NIEUWS- EN ADfflTENTIE-BEAD VOOR DE Paarden markt. GEBEENTE EN HET ARR0.W1SSE.WT SNEEK. IB o No. 73. 1873. ZATERDAG H SEPTEMBER. HET MINISTERIE. N. PAARDENMARKT I ie F SNIIklR C A A T. k KENNISGEVING. >0 a Mr. W. F. S. BlXSlESiLAirB- fl o 8 1. 2. 3. 4. k r 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. e is De heeren Oldenhuis Gratema, Idserda en van Kerkwijk hebben in een memorie van antwoord de bedenkingen weerlegd, in de afdeeJingen der Tweede Kamer gemaakt tegen hun wetsvoorstel tot intrekking van de bijzondere bescherming der jacht. iO ióó 7 8 3 jr 5 >r 4 1 ir r r l O, 10 iO n. 4. at. Ï-* IR te n. r6 a- k- a- tl- g- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. ’t Handelsblad bevatte dezer dagen een adver tentie, waarbij ministeriëele muilkorven te koop gepresenteerd werden. Men vraagt, waartoe zul ke voorwerpen dienen moeten 1 Naar het U. D. verneemt, is de instructie in de bekende zaak van den bakker De Laat te Utrecht afgeloopen en zal binnen kort omtrent de openbare behandeling daarvan een beschikking worden genomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat de najaars- dit jaar zal plaats hebben, op Woensdag den 15 September e.k. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. TEN GATE. De Secretaris H. FENNEMA. rie zeer verkeerd. Dit alles weet het ministerie zeer goed, en de natie is er mede bekend dat de Septemviri die wetenschap bezitten en toch gaan zij niet let ontbinding over. Daarvoor is trouwens een goede reden want na Ontbinding volgt verkiezing en dat deze in anti-conservatieven geest zou uitvallen is niet twijfelachtig als men let op Arnhem Utrecht Amsterdam waar conservatieven plaats moesten maken voor liberalen terwijl zij zich elders met moeite en geknoei nauwelijks hebben weten staan de te houden. De conservatieven zijn geheel verslagen en nog- tans blijven zij op hunne zetels: men noemt dit cramponeren. De Kamer zal daarom zeker niet in gebreke blijven over die onhoudbare houding een krach tig woord te spreken. In de gegeven omstandigheden had het mini sterie moeten heengaan óf de Kamer ontbinden. Door te handelen gelijk het gedaan heeft, heeft het gehandeld in strijd met de politieke welvoe gelijkheid en zijne zwakte aan het licht gebracht. Al heel spoedig zal de Natie kunnen weten, of de zaken van Staat in statu quo zullen blij ven en het kostbaar «nietsdoen” zal worden voort gezet. De huismeester in ’t binnengasthuis te Amster dam, die onlangs door een knecht zwaargewond werd, is thans zoover hersteld, dat hij een ver hoor voor den officier heeft kunnen bijwonen. Men schrijft uit Roermond aan de Courrier de la Meuse, dat de heer Beerenbroek, nadat de uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad be kend was geworden, aan Z. M. den Koning ont slag heeft gevraagd als burgemeester der genoem de gemeente. We vinden in de Groninger Courant het vol gende vermeld Er zijn, die geregeld de lectuur van dit blad met de «mengelingen” beginnen. Er zijn ook, die er uit beginsel geen oog in slaan, als zijnde geheel en al beneden hunne aan dacht. Tot rechtvaardiging van de eersten, tot bescha ming van de anderen strekke het volgende: Voor eenigen tijd werd onder de «mengelin gen” vermeld dat spelende kinderen te Almelo eene aanmerkelijke geldsom in den grond hadden gevonden Daar voor zoover bekend is geld stukken niet tot de producten behooren van dit aan de baren ontwoekerde land, kwam men tot de natuurlijke conclusie dat zij hier begraven moesten zijn. Maar door wien En aan wien behoorde het geld Verleden jaar werd D. Arjaans te Leeuwarden, die met zijn koekkraam de Almelosche kermis bezocht, uit zijn schip eene aanzienlijke som ont stolen. Een onzer stadgenooten levert den heer Arjaans de wereldberoemde echte Groninger koek en was van nabij bekend met het ongeluk van zijnen klant. Daar las hij in de «mengelingen”, dat te Almelo geld gevonden was en ’t vermoe den kwam bij hem op dat het misschien kon afkomstig zijn van den diefstal. Naar hij ons bericht, is dit vermoeden, dat hij aan Arjaans mededeelde, zekerheid gebleken. Per briefkaart schrijft de bestolene uit Almelo, dat hij ƒ179,90 heeft terug ontvangen van ’tgeen hem was ontvreemd. Waartoe eene «mengeling1’ al niet dienen kan In de algemeene jaarlijksche vergadering van het Friesch genootschap van geschied-, en taal kunde, donderdag jl. gehouden, werden tot bui tengewone leden aangenomen de heeren dr. A. de Jager te Rotterdam en L. Alma Tadema, his torieschilder te Londen, en tot gewoon lid o.a. de heer mr. G. W. A. baron van Haersolte, rechter in de rechtbank te Sneek. .Volgens het Vad. kwam bij den Gemeenteraad van Monster een adres in van Protestanten en Katholieken uit Kwintsheulom aan te dringen op het stichten eener openbare school in dat ge hucht, op grond van den grooten afstand van de andere scholen. Voor dat op dit adres geschikt was, kwam een adres in van den pastoor A. M. van Lotlum en 60 anderen, waarin in gebrekkig Hollandsch tegen dat verzoek geprotesteerd werd, en verzekerd werd dat eenige onderteekenaren van ’t nieuwe adres bij vergissing het vorige had den onderteekend en hunne handteekening her roepen; dat zij de voorkeur geven aan eene bij zondere school en nooit hunne kinderen naar eene BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken, ter voldoening aan art. 54 der Gemeentewet, bekend, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 7 September 1875, voor het jpar 1875/76, zijn benoemd tot leden der Commissie van administra tie over de Gasfabriek, de heeren II. Jz. Kingma en N. G. Bounia. tot leden der Commissie voor het onder houd der Straten en Wallen, de heeren II. Joustra, T. Gonggrijp en Jahs. Gor ter. tol leden der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffen, de hee ren J. van Driessen, jhr. mr. P. J. van Beijma en W. T. van der Molen. tot leden der nieuw ingestelde Commissie van beheer over de gemeente-eigendom- men, met inbegrip van den Sneeker— Leeuwarder trekweg de heeren W. T. van der Molen F. II. W. Mulder en mr. P. Feenstra Kuiper. Sneek, 8 September 1875. J. TEN GATE Burgemeester. H. FENNEMASecretaris. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de stalen band der muilkorven, die den hals van den hond omgeeft, door een kope ren mag vervangen warden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat, aan den gemeenteraad in zijne vergadering van 7 dezer is aangeboden de Rekening van alle ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1874, en dat die rekening, te beginnen met den 11 dezer maand gedurende 14 dagen, van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur voor een ieder ler inzage is nedergelegd ter Secreta rie dezer gemeente en voorts in afschrift, te gen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek, den 10 September 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ten GATE. De Secretaris, II. FENNEMA. Woensdag is te Delft het tweede eeuwfeest der microscopische ontdekkingen van Antonie van Leeuwenhoek gevierd. Een aantal binnen- en buitenlandsche geleerden waren er bijeengekomen. Prof. Harting hield een feestrede, daarna werd de eerste, bij deze gelegenheid ingestelde Leeu- wenhoek-medaille toegewezen aan prof. Ehrenberg te Berlijn. Een marmeren gedenksteen, door het Delftsche gemeentebestuur geplaatst in den gevel van het indertijd door L. bewoonde huis, werd onthuld, en daarna de tentoonstelling van micros copen enz. bezichtigd. Een bezoek aan Leeuwen hoek’s grafmonument in de Oude Kerk, waarbij prof. Oudemans van Amsterdam het woord voer? de, en een gemeenschappelijke maaltijd, welke o. a door den Minister Heemskerk werd bijge woond, besloten het feest. Aan een der stads singels is door den gemeenteraad de naam gege ven van «Leeuwenhoekssingel.” Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, ter voldoening aan de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie zijn gelegd: een verzoekschrift van Y. II. Schuririk thans bakker te Deerzumom vergunning tot oprichting eener bakkerij in het huis aan het Cingel, kadaster Sectie B no. 655, vroeger be woond door H. A. Broekhuijzen, met de bij dat verzoekschrift, volgens art. 5 der aangehaalde Wet behoorende bijlagen en dat op Zaterdag 15 September a. s., ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de oprichting der bakkerij in te brengen. Sneek, 11 September 1875. J. TEN GATE Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. Den 20slen dezer maand is het de dag, waarop de Tweede Kamer bijeenkomt en de nieuwe leden zitting krijgen. De afloop der verkiezingen is voor de conser vatieven ongunstig geweest en dus nadeelig voor Heemskerk die hun hootd is en als premier in het ministerie fungeert. De verkregen uitslag had voor dit ministerie als het politieke beginselen heeft, een reden moe ten zijn om het nieuw staatsrechtelijk jaar niet in te treden, of tot Kamerontbinding over te gaan. Het heeft er thans al den schijn van, alsof de titularissen zich aan hunne portefeuilles crampo neren, alsof zij hardnekkig in toepassing brengen Groen’s gezegde, dat een ministerie, ’t welk niet heen wil gaan, lang kan aanblijven. Zooals de omstandigheden thans zijn, moet het i ministerie van front veranderen of vallen. Heulen met de mannen van over de bergen of met die van ’t Dordrecht der 17e eeuw kan ziiet helpen. Het liberale dus anti-ministerieële, element in de Kamer is er te talrijk voor. Dus frontverandering Maar ook dit zal niet baten, daar geen liberaal, die op de antecedenten let, in de bekeering van den ci-devant liberalen Heemskerk vertrouwen zal stellen. De geleerde jurist en litterator Heemskerk, die voor zes maal zes jaren op denzelfden dag in de rechten en letteren te Utrecht doctor werd, met eene voortreffelijke verhandeling over Mon- tesquieu, is geen staatsman en als minister on geschikt onder de onbekwamen. Zijne ministerieële 'loopbaan van 1 Juni 1866 at 4 Juni 1868 had voldoende redenen behooren >p te leveren, om hem niet ten tweeden male an het hoofd van ’s Lands zaken te stellen, zoo als geschied is den 26 Augustus 1874. Voor die taak is hij niet berekend. Waarom heeft het 2e ministene-IlEEMSKERK de famer niet ontbonden, zooals het le dat twee- naai heeft gedaan en ten derden male zou ge- aan hebben, indien niet iemand, die thans in idie is, naar een zeer invloedrijk persoon ware egaan opdat deze het hoofd van Staat zou /aarschuwen, wat het waarschijnlijkgevolg eener erde ontbinding zou zijn Toen waren voor ontbinding geene gegronde -■‘denen, onlangs wel, want de Kamer verkeerde i een jammerlijken staat van muf- en dufheid m niet te zeggen verrotting. Zoo ooit, dan was destijds Shakespeare’s ge- ■gde, in zijn heerlijken Hamlet: «there is se ething rotten in the state”, van toepas- ng op onze quasi-volksvertegenwoordiging. Zij was rot, door en door rot, tot in het gebeente 1 e, en toch liet Heemskerk achterwege te doen at op zijn weg lag en vrij algemeen verlangd erd. Of de toestand nu minder slecht is weet ik etdoch ik heb er hoop op; en als die hoop r wezenlij kt wordt, staat de zaak van dit ministe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1