NIEO EN 1BTOWIMUD VOOR DE 6 EMEEATE EiA HET IRiWffiEfflT SNEER. 3 I I I I No. 67. DERTIGSTE J 1875. 21 AUGUSTUS. ZELFMOOR D E N. I 1 ;en ser; A. I SMI. 111. IS (OIIIK ,J. - tK- Van onwaarde Frankrijk: waren van r bevoegden met vergiften omgaan. zeer jonge da- ltl.S'%' ESLA ÏJ- 'e' bijv, in 1 r 'i-. p alles maakt met alles an- 37.5 38.8 van een ingewik- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco /1.90. pp udt ien het rkt. Vrouwen. 5.4 10.7 14.5 17.5 22 23.5 23.5. sch ’dl, int; 4A bij ou- te te A. ne- t; te au- hofl K. fep- 50 ,55b .17 ,53 43 oor ,15 jor 34 51 lor or or 14 Mannen zelfm. 12.1 35.7 50.9 67 73.4 78.3 69.3 m. 68 75 84 94 96 106 99 82 74 77 61 62 9 /lG '4 6 vr. 63 70 78 93 92 110 106 89 78 99 68 60 verdrink. 1848—’52 31 9% ’53—’58 31.6 ’59—’60 31.0 dat onder vrouwen de zelf- mannen. er op 100 a A Le- ’dr- nd; A. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, is de Regee- ring bereid bij de Staten-Generaal eene subsidie aan te vragen voor den aanleg van den spoorweg Harlingen Salzbergen, waarvoor aan de heeren Kaptyn en Genlis concessie is verleend. Het Vaderland bevat eene gelijke inededeeling. 't Handelsblad hoopt dat de Kamer spoedig weer bijeenkome om het wetsontwerp op de rech- en de spoorweg-ontwerpen af Een zeer onverklaarbaar feit is het, dat, naar mate de dagen langer worden, de zelfmoorden vermeerderen. Hippolyte Blanc, die het onderwerp nauwkeu rig en over vele jaren ten aanzien van Frank rijk, heeft onderzocht, geeft, de maanden op 30 dagen stellende, de volgende resultaten op iedere 1000 zelfmoorden van hel mannelijk en vrouwe- l'jk geslacht. M. iwj. 1 v z 16 1 o Al wie ze gezien heeft, weet, dat de nieuwe gouden Willems veel gelijken op ’n vergulde cent. In Holland heeft reeds iemand zoo’n tientje in ’t kerkzakje geworpen, meenende een cent te ge ven. Te Leeuwarden zou iets dergelijks zijn ge beurd, in zoover iemand op de markt aldaar voor fooi ƒ10.04 gaf in plaats van ƒ0,05. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Deze eb en vloed wordt, bijna zonder eenige uitzondering, steeds waargenomen, zelfs zoo zeer, dat,'als men dé maandgelallen over vele jaren neemt, het verschil wegvalt, en voor iedere maand een nagenoeg constant cijfer kan worden aange nomen, en dat niet alleen in één, maar in alle landen. Zelfs de middelen verschillen weinig andere 18.2% 18.3 18.7 schijnt die per kogel af te Het toenemen van zelfmoorden *t welk zich in den nieuweren tijd in alle landen vertoont, is evenmin een toeval, als hetzelfde verschijnsel in zekere periodes van de Romeinsche geschiedenis. Het zijn verschijnselen, die getuigen van een slechten socialen toestand. Doen zij zich voor onder bepaalde standen zooals na den Ilaliaanschen oorlog van ’59 onder den hoogsten stand in Oostenrijk, dan is dit een bewijs, dat daar verdorvenheid heerscht. Als wij dit voor oogen hebben, rijst als van zelf de vraag: of er wel vrijheid van wil bestaat? Quetelet kwam tot het resultaat, dat de wils vrijheid zeer nauw beperktis, en dat, als zij zich uit, dit onder de toevallige oorzaken moet worden gerekend. Z. M. heeft met 1 Oct. aan jhr. mr. F. H. van Beyma thoe Kingma, op zijn verzoek, eervol ont- De Schoonh. Crt. bespreekt, naar aanleiding van het ATuts-iapport over de onderwijswetde school-hijgiéne. Zij wijst op de noodzakelijkheid der zorg voor de lichamelijke opvoeding. De gymnastiek is niet, zoolang men wel eens noemt, voldoende om een tegenwicht te bieden tegen al te langdurige inspanning van den geest, of tegen ondoelmatige inrichting der schoollokalen. Wa ren de schoolgebouwen ingericht zooals zij we zen moesten, de schooluren niet te talrijkwas er geschikte gelegenheid om in vrijheid te spelen en zorgde de onderwijzer er voor, leeren en spelen behoorlijk af te wisselen, de behoefte aan gym nastiek zou in den regel niet bestaan. De school lokalen zijn in den laatsten tijd ontzaglijk ver beterd, maar de zaak is nog lang niet in orde. Vele architecten beschouwen het maken schoollökaal als iets, dat nu juist zoo keld niet is, maar daardoor krijgt men dan ook Dr. Itriker heeft aangetoond, dat op 109.000 ingezetenen de gemiddelde zelfmoorden per jaar zijn: in Saksen 24.5; Mecklenburg 16 2; Keur- Hessen 13,4; Hannover 13.7; Pruisen 12.2, Frank rijk 11.9; Baden 10.8; Nassau 10.2; Wurtemberg 8.5; Beijeren 7.2; Duitsch Oostenrijk 6.4; Belgie 4.54 Engeland 4,25 Italië 2 62 Spanje 1.50. De opgaven aangaande de twee laatst genoemde landen zijn echter hoogst onvolledig. Een feit is het moord veel zeldzamer is dan bij Wat Oostenrijk betreft kwamen slechts 22 van vrouwen voor. In Frankrijk hangt de jeugdige zelfmoordenaar zich meestal op de bejaardere schiet zich dood, op hoogeren leeftijd neemt het ophangen weer toe. Bij het toenemen van leeftijd neemt de zucht tot zelfmoord niet af, zooals men vaak meent, maar wordt zij integendeel grooter; alleen op Imo gen leeftijd wordt zij minder. Guerry leert over Frankrijk 't volgende op 100.000 mannen en even zooveel vrouwen kwa men van 1849’58 voor Ouderdom. 5—30 30—40 40—50 50—61 60—70 70—80 80 en daarboven In de steden is het betrekkelijk getal zelfmoor den ruim 2 maal grooter dan ten plattenlande. Ik zal mij deze keer eens bezig houden met het treurig onderwerp zelfmoorden. In den militairen stand is het getal zelfmoorde naars verontrustend groot. De Pruisische armée leverde er in 1861 103 in ’67 155, ’68 160, ’69 148; de Oostenrijksche jaarlijks gemiddeld een 300tal. Volgens de officieële opgave van het militair geneeskundig departement in Pruisen, kwamen, van 184663, aldaar voor: 0.46 zelfmoordenaars op 1000 militairen ’47 0.61, ’68 0.63; in de Fransche legers in ’67 <).46, onder de Engelsche soldaten van ’60’65 0.28. Schimmer geeft op, dat in Oostenrijk, onder de 1000 op ge weldadige wijze omgekomen perso nen, 679.2 zelfmoordenaars zijn, als 120.9 bur gers en 558.3 militairen. Adolp Wagner becijfertdat tegenover 100 mannelijke zelfmoordenaars in burgerlijke betrek king staan: in Saksen 177 militairen; Wurtemberg 192; Fi ankrijk 253; Pruisen 293; Zweden 423; Oostenrijk 643 1 De oorzaak van dit treurig verschijnsel is te vinden in verveling, miskenning, teleurstelling, mishandeling enz. Tjessinga bekwam 255. 14 briefjes. Te Dokkum is gekozen jhr. I. J. W. H. Andringa de Kempenaer, met 655 stemmen. De heer D. J. D. V. baron van Sijtzama verkreeg slag verleend als schoolopziener in het zesde schooldistrict van Friesland, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en tot schoolopziener in dat district benoemd J. N. Valkhuff te Heerenneen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. C. Gisteren avond heeft men den berucht geworden Hartjesdag alhier weder gevierd op de oude wij ze, doch in dronkenschap, losbandigheid en ze deloosheid zal de avond van gisteren het wel we der op zijn voorganger gewonnen hebben. De natuur werkte dan ook alleszins mede om vele menschen op de been te brengen. Liedjeszangers en draaiorgels zag men bij menigte en hij de laatsten werden bals in open lucht geïmproviseerd door mannen in vrouwengewaad en vrouwen in man- nenkleederen gestoken, waarbij de flesch of kruik jenever druk de ronde deed. In een der achterbuurten zag men zelfs een troepje jon ge meisjesnaar schatting van 12 tut 14 jaar, die allen, de een meer, de ander minder, haren lust voor drank hadden bot gevierd en daarvan al te duidelijk de kenteekenen droegen. De heer J. H. Marlof te Nieuwer-Amstel schrijft in het N. v. d. D. dat de veldwachters in die gemeente voorzien zijn van vergiftigde vleesch- pillen en daarmede losloopende honden vergifti gen. De heer M. vindt in deze wijze, om los loopende handen te dooden, iets gluiperigs, dat op ’t zedelijk overmacht der politie nadeehg moet werken, en acht het bovendien gevaarlijk dat on- STATEN-GENERAAE. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 17 Aug. In de zitting van heden zijn de aan de orde gestelde ontwerpen afgedaan, waaronder dat tot wegneming van ondiepten in de Nieuwe Maas bij Rotterdam. Vervolgens is de Tweede Kamer uiteengegaan. terlijke organisatie te doen. Binnen weinige dagen kan het Regeerings- spoorweg-ontwerp rijp zijn voor het debat. ’t Is toch niets anders dan een beperkend a- mendement op het ontwerp-Kappeyne c.s. De edelaardige, diepdenkende Spinoza leerde dat de menschen daarom meenden vrij te zijn, omdat zij zich bewustzijn van hunne handelingen, welker oorzaken zij echter niet kennen. Het kind meent, dat hij in volle vrijheid naar melk verlangt; de toornige knaap, dat hij zich wil wreken; de lafaard, dat hij de vlucht noodig oor deelt; de beschonkene, dat hij uit vrije geestes- aandrang zwetsend praat. Dat kind, die knaap die lafaard, die zwetsers, en bijna alle menschen, zijn van meening, dat zij met vrijen wil handel den, terwijl zij in waarheid geen weerstand kon den bieden aan den drang, die hen aanzette om zóó en niet anders te handelen. Wat de wereldwijze Spinoza door redenering aannam, heeft de statistiek uit de feiten bewezen. Niets geschiedt bij toeval. Mr. W. F. S. Victor Hugo wijdt in zijn meesterstuk »Notre Dame de Paris" een hoofdstuk aan de Anagkè, de no dzakelijkheid. De dichter moge in deze overdrijven, doch in hoofdzaak heeft hij gelijk. Er bestaat eene noodzakelijkheid, iets onver mijdelijks ’t welk de oude Grieken Anagkè d. i. fatum, noodlot, noemden, doch noodzakelijk, niet op zich zelf, maar door oorzaken is. Wanneer wij die oorzaken kennen, noemen wij het verband tusschen deze en hare gevolgen: wet. Zoo weten wij, dat, waar onreinheid heerscht ziekte moet ontstaan; dat clericalisme domheid en deze weer op hare beurt armoede baart; dat on vrijheid den geest doodt en den mensch tot beneden T gewone dier verlaagt; doch veel is er, waarvan wij de oorzaak niet weten op te geven, en wat wij toéval noemen; doch ten onrechte, want niets geschiedt toevallig, alles heeft zijne oorzaken. Wie van toeval spreekt, zondigt tegen de waar heid en tegen de logica er bestaat geen toeval. De aanneming van het toevallige is een gevolg van ons niet-weten. Wat is of geschiedt, moest zijn of geschieden het kon niet anders; het. noodzakelijke er van zou blijken, als wij maar de oorzaken wisten op te sporen. Alles staat met alles in ’t nauwst verband, al is ’t niet duidelijk hoé één geheel uit, daar ’t een het gevolg van ’t der is. Van dit al verband heeft de philosophie der sta tistiek reeds veel in ’t licht gesteld, doch, bij het geheel vergeleken, is dit slechts een droppel in de zee; verklaard heeft zij nog weinig op dit ge bied. Doch men bedenke, dat eene wipgeerige be handeling der statistiek nog van turn is. Te Franeker is tot lid der provinciale staten gekozen de heer W. A. Peereboom, met 612 van de 880 geldige stemmen. De heer J. G. ophang, doodsch. 35,2% 14.7% 11 6 41,5 Zelfmoord door middel van den strop meer in zwang te komen en nemen. Onder de overige middelen bekleedt de loco motief en kolendamp eene voorname plaats.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1