NIEIM EN ADEERTENTIE-BUD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r No. 69. 1875. 28 AUGUSTUS. de ES, igd t. N. Nieuw Tonnenstelsel 1 SMI'KI'it (01 IMA ER mull m van 00, a ,00 4 in B XX E L A A By Zijner Majesteits besluit van den 21 sten 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. dere bemoeing met de verkiezingen verbiedt niet hebben ontvangen. - a :n, ike ten b>j ek; OU- ere M. ft ft •r r G L r 00, ,00 ,00 er- 0 bl> 7 3 3 Aan, de verschillende spoorwegmaatschappijen i een ontwerp »al- zijn te van hun over- De over- Het Gorinchemsch Weekblad meldt, dat de burgemeesters in de provincie Noord-Brabant de bekende circulaire, door welke de Minister Heemskerk aan alle Ned. Staatsambtenaren ie- In de N. Arnh. Cl. leest men «De meerderheid van de leden der Tweede Ka mer bezit niet het vertrouwen van de meerder heid der kiezers. ’s Konings Regeering bezit niet het vertrouwen der meerderheid van de Tweede Kamer, terwijl de Ministers het vertrouwen bezitten des Konings en der meerderheid der kiezers. 's Konings Regeering en de meerderheid der kiezers staan alzoo tegenover de meerderheid der Kamer. is door de Regeering gezonden i gemeen reglement voor het vervoer op de spoor- i wegen”, o a. inhoudende bepalingen over de verplichtingen houding van 1 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Augustus is, met ingang van 1 September 1875, benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Holwerd, de heer E. Heringa Jzn. deurwaarder aldaar. Naar de N. R. C. verneemt, bestaat bij de re geering het plan, aan ’s rijks hoogere burgerscho len of andere openbare inrichtingen van onder wijs een cursus te openen voor landbouw en aanverwante vakken. Dit onderwijs zal kosteloos worden gegeven en hoofdzakelijk bestemd zijn voor hoofd- en hulponderwijzers, om hen in staat te stellen later aan de openbare lagere scholen dit vak te doceeren. Men schrijft uit ’s Hage aan de Zutf. Ct. «De Tweede Kamer is schielijker naar huis ge gaan dan ik verwacht had. De warmte heeft de volksvertegenwoordigers letterlijk weggedreven. Dat Heemskeik over den gang van zaken zeer ontevreden is, behoeft nauwelijks gezegd. Als de hartstochtelijkheid der Ministeriële organen zijn ei gen stemming teruggeeft, dan is hij van plan te gen de liberalen een laatste worsteling op leven en dood te wagen. De liberalen van hun kant zullen echter, naar ik geloof, die worsteling niet uitlokken. Bedrieg ik mij niet, dan is de alge- meene gedachte in het liberale kamp op het oo- genblik deze: «liever een gematigd conservatief Kabinet zonder, dan met Heemskerk maar liever een conservatief Kabinet, met Heemkerk, dan ge plaatst te worden voor de noodzakelijkheid om zelf de teugels van het bestuur terstond weder in handen te nemen.” Naar men aan de N. R. Crt. schrijft, Urk twee raadsleden door Ged. Staten va: lidmaatschap vervallen verklaard wegens treding van art. 24 der gemeentewet, treding bestond hierin, dat genoemde raadsleden aan het Gemeentebestuur costumes, koek, bier enz. hadden geleverd voor het krooningsfeest, ten vorigen jare aldaar gevierd. Maandag is het XlVe Ned. Taal- en Letterkun dig Congres te Maastricht geopend. Het gebeurde op de vlakte van de Peel in Noord-Braband waarbij in de vorige week een viertal soldaten tengevolge de buitengewone warm te zijn bezweken en een zeer groot aantal per sonen ongesteld zijn geworden trekt en terecht zeer de aandacht en de strengste afkeuring. Het N. v. d. D. zegt Indien er een spoor wegongeluk gebeurt, waarbij menschen levens ver loren gaan, dan wordt hij, die oorzaak is van ’t ongeval beschuldigd van manslag door onvoor zichtigheid, en 45 dagen celstraf, luidt zijn von nis. De betrokken Maatschappij wordt vervol gens om schadevergoeding aangesproken. Staan de gevallen niet gelijk zegt genoemd blad. Is hier geen sprake van vervolging en blijft de staat niet aansprakelijk tot schadevergoe- phischen zin”, niet tegelijk tot de Israëlietische en de Nederlandsche natie behooren. De Iraëlieten vermengen zich niet met andere volken zij staan daarom niet gelijk met de uitgeweken Franschen, die in allen geval germanen, althans Ariërs, zijn. Dat de heer Thijm niet onverdraagzaam is tegen de Joden, kan, zegt hij, worden bevestigd door vele Israëlieten, met wie hij bekend en bevriend is, en door de bewoners der Joodsche achterbuur ten, wier oordeel hij, na veeljarig verkeer, niet vreest. Het was verkeerd van ’t Jlbl, zegt de heer T.om van zijn uitval tegen De Vries een vraagstuk de haute politique te maken er bestaat geen afspraak of strijdbevel. ’t Hbl. maakt slechts deze tegen-opmerking Als de heer T. verdraagzaam wenscht te zijn, hoe is ’t dan mogelijk, dat hij, een beschaafd en geletterd man, zijn woorden en zijn onderwerpen van scherts zóó slecht weet te kiezen, dat iedereen er de grootste onverdraagzaamheid in leest? Volgens de te Roosendaal verschijnende Grond wet is te Kevelaar een mirakel geschied. De 26- jarige Angelink de Jong woonachtig te Gilze- Rijen, die kort na hare eerste communie de spraak heeft verloren heeft deze thans te Kevelaar te ruggekregen. Zondag ochtend trachtte velgens de N. R. C. te Tilburg een non het klooster te ontvluch ten, hetgeen haar aanvankelijk gelukte, rnaar aan het spoorwegstation werd zij aangehouden en weder naar het klooster gebracht. meenté (4e reeks) a. al de gebouwen binnen dat gedeelte der Stadsgracht hetwelk loopt van de Noorderpoorts- brug langs de Hoogendsterpoort naar de Kliine- j paalsterpijp voor zoover de invoering er niet reeds heeft plaats gehad. b. De huizen, bewoond door M. Hoekstra en A. van der Weijbuiten de Noorderpoortsbrug, en verder al de gebouwen staande buiten de i Stadsgracht, tusschen den Weg naar Bolsward I en het Vaarwater de Geeuw; tusschen de Geeuw en den Lemsterstraatweg; tusschen dien Straat- weg en de Draaisloot en tusschen de Draaisloot en de Woudvaart alles voor zoover de invoe ring er niet reeds heeft plaats gehad. 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten voor 15 Septem ber a. s. zoodanig behooren te zijn ingericht, dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden; en dat zij of hunne timmerlieden daaromtrent I alle medewerking en inlichtingen kunnen beko men bij den Gemeente-architect en bij den Stoep- I opzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 7 Augustus 1875. J. TEN CATE Burgemeester. H. FENNEMA Secretaris. ven dat de paus en de kerk steeds de Joden beschermd en de hand boven ’t hoofd gehouden hebben. Het Hbl. toont de onjuistheid daarvan aan en besluit aldus: »In Frankrijk zijn sinds oudsher Joden en Pro testanten vervolgd, en de clericalen zijn daar on eindig meer te vreezen dan in Nederland. Onze ultramontanen zijn ongetwijfeld te veel Nederlan ders en burgers van een vrijgevochten landom ooit hun onverdraagzame woorden door daden te doen volgen. Het ware echter beter, zoo ze het mot d’ordre door Veuillot gegeven, weigerden te gehoorzamen en nalieten, om met opruiende woorden de vaderlandsche gevoelens verdacht te maken van des heeren Thijms «gedienstige me deburgers van de Joodsche natie,” De heer Alberdingk Thijm komt daartegen bij het Hbl. in verzet. Wat den heer Thijm het meest heeft gehinderd, is de bewering van ’t Hbl.als zou hij een mot d’ordre van Veuillot hebben ontvangen. Hij ver klaart deze beschuldiging voor volkomen valsch en zegt dat hij zelfstandig genoeg is om geen mots d’ordre, van wien ook, te ontvangen. Ook ontkent de heer Thijm, dat hij onverdraag zaamheid predikt. Hij erkent en eerbiedigt de burgerlijke en burgerschapsrechten van hen die door de Nederlandsche grondwet als Nederlanders worden aangeduid, doch men kan, «in ethnogra-. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, I tot wijziging der Verordening op het houden I van verzamelingen van mest en op de Sekreten, welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875; Hebben, op voorstel der Commissie van beheer I over de exploitatie van faecale stoffen besloten 1. te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Verordening, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1875, in werking zullen treden voor de volgende gedeelten der ge- Sedert korten tijd, zoo schrijft men uit Maas- stricht aan de Dev Ct., zijn we een afstammeling der Bourbons rijker geworden of liever gezegd, hebben we door een Maastrichtse!) genealoog de wetenschap gekregendat we er een rijker zijn, dan we wistenen wel in den persoon van zijn bekenden stadgenoot, den palatijnschen graaf en fabrikant Petrus Regout die dan ook "de helft eener Fransche lelie ’smans bekende nederig heid en een eenvoud verboden hem de lelie ge heel te nemen aan zijn wapen heeft toege voegd. Gelukkig dat de heer R. de middelen be zat pour payer sa gloire, want zulke ontdekkin gen zijn gewoonlijk duurvooral deze was eene zeer kostbare. Daar de genealoog geene rekening inzond, ver keerde de heer R. in den waan, dat de ander de vergoeding voor zijn moeite aan zijn eigene dis cretie wenschte over te laten en zond hij hem daaroïn een kostbaar en zeer uitgebreid porselei nen eetservies ten geschenke. Weinige dagen la ter ontving de nieuw gevonden Bourbon van den genealoog, tegelijk met eene hartelijke dankbetui ging voor het vorstelijk geschenk, eene declaratie voor gedane onderzoekingen en nasporingen ten bedrage van 2000 francs 1 Betalen was natuur lijk het eenige wat er op zat vooral voor een telg uit zulk een vorstelijk huis. Te Amsterdam is een strooibiljet verspreid getiteld «De kermis zal weldra afgeschaft, zijn, ook nu ontneemt men ons onze honden.” Het begint aldus «Elk die gevoel voor een beest heeft en niet van gezond verstand is ontbloot moet wel verontwaardigd wezen over de in den laatsten tijd genomen, willekeurige maatregelen, zoo door den minister Heemskerk als door ge meentebesturen, ten opzichte onze honden, daar toch ten duidelijkste blijkt, dal die minister uit roeiing van het hondengeslacht heeft gepredikt waartoe alle middelen geheiligd worden, onder de vlag van epidemisch heerschende hondsdol heid Daar de naam van den drukker op ’t stuk niet voorkomt wat voor de wet strafbaar is en ’t geheel een poging is tot opzet van het dom me deel des volks, maakt de Amstelbode de poli tie op de zaak opmerkzaam. Dat deze toestand op den duur onhoudbaar is, is duidelijk. Er heeft hier Je lande een politieke worsteling plaats om het gezag. Een worsteling van de Regeering en de meer derheid in de kamers, tegen de oude keezenpartij tegen burger-aristocratie en democraten die een coalitie hebben gesloten. Hoe de uitslag van die worsteling zijn zal, is onzeker maar dat zij bestaat en op dit oogenblik met hardnekkigheid plaats heeft, is openbaar.” Het kan bangmakerij zijn, misschien ook dat er werkelijk reeds weder aan een herhaling van de droevige comedie van ’66 gedacht wordt. Het anti-dienstvervangingsbond van den oud- minister Van Limburg Stirurn telt thans reeds 2400 aanhangers. ding aan de betrekkingen ’t Schoolblad deelt mee, dat in de provincie Groningen ten behoeve van de aldaar werkende polderwerkers een wandelende school beslaat die verplaatst kan worden naarmate de arbeiders zich verplaatsten. Een 62 tal kinderen bezoekt deze school, terwijl een avondschool, ten behoe ve van hen, die bij den dag verhinderd worden van het onderwijs gebruik te maken, door 38 leerlingen gevolgd wordt. i van de spoorwegbeambten, ver bet publiek tegenover de spoorweg beambten, toegang tot den spoorweg en tot de stations, toegang tot de treinen, beperking der verplichting van vervoer, voorwaarden voor het I vervoer van reizigers en bagage, het afhalen en bestellen der goederen en het loon daarvoor te genieten, behandeling der in de rijtuigen of sta tions achtergelaten voorwerpen en de onafge haalde of onbestelbare goederen en den tijd waarna en de wijze waarop die goederen kunnen verkocht worden. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging «Schuttevaêr” heeft bij den Minister van Binnen- landsche Zaken opnieuw aangedrongen op het maken eener vluchthaven te Hindeloopen en af drukken van het adres doen toekomen aan de Tweede Kamer, met verzoek om ondersteuning. De Standaard dringt er op aan, dat het groo- te vraagstuk van den samenhang tusschen natie n Kamer aangevat worde, ’t Is uitnemend als Het Ilbl. is van gevoelen, dat de herlevende onverdraagzaamheid der clericalen tegen de «in teressante Oosterlingen, onze godsdienstige me deburgers van de Joodsche natieeen merk waardig teeken des tijds is. De clericalen be handelen en dreigen de Israëlietenomdat zij dezen aandurven en er op rekenen door zekere overgeërfde vooroordeelen bij niet-clericalen ge steund te zullen worden. Het orderwoord is ge geven aan alle ultramontanen om den ouden haat tegen de Joden weer op te wekken en de goedgeloovigen diets te maken dat er een inter nationale groote Joden-samenzwering bestaat, die het gemunt heeft op den paus en den Christelij- ken godsdienst. De Nederlandsche ultramonta nen zijn slechts echo’s van de buitenlandsche hoofden dier partij. Ten bewijze van een en an der deelt het Hbl. verschillende citaten mede uit de Univers van Louis Veuillotwaaruit o. a. ook blijktdat de heer Veuillot wil doen geloo-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1