NIEUWS- EN ADMRTENTIE-BLID VOOR DE DEMENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 in 1 ft. L I No. 68. 1875, WOENSDAG 25 AUGUSTUS. EN. ’,50, 7,25 ),00 PLAATSVERVANGING. Nieuw Tonnenstelsel 7op- W. f :n elje v. i. d. izes dnr, j ilina 1 1 Jffe- ved. den Staat, houdt bijna niemand voor uitbesteding Mr. W. F. S. >,50 10 a BISKEKL ASD. finantiën wordt cent van om Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. 50 5ó6 17 53 13 te rns. mir- ook toelater,, dat iemand, die tot gevangenisstraf ,50, or 15 or 14 1 )r ir r 4 I M. lujr. ^10 R 8 3 i 14 van ries, di ik s de ma orn- ran- om- I v- fans jitle te -an- reas Dezer dagen kregen we nog een brief on der de oogen, geschreven door een militien, in garnizoen tewaarin deze zich zeer be klaagt én over het voedsel en over de huisves ting. Wij krijgen aardappelen schrijft hij zoo glad als vergrootglazen, terwijl de soep ook al slecht is, wat niet te verwonderen is, want ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De Arrih. Crt. meent dat de vraag, of de wet op den kinderarbeid ook op de kinderen, die in schouwburgen spelen of in paarden- en andere spellen vertooningen geven, moet worden toege past, dikwijls ontkennend beantwoord zal moeten worden, omdat de wet niet voor die gevallen ge maakt is. De kinder-exploitatie moet door eene afzonder lijke wet worden tegengegaan op grond der on zedelijkheid en van mishandeling beiden in rui men zin genomen. Er is eene onzedelijkheid in gelegen, dat men het publiek lokt door kinderen kunststukken te laten verrichten die men van kinderen niet verwacht, door hen levensgevaarlij ke toeren te doen uitvoeren en al wordt een kind niet in den letterlijken zin mishandeld, zelfs goed behandeld, wanneer het door zijn dagelijk- sche toeren en kunsten den kost moet helpen verdienen, is het een mishandeld kind. Het pu- Meermalen heb ik aangedrongen op de afschaf fing der plaatsvervanging bij de militie. Zij is ongrondwettig en dus ongeoorloofd. Niemand kan zijn eerste plicht door een ander doen vervullen. Een plicht is personeel en dus niet vatbaar. Het stelsel van plaatsvervanging aannemende moet men, consequent zijnde, verder gaan, en Tot notaris binnen het arrondissement Leeu warden, standplaats Vrouwen-Parochie, is benoemd de-heer D. Hus<um, candidaat-notaris, secretaris en ontvanger der gemeente Rauwerderhem; lot notaris in den ring Sneek, standplaats Witmar- sum, de heer E. J. Offerhaus, candidaat-notaris in de Schrans onder Huizum. De eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 30 Augustus, des avonds 8 uur. veroordeeld is, een plaatsvervanger zendt, om in zijne plaats de straf te ondergaan. Ik bezig opzettelijk dit voorbeeldomdat de behandeling van den militien veelal met eene doorloopende straf gelijk slaat. Het afbeulen van den militien is, helaas, geen zeldzaamheid, maar regel. Slech's van zeer groote en algemeene beest achtigheden wordt melding gemaakt, over deda- gelijksche en bijzondere spreekt men niet. Dekaserne is menigmaal een hel, en een leerschool van allerlei onzedelijkheid, geen enkele soort uit gezonderd. De behandeling, welke de militien -vaak onder gaat, is erger dan schandel jk, doch zij wordt wei nig bekend; slechts groote schandalen, zooals on langs op de heide van Gromvoirt plaats hadden worden ruchtbaar; doch daarbij blijft het ook. De militien in Nederland is rechteloos; de su perieuren beschouwen hem doorgaans niet als een persoon maar als eene zaak, als een voorwerp, dat gedrild moet worden en wel op de ruwst mogelijke wijze. De militien wordt gewoonlijk behandeld als een zondebok. Is de chef uit zijn humeur, dan moet ten slot te de militien zulks ontgelden en wel in ruimer mate, naar gelang de chef hooger staat, daar zij ne ontevredenheid alle lagere rangen doorloopt en steeds in omvang toenemende in haar ge heel op den militien ter neder komt. Een lekke sigaar van den majoor kan den mi litien dagen provoost kosten, met of zonder krom- sluitingop water en brood. De behandeling, aan welke de militiens bloot staan, is erger dan beestachtig. Daaraan heeft de plaatsvervanging veel schuld. Wie in Nederland arm is, heeft de presumtie voor zich van slecht te wezen, althans van niet be hoeven te worden ontzien. De burger, die de eerste -zijner plichten zelf vervult, wordt geacht geen geld te hebben om zich te doen vervangen, dus arm te zijnwant wie zou dienen, als hij een remplacant kan koo- pen? Het leven in de kaserne, de menage1), de cor- remplacanten zijn meer dan afschrikwekkend. Niet zelden vangt de mishandeling reeds aan nog vóór dat de dienstplichtige militien isbijv, voor den mililie-commissaris. Indien ieder verplicht was zelf te dienen, zou ontegenzeggelijk spoedig aan die schandalen een einde moeten komen, daar in dat geval geheel het land belanghebbend was nog beter zou ’t worden, als ieder dienstplichtig was. De ramplacering is een pest voor ’t leger, daar zij er elementen in brengt, wier zedehjk gehalte beneden nul staat en het leger zelf op die wijze voor een groot deel uit een soort van uitvaagsel wordt samengestelt, dat op de overige goede ele menten hoogst onzedelijk inwerkl. In een officieel verslag voor Frankrijk staat te lezen, dat het systeem van plaatsvervanging al daar allerellendigst op het leger heeft gewerkt dat daardoor soldaten zijn gekomen, die te dom of te lui waren, om iets anders te doen terwijl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der Verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de Sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie van faecale stoffen besloten 1. ' te bepalen dat het^gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 dpr gemelde Verordening, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1875, in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der ge meente (4e reeks) a. al de gebouwen binnen dat gedeelte der Stadsgracht hetwelk loopt van de Noorderpoorts- brug langs de Hoogendsterpoort naar de Kl iine- paalsterpijp voor zoover de invoering er niet reeds heeft plaats gehad. b. De huizen, bewoond door M. Hoekstra en A. van der Weijbuiten de Noorderpoortsbrug, en verder al de gebouwen staande buiten de Stadsgracht, tusschen den Weg naar Bolsward en het Vaarwater de Geeuw; tusschen de Geeuw en den Lemsterstraatweg; tusschen dien Straat weg en de Draaisloot en tusschen de Draaisloot en de Woudvaart alles voor zoover de invoe ring ër niet reeds heeft plaats gehad. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten voor 15 Septem ber d. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden; en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent alle' medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 7 Augustus 1875. J. TEN GATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. Het Vaderland meldt het volgende »In het anders zoo rustige Doesburg geeft een conflict tusschen den gemeenteraad en de bedie naren van den godsdienst veel stof tot discours. De pastoor en kapelaan en de dominè’s ontvin gen dezer dagen een missive van het stadhuis waarbij hun werd meêgedeeld, dat zij tot de ver eerenden betrekking van «waterdragers bij de brandspuit” waren benoemd. Met die eer waren zij echter volstrekt niet ingenomen en eenstemmig gaven zij den Raad in overweging onf toch die betrekking aan anderen op te dragen. De pastoor en de kapelaan protesteerden tegen hunne benoeming, in zeer gepaste bewoordingen te kennen gevende, dat naar hunne meening een bedienaar van den godsdienst moeielijk bedienaar van de brandspuit kon zijn, maar de predikant der Herv. gemeente, de heer dr. Faure, was zoo verontwaardigd, dat hij aan den gemeenteraad schreef, dat hij, zoolang de Commune van Parijs nog niet naar Doesburg was overgebracht, geen waterdrager verkoos te worden en dal de hem gedane opdracht in strijd was met zijn privilege en rechten. »In de eerstvolgende raadsvergadering gaf dat conflict tot uitvoerige bespreking aanleiding. De voorzitter wilde, om alle verdere onaangenaam heden te voorkomen, de bedienaren van den gods dienst maar vrijstellen, maar anderen waren daar tegen en meenden, dat dan ook de waardigheid, van een lid van .den gemeenteraad het waterdra ger niet toeliet. Nog anderen waren van mee- 1 nihg, dat er van vrijstelling in bet geheel géén sprake mocht zijn. «Een der raadsleden merkte op, dat Hét Wérk der Christelijke liefde even 'goed bij brand als op een ander terrein kon worden uitgeoefend. Elk moest zijne plichten vervullen, anders ging men juist de afkondiging der Commune te gemoet. «De kwestie is nog niet uitgemaakt, daar bij de stemming de stemmen staakten.” Van wege.den Minister van het volgende bekend gemaakt: Herhaaldelijk komen ter post briefkaartformu- lieren, zonder postzegelslempel, doch die door de afzenders van een frankeerzegel van één c__‘. persoonlijken plicht te vervullen er door verloren gaat. Dezelfde verschijnselen doen zich overal voor. Met de rechten van den militien als menscb als; burger van zieli bezig: Dat meet anders worden. Van harte juich ik daarom de poging toe den generaal ex-minister v. Limburg Stirum de plaatsvervanging afgeschaft te krijgen. Dat zij moge gelukken de maden loopen uit het vleesch. ’s Nachts wor den wij gruwelijk geteisterd door wandluizen die bij sectiën over ons nachtleger loopen, enz,” En in den Nieuwen Militairen Spectator werd dezer dagen o. a. het volgende geschreven om trent de voeding der soldaten »Het is een, bedroevende en reeds oude ge woonte geworden in bijna alle garnizoenen en bij de verschillende wapencorpsen, om naarma te de duurte der levensmiddelen toeneemtte trachten, den minderen militair zooveel doenlijk eenig zakgeld om de vijf dagen uit te betalen door op de voeding van den man uit te spa ren, zoodot het verschaffen der hoeveelheid van 250 grammen rundvleesch (in Engeland be draagt die 450 grammen), die elk soldaat, vol gens het reglement, dagelijks zou behooren te genietenreeds sedert lang tot het verledene behoort en dan nog, wat soort van vleesch krijgt de soldaat te eten De levering van het vleesch is aangenomen door een klein slager, die in stede van de beste, de slechtste stukken voor de menage der mili tairen afzondert. Dat kan niet andersmen heeft geen recht, iets anders te Verwachten; de 1000 grammen rundvleesch worden voor de me nages thans zondèr in ^uitersten te\ vervallen met die berekening” voor p. m. 60 cents gele verd, terwijl voor andere groote inrichtingen als krankzinnigen-gestichten, gasthuizen, voor de heer en en dames in de gevangenpaleizen, enz. van 80-85 cents betaald wordt. Met de win kelwaren gaat het evenzoo gort, rijst, boonen, aardappelen, zij zijn allen van de goedkoopste, en daardoor van de minste qualiteit, waardoor het voedingsvermogen van die artikelen zeer in waarde vermindert. De goede soepdie vroe ger de soldaat ’s morgens met een stuk brood en zijn vleesch tot ontbijt kreeg, en die nog in de kampementen tot het smakelijkste en beste gedeelte der voeding van den soldaat behoort is in de garnisoenen herleid tot eene gebondene watersaus, waarin de sporen van vleesch en vet worden aangetroffen het is thans wel soupe maigre. Het middageten bestaat veelal uit een mengelmoes, waarvan aardappelen het hoofd.be- standdeel is met eenige groenten, die bijna niet in de massa der aardappelen is te herkennen en met Wat vet gestoofd. Van vleesch is daar bij ook geen sprake terwijl het op sommige plaatsen ingeslagen Amerïkaansche spek zeer walglijk en slecht was." zijn voorzien, met het doel het aan de achterzijde geplaatste gedrukte bericht op den voet van druk werk te verzenden. Vermits echter bij art. 21 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad no. 138) het port der briefkaar ten voor de binnenlandsche verzending op 2'/2 cent is vastgesteld en het voor de toepassing van dat port geen verschil uitmaakt of het op de brief kaart geplaatste bericht gedrukt dan wel geschre ven is, kunnen er geene briefkaarten ter verzen ding worden toegelaten waarvoor niet het vol gens de wet verschuldigde port van 2'/2 cent is voldaan. Onvoldoend gefrankeerde briefkaarten, die niet vóór de verzending aan de afzenders zijn kunnen teruggegeven worden, worden met briefport be last. van een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1