NIEUWS- EN ADVERTEiYTIE-BLAD VOOR RE VI •),te van I. van Aaltje Jong, 'ouds- i. van ringa, s. leven- ‘4 1 H I 1 1 GEMEENTE EN HET AFiRONDISSEilIENT" SNEEL I I 1873. No. 64. 11 AUGUSTUS. WOENSDAG Twee Modelstaten. PEN. Nieuw Tonnenstelsel Ss L i. i. K.VRKKKR COURANT. den daarin door stille agenten geholpen. BINN EM.AN 16- k I Jong, 'romp n Ma- echte geboorten toe, bijv, in 1795 één tegen 17,6 echte, 1820 1 tegen 10,8, 1830 9, ’40 7, ’45 5,7, ’52 4,7, ’59 4,8, ’61 3,8, ’62 3,8. daar het niet bewezen werd geacht dat een kind arbeid verrichtte in hun dienst. Terecht noemt de Midd. Crt. den uitslag der verkiezing van Dinsdag in het kiesdistrict Mid delburg voor de liberale partij zeer bevredigend. zeggen toch met f Juli Sijt- uizen. e Pie-i i v. d. ohan- Koop» Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. - Jan i23 Zand- 5.50 6,553 7.17 7.5S 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 0 14 1,50 i met gstna, ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brievên en stukken» de uitgave of redactie betredendeworden franco ingewacht. >2’4 >7» J’/u .95 1/ /2> A M. Aug. 1 5’/a - Mecklenburg is de eenige staat van Duitsch- land, op welken de Fransche resolutie geen in vloed heeft gehad. Wel is er later eene verandering in de zooge naamde staatsregeling gebracht, doch die wet van 10 Oct. 1849 is spoedig daarna op zijde gezet en het verdrag van 1755 weder ingevoerd, en daarmee het feudalisme hersteld. De riddergoed-bezitters oefenen ware sonverei- niteils-rechten uit, zoodat de toestand van het volk allerellendigst is. Tot 1820 bestond er lijfeigenschap, onder welke ’t grootst gedeelte van de bevolking gedrukt ging. De opheffing er van bracht weinig verbetering aan. Van al de landlieden hebben slechts 630 grond eigendom. Met den riddermatigen grond ziet het er ook niet best uitdaar hij zeer met schulden be zwaard is in 1849 reeds met 65 millioen gul den. Daarbij komt nog, dal hij erg verwaarloosd wordt. Ten platten lande mag niemand een ambacht of bedrijf uitoefenen zonder toestemming van den heer ridder. Op 183 landbewoners komt dan ook maar 1 werkbaas voor. Fabrieken zijn er byna niet. Alles geschiedt van ambts- of heerswege, zoo wel dansen als brandewijn brouwen, koornmalen als muziekmaken, bierdrinken als trouwen, enz. Even als de heer bepaalt, welk bedrijf ieder mag uitoefenen, zoo regelt hij ook de huwelijken. Nu wordt A. wel niet gedwongen met B. te huwen, doch hij mag het met geen apder doen en B. ook niet. I De huwelijken nemen derhalve af en de on- Met het onderwijs is hel treurig gesteld. Tot vóór weinige jaren mocht ten platten lan de niemand onderwijs genieten, diejfgeen 700 inkomen had. Een vader van 10 kinderen moest, volgens die bepaling, ƒ7000 inkomen hebben, om ze ter school te mogen laten gaan. Hadden ze toch onderwijs ontvangen en kwam zulks uit, terwijl zij minderjarig waren, dan werd de vader met boete en gevangenis gestraften zoo later, dan de persoon zelf. Waarlijk, Mecklenburg-Schwerin is een model staat, een dorado voor conservatieven en clerica- len in Mecklenburg-Slrelitz is de toestand voor deze lieden nog gunstiger. Doch genoeg ’t is walglijk 1 Mr. W. F; S. Jong, ams. hgs. Juli- d. - 4 I ren zijn. De oppervlakte van den bodem is 244 vierk. d. mijlen groot en verdeeld als volgtlandsheerlijk domein 99,78 kloosters (3) 7,94 ridderschaps- goederen (995)2) 103,43 stedelijke gebied- e.i camerale bezittingen (t.. z. 40) 26,45 zoodat er voor de boeren niet veel overblijft. Tusscben ’49 en ’58 werden er 66.419 meer geboren, dan er stierven, en toch was de bevol king met slechts 7.754 toegenomen; het verschil 58 665 was weggeloopen grootendeels naar Amerika. In vroegeren tyd bevorderde de vorst de land verhuizing, ja wees aan, wie heen moesten gaan; later verbood hij ’t expatiiëeren, doch T hielp hem weinig: de boeren vluchtten in ’t geheim en wer- In ’67 bestond de bevolking uit 560.618 zielen w. o. 548 457 Lutherschen 184 Gere formeerden850 R. Katholieken, 3.141 Joden; rest onbekend; 5 jaren later was zij verminderd op 557.897. 4) Daaronder 367 vaste en 628 losse leenen V (allodia en feuda.) Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandse!) Indië, heeft de kolonel Wichers van Kerchem den 28 Juli jl. uit Aljin aan de Indische regeering bericht, dat de Willemstoren op Poeloe-Bras ingewijd en dat verder niets belang rijks was voorgevallen, dal de gezondheidstoestand gunstiger was en slechts een enkel cholera ge val voorkwam. Voort is medegedeeld, dat de 2de luitenant der artillerie Schröder in de missigit Longbattah door een vijandelijk schot doodelijk getroffen is. - BURGEMEESTER Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der Verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de Sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie van faecale stoffen besloten 1. te bepalen dal het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verordening, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1875, in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der ge meente (4e reeks) a. al de gebouwen binnen dat gedeelte der Stadsgracht hetwelk loopt van de Noorderpoorts- t>rug langs de Iloogendsterpoort naar de Klrirte- paalsterpijp voor zoover de invoering er niet' reeds heeft plaats gehad. b. De huizen, bewoond door M. Hoekstra en A. van der Weijbuilen de Noorderpoorlsbrug, en verder al de gebouwen staande buiten de Stadsgracht, tusschen den We<y naar Bolsward en het Vaarwater de Geeuw; tusschest de Geeuw en den Lemsterstraatweg; tusschen dien Straat weg en de Draaisloot en tusschen de Draaisloot en de Woudvaart alles voor zoover de invoe ring er niet reeds heeft plaats gehad. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten voor 15 Septem ber a. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden; en dal zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale sloffen. Sneek, 7 Augustus 1875. J. TEN CATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. Van een belastingstelsel geen spoor. De be lastingen zijn verschillend naar plaatsen en per sonen. De grondeigendom-looze boeren betalen, selbst- verstandlich, hel meeste wat natuurlijk in hel systeem past en jammer zou zijn als ’t anders ware, want het leenrecht is in Mecklenburg, zoo- als ’tin de middeleeuwen bestond onveranderd gebleven. En dat is goed ook, want Mecklenburg is een modelstaat. Het was wijs van den souverein dat hij het auswandern der belasting-betalende stem- en grondeigendom-looze boeren verbood. Hij gaf er een bewijs door, dat hij zijne posi tie neon Gottes gnaden” goed begreep: zalig zijn de armen en: van wien niet heeft, zal afgeno men worden ook wat hij heeft. De toestand is er als in den tijd toen hel leenstelsel in vollen gang was. Zoo is ook MecklenburjAStrelitz ontstaan. Het is van Mecklenburg in 1701 afgescheurd, ten behoeve van een jongeren zoon des vorsten. Eerst in 1788 heeft de stad Rostock de sou- vereiniteit van Mecklenburg erkend. Wismar dat er bij behoort, doch door Zwe den was ingenomen, is in 1803 er van geleend voor 100 jaren, tegen ƒ2T00,000. De kantonrechter te ’s Gravenhage heeft Oscar Carré veroordeeld tot een boete van ƒ3, wegens het laten werken van kinderen beneden 10 jaren m zijn paardenspelbij hetzelfde vonnis wérd hij vrijgesproken van de aanklacht betreffende hel laten optreden van kinderen in het ballet Assche- poesler. Blanus en Hannida zijn vrijgesproken, en WETHOUDERS van Kort na de Juni-stemmingen zegt de Zutp. Crt sommeerde de Standaard de liberale pers op verbeurte harer eer te bewijzen, dat er een ver bond gesloten of een afspraak gemaakt, of zelfs een stilzwijgende overeenkomst tusschen Room- schen en anti-revolulionairen met het oog op de stembus had plaats gehad. Vaderland en Nieu we Rptterd. namen den toegeworpen handschoen op en toonden aan dat, mocht men niet kunnen spreken van een verbond, als twee of drie elkaar omhelsende vorsten sluiten, mocht men geen ge maakte afspraak kunnen bewijzen, er toch wel degelijk voor een zoeken en vinden van elkaar, een eens zijn met elkaar, ook zonder een woord te wisselen, een overeenkomst als van twee men- schen die, zonder iels te zeggen, aan eikaars oo- gen, aan eikaars geheele houding raden welken weg beiden le bewandelen hebben behalve het feit van het samen-stemmen, zelfs argumenten te over bij te brengen waren. Zulk een samen gaan, niet toevallig, maar naar drang der «eigen beginselen mocht het geen verbond heelèn Daarop bond de Standaard wei wal in maar bleef natuurlijk onovertuigd. Hoe nu echter nu liet Wagen. Weekbl. een der hoofdorga nen barer partij zelve het gemeenschappelyk optreden van anti-revolutionairen en Roomsichën bij de jongste verkiezingen openlijk betreurt, ja schrijft«Afgescheiden van het feit, dat vooé ons protestanten alleronaangenaamst is, den Ka-' merzetel voor Haarlemmermeer aan de Room- schen verschuldigd te zijn, zijn wij ook door hun ne hulp in een scheeve positie gekomen, wij heb ben ons, door ons hun hulp te laten welgevallen, eenigermate, al is T ook nog zoo weinig, aan banden gelegd «hoewel T verre van ons zij te vooronderstellen, dal onze Kamerleden tot behoud van hun zetels tegen hun gewpten zou den handelen of Ze toch wel tegenover de Room- schen zich zoo vrij zullen gevoelen, als wanneer ze geheel builen hen om gekozen waren, zijn we zoo vrij te betwijfelen’en elders: Waar (onze) geschiedenis gereformeerden en Roomschen zoo scherp tegenover elkander plaatst, als ze werke lijk doet, daar zijn we ontrouw en doen haar ge- weid aan met ook maar lijdelijk en in zeer be- trekkelijke mate, niet een wapenstilstand le sluiten, maar samen naast elkander op één doel af te gaan”?.... Wat zal de Standaard nu Van liberalen laster te gewagen gaat het oog op het Wagen. Weekbl. moeilijk aan. Leere het haar in het vervolg wat minder hoo- gen toon te voeren, wat minder groote woorden te gebruiken, die den eenvoudige wel overbluffen, maar niemand overtuigen. Voor de betrekking van secretaris der gemeen te Zwolle hebben zich 77. sollicitanten aaugemeld. Ik bedoel de beide Mecklenburgen Schwerin- en Strelitz-, het vaderland van den genialen Frits Reuter ook in ons land zoo goed bekend door zijne Gedroogde Kruiden, en die, helaas “in 't vorige j iar, op 64 jarigen leeftijd, aan de letter kunde is ontvallen. Het hertogdom Mecklenburg-Schwerin is door de erfopvolgings-regeling van 1755 nauw met Mecklenburg-Strelitz vereenigd. Bij diezelfde acte is eene soort van Staatsrege ling opgemaakt. De regeering is er erfelijk monarchaal. De zoogenaamde vertegenwoordiging is samen gesteld uit den adel en de steden twaalf in ge tal. De landbewoners zijn er nul in ’t cijfer, al hoewel zij meer dan der bevolking uitmaken. De thans regeerende vorst heet Frederik Wil lem, hij is geboren 17 October 1819, en regeert sints 6 Sept. 1860. Het ministerie is samengesteld uit 4 leden: 1°- buitenlandsche zaken en huis des vorsten 2°. binnenland; 3°. justitie, eeredienst,onderwys en openbare gezondheid 4°. finantiën. M. Schwerin heeft, volgens eene berekening van Moritz Wiggers, eene schuld van ongeveer 24 millioen gulden doch daaronder is er eene van 9’853.000 voor den aankoop van spoorwegen. Hoe ’t er eigenlijk mede gelegen is, valt moeie- lijk te zeggen, daar nagenoeg alles, vooral wat op ’t finantie-wezen betrekking heeft, een ge heim is. Een eigenlijk budget is er niet; ’t geen er voor doorgaat, is drievoudig 1°. van den vorst onge veer 7’ gulden; 2°. finantieëel beheer, onbekend, doch niet groot3°. van den vorst en den Staat, omstreeks 1 '/2 ’g. De deficilten volgen elkander regelmatig op. De vorst beschouwt en behandelt de staats domeinen als zijn privaat eigendom en de boe ren als zijne kinderen, die nog in de lange kleè-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1