GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I I No. 71. 1875. DERTIGSTE J R 4 SEPTEMBER. ZATERDAG J EN. ’,00, 3,00 1,25 I I )W. en nlje v. 3,00 I 1 G 7s 4 Bij het verdere debat werd meer aanmerking statkai-oeneiiaai.,. de SM'.lltlill (01 II (VI. ieke Bl AA E V L AM). inpl. ,00, O i Voorstel van Burg, en Wetli, om de be- i )0, >0 a irns, mg, le nun ire >eles Ivert 1 jr. 'ost- 'kn., ima. Ylst Jan laan te tha- itze, i, te lelt uw, oor ,16 oqr ,34 51 aor >or io r 1* >.50 1,555 .17 ,53 .43 ijnt- dagt V. 0. Aanbieding der door Burg, en Weth. ont- worpene Gemeente-begrooting voor 1876. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Zitting van Woensdag 1 Sept. In de Kamer zijn heden alle aanhangige wets- - ontwerpen aangenomen. <le interpellattie mr. C. W. A. van Haer- der Molen Johs. Gorter en werd genomen, is later levenloos uit het Noord- zee-kanaal opgehaald. Zijn pet hing op een stok aan den wal. Waarschijnlijk heeft hij zich zel- ven het leven benomen. 1 I V M. Z16 ^8 7° 4 /IG 16 2> Zaterdag jl. is te Heerlen op de roerende goe deren van den predikant Koeken beslag gelegd. gemaakt op de toelichting dan op de circulaire zelve en op de gedragingen van veldwachters en jachtopzieners bij de verkiezing te Zutphen. De Minister zou dit laten onderzoeken. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Bij Zijner Majesteit besluit van 28 Augustus is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats de gemeente Heeren- veen, de heer R. Barends, thans notaris te Sneek. Men zegt, dat bij eenige spoorwegdiensten het denkbeeld is gerezen en nader wordt onderzocht om de thans in gebruik zijnde plaatskaarten te vervangen door afgemeene kaarten, waarop de reiziger een zeker getal kilometers zal kunnen af leggen. Indien dit denkbeeld kon worden toe gepast zou daarvan een groote vereenvoudiging der administratie man de stations het gevolg kun nen zijn. Omtrent het gebeurde met den polderjongen die onlangs dood op den spoorweg bij Haarlem is gevonden, verneemt men nader uit Halfweg, dat hij op den bewusten avond met een kame raad aan het drinken was geweest en dat beiden des avonds in beschonken toestand den spoor weg waren genaderd, in welks nabijheid hij was blijven liggen, terwijl zijn metgezel verder alleen was doorgegaan. Deze poldergast, welke over de omstandigheid door de justitie in verhoor - ---per beantwoording van van den heer Coenen over de verkiezings-circulaire heeft de Minister van Bin nen!. Zaken zich vooral beroepen op dezelfde aanschrijvingen van meerdere voorbijgangers in ’t belang van de vrijheid en de zuiverheid der ver kiezingen. De Haagsche correspondent der Zutf. Crt. ver neemt van gewoonlijk goed ingelichte zijde, dat de Minister Heemskerk op de volgende begroo- ting aanmerkelijk meer voor het onderwijs zal aanvragen. Na afloop der godsdienstoefening in een der protestantsche kerken te Amsterdam, had voor leden Zondag een aardig voorval plaats. Een heer vervoegde zich bij diakenen, die ge collecteerd hadden, en zeide, dat hij bij vergis sing een goud tientje in het kerkenzakje had ge stoken, en dat hij dit nu beleefd kwam terug vragen. Collectanten meenden niet Ie moeten twijfelen aan de goede trouw des mans, en openden den buidel, om te zien, of zich daarin zulk een geld stuk bevond. Niet een, de collecte bevatte twee goudstuk ken. Een daarvan werd den reclamant beleefd ter hand gesteld, die om zijne dankbaarheid te too- nen een gulden in het zakje wierp. Nauwelijks was deze vertrokken, of een ander kerkbezoeker kwam met dezelfde reclame. Ook hij had zich bedrogen, ook hij vroeg te ruggave. Dat wekte wantrouwen, en men besloot den man het geld niet zoo vlotweg terug te geven integendeel, men stelde hem uit tot den volgenden Zondag. Morrend ging de man heen, wien men iemand nazond, om te zien waar hij zich heen begaf. En dat was naar een kroeg, vlak bij de kerk, waar no. 1 de komst van no. 2 met een tien- guldenstukjen zat af te wachten. Heeren diakenen waren door no. 1 doodeen voudig bedrogen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. »Wee dengenedie niet ergert, want hij zal liegen”, roept Flanor uit in ’t laatste nummer van den Spectator, waarin hij met een enkel woord de «vroomdoenerij van de zoogenaamde liberale pers” op de kaak stelt, in hare min of meer huichelachtige houding tegenover de welbekende Spectator-prent, waaraan zoo veel bladen gemeend hebben zich te moeten ergeren, en van welke er gernis zij hunne lezers dan ook behoorlijk op de hoogte brachten. «Er wordt meer ergernis genomen dan gege ven”, schreef dr. van Vloten indertijd en zij die gewoon zijn zich het spoedigst te ergèren die van hunne zoogenaamde godsdienstige, gevoe lens en meeningen een kruid-je-roer-me-niet ma ken, waarnaar men zelfs den vinger niet mag uitsteken, op straffe van voor spotter met het «heiligste” door te gaan') zij bedenken in den regel al bitter weinig, dat ook andersdenkenden er van die dingen op na houden, die evenzeer geëerbiedigd willen zijn. Dat men in dezen inderdaad al zeer weinig consequent is en nog al tamelijk willekeurige eischen stelt, wordt op flinke wijze aangetoond in het laatste nummer der Kamper Ct.die een paar lezenswaardige opmerkingen maakt, naar aan leiding van de. polemiek, dezer dagen over meer genoemde Spectator-prent door de dagbladen gevoerd. 4 «Er is bij deze gelegenheid zegt dat blad van vele kanten verkondigd, .dat men anderen niet mag kwetsen in hunne godsdienstige gevoe lens. Let wel op er werd alleen gesproken van godsdienstige gevoelens, en niet van gevoelens in het algemeen. Waarom wordt deze uitzondering gemaakt? Waarom is het kwetsen van iemands godsdienstige gevoelens grooter misdaad dan het kwetsen van bijv, iemands staatkundige gevoe lens, of van iemands gevoelens op kunstgebied Wij begrijpen er niets van. Wij meenen, dat alle gevoelens een gelijk reeht hebben, onver schillig welk onderwerp zij betreffen. Mag men nu anderen in hunne gevoelens niet treffen, dan houdt alle strijd, alle wrijving van meeningen op. Wie kan dit wenschen Dal men de plaat van den Spectator afkeure als niet geestig, als ruw, als oppervlakkig, als onbeduidend en niets zeggend wij hebben er niets op tegen. Maar haar te veroordeelen op dezen grond, dat zij anderen in hunne gevoelens kwetst, is, meenen wij, eene ongerijmdheid, en het is bovendien in hooge mate belachelijk, om dat het geschiedde in bladen, die, allen zonder uitzondering, zelven dagelijks anderen in hunne gevoelens kwetsen. In onze dagen van kritiek en discussie moet niemand zoo kleingeestig zijn, dat hij het uit schreeuwt, als zijn buurman hem in zijne gevoe lens aantast. Hij moet die gevoelens verdedigen, de gronden, waarop ze steunen, ontwikkelen, en hij moet op zijne beurt buurmans gevoelens trach ten te treffen. Maar hij moet niet de pretentie hebben te eischen, dat zijne gevoelens, hetzij in hun gezamenlijkheid, hetzij voor zoover zij een bizonder onderwerp betreffen, door zijne buren zullen ontzien en gespaard, als onschendbaar zul len beschouwd worden. Ja maar, zegt men, er moet een uitzondering worden gemaakt voor hetgeen iemand heilig is. Wij vragen: wie maakt uit, wat heilig is en wat niet heilig leder maakt dit voor zich zelf uit en noemt heilig al wat hij zelf denkt, gevoelt of gelooften onheilig al wat door een ander ge dacht gevoeld of geloofd wordt. Recht om dit «Spot met zoogenaamde heilige zaken, be wijst niets tegen die zaken, maar wekt de tra- gen op, en geeft den vreesachtigen moed tot nadenken over de vraagof die zaken wel heilig zijn Multatuli. De pastoor en de predikant te Oosterbeek zijn reeds sedert 1874 dienstplichtig bij de brandspuit en leverden daartegen geen protest in. Als er een ongeluk gebeurt willen zij helpen. De' exercitiën in het veld der troepen kosten dit jaar menig menschenleven. Wederom is een soldaat doodelijk getroffen geworden door een kogel. Onze correspondent uit Deventer telegra- pheêrt ons, dat hedenmorgen bij het manoevree- ren een tamboer door een soldaat der infanterie doodelijk getroffen werd. Men kan met eenige oplettendheid zoo wel hel onderscheid bespeuren tusschen een patroon met los kruid gevuld en een patroon met kogel geladen, dat deze herhaalde vergissingen een onderzoek dringend noodzakelijk maken. (Hand.) Volgens de N. Arrih. Crt. heeft de gemeente raad van Doesborgh, in zijn vergadering van 30 jl., besloten, dat heeren domine’s en kappelaans vrij zijn yan de dienst als waterdragers bij de brandspuit in die gemeente. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Dinsdag 7 September 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: 1. Beëediging en installatie van de nieuw be- noemde raadsleden, de heeren Johs. Schijfsma nqr. P. Feenstra Kuiper, n 4 u solteW. T. van F. II. W. Mulder. 2. Resumtie der notulen. 3. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 4. Benoeming van twee Wethouders der ge- Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 31 Aug. De Kamer heeft heden het nieuwe lid den Tex toegelaten, nadat hij den eed zal hebben afgelegd. Morgen tegen 12 uur zijn alle aanhangige ont werpen aan de orde gesteld. Alsdan zal tevens eene interpellatie plaats hebben van den heer Goenen aan den Minister van Binnenl. Zaken omtrent diens circulaire bij de laatste verkiezin gen. De heer dr. J. Ritzema Bos, schrijft in de Gron. Ct. een stuk over de maden van vliegen, die zich tegenwoordig veel op de schapen in Friesland en Groningen vertoonen en daaronder aanmerkelijke verwoesting aanrichten. Als oorzaak hiervan noemt de heer Rilzema Bos eene schitterend goudgroe ne vlieg, welk insect veelal voorkomt op dieren, die in staat van ontbinding verkeeren en waarop zij hare eieren legt. Uit deze eieren ontstaan maden, die spoedig groeien en in betrekkelijk korten tijd de organische stoffen opruimen, die anders aan rotting worden prijsgegeven. De rol die deze insecten in de huishouding der natuur spelen, is eene zeer nuttige, daar zij zorgen, dat de lucht niet verontreinigd wordt door allerlei gassen, die bij ontbinding van doode lichamen ontstaan. Nu komt het echte voor, dat als doo de organische stoffen in aanraking komen met le vende organische stoffen, de maden zich van de eerste op de tweede begeven en daar door hun ne groote vraatzucht groote verwoesting aanrich ten, waarvan de dood meestal het gevolg is. Nu is het niet onwaarschijnlijk, dat bij scha pen, wier uitwerpselen, vooral als zij in ’t gras loopeh, dikwijls gedeeltelijk in de wol blijven han gen, de maden, die zich daarin bevinden, over gaan op het dier zelf, het vel stuk bijten en in het vleesch dringen. Worden de insecten dan niet dadelijk uitgeroeid, dan is de dood onvermij delijk. Het laten liggen in de weide van aangetaste dieren keurt de heer Ritzema Bos af, omdat de ze er onnoodig langer door worden gekweld en uit de maden nieuwe vliegen ontstaan, die hun ne eieren op nog onaangetaste schapen kunnen leggen. Beter is het de zieke dieren af te zon deren, of, als ze te erg zijn aangetast, af te ma ken en te verbranden, zoodat ook de maden wor den gedood. In Friesland zag genoemde heer tegen de «vlie- genziekte” de schapen behandelen met kalkwater, met petroleum of met teer. Hij houdt echter carbolzuur voor het beste middel om de maden te dooden. In Leeuwarden heeft men een middel in om loop gebracht, dat hoofdzakelijk uit carbolzuur bestaat. Vooral zorge men echter voor, reinheid der schapen, ’t Is zeer onwaarschijnlijk, dat de vlie gen op volkomen gezonde en reine schapen eie ren zouden leggen. i 1 meente. 5. Idem van twee leden der Commissie van administratie over de Gasfabriek. 6. Idem van drie leden der Commissie voor het onderhoud der Straten en Wallen. 7. Idem van drie leden der Commissie van beheer over de exploitatie van faecale stoffen. 8. Idem van een hulponderwijzer in de School voor K. O. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot instelling eener Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-eigendommen, met inbegrip van den SneekerLeeuwarder trekweg. 10. Voorziening in door aftreding van raads leden ontstane vacatures in tijdelijke commissien. 11. Adres van den heer Johs. Halbertsma, om vergunning tot gebruik van publieken gemeente- I grond. 12. Idem van de Agenten van Politie le klas se, oin verhooging hunner jaarwedde. 13. Idem van den Doodgraver, om verhooging zijner jaarwedde. 14. Idem van den heer J. J. van Velzen, om een toelage uit de gemeenlekas over 1876. 15. Idem van A. Sijperda c.s., om gasverlichting in de buurt, bezijden het Badhuis. 16. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten, aangaande het plan eener geldleening van ƒ28000. 17. Voorstel van Burg, en Weth. om de be sluiten tot heffing van rechten voor het gebruik der wateren, kaden en wallen op nieuw vast te stellen. 18. Gelijk voorstel van dezelfden, aangaande de heffing van rechten voor het gebruik van pu blieken gemeentegrond. 19. Aanbieding der rekening van den Gemeen- te-ontvanger, over 1874. 20. Aanbieding der door Burg, en Weth. ont-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1