GIEENTE EN HET ARIIONDISSEIIENT SNEEK. 1 NIEUWS-’ EN AIIEERTENTIE-IIUD VOOR DE vï' J 9/ No. 48. DERTIGSTE WOENSDAG 18 AUGUSTUS. De tegenwoordige toestand. EX. Nieuw Tonnenstelsel. 4 i. a 7. 7» 27< X 7< 1'4 )5 15 'S: :A k S E E k E ii j 1 ieter mnd B I WJi IN LIND. van n! Tie!, lents 'ordt loor ',15 loor ,34 51 oor >or >or 14 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 50 a ƒ-. >50 5,554 ,17 ,53 ',43 -pe- jtske Kate Hoo- v. •ben, Verf, rnina i. Ys- 1.- i. Jan nnes Jo- I, d. trui- 0 m. <ker, A M. Aug. 'ordt 1. tren I 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering no. r.,b- De Midd. Crt. verklaart de afwezigheid van Mr. Fokker bij de opening der Kamerzittingen hier door, dat den Heer Fokker officieel was kennis gegeven, dat het Koninklijk besluit, waarbij de Voorzitter der Kamer gemachtigd zai worden het nieuw gekozen Kamerlid den gevorderden eed af te nemen, niet voor Vrijdag of Zaterdag te ’s Gra- venhage kan verwacht worden. De heer Fokker werd dus feitelijk verhinderd vóór dien tijd zit ting te nemen. door hem beproefde middel allicht ten derden male worden gebruik gemaakt, zooals onlangs uit ’s Hage is gemeld geworden. Daardoor echter wordt de toestand niet veran derd, zelfs niet gewijzigd, want dezelfde geest van af keer blijft heerschen en de malaise groeit met iederen dag aan. Van dien toestand heeft het ministerie niet al léén de schuld; de Kamer zelve moet er een be langrijk deel van dragen. Zij is toch over ’t geheel genomen een rom melzoo van tegenstrijdigheden en onbekwaamhe den, terwijl daarenboven nog bij menig lid het persoonlijk belang zoo groot is, dat het geen plaats overlaat voor wat des Staats is. De geest van tegenspraak is bij sommigen zoo sterk ontwikkeld, datals er voorgesteld werd hen in ’t leven te laten, zij stellig zouden roepen v tegen” Slechts weinigen der 80 zijn in de Kamer op hun plaats. Ik begeer geen specialiteiten in de Kamer, maar vooral ook geen mannen van beneden-middelmatig- heid. Er zijn mTEN-GENERVAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 16 Aug. In de zitting van heden is de heer mr. G. A. Fokker beëedigd en heeft hij zitting genomen. Hij heeft den Minister Heemskerk geïnterpelleerd over de vertraging zijner eedsaflegging. De mi nister ontkende dat zijnerzijds vertraging plaats heeft gehad, zijnde het conceptbesluit dadelijk aan den Koning opgezonden. De heer van Wassenaer Catwijk heeft den Mi nister van Oorlog geïnterpelleerd over het gebeur de bij de oefening der troepen nabij ’t Bosch. Daar de Minister, ofschoon de berichten overdre ven achtenden, inlichtingen gevraagd heeft, wordt deze interpellatie verdaagd. Al de heden aan de orde gestelde ontwerpen zijn aangenomen, waaronder een tot afstand van het marine-etablissement te Vlissengen aan den heer Smit te Ridderkerk. In de vorige week is voor de Arrondissements- Rechtbank te Groningen eene zaak behandeld waarop wij in het publiek belang bijzondere aan dacht meenen te moeten vestigen. Door den sta tionschef te Zuidhorn was namelijk procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die zich zonder plaats- r k er wel, die doodverlegen zouden zijn als zij het eerst hun stem moesten uitbrengen over een voorstel, dat noch in de sectie noch in de openbare zittingen was behandeld. Ik bedoel hiermede niet, dat zij zouden twijfe len aan het nut of onnut van 't voorstel, iets waarmede zij zich niet ophouden, maar alleen zou het hun vraag zijnis het liberaal of niet. Dit geldt zoowel van sommigen, die onder libe rale vlag varen, als van anderen die onder een tegenovergestelde leus in de Kamer zijn gekomen. Onze 1 weede Kamer is ellendig samenge steld. Dit ligt vooral aan de misbakken Kieswet, maar bovenal aan art. 76 der Grondwetbij ’t welk de plutocratische richting tot Wet werd verheven en Loijola’s voerdeel en heersch” op de kiezers toegepast. Gensus als eenige maatstaf van actieve kiesbe voegdheid, en versnippering van stemmen door districten-indeeling, welke ad libitum kunnen sa mengeflanst of uit elkander gerukt worden 1 Tengevolge van dit alles verkeeren wij in een kwijnenden toestand en is het regeeren, in de goe de beteekenis van ’t woord, tot eene onmogelijk heid gemaakt. De beste voorstellen van Wet worden afgestemd, of door amendementen zóó verminkt, dat zij niet meer op het oorspronkelijke gelijken. De Kamerdebatten zijn, op weinige uitzonderin gen na, walglijk; zelfs kan men van te voren doorgaans wel zeggen, waarom spreker X, Y of Z, wegens persoonlijk belang, zus of zoo zal pra ten. Ik zeg opzettelijk praten, want van redeneren is bij de meerderheid geen schijn. Niets komt tot stand, of ’t moesten kleinighe den zijn; en dan nog de uitvoering Dikwijls één chicane, al chicane. Men meene niet, dat ik den toestand te don ker kleurik waarschuw slechts en wijs op fei ten, die ieder kent, en het Vaderland tot oneer strekken. De onbekwaamheid of onwil, die in de zooge naamde volksvertegenwoordiging heerschtmaakt Nederland, voor zoover ’t buitenland er kennis van neemt, tot spot. Zal ’t in September beter gaan Men zegt het, omdat men het hoopt. Moge die hoop niet beschaamd worden Mr. W. F. S. van 19 Juli 1875, 9, is vastgesteld de volgende VERORDENING regelende den werkkring - der COMMISSIE voor het ONDER HOUD DER STRATEN EN WAL LEN in de gemeente SNEEK. Met de zorg voor het onderhoud der wallen in de gemeente Sneek is be- Art. 1. straten en - last eene Commissie van bijstand, volgens art. 54 al. 2 der Gemeentewet. Die Commissie bestaat, behalve den Burgemee ster of een der Wethouders als Voorzitter, uit drie leden, door den Raad uit zijn midden te be noemen. De jaarlijksche benoeming, voorgeschreven bij de 3e alinea van het aangehaalde Wets-artikel heeft plaats op den eersten Dinsdag der maand September. Art. 2. De Commissie heeft het toezicht over alle straten en wallen, die door de gemeente zijn of wórden aangelegd en onderhouden, en over de uitvoering van alle daartoe betrekkelijke werken. Zij stelt de bestekken en voorwaarden vast voor de aanbestedingen, die tot haren werkkring behooren, voor zoover de Raad zich de vaststel ling daarvan niet heeft voorbehouden. Art. 3. Voor het gewoon onderhoud der stra ten en wallen worden, op voordracht der Com missie, eene of meer vaste vloeders aangesteld door Burgemeester en Wethouders. Art. 4. Zij zendt vóór den len Augustus van ieder jaar aan Burg, en Weth. een behoorlijk toe gelichte begrooting van de kosten die, naar haar oordeel, in het volgende jaar voor verbetering of vernieuwing van bestaande en voor aanleg van nieuwe stralen en wallen moeten worden besteed. Zij vergadert minstens driemalen ’s De Gemeente-architect woont, zoo dikwijls de Commissie dit verlangt, hare vergaderingen hij en neemt aan haar inspectiën deel. Hij is haar in hare werkzaamheden behulpzaam. Welke verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Friesland is medegedeeld, blijkens hun besluit van 29 Juli 1875, no. 37. Afgekondigd te Sneek den 18 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten CATE. De Secretaris, H. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der Verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de Sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie van faecale stoffen besloten 1. te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verordening, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1875, in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der ge meente (4e reeks) a. al de gebouwen binnen dat gedeelte der Stadsgracht hetwelk loopt van de Noorderpoorts- brug langs de Hoogendsterpoort naar de Kltine- paalsterpijp voor zoover de invoering er niet reeds heeft plaats gehad. Art. 5. jaar§ a. Voor de bepaling van locale opnemingen b. Voor.de vaststelling van bestekken en voor- waardeo; en c. voor de opmaking der in art. 4 vermelde begrooting. Bovendien komt de Commissie bijeen zoo dik wijls dit door den Voorzitter of een der leden noodig wordt geoordeeld. Art. 6. Alle vergaderingen worden belegd en geleid door den Voorzitter. De commissie neemt geene besluiten indien twee harer leden afwezig zijn. Een der leden fungeert als Secretaris, en houdt notulen van de besluiten en verdere handelingen der Commissie. ------ - I UI----- b. De huizen, bewoond door M. Hoekstra en A. van der Weijbuiten de Noorderpoortsbrug, en verder al de gebouwen staande buiten de Stadsgracht, tusschen den Weg naar Bolsward en het Vaarwater de Geeuw; tusschen de Geeuw en den Lemsterstraatweg; tusschen dien Straat weg en de Draaisloot en tusschen de Draaisloot en de Woudvaart alles voor zoover de invoe ring er niet reeds heeft plaats gehad. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten voor 15 Septem ber a. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden; en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 7 Augustus 1875. J. TEN CATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. Van de zijde der voorstanders van bijz. scholen is wel eens aangedrongen op vermindering der eischen bij acten-examens en voor de bevoegd heid om aan het hoofd eener school te staan. Ons Recht bevatte nu dezer dagen een ver slag van de algemeene vergadering van de r. k. bijzondere hoofdonderwijzers in het Bisdom Haar lem in dat verslag komt o. a. het volgende voor: »Een der leden dringt er op aandat deze vergadering luide uilspreke dat wij niet wenschen verlaging van het peil der examens of hulponder wijzers aan het hoofd van scholen te plaatsen. Hij wenscht dit duidelijk te doen uitkomen om dat hieromtrent veelal een verkeerd gevoelen schijnt te bestaan. Een luid applaus betuigt vol ledige instemming met deze verklaring.” Het Vad., daarop de aandacht vestigende ver heugt zich over de uitspraak van zoo bevoegde en zeker niet bevooroordeelde zijde komende breekt zij den staf over de houding van hen die om politieke bijoogmerken eischen stellen in strijd met de belangen van hel onderwijs. Alhoewel velen in den lande hoog loopen met den uitslag der veikiezingen van leden voorde volks vertegenwoordiging en de buitengewoon groote I opkomst van kiezers bij de stembus, om te voor- j zien in vacaturen in de gemeenteraden, blijk geeft van grootere belangstelling, dan vroeger ’t geval was, in de algemeene zaak, zoo is de toestand, J waarin tegenwoordig de politiek verkeert, daarom nog volstrekt niet gunstig. Er zijn zwarte stippen aan den horizontdie onheilspellend zijn; er zijn zwarte stippen aan den horizont, die weldra zullen kunnen blijken on- 1 weêrsbuien te zijn. Over ’t geheel genomen heerscht er malaise en daarneven een toestand van afwachten. Wachter! wat is er van den nacht? is thans nog even goed van toepassing, als toen Da Costa zijn schoon gedicht onder dien titel schreef. Er broeit in de lucht, zoowel als in de politiek, 1 iets, wat op onweer duidt. Met de Kamer, zooals zij in September zal zijn samengesteld, kan de minister Heemskerk niet regeeren. Wat zal hij dus doen? Heengaan Van richting veranderen? Mijns inziens, nóch ’t een, nóch ’t ander. De ci-devanl liberale, sedert conservatieve staats man, zal de internationale spreuk onder het Ne- I derlandsch wapen: vje maintiendraï', tot de zijne maken, mits met de toevoeging: vMoi-Même." De minister Heemskerk zal niet heengaan, noch van richting veranderen, doch misschien wel wat wijn in zijn water doen, om de Kamer voor zich in te nemen en zich aldus staande te houden. Gelukt dat niet, dan zal van het reeds tweemaal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1