch herinnert zich niet het gebeur de te Tiel Verleden jaar toch bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in p aats van den heer van Lijnden van van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1