fflfflTE El HET ARROMMffiT SMIL NWS- LI ADOTME-BLAD VOOR DE T J I II s. J lil 11 I 1875. N Cr- DERTIGST E J No. 47. Z'A T E R D A G FEU. 52,00, 25,50 00,00 oó i 56,00 14 AUGUSTUS. stuk 'D r !7s 7>« SUiEhER Vi. (Utr. Dagbl.) Maandagavond Ie ruim negen B E V E A I. .1 X 23. >8,00, 00 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. inder- t Gor- J i ƒ18 ‘■s a ƒ32; n men (wpl. Ii.), te i Hen- w. lipjen, Tiel, echlg. allen 5 50 6,5ó<5 7,17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 951 ioor loor Ioor >14 7,00, i ere) t 210 leren, - Eelt- Gaast, en en Wiebe - Fol. mster, jlsma, e v.d. - Ak- Luide. Jong. Smit, t Snij. 4. 1 Juli, ng en z. v. ;a. - is, te Jelle Het Ilandelsblad zegt, dat zoowel de parlemen taire welvoegelijkheid als de stand van het on derwerp eischen, dat de Tweede Kamer besluit de voordracht tot wijziging van de kiestabel nu in hare aanstaande zomerzitting niet in behande ling te nemen. De Regeering heeft den wensch te kennen gegeven, de wijziging der kiestabel nog vóór een September af te doen. De Kamer evenwel kan hare werkzaamheden met volkomen vrijheid regelen en de meerderheid kan dus het besluit nemen de vorming van nieuwe kiesdis tricten» thans nog niet te behandelen. Wel is waar, heeft de wijziging der kiestabel reeds te lang in staat van wording verkeerd, de laatste der vijf jaarlijksche herzieningen heeft in 1869 plaats gehad. Doch de tegenwoordige Kamer toch heeft nog slechts eenige weken te leven. Niet alle aftredende leden zallen weder zitting nemen. De samenstelling der Kamer is in be langrijke mate gewijzigd door de Juni-veikiezin- gen en het is moeielijk te ontkennen dat de te genwoordige Kamer zedelijk dood is. Juist die leden der Tweede Kamer, die niet herkozen zijn behooren, volgens het Hbl. zooveel besef te toonen van hunne verantwoordelijkheid, dat zij niet meer medewerden tot gewichtige besluiten. Aan den Terteringschendijk bij Breda werd door een boer een granaat, die hij voor eenigeu tijd bij het cadeltenkamp had gevonden, bij den smid gebracht, met verzoek om er een handvad- sel aan te maken, ten einde ’t voor zwaartewicht te kunnen gebruiken. Toen de smidsjongen er met een gloeiend ijzer bijkwam, om er een gat in te boren, sprong de met schroot geladen en blijkbaar nog niet ontplofte granaat en verbrij zelde hem den arm, die daarna onmiddelijk af gezet moest worden. Omtrent de door het verschrikkelijk onweder van Zondag aangerichte schade verneemt het U.D. nog, dat bij een enkel bloemist te Utrecht 26000 ruilen vernield werden. Een schade'van ƒ1000 tot ƒ1500 hebben de meeste bloemisten beko men. Een zelfs begroot ze op ƒ3000- Ook het archief van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij moet door lekkage veel geleden hebben. beraadslaging: 1. aangenomen een voorstel van den heer Godefroi, om in ieder geval het ont werp aangaande de kiestabel op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken met 43 tegen 26 stemmen; 2. verworpen een voorstel van den heer Nierstrasz, om de judiciële wetten nog te behandelen, met 39 tegen 32 stemmen. A M. Aug. 5/ '19 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. binnenmuur storte in, de ruiten van alle vier de verdiepingen van dit huis, ruiten bij de buren en zelfs een spiegelruit van perceel no. 12, aan de overzijde van de gracht werden verbrijzeld, terwijl ook een begin van brand ontstond, doch de politieagenten Lefebvre en Woudstra en de snel aangerukte brandweer bluschlen het vuur. De schade is door een en ander vrij aanzienlijk. N. v. d. D. Dinsdagochtend was het te Utrecht bijzonder druk op de vischmarkt, een groote hoop menschen bewoog zich daar, vooral voor het huis van den bakker D. L. Aanleiding tot dien oploop moet het volgende voorval gegeven hebben De doch ter van dien bakker, die Roomsch Calholiek is, verkeerde met een jonkman op wien niets te zeggen viel, dan dat hij Protestantsch is. De vader heeft krachtige maatregelen genomen om hieraan een einde te maken. Gisternacht is het meisje door haar vader en eenige helpers met geweld en in weerwil van haar wanhopig verzet naar een geestelijk gesticht gebracht. Ondanks het vroege uur bracht dit treurig too- neel veel volk op de been en algemeen uit zich de verontwaardiging. Wij hopen, dat ten min ste zal blijken, dal geen bedienaren eener Chris tenkerk in Nederland zijn dweepzucht hebben aan- gemoedigd en gesteunddat het van bevoegde zijde gelogenstraft worde wat men algemeen hoort den tijdelijken militair en civielen bevelhebber in Afjin, kolonel Wiggers van Kerchem, het navol gende aan de Indische Regeering bericht Kleine patrouilles hadden den vijand nog al bena deeld door het vernietigen van eenige verster kingen en het verbranden van verscheidene wo ningen. Evenwel bleef de vijand vele onzer pos ten beschieten. Choleragevallen kwamen nog da gelijks voor, maar overigens werd de gezondheids toestand, zoowel in als buiten Kotta-Radja, gunstiger en de sterfte was betrekkelijk gering. »2'/. 95 75 ten, en de noodige kramen met zoete- i waren; behoudens de galanterie- en kramen, waaronder vermelding werdient, die van den heer J. J. Lauwers een getrouwe bezoe ker van onze kermis met zijne keurige ver zameling optische instrumenten enz. Voorts hebben onderscheidene sociëteit- en koffiehuishouders- zoo als gewoonlijk gedu rende de kermisdagen muziekgezelschappen ge ëngageerd. Voor hen das, d e geld, lust en opgewektheid hebben, bestaat er nog al gelegenheid om. zich gedurende de volgende kermisdagen, ieder op zijne wijze te anïuseerén. Vooral aan de liefhebbers van het Tooneel wordt daartoe de gelegenheid aangeboden. lm-1- mers. zij kunnen profiteren van twee gezelschap pen dat onder directie van den heei Victor Driessens en van dal onder directie van de hee- ren Sloete en Nieuwenhuis. De voorstellingen van hel laatstgenoemde gezelschap beginnen blijkens achterstaande annonce Zaterdag e. k. en die van hel eerstgenoemde (dat werkzaam is in de zaal van den heer Agema) zijn reeds Woensdag jl. aangevangen. Onze beperkte ruimte laat niet toe deze voorstellingen te bespreken, toch meenen we reeds nü een woord van hulde te moeten brengen aan Mej. Beersmans voor haar uitstekend spel als Marie Jeanne’ en als Louise”, in Vorstenschool. ’t Is trouwens bekend, dat deze gevierde actrice het sieraad is van het gezelschap van den heer Driessens. Aan de Woensdag j.l. gehouden Harddraverij met paard en chais, werd deelgenomen door 20 paarden. De prijs ƒ100 aan contanten werd behaald door de zwarte merrie van den heer Homme Kalma, te Sliens, terwijl het laatst met den prijswinner in de baan was de zwarte Ruin van den heer D. A. Wassenaar, te St. Jacob. Vergadering van de kamer van koop handel en fabrieken te Sneek van Woens dag 11 Augustus 1875. 1. De notulen der vorige vergadering en de sedert hare dagteekening uitgegane stukken wor den gelezen en goedgekeurd. In het Nieuws- en Advertentieblad van Leiden en omstreken lezen wij het volgende oordeel over onze nieuwe gouden munt: «Maar is die munt dan werkelijk zoo leelijk? Ja. Om er en gros slechts eenige stootende ge breken van aan te stippenonze Koning heeft een oog, waarmede hij ieder wie het ook zij durft aanzien; de munt geeft het oog van een mol; en hoeveel van die dwergoogjes zouden wel nog in de breedte tusschen dat eene en het oor geplaatst kunnen worden? De spier langs neus en mond is onnatuurlijk geprononceerd, waardoor eene holte in de wang geboren wordtdie er niet zijp kan. Het neusgat is te grootweinig minder dan de ruimte die het oog inneemt. De onderlip is met baard begroeid. Het oor zit op en niet ter zijde van de wang. De hals is te dik, daa-.-vloor is het achterhoofd geheel verloren ge raakt, en boe ellendig is hel haar daarop uitge drukt. Het omschrift van de beeldzijde zou doen ge- looven, dat de munt gegoten en niet geslagen is, geen enkele letter heeft toch een zuiver boven vlak; daarbij zijn nog in Koning de beide n’s ongelijk, de laatste vooral; in Willem is de w onzuiver en schijnt te groot, de m te zwak; in de is de d te klein, in derde springt de eerste d naar binnen, enz.... eindelijk van ons helt de s voorover.” VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Maandag 16 Augustus 1875 ’s voormiddags 11 uur. Punten ter behandeling: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden. 2. Resumtie der notu len. 3. Mededeeling van goedgekeurde raads besluiten, ingekomen stukken enz. 4. Verslag van heeren Curatoren der Latijnsche Scholen aangaande den toestand dier scholen.5. Adres van T. K. van der Meulen c. s., omtrent het los sen en laden van Vee aan de Prinsengracht. 6. Idem van de Agenten van Politie 2e kh, om verhooging hunner jaarwedden. 7. Rapport van het onderzoek der rekening van de Alg. Armvoogdij en den Schuttersraad over 1874, en van de Muziek- en Zangschool en het Stadswerk huis, over 1874/75. 8. Begroetingen van de Voogden der Alg. Armen en van den Schutters raad der d.d. Schutterij, voor 1876. 9. Ont werp van het plan en de voorwaarden eener te sluiten geldleening. 10. Benoeming van 2 hulp- onderwijzeressen en van een onderwijzer in het teekenen aan de fransche Meisjesschool. 11. Idem van geneesheeren voor de Alg. Armen. 12. Voorstel van Burg, en Welh. om E. G. Cou perus in rechten te noodzaken tot betaling van landshuur. ■zeggen, dat geestelijken er de hand in hadden om het weerlooze meisje naar een dier gestich ten te doen slepen, waaruit nooit een slem op gaat om het recht te eischen, dat in de wet voor ieder Nederlander Ier bessherming zijner persoon lijke yiybeid geschreven slaat. Blijkens een bij het departement van Koloni ën ontvangen telegram van Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie, was den 4den dezer door STATEV-GEAiEKAAE. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 10 Aug. In de Kamer zijn heden de geloofsbrieven van de ter vervulling van buitengewone vacaturen ge kozen leden Tak, Fokker, de Casembrootv. d. Kaaij en R. van Nispen onderzocht en in orde bevonden. Genoemde leden behalve de heer Fokker, die afwezig was, zijn daarop beëedigd en toegelaten. De bekende wetsontwerpen zijn ingekomen. De heer Blussé heeft aan den voorzitter inlich ting gevraagd, welke de dringende redenen zijn, die hem bewogen hebben op dit tijdstip de Ka mer bijeen te roepen. De voorzitter heeft geantwoord, dat de Regee ring uitzicht had op het sluiten van het contract met de Exploitatie-maatschappij en dat een ont werp tot aanleg van nieuwe spoorwegen werd verwacht. Het eerstgenoemde is niet tot stand gekomen. Het andere is bereids inkomen. De heer Blussé constateerde, dat hieruit blijkt, dat de Kamer niet bijeengeroepen is tot het voe ren van politieke dtscussiën. Het ontwerp tot aanleg van spoorwegen is naar de afdeelingen verzonden. De heer Stieltjes had bezwaar legert dadelijke behandeling doch daarover moet de centrale af- deeling beslissen. Zitting van Donderdag 12 Aug. In de zitting van heden is eene langdurige discussie gevoerd over eene breedvoerige toege lichte motie van den heer van Houten om het spoorwegvoorstel Kappeijne c. s. alsnu aan de orde te stellen en het afdeelingsonderzoek en re- gelingsvoorstel tot aanleg van spoorwegen voor- loopig uit te stellen. Een aantal sprekers nam aan het debat deel. Daar de regeering herhaaldelijk zich tégen de motie had verklaard van meening zijndedat het voorstel van de regeering de prioriteit moest hebben ,u heeft de heer van Houten zijn voorstel ingetrokkenzoodat het regelings-ontwerp tot aanleg van spoorwegen spoedig in de aldeelin- gen zal worden onderzocht. Eindelijk is medena langdurige en levendige Maandagavond te ruim negen ure werd op de Warihoesgracht te Amsterdam een luide slag ge hoord. T Was een gasontploffing in de bene denvoorkamer van perceel no. 9, waar de nieuw aangebrachte gasleiding door den gasfitter niet behoorlijk schijnt gesloten te zijn althans toen een persoon hel vertrek met eene lamp bin nentrad volgde een geweldige ontploffing. De persoon zelf werd, wonderlijk genoeg, niet in ’t minst gedeerd, maar overigens waren de gevol gen vrij ernstig. Het plafond sprong uiteen, een De liberalen van Middelburg hebben zich te vroeg verblijd. Fokker is niet gekozen. »De heer Tak "is ten tweeden male te Middelburg gevallen.” De liberalen «hebben op alle naden van hun pan talon slaag gekregen.” De ambtenaren, die de can- didaluur van Fokker hebben gesteund en hun candidaal niet gekozen zagen, hebben eene zoo groote zedelijke nederlaag geleden, dat de vraag dient te worden gesteld of het geen tijd wordt dat zij «aftreden of verplaatst worden naar stre ken waar zij beter met de bevolking harmoni- ëeren.” Al die onzin zegt het Vaderland is te vinden in het hoofdartikel van de N. Arnh. Ct. van Maandag 9 Aug. De warmte schijnt te Arnhem onverdraaglijk te zijn. Door het kantongerecht te Hoorn zijn twee si garenfabriekanten ter zake van overtreding der wet op den arbeid van kinderen, veroordeelfi tot een geldboete van ƒ6, of twee dagen subsidiaire’ gevangenisstraf. SNEEK, 13 Augustus. Men kan hier nog niet spreken van kermis- drukte; integendeel de eerste dagen der kermis gingen, zooals gewoonlijk, vrij stilletjes voorbij. Alleen de straatvirtuosen herinnerden er ons al heel spoedig aan, dat het oude grootje haar jaar lijks bezoek weer aan onze gemeente bracht, om hier voor een tiental dagen hare feesttenten op te slaan. Intusschen zijn ook hare andere pa ranimfen al heel spoedig komen opdagen de kramen en tenten zijn groolendeels gereed om hare bezoekers te ontvangen. Bij eene vluchtige revue merkten we o. a. ophet Theatre Méca- nique van Coppejans; de tent van Hart, waarin acrobatische voorstellingen zuilen gegeven worden; een paar flinke panorama’s; eenige kleinere ten en zure i andere

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1