MEENTE EN BET ARROiWSSEHEiV’T SNEER, NIEUWS- EN 1IIIERTENTIE-BU1II VOOR HE I F f I I ill 1 II I k 1 1875. No. 72. 8 SEPTEMBER WOENSDAG SN. ,85 OVERZICHT. SNEEK, 7 II ept. ion- 4 1. 4 4» V.a 4e I SVEEhEi. EM ITK X L i X i). IS I XXEXLAXIL <ei- September. Goor, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Haagsche correspondent der N. Middelb. Courant verneemt, dat men bij het Departement van Finantiën met ijver arbeidt aan het ontwer pen van eene nieuwe comptabiliteitswet. loor ;15 oor ,34 51 oor jor >or 14 >ga. fen- md. ra, len in ;n, be- en. ee- eze °P> er- cht i/ /4 7 htg. de jr- ..50 »,5 54 ,17 ,53 ,43 .ug. V. om- ntje 1 v. jits- ids- tkje L M. ept. f a Z. M. heeft aan Y. Rodenhuis YBzn. op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester van Uennaarderadeel. Daar de fabrikanten van muilkorven te Amster dam eerst sedert eenige dagen begonnen zijn met het vervaardigen van dat artikel, naar het voor geschreven model, en de hoofdstad ongeveer 9000 beheerde honden bevat, heerscht daar thans een muilkorven-nood, die nog al lastig is voor de politie, omdat zij bij de bekeuringen ten antwoord krijgt, dat er geen muilkorf te verkrijgen was. In de laatste zes weken zijn ongeveer 400 onbe heerde honden gevangen, waarvan 100 sedert 27 Aug. jl. en hulp bieden aan ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken- de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. voeding zorgen en hoe zal men een hond waar merken? Het Vaderland verneemt dat reeds eenige verga deringen hebben plaats gehad tusschen het hoofd bestuur van «Volksonderwijs” en dat van het «schoolverbond”, over de voorgenomen fusie, die in beginsel is goedgekeurd. Het resultaat schijnt te zullen zijn, dat het programma van «Volksonder wijs”, nog eenigszins verscherpt wordt overgeno men en daaraan het programma van het «School verbond” tot wering van schoolverzuim toegevoegd. In de vergadering van de afgevaardigden der verschillende vereenigingen tot bescherming van dieren, te Utrecht gehouden, zijn de statuten van een algemeen Nederlandsch bond tegen mishan deling van dieren voorloopig vastgesteld. Dezer dagen zijn op de reede voor Vlissingen proeven genomen met twee zeilvaartuigen door de heeren Thomson van Londen uitgevonden, en aan het Belgische gouvernement te koop aange boden. Met deze vaartuigen, die slechts de groot te hebben eener gewone sloep en hoog zeil voe ren, zijn genoemde heeren van Engeland naar Vlissingen gekomendoor waterdichte bakken, aan weerszijden in- en uitwendig aangebracht zijn zij gevrijwaard tegen omslaan of zinken. De uitvinders achten hun stelsel cok toepasselijk op (schepen van grootere afmeting. De proeven wer den genomen in tegenwoordigheid en ter beoor- deeling van den inspecteur van het Belgische loodswezen te Vlissingen. Jammer dat de zee niet onstuimiger was, daar de deugdelijkheid de zer vaartuigen voornamelijk moet uitkomen bij slecht weer. Den volgenden morgen zijn deze stoute zeelieden naar Antwerpen vertrokken om aldaar deel te nemen aan den roeiwedstrijd daarna zijn zij van plan ook Rotterdam te be zoeken. De heer Judels zal het tooneel verlaten om nog slechts nu en dan als gast op te treden. betere zoeken. Toege treden zijn de vereenigingen te Amsterdam, Arn- 1 hem Dordrecht Leiden en Utrecht. De Haag- t sche vereeniging heeft gemeend niet te moeten toetreden. De Nieuwe Arnh. Ct. geeft een hoofdartikel naar aanleiding van de circulaire van den minis ter Heemskerk, betreffende bemoeiingen van amb tenaren in zake de verkiezingen, en zegt daarin: «men heeft hoog opgegeven van den invloed van burgemeesters en schoolopzieners, ontleend aan het vertrouwen der menigte in hunne meerdere kunde. Wij zouden geneigd zijn te gelooven dat het meerendeel der kiezers volstrekt niet hoog opziet tegen de hooge wijsheid van die heèren. j In ’t algemeen berust hun invloed bij de verkie- - zingen minstens 90% op hunne ambtelijke be- trekking. Zoo zij geen ambtenaren waren, zou die invloed voor de meesten hunner niet zelden I beneden nul dalen. In hoofdzaak berust hun invloed bij verkiezingen op machtsmisbruik. «Daarom hopen wij, dat de circulaire van 20 Juli zal worden gehandhaafd, des noods door ont slag van den eersten den besten, die wil voort gaan de vrije verkiezingen te verkorten.” Het bericht van de Coöperatie, dat bij de Ne- derlar.dsche spoorwegen een verandering zou wor den gebracht in de plaatskaartjes, is, volgens de Midd. Ct. onjuist. Men is het eens, dat een verbetering, of liever vereenvoudiging, hoogst ge- vvenseht is, maar men is nog altijd bezig om een meer practische en eenvoudige wijze te In het N. en Advertentiebl. van Bergen op Zoom vraagt X. uit Rosendaal, naar aanleiding der tegenspraak op het bericht omtrent de ont vluchting eener non uit een gesticht te Tilburg: Zijn het ook leugens, dat eenige weken geleden alhier uit het klooster 3 of 4 zusters hebben weten te ontsnappen en dat in ’t middernachtuur, waarop zij werden gezien, een werkman, die van een der fabrieken kwam, het op een loopen deed zet te? Zijn het ook leugens, dat eenige dagen daarna wederom een paar dier zusters getracht hebben te ekhpseeren, doch, hoe jammer, door de nachtwacht Muizenvanger gezien werden, die zóóveel gerucht maakte, dat men er eindelijk in slaagde ze terug te voeren? Hoe ook, het is te betreuren, dat men bij dergelijke ontmoetingen niet beter de handen uit den mouw kan steken degenen die zich willen ont rukken aan een opsluiting, die haar zóó zelden bevredigt, zegt X. De rechtbank te Rotterdam heeft een vader die zijn 8 jarig zoonlje, op een touwslagerij van een ouderen zoon bij het wiel aan het werk had gesteld, vrijgesproken, op grond dat hij had ge handeld krachtens de vaderlijke macht. De Jur. Spectator bestrijdt die uitspraak, wij zende op art. 3 der wet op den kinderarbeid waarbij bepaald is, dat, ingeval de in dienstneming heeft plaats gehad builen weten van den onder nemer «degene aansprakelijk wordt gesteld, die het kind in dienst heeft genomen.” De vader was hier als werkgever opgetreden en viel dus onder de termen der wet. Het argument, dat de vader handelde krachtens de vaderlijke macht doet niets ter zake. Dat de zoon moest gehoorzamen, omdat hij aan zijn vader onderworpen is, kan onmogelijk de schuld van den vader uitsluiten. Volgens de Jur. Spectator is de leer der rechtbank niet alleen verkeerd, maar ook gevaarlijk. Zij geeft den fabrikanten een middel tot ontduiking der wet aan de hand, dat door sommigen hunner gretig zal worden aangegrepen en den ouders zeker niet ongevallig zal zijn. De meeste kinde ren, die thans op de fabrieken worden aangetrof fen, zijn kinderen, wier ouders op de zelfde fa brieken werkzaam zijn. Welnu de fabrikant neme ze zelf niet meer in zijn dienstmaar drage aan den vader op, dat voor hem te doen en ver- hooge zijn loon zoodanig, dat hij ook die kinde ren zal kunnen betalen; vooral waar bij het stuk gewerkt wordt, zal dit gemakkelijk kunnen ge schieden. De fabrikant wordt vervolgd en kan in gemoede verklaren, dat hij van de in dienst neming van een bepaalden persoon peen kennis heeft gedragen, iets wat in den regel het geval zal zijn: de vader wordtomdat h j vader is, van rechtswege vervolgens ontslagen en Ie torn' est joué, de wet is ontdoken, haar we; king verlamd, ’t Is te hopen, dat de Rotterdamsrlie rechtbank met haar opvatting alleen zal blijven staan. Mocht dit niet het geval zijn, dan is er aanleiding om op verbetering en aanvulling aan te dringen en zeker zal dan de energieke voorsteller der wet niet aarzelen, op nieuw van het recht van initia tief gebruik ta maken. Bij de Donderdag te Roermond gehouden ver kiezingen voor den Gemeenteraad zijn gekozen de heeren: dr. Schieffer met 221, mr. Mertz met 215 en Smeets met 213 stemmen. (De volstrek te meerderheid was 208.) De gekozenen zijn allen ultramontanen. De liberale candidaten, de heeren Fouquet, Bloemen enjhr. Michiels bekwa men resp. 202, 195 en 192 stemmen. Mag men de berichten van Turksche zijde gelooven, dan begint de zaak der opstandelingen in de Herzegowina en Bosnië vrij wanhopig te staan althans de uit Mostar te Konstantinopel ontvangen berichten verzekeren, dat de Turksche troepen de opstandelingen in de omstreken van Kostanich en Lubino met goeden uitslag hebben aangevallen. De opstandelingen namen in wan orde de vlucht naar de Oostenrijksche grenzen. Thans voegt het berricht er bij zijn er in die streken geen opstandelingen meer. Volgens een te Pesth ontvangen particulier be richt van de Bosnische grenzen, van een geloof waardige zijde afkomstig, hebben alle opstande lingen, die niet op Oostenrijksch grondgebied zijn gevlucht, zich aan den Pacha van Banjaluka on derworpen, zoodat men kan aannemen, dat de rust in Bosnië hersteld is. De Temps laat zich op vrij minachtende wijze over de opstandelingen uit. Het is wel mogelijk zegt het blad dat de zending der buiten- landsclie consuls weinig resultaat oplevert, maar de zwakheid der opstandelingen maakt een spoe dige bevrediging waarschijnlijk. Bij het eerste verschijnen der Turksche versterkingen zijn de opstandelingen teruggegaan. Zij hebben niet eens getracht de Turken tegen te houden opalen weg van Mostar, van Lioubinje en van Trebinje. Laatst genoemde plaats die zij gedurende een maand bezet hielden, is nu bevrijd. Alles wijst er op dat de opstand spoedig in eenige rooversbenden zal ontaarden. De mededeeling, dat 3 a 4000 Serviërs de grenzen waren overgetrokken en po gingen in ’t werk stelden om Bulgarije in op stand te brengen, wordt mede, als geheel onge grond, tegengesproken. Over het ontzet van Trebinje zegt de Polit Corresp, T volgende De Turken rukten Trebin je binnen in het gezicht der opstandelingen, die de stad omsingelden en haar binnenkort stor menderhand wilden veroveren. Zij lieten de Tur ken begaan, zonder zelfs een bewijs van tegen stand te geven. Ook de Turken schenen met deze handelwijze zeer tevreden, want zij tracht ten niet eens den vijand door geweervuur te ver ontrusten. De opstandelingen geven voor hunne handelwijze de volgende uitlegging al de aan voerders waren, wegens de vergadering te Kcs- sierow, afwezig, en de onderbevelhebbers hadden den strengen last ontvangen zich in geen geval tot een strijd te laten uitlokken en zelfs, indien zij aangevallen werden, geen tegenstand te bie den. Overigens wordt Trebinje nog altijd door de opstandelingen beschouwd als ingesloten, voor namelijk naar de zijde van Ragusa en Bilek. Ook in de Weener Presse wordt gewezen op de vermindering van de macht der insurgenten. Reeds wordt gesproken over verraad bij de aan voerders ’t geen gewoonlijk het geval is bij een mislukten krijg, vooral wanneer het een volks opstand geldt. Ljubobratisch, die voor 14 dagen nog als een geniaal held geprezen werd, en als toekomstige Grootwojwode van Herzegowina aan gewezen, wordt nu met verwijten overstelpt. De Augsb. Zeit. bevat een waarschijnlijk van hooger hand in de pen gegeven artikel, van een Oostenrijksch correspondent, over den tegenwoor- digen staat van zaken in de Herzegowinaen ’t juiste standpunt dat Oostenrijk inneemt, ten opzichte der gebeurtenissen, waarvan de wester- sche provinciën van Turkije het tooneel zijn. De correspondent verwacht weinig succes van de aan te wenden pogingen tot bemiddeling, in aanmer king genomen de moeielijkheid om bij de opstan- De nieuw benoemde raadsleden de heeren Joh. Schijfsma P. Feenstra Kuiper C. W. A. van Ibersolte W. T. van der Molen, Johs. Gor ter en F. H. W. Mulder hebben na installatie in de heden gehouden vergadering zitting genomen. Tot wethouders werden benoemd de heeren J van Driessen en Johs. Schijfsma. Voorts zijn nog benoemd als hulponderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs alhier W. Deinum, te Wassenaar. Als onderwijzer aan de Sledelijkè Muziek- en Zangschool alhier levens directeur van het mu ziekcorps der d.d. Schultèrij alhier de heer A. J. Gaillard muziekonderwijzer te Kampen. Door t kiescollege bij deNcrl. llerv. Gemeen te alhier is gisteren avond het volgende 12- en 6tal predikanten opgemaakt Twaalftal: Lasonder, Oldebroek; Immink, Kol- lumGravemeijer, Onstwedde; Bax Doornspijk Eijckman, Elburg; Hoogenhuizen, Steenwijk; Ben- them Sijpkens, Zuidwolde; van Goor, Op-en-Neder- AndelWarmolts Sexbierum Kalshoven Ede Riemens Driebergen Deelman Nijkerk. Zestal: Lasónder, Gravemeijer, Bax. van Hoogenhuizen Immink. De uitslag van de gisteren gehouden her en toelatings-examens voor de Hoogere Burger school alhier, is als volgt Van de 15 leerlingen, die in één of meer vak ken her-examen hadden af te leggen, werden 13 tot eene hoogere klasse bevorderd. Behalve de zes leerlingen die bij het eerste examen tot de eerste klasse werden toegelaten, zijn na het twee de toelatings-examen nog toegelaten B. Veltman B. ten Cate P. van Vugt H. van der Kallen, C. van der Meulen, W. van der Meulen en Y. Gerbensma. De nachtbootvarende van Amsterdam op de Lemmer moetnaar wij vernemen heden nacht in aanvaring gekomen zijn met een met turf geladen tjalkschip tengevolge waarvan het schip gezonken is en de drie opvarenden slechts met moeite gered zijn. lp de heden namiddag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad van Wijmbritsera- deel, is tot wethouder benoemd de heer J. A. Visser Sr. te Heeg. Een der lezers van de Amst. Crt. wijst op eene min duidelijke bepaling der wet tot voorziening tegen hondsdolheid. Zij bepaalt namelijk, dat bij de overtreding van de kennisgeving, bedoeld in art. 3, de hond in beslag genomen moet worden en dat bij veroordeelend vonnis, de hond, indien hij nog in wezen is, moet worden verbeurd ver- klaard. Vrage: moet de hond in kwestie tergrif- 1 lie gedeponeerd worden, zoo als met overtuiging- stukken voorgeschreven is? Wie moet voor de ••b -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1