GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. Kalvermarkt N1EWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE s No. 75. DERTIGSTE 1875. 18 SEPTEMBER. ZATERDAG l TE SNEEK. jaarlijksche Kalvermarkt aldaar zal plaats hebben op Maandag k October 1875. EN. 4 T R» I o 1 bij l. met 5,50, ),00. 10 a IIIA X E V L AME Ie te SAOKER COIRAAT. iclio- f loon, long, itzen Jlbe, 5 ,e nans eloo- lo. 3,50 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen ,deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco ƒ1.90. den; daarnaast zelfde gehalte; De groote jacht wordt in Friesland geopend op Maandag 27 Sept. a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen door deze ter algemeene kennis, dat de Sneek, 8 September 1875. J. TEN CATE Burgemeester. II. FENNEMA Secretaris. DW. >ren: >0. 3,00, 11,00 12,00 In de Standaard wordt in eene advertentie, eene meid gevraagd; die den Heer vreest of zoekt wordt genomen, getuigschriften der «wereld” komen in geen aanmerking! ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. duin. Uijn- i, en t._ ema, driks Sij- Ger- z.v. d.v. I An- c. amir- s, te Men leest in de Prov. N.-Brab Ct. «Naar men ons zegt, leidden Jut en zijne vrouw, tijdens zij in het naburig Vught woonden, een zeer onrustig levên hij droeg voortdurend een revolver bij zich en was vergezeld van een paar groote honden, alles behalve gemakkelijke Terre- neuves hij vertrouwde niemand, kwam dagelijks naar hier ’s Bosch ter markt en was zeer M. lept. 4 !- II >.50 >,&tb Al ,58 loor ,11 oor ,34 .51 oor >or >or 14 Van den kolonel der infanterietijdelijk belast met de funcliën van militair, tevens civiel bevel hebber te Atjiu is onder dagteekening van 4 dezer, via Pinang, het volgende telegram ontvan gen «Weinig belangrijks voorgevallen. Door kleine patrouilles werd de vijand nog al bena deeld door afbranden van verscheidene woningen en vernietigen van eenige versterkingen Het be schieten van vele onzer posten blijft echter aan houden-. Choleragevallen komen dagelijks voor. Overigens is de gezondheidstoestand te Kotta- Radja en buitenposten gunstiger. Sterfte betrek kelijk gering.” Het personeel van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg (directie Le Gras, Van Zuylen en Haspels) gaf in het eerste jaar van zijn bestaan 259 voorstellingen, waarvan 68 maal Twee Weezen en 38 maal Vorstenschool. De gezamenlijke ont vangsten bedroegen f 134.000, en niettegenstaan de de vele buitengewone uitgaven beschikt de kas over ruim ƒ7500. De directie heeft aan de aandeelhouders meegedeeld dat, volgens een door haar ontvangen bericht van den heer Douwes Dekker, de copy van een nieuw blijspel, door dit gezelschap op te voeren, in aantocht is. Naar wij vernemen heeft de heer A. J. Gail lard, directeur bij het muziekkorps der stedelijke schutterij te Kampen, voor zijne benoeming als muziek-direcleur alhier bedankt. Het gerucht loopt hier, dat gisteren avond te Oranjewoud, een vreeselijke misdaad is gepleegd. Naar men zegt moet, ten huize van den heer C. en in tegenwoordigheid van diens dienstdoend personeel, door een der knechten, een moord zijn gepleegd op een twintigjarige dienstmaagd, waar- meê hij vroeger verkeering heeft gehad. De moordenaar moet zich reeds in handen der justitie bevinden. Uit het rapport van de directie der Gym- nastiekschoolover den toestand dier inrichting uitgebracht in de Woensdag j.l. gehouden verga dering van het departement Sneek der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen blijkt dat deze zich in voortdurenden bloei mag verheugen. Het getal leerlingen was steeds toenemend. De ont vangsten over het afgeloopen jaar hadden bedra gen ƒ1940.45; de uitgaven 1820.75%, zoodat de rekening sloot met een voordeelisr saldo van ƒ119.695. In de door het bedanken van den heer O. G. Bungenberg ontstane vacature als mede directeur van de departements bibliotheek werd voorzien door de benoeming van den heer P. H. Stienstra, in de plaats van de afgetredene. Het kiescollege bij de Ned. Herv Gem. al hier, dat gisteren avond vergaderd was om, ter voorziening in de voortdurende vacature, uit het reeds vroeger door ons vermelde zestal predikan ten een drietal te formeeren en daarna tot de be roeping over te gaan, is naar wij vernemen - weer onverrichter zake uiteen moeten gaan, om dat het vereischte getal leden niet tegenwoordig was. Vergadering der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Sneek, van Dinsdag 14 September 1875. 1. De notulen der vorige vergadering en de sedert hare dagteekening uügegane stukken, wor den gelezen en goedgekeurd. 2. Voor kennisgeving wordt aangenomen een, in de vorige zitting aangehoudenbrief van het bestuur der Vereeniging van en voor indu- strieelen, over de instelling van een Raad van Nijverheid bij het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en over de openbaarmaking van adviezen der Kamer van K. en F. door middel van «de Nederlandsche industrieel.” 3. Voor de boekerij der Kamer worden be stemd a. een expl. van het vadvertentie-blaad- tje der Dordsche maatschappij tot dienstverrich ting” van 13 Augustus 1875, inhoudende o. a. een verslag eener vergadering der Kamer van K. en F. te Dordrecht; b. Statistiek van den handel en de Scheepvaart, uitgegeven door het Ministerie van Finantiën, Juni 1875 c. ver zameling van consulaire en andere berichten en verslagen, 3e Afl. van 1875en d. een ex. der notulen van de Zomerzitting 1875 van de Sta ten van Friesland. 4. In behandeling werden genomen a. een advies van de Kamer van K. en F. te Heeren- veen aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, strekkende «om het door de Regeering in- «gediende Wetsontwerp tot aanleg van Staats spoorwegen zoodanig te wijzigen, dat daarin de «lijn Harlingen, langs Bolsward, Sneek en Joure y>naar Heerenveen worde opgenomen in plaats «van die van Stavoren langs Hindeloopen en Van verschillende kanten kwamen den laatsten tijd berichten omtrent gevallen van vergiftiging door het gebruik van garnalen. Het schijnt zeker dat het gebruik van garnalen, die reeds een of meer dagen oud zijn, schadelijke gevolgen heeft. Toch gaat men overal voort met het verkoopen van deze visch. Het ware te wenschen, dat het pu bliek van bevoegde zijde werd voorgelicht omtrent de gevallen, waarin garnalen schadelijk kunnen zijn en omtrent de kenteekenen der schadelijk heid. In de September-aflevering van de Tijdspie gel hangt «Noorman” in zijn maandelijksche «Ge schiedenis van den Dag” geen zeer gunstig ta fereel op van den staatkundigen toestand van ons land. Het resultaat van zijn beschouwing geeft hij in de volgende bewoordingen: Een kibbelende Kamer, die zich bij de behandeling van ’s lands zaken in de eerste plaats onderscheidt door ge brek aan ernst, aan waardigheid; een minister, gesneden uit hetzelfde hout, waarvan de Kamer is gemaakt, maar die op haar voor heeft zoowel zijn buitengewoon talent als de tijdsomstandighe- een dagbladpers, meest van het- een journalistiek, die, in plaats van zich te verheffen boven de lage drukking, boven dat parlementaire geharrewar, als meegaat in den stroom, meer de weerspiegeling of het bezinksel van het parlementaire brouwsel, dan de uitdruk king van een excelsior, van een verzuchting naar het betere in den tijd van verslapping en karak terloosheid. Hoe klein is alles!” Over de werk zaamheden der Kamer sprekende, gewaagt de schrijver voorts van een kwajongensachtige wijze van handelen en van een toeleg, als ’t ware, om het constitulioneele stelsel in minachting te bren gen. Dit verschijnsel wordt te bedenkelijker genoemd, daar de middelen uitgeput raken, om verbetering in de Kamer en daarmee ook in den politieken toestand te brengen. Een grondige wijziging der kieswet is niet doenlijk zonder verandering der grondwet en men durft het niet te ondernemen daaraan te raken. De verschillende fracties zijn i allen zonder kracht. Een radicale partij bestaat niet, zelfs niet in miniatuur. De ultramontaansche partij telt 16 leden in de Kamer, meerendeels mannen zonder eemg talent en geheel in dienst i van de kerk. De anti-revolutionairen vormen geen eigenlijk gezegde fractie; het punt van overeen- SNEEK 17 September. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, ter voldoening aan de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie zijn gelegd: een verzoekschrift van Y. H. Schurink thans bakker te Deerzumom vergunning tot oprichting eener bakkerij in het huis aan het Cingel, kadaster Sectie B no. 655, vroeger be woond door H. A. Broekhuijzen, met de bij dat verzoekschrift, volgens art. 5 der aangehaalde Wet behoorende bijlagen en dat op Zaterdag 25 September a.s. ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de oprichting der bakkerij in te brengen. Sneek, 11 September 1875. J. TEN GATE Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. royaal in zijne aankoopen, hetgeen intusschen niet belette, dat hij bij zijn vertrek in het voor jaar van 1874 verzuimde ons hel abonnements geld te betalen voor de courant, waarop hij tijdens zijn verblijf te Vught geabonneerd was.” Het D. v. Z.-H. verneemt nog de volgende niet onbelangrijke bijzonderheden «Op den avond, dat de moorden gepleegd zijn, vroeg Jut’s toenmalige beminde aan den heer van Vleuten, neef van mevrouw van der Kouwen, een paar uren vrij om uit te gaan. Zij bleef drie uren weg en kwam des nachts eerst ten twee ure te huis. In dien tijd volbracht zij met haar minnaar de twee moorden. «De commissaris van politie Beukman kwam in die dagen meermalen ten huize van den heer van Vleuten en werd door de moordenares open gedaan en uitgelaten, zonder dat er het minste aan haar was te bemerken. Wel een bewijs van groote zedelijke ongevoeligheid 1” De portretten van Jut en zijne vrouw zijn reeds algemeen verkrijgbaar gesteld. komst bestaat voor hen meer in de algemeen zeer rechtzinnige kerkelijke geloofsbelijdenis dan in de politieke geestverwantschap. De eigenlijk gezegde rechterzijde der Kamer wordt gevormd door «een tiental conservatieven, die óf geheel onbeteekenend zijn op staatkundig gebied, óf zich alleen om hun would-be aristocratische nei gingen voor conservatieven uitgeven. De libera len vormen mede geen aaneengesloten partij. De oud-liberalen zijn doctrinairen van den echten stempel, die zich tegen elke hervorming verzet ten, welke met in het programma van 1848 is opgenomen en dus in den grond op zuiver con servatief standpunt staan. De andere liberalen zijn niet onder een bepaalde richting te brengen; zij vormen geen afzonderlijke fracties, maar clubs, bij welker ontstaan persoonlijke eerzucht een groote rol speelt. Eindelijk zijn er nog enkele leden, die op zich zelf staan en zich buiten clubs of fractien houden, de onmogelijkheid inziende om tot een partij-formatie te geraken, ’t Indi vidualisme wordt bij hen meer ontwikkeld, dan met een parlementaire samenwerking bestaan baar is. ’t Zou al te naief zijn meent Noorman, te ge- looven dat bij zulk een mengsel ooit voor de li beralen partij-formatie mogelijk is. Worden de zelfde personen behouden en ’t blijkt dat de kiezers geen anderen willen dan zal de Ka mer voortdurend meer geïsoleerd, meer vervreemd worden van ’t leven des volks en om hare zon derlinge wijze van handelen aan de minachting van de openbare meening worden prijs gegeven. Er begint dan ook een zekere mate van rade loosheid te bestaan, ten opzichte van den onhoud- baren toestand. Mr. Veegens prijst als hulpmiddel aan ’t vormen van een centrumpartij. Mr. Ker- dijk wil de kiesvereenigingen hervormenterwijl reeds vroeger Multatuli en in den laatsten tijd Busken Huët tegen het constitulioneele stelsel te velde trekken. Wat de artikelen van laatstge noemde betreft, Noorman is van oordeel, dat de vereeniging met Belgie en het copieeren van het tweede Fransche keizerrijk uiterst zwakke punten in ’t betoog van Huët zijn maar is daarbij van meening dat ’t niet aangaat de leemten in de artikelen met arglist te gebruiken om den grond te bedekken, waarop de redeneering is gebouwd: de bij ervaring gebleken onhoudbaaiheid van ons constitutioneel stelsel. Als middelen zoo niet van volkomen her stel dan toch van verbetering geeft N. aan de hand zuivering van ons kiesstelsel en opne ming van den geleerden stand. Nu heeft, men als ’t ware een kruidenierswinkel en er wordt al leen gelet op het financieel vermogen. Wij moe ten trachten een anderen grondslag te vinden voor ons kiesstelsel, en kunnen b. v. overwegen in hoeverre getrapte verkiezingen beter aan het doel beantwoorden.Voor ’t oogenblik zal die overweging nog niet veel baten want zonder grondwetswijziging kan geen belangrijke hervor ming tot stand komen, en tegen verandering der grondwet zien alle partijen op. ’t Zal er echter wel toe komen het bestaande is te onhoudbaar en de overtuiging daarvan wordt te algemeen. In de tweede plaats zal bij de herziening beslist moeten worden of het overwicht in ’t constituti- oneele stelsel bij de Kroon dan wel bij de Ka mer moet zijn. Huët wijst er met nadruk op zegt de schrijver aan ’t slot van zijn .artikel, dat de herstelling van de koninklijke macht een der aangewezen middelen is om verbetering te bren gen in onzen belachelijken toestand.(?) De geschie denis bevestigt trouwens volstrekt niet, dat de veelhoofdigheid van een regeering een bewijs is van beschaving, van ontwikkeling en van kracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1