GEMEENTE EN «ET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADFERTENTIE-BLAD VOOR IIE c 1875. DERTIGSTE J WOENSDAG SN. 1 SEPTEMBER. KENNISGEVING. 10 a 'X« X. 5/z K te m 2ei, SMI.hl.lt I R A A T. ure. .den der wel bij u zijn geweest.” •en. BlWEXLAMh Blijkens Ook de raad der gemeente Schoterland heefj IDE; ifte- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad f 1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Een soldaat van het 4e regiment infanterie, te Haarlem in garnizoen, is bij het tirailleren in de Bloemendaalsche duinen bij ongeluk doodgescho ten. vuur ten ook •OF IS or 14 il >r »r ir 4 50 555 17 53 13 der sbes >pco ma. z> e. ie M. Mg. 16 S 16 16 Aan de belanghebbende ingezetenen wordt bekend gemaakt, dat, van den eersten tot en met den achtsten September 1875, van des voormid- dags 9 tot ’s namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente Sneek zal worden gevaceerd tot de af gifte der patenten, over 1875/76, voor zooveel de drankverkoopers betreft op vertoon der kwi tantie van betaalde belastingzullende na dien tijd de onafgehaalde patenten door den Deur waarder der belastingen, tegen betaling van tien Cents, aan de huizen der belanghebbenden wor den bezorgd. Sneek den 31 Augustus 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd» J. ten GATE. De Secretaris, H. FENNEMA. Naar men verneemt is door den Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat voortaan de zomerdienstregelingen voor ]en aan vangen met 15 Mei met 15 October. de spoorwegen zul- en de winterdienst Voor den aanstaanden winter dienst zal reeds de nieuwe bepaling in werking treden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 4 8 ’X. 1 o een bij het departement van keloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederiansch-Indië, heeft kolonel Wiggers van Kerchem den 22n dezer uit Atchin bericht, dat niets meldenswaardigs was voorgevallen en dat de gezondheidstoestand gunstig is. Sedert den 16n waren geen choleragevallen voorgekomen; het cholerahospitaal was ledig. De Nederlandsche professor dr. Schaepman zegt in het onlangs door hem uitgegeven boek gods dienst en volkswelvaart, ook dit»het Protestan tisme heeft geen God en ook geen dienst. Het heeft zooveel Goden als er Protestanten zijn. Ie der Protestant maakt zich zijn God en dient hem op zijne wijze. Zoo iets is een vroom tijdver drijf, eene waanzinnige poging, eene godslaste ring, eene misdaad, al naar men wil, maar het is geen godsdienst. Het is menschenwerk, zelf vergoding en zelfaanbidding.” ie In het geheele jaar 1874 zijn hier te lande door longziekte aangetast 2414 runderen. De ziekte kwam in 136 gemeenten voor. In Fries land heerschte zij het hevigst; daar kwamen 1375 gevallen voor; dan volgde Zuid-Holland met 519 gevallen. Overijssel, Gelderland en Zeeland bleven geheel vrij. Van de discussiën in den gemeenteraad van Doesburg over het benoemen van den pastoor den kapelaan en den predikant tot waterdragers, maakten wij melding; de geheele verordening be treffende het brandwezen deelen wij niet mede. Van algemeen publiek belang is die niet wel echter verdient de aandacht dat ieder ingezeten van 20 tot 50 jaar bij het brandwezen dienst moet doen, tenzij hij zich vrijkoopt, in welk geval door burgemeester en wethouders een plaatsvervanger voor hem wordt gesteld. Nu rijst echter de vraag waar halen burge meester en wethouders de plaatsvervangers van daan, als iedereen bij het brandwezen dienen moet? is niet in naam, maar daadwerkelijk bezitster het blad zegt niet eigenaresse der souverei- niteit. Alleen de zedelijke macht der beginselen, steu nende op den zedelijken moed die het volksbe sef verleent, is volgens de Standaard hiertegen aan te wenden. Aan ’t slof wordt de vraag gesteld, of ons ministerie in dat spoor loopt. Naar aanleiding van het bericht, dat te Tilburg eene non uit. hel klooster gevlucht, doch aan het station aangehouden en wederom naar het kloos ter teruggevoerd is, deelt de burgemeester van Tilburg het volgende mede: »Toen ik het nieuws in de couranten las, had ik van de aanleiding tot deze geschiedenis niets vernomen. Ik wist ook vooraf dat er niets van bestaan zou, wijl van ontvluchten uit het kloos ter geen sprake kan zijn, daar het den ganschen dag aan verschillende zijden openstaat en elk be woner het, des verkiezende, ieder oogenblik vrije lijk kan verlaten. Van aanhouden en terug voeren aanhet station kan geen kwestie zijn, wijl vooral daar onder ’t oog van ’t publiek en der politie dergelijke geweldpleging aangenomen zelfs dat men het zou willen beproeven niet zou geduld worden en ook tot de onmogelijkheden behoort.” a Uit het ingesteld onderzoek, wat tot deze ge schiedenis aanleiding kon hebben gegeven, is het volgende gebleken: «Een der liefdezusters uit het klooster alhier, die nu en dan blijken gaf wat zwak van hoofd te zijn, verlangde, tot herstel harer gezondheid, eene bedevaart te doen; zij verlaat stilzwijgend het gesticht, wandelt te voet naar ’s Bosch (vier uren van hier), gaat daar een paar uren in de St. Janskerk bidden en bzoekt vervolgens hare te ’s Bosch wonende ouders; deze geleiden haar naar de aldaar gevestigde afdeeling van het liefdege sticht alhier; den volgenden morgen komt de Tdburgsche non, vergezeld van ééne Bossche non, per spoor terug, beiden begeven zich hier naar het gesticht waar de eerste wederom wordt op genomen en waarmede de geheele affaire is afge- loopen.” Van geachte zijde wordt aan het Utr. Dagblad verzekerd, dat ook de Burgemeesters in de prov. Utrecht tot hunne bevreemding, de circulaire van den Minister Heemskerk over de verkiezingen niet hebben ontvangen. «De Voorzitter loopt het i te converseeren, einde mij te vangen; hij zal dus daarover wel bij u zijn geweest.” Ten slotte ontstond er zulk een tumult dat hooren én zien verging, waarop eerst enkelen en vervolgens allen de raadzaal verlieten. Uit ’s Hertogenbosch schrijft men van den 27 Aug. aan het Utrechtsch Dagblad: «Zoo juist zijn wij van onzen tiendaagschen Peeltocht teruggekeerd. Donderdag is voor ons nog een zware dag geweest. Nadat alle troepen, sommigen uren ver, nabij de Eindhovensche dijk waren aangekomen rukten zij voorwaarts in de richting van de Strijpsche heide, waar het tot een treffen kwam met den vijand. Wij waren te 6 uur afgemarcheerd, dus de troepen van af 5 uur onder de wapens,; ten 1 uur omstreeks was de besloten, om zich per adres tot de hooge regee. De Standaard trekt te velde tegen partij-sou- vereinifeit, die volgens haar in Nederland komende is. Vroeger gold de quaestie «souvereiniteit des konings of des volks" naar gelang het koninklijk gezag voor het volksbesef in God ligt, of wanneer voor hel volksbesef de hooge i egeeringsmacht door de volksmeerderheid in ’t leven geroepen en, wijl men dit zoo verkoos, aan een vorste- lijken telg opgedragen is. Naast die beiden dringt zich thans de partij-souvereiniteit, d. i. een stel sel, waardoor de beschikking over het gezag waar ook in naam berustend, feitelijk in handen is van de liberalistische partij. De middelen, aan gewend om dit gezag in handen te krijgen zijn 1°. beperking van ’t kiezerskorps tot die laag des volk waarin zich het meest liberalen bevin den, en diensvolgens verzet tegen census-verla ging. Als euphonisme is men gewoon bij deze beschouwing, in stee van «liberalen”, te spreken van «ontwikkelde en beschaafde lieden”. In de 2e plaats door versnijding der kiesdis tricten, met het doel zooveel doenlijk niet-libera- le kiezers te neutraliseeren. In de 3e plaats door formeering van een staats school met drie graden, naar gelang de standen des volks zijn, als hoogere, lagere of middelbare staatsschool; op staatskosten propaganda drijvend voor de liberalistische idee. De onnatuurlijke macht, hierdoor aan een coterie in handen gespeeldkan haar niet ontnomen worden dan óf door baar eigen verdeeldheid, óf door grondwetsherziening. Feitelijk is koning t vuur afgeloopen en hoopten wij, dood moe als wij waren, de heide te kunnen verlaten om ergens daarbuiten waar de man schappen water zouden kunnen bekomen, eenige rust te houdenmaar deze rekening was alweer buiten den waardop de heide tochwaar niets te krijgen was dan voor hen die geld hadden wijn en broodjes moest rust worden gehouden en daarna gedefileerdWaarom de vermoeide, dorstige troep daarvoor 2 uur langer uit de kwar tieren moest gehouden worden, begreep men dan ook niet. Daarna keerde men goddank einde lijk terug en begon de terugtocht naar de kan- tonnementen alwaar de troepen eindelijk ten omstreeks 5 i 6 uur in hunne kwartieren arri veerden om eindelijk na hun brood en koffie van den morgen iets te eten maar zij hadden mooi gedefileerd I «Den volgenden dag was het een vreugdedag; men ging naar huis; wij hadden een groote lan ge marsch maar dit hinderde niet, ginds in de verte lag de St. Janstoren (te 's Bosch) nog eenige uren en hij lacbt ons vertroostend tee nog eenige uren en het carillon dringt als een. hallelujah tot ons door; voor het oogenblik is al het lijden en ontberen vergelende tocht is ten einde. Een woord van hulde aan onze miliciens die onvermoeid en niettegenstaande de geforceerde marschen (volgens staturen berekend)hitte en ontbering steeds hun goeden wil hebben getoond en teneinde toe met den besten geest waren be zield moge er niet te veel aan de vermoeienis sen zijn bezweken. Dat niemand naar eene herhaling verlangt en ie dereen blij is dat wij weer den Bosch hebben bereikt, behoef ik u niet te melden. Nog echter wil ik u meedeelen dat tengevolge der slechte regeling van het militaire postwezen waardoor de postdirecteuren nooit op de hoogte werden ge houden omtrent het verblijf der troepener van de drie mij toegezonden brieven niet een te recht is gekomen en aangezien nu hierin juist de ern stige ongesteldheid van een mijner naaste be trekkingen werd gemeld, had ik bij mijn terug komst wel eens minder aangenaam verrast kun nen worden; toch was die brief reeds voor 6 da gen afgezonden. Verder acht ik het plicht er op te wijzen, dat, zoowel officieren als manschappen, financieel weer een goede klap hebben gehad en dat dus dank zij de slechte bezoldiging van al wat militair is ook in dit opzicht onze tocht de minst aangena me souvenirs achterliet. Wanneer ooit weer dergelijke manoeuvers wor den noodig geacht, is het te hopen, dat wat meer op het belang van den militair wordt acht gege ven, die tegen zijn zin en tegen den wensch zij ner betrekkingen van den huiselijken haard wordt geroepen, om te manoeuvreereu en defileeren tot behoud van het lieve Vaderland. Algemeene dienstplicht zoude in deze misschien ook een gun stige verandering kunnen brengen en zeker wel in staat zijn meer geleidelijk de lasten over de geheele natie te verdeelen die het militairisme noodzakelijk eiken staat oplegt, en wat meer op lettendheid te doen nemen voor den troep. De voorzitter repliceerde«gij hadt mij niet be- I manoeuvre in het hoeven te dekken.” Hierop volgde eene scherpe woordenwisseling, waarbj de heer Kramer den Voorzitter verweet, dal deze jaren achtereen art. 24 der Gemeente wet overtreden had en insinueerde dat' de re- questrant Geert Bakker door den Burgemeester was opgestookt. Bakker, die zich onder het pu bliek bevond, mengde zich, door den Voorzitter opgeroepen, in de discussie en verklaarde, dat de Burgemeester niet bij hem was geweest, waarop Kramer hernam: i uit zijn sloffen om met u Men schrijft van Urk d.d. 25 Aug. aan de N. Rott. Crt.: Eergisteren avond werd hier eene openbare Raadsvergadering gehouden. De zaal was gevuld met toehoordersterwijl zich daar buiten honderden menschen hadden geschaard. De Voorzitter opende de vergadering en stelde aan de orde een adres van Geert Bakker, ver zoekende schorsing van de raadsleden Hoekstra en Kramer, den eerste wegens levering van muts jes den tweede wegens levering van drie fles- schen brandewijn, een en ander voor het kro ningsfeest bestemd geweest en waarvoor zij de gelden ontvangen hadden uit de gemeentekas. Overtreding dus van art. 24 der Gemeentewet. De voorzitter stelde voor, overeenkomstig het adres de raadsleden Hoekstra en Kramer te schor sen. De heer Hoekstra, het woord bekomen hebben de, zeide, dal als hij geschorst moest worden artikel 24 ook op den Voorzitter behoorde te wor den toegepast, daar deze wijn en banket heeft ge leverd voor het kroningsfeest. Hij vroeg ook den Voorzitter of deze niet als president der feestcom missie bij hem gekomen was en op het zien van een mutsje niet gevraagd had«zou u daar geen 1 paar honderd van bestellen kunnen voor het kro ningsfeest?” De spreker namelijk was mede lid der commissie. De Voorzitter antwoordde, dat hij wijn en ban ket van een leverancier had ontvangen en de rekening daarvan had overgelegd. De heer Hoek stra repliceerde: «Dat heb ik ook gedaan; ik heb geen cent daaraan verdiend.” De heer Kramer, vervolgens het woord beko mende, verklaarde, dat de drie flesschen brande wijn door een der kinderen van den Burgemees ter bij hem gehaald waren en toen hij den Burgemeester gevraagd had om de gelden den kende dat ze door deze gebruikt waren, antwoordde de BurgemeesterDat moet de ontvanger beta len, dient u de rekening maar in, dan zal ik een mandaat schrijven. «Ik verklaar ten aanhoore van het publiek (zoo ging de heer Kramer voort) dat gij, Voorzitter, mij op een listige wijze heb- zien te vangen. Had ik dit ten vorige jare gewe ten, ik zou geen letter voor u op papier heb ben gezet om u te dekken in de hoofdzaak. Indien wij geen verklaring geteekend hadden, dan en natie aan haar willekeur overgeleverd, en zij was uwe schorsing als burgemeester zeker geweest.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1