fflEEffl EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I I ft I NIEUWS- Hl ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE k. - huur- it den jbren ithem. tje de looile nd.— n der Hui- s. mma. ichm- fuke- Bon- Jen- jland. Kalvermarkt 1 I FIH. 1875. No. 76. 22 SEPTEMBER. WOENSDAG jaarlijksche Kalvermarkt TE SNEEK. I J BURGEMEESTER en WETHOUDERS van '!4 >7. «7. .99 A 1 I j 'T'*T 7 01 itm. S A E E K E it. aa r het provinciaal gerechtshof 11 1XMM.A X Sneek, 8 September 1875. J. TEN CATE Burgemeester. JI. EENNEMA Secretaris. ngh.), Jg1 ST ITFA-MAEK l tL. Zitting van Zaterdag 18 Sept. In de heden gehouden vereenigde zitting van ■de beide Kamers bracht de Minister van Binnen- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Wij ontvangen eene circulaire van de voorbe reidende commissie voor de Internationale ten toonstelling van tuinbouw, in 1877 te Amsterdam nber. •di,i. ijlstra I. - Leo- ndrik jr, - iden.) f 5.60 6,554 7,17 7,53 8,43 9— door 9,15 door 9,34 951 ioor ioor loor 14 mogen gadeslaan kan toch de dringende behoef- zoon en schoondochter den moord hebben gepleegd met nog twee andere personen, wier namen zij heeft genoemd, doch die het Vaderland meent nog niet te mogen herhalen. Tot tijdelijk voorzitter der tweede kamer is benoemd de heer van Bieberstein. Voorts twee commissiën tot onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen of herkozen leden. Ingekomen is een adres tegen de verkiezing in de Haarlemmermeer, dat in handen is gesteld van de eerst gekozene commissie. Morgen ten één uur zitting tot het uitbrengen van rapporten door .de commissiën. goedkeuring hebben De Haagsche correspondent der Rott. Ct. deel het volgende mede: «Bijna op ’t zelfde oogenblik waarop de «volledige bekentenis” dat Jut bekend had, publiek werd, maak te de politie zich te ’s Hage ook weer meester van de Jong. Ja wel, ge hebt goed gelezen: van de Jong. Hij had zich schuldig gemaakt aan overtreding van de verordening tegen de openbare dronkenschap. Hij had zich bedronken van blijdschap en liet zich nu gaarne opbrengen ten bewijze aan het publiek, hoe verheugd hij was.” Omtrent den in ons vorig nommer vermelden moord te Oranjewoud wordt door de Ass. Crt. het volgende medegedeeld Op het buitengoed van den heer P. Heringa Cats, huize «klein Jagtlust”, in ’t. Oranjewoud, woonde sedert ruim een jaar als dienstmeid Lena Bakker, dochter van een meubelmaker, woon achtig, naar men bericht, in de kleine Kerkstraat te Leeuwarden. Dit meisje, 28 d 29 jaren oud, schijnt sedert eenigen tijd in eenige liefdes-be- trekking te hebben gestaan met zekeren Dirk Garritzen, kortelijk als huisknecht aldaar woon achtig, doch zijne genegenheid moet van de zijde van ’t meisje ilauw en met eenigen spot of af keer zijn beantwoord. Garritzen, was Donderdagavond omstreeks 6 uur met den koetsier Koenraad Stalberg naar Heerenveen gereden, met het doel, wegens onge steldheid van den heer des huizes, dr. R. Hou- wink te gaan afhalen, die hieraan voldeed en daarna weer teruggebracht werd, waarbij Qarrit- zen tot het doen van eenige boodschappen we derom naar Heerenveen schijnt te zijn meegere den. Na de terugkomst van deze reis moet Garrit zen het dienstmeisje tot eene wandeling hebben uitgenoodigd, teneinde met haar over de afgebro ken verkeering te spreken. Lena echter schijnt voor de aanzoeken van den minnaar doof te zijn gebleven en in plaats van met hem, met een barer vrouwelijke mede-dienstboden te zijn gaan wan delen. Nadat men hiervan was teruggekeerd, was het tijd van koffiedrinken, waartoe het dienstbaar per- te aan verbeteringen tot welke uwe medewer king noodig is niet worden voorbij gezien. Op de tijdelijke regeling van het muntwezen behoort Men meldt van Urk aangaande de bekende ge- meenteraadskwestie dat de beide raadsleden T. Hoekstra en L. Kramer niet zullen worden ge schorst. Zitting van Maandag 20 Sept. In de heden gehouden vergadering der Staten- Generaal is door den Komng de volgende troon rede uitgesproken MIJNE I1EEREN Met genoegen bevind ik mij op nieuw in uw midden om u als vertegenwoordigers van het Nederlandsche valk tot hervatting uwer werk zaamheden uit te noodigen. Mijne verstandhouding met de vreemde mogend heden is bij voortduring zeer vriendschappelijk. De landman mag zich over een goeden oogst verheugen de gezondheidstoestand is over het algemeen zeer gunstig. In handel en nijverheid wordtin een groot deel der beschaafde wereld, eenige stilstand waar genomen; evenwel toont da ruime opbrengst van de gewone rijksmiddelendat Nederland daaron der betrekkelijk weinig lijdt. in Andere openbare werken mogen niet uit het oog worden verloren met den bouw van een rijks-museUm in de hoofdstad moet worden aan gevangen. Het hooger onderwijs is aan de be staande reglementen ontwassen de regeling van het militair onderwijs eischt herziening; ieder an dere tak van het volksbelang behoeft onze gesta dige zorg. Beschikbaarstelling van middelen zal u worden gevraagd om de werken van het vestingstelsel krachtig voort te zetten die arbeid moet ge paard gaan met voorziening in de behoeften der levende strijdkrachten in de eerste plaats met In de goede Friesche gemeente Dantumadeel kan men binnen kort wel eens interessante din gen verwachten Sedert jaren was de burgemees ter, baron van Sijtzama, gewoon als grietman van den ouden stempel te heerschen; alles boog voor zijne macht. Met de jongste gemeenteraads verkiezingen nogtans werden alle eandidaten des burgemeesters verworpen, maar zelfs kreeg een liberaal meer de meerderheid dan er plaatsen in den Raad te vervullen waren. In de vergadering van verleden Dinsdag, den algemeenen installa- tiedag voor nieuwe raadsleden, was de burgemees ter in het buitenland. Al dadelijk waren er voor stellen ingediend, die den voorzitter van den Ge meenteraad niet welgevallig kunnen zijn, aange zien hij, ofschoon in zijn hart conservatief, in den laatsten tijd ijverig meedoet met de anti-re- volutionairen. Het voorstel tot afschaffing van schoolgelden zal zeker worden aangenomen, even als voorstellen tot verhooging der tracfementen van burgemeester en wethouders en van de hulp onderwijzers. Tevens is er een voorstel, dat men den hoofdonderwijzer van Driesum met wien de burgemeester geslagen vijanden is even als den anderen onderwijzer, zijne jaarwedde om de drie maanden zal uitbetalen. Het schijnt dat die man eenmaal in het jaar zijn geld kreeg. Nu de meerderheid van Dantumadeels Gemeente raad liberaal is, lijdt het geen twijfel of de Meck- lenburgsche toestanden zullen er wel veranderen. (Arnh. Crt.') Bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Groningen, Woensdag 11. gewezen, is J. Oosler- heest, 27 jaren oud, koopman, gewoond hebben de te ’t Zand, schuldig verklaard aan de misdaad van moedwilligen manslag, in den avond van 9 Juli op zijn broeder Jan gepleegd, die hij in drift met een zeis zulk een hevige wond in de zijde toebracht, dat de dood onmiddelijk daarvan het gevolg was. Het Hof veroordeelde hem te dier zake tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en in de kosten. eene" eindregeling te volgen; wijziging zoowel van 4e suikerbelasling in verband met eene nieuwe overeenkomst, als van andere belastingen, waar onder het tarief van invoerrechten, zal u worden voorgesteld. Met de herziening onzer wetboeken zal worden voortgegaan, wanneer de aanhangige ontwerpen omtrent de rechterlijke macht uwe i verworven. De vermeerde ring der middelen van verkeer gaat mij zeer ter harte. Van uwe belangstellende overweging mij ner voorstellen betreffende den aanleg en de ex ploitatie van nieuwe spoorwegen houd ik mij overtuigd. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. te houden, .waarin de Joop der gebeurtenissen uit een wordt gezet, welke haar noopten de tentoonstel ling van 1876 tot 1877 te verschuiven. Bij die circulaire is ’t ontwei p programma gevoegd voor de bedoelde tentoonstelling, opgemaakt door de commissie, die speciaal met dit deel der tentoon stelling is belast. Ze bestaat uit de HH. Dr. C. A. J. A. Oudemans F. W. van Eeden Dr. H. F. R. Hubrecht en Prof. Dr. W. F. R. Suringar. Van vele zijden ondervindt de commissie belang stelling en medewerking. Het programma bevat: katoen, tabak, kina, meekrap, indigo, kaoutchouc en gutta percha, vetten, aetherische oliën, plant aardige grondstoffen voor papiergranen cachoe, vanille, rabarber, sasaparille. Met ingenomenheid en ten voorbeeld voor an deren vermeldt het Vad., dat aan de Kon. stoom- verwerij te Nijverdal, onder directie van de hee- ren Salomonson, een school voor herhaling- en voortgezet onderwijs is opgericht, waarvan het bezoek verplichtend is gesteld voor alle kinderen tusschen 12 en 15 jaren, die in de fabriek werk zaam zyn. Reeds maakt een 130-tal daarvan gebruik. iNiet in den vrijen tijd der kinderen maar gedurende de werkuren ’s ochtends van 6 tot 8 uur, dus wanneer zij nog niet door ar beid vermoeid zijn wordt de school gehouden. Een daaraan verbonden leesbibliotheek telt reeds een paar honderd nommers. Zulke maatregelen strekken den fabrikanten tot eer. Bij dispositie van 1 in Friesland, van den 14 dezer, is de heer II de Koe, deurwaarder’ bij het kantongerecht te Lemmer, tevens benoemd en aangesteld tot deur waarder bij de arrondissements-rechtbank te Sneek, ter standplaats Lemmer, zulks in de plaats van den heer A. H. de Koe, overleden. Volgens het Vaderland zou de moeder van Jut aan de politie verklaard hebben, dat haar Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.- Indie, is den 7den Sept, door den tijdelijken mi litairen en civielen bevelhebber in Atjin, kolonel Wiggers van Kerchem, het navolgende aan de Indische Regeering geseind Door patrouilleringen in den voormiddag van den 4den Sept, heeft zich een hevig vuurgevecht met den vijand ten zuiden van Longbaltah ontwik keld, waarbij wij 5 dooden kregen, terwijl de officier van gezondh. Prochnic en 4 minderen gewond werden. Den vijand is bij die gelegen heid een zeer belangrijk verlies toegebracht door het granaatvuur uit onze versterkinghij was den geheelen avond bezig om zijne dooden en gekwetsen te vervoeren. De gezondheidstoestand bleef gunstig. Van 23 Aug. tot 5 Sept, kwamen geen choleragevallen voor op 6 Sept, waren er weder 3 gevallen. Jandsche Zaken in zijne sluitingsrede dank aan de Staten-Generaal voor de behartiging van ’s 1 was de zitting niet onvruchtbaar .en eenige wetten zijn van goeden en blyvenden invloed. De Minister gaf eene opsomming van de aangenomen wetten en tol stand gebrachte regelingen op menig ge- i.;»a. j;n zeide hjj <is er veel onafgedaan gebleven, het voorbereidend onderzoek heeft ver- scheidene onderwerpen rijp gemaakt voor beslis sing in de volgende .vergadering. In naam des Konings werd de zitting 1874 75 der Staten-Generaal door den Minister geslo- Jong, ---- litema j'Sneek brengen door deze ter algemeene kennis, dat de 34 jr. i aldaar zal plaats hebben op Maandag 4 October Eelke 1875. kstra, 82 jr. Dijk, t mnd., Wud- Werf, Ieren. Ij Voor de premie van f 1000; welke indertijd was uitgeloofd voor de ontdekking van de be drijvers van den dubbelen moord, zijn reeds twee adspiranten opgekomen. De eene is de schrijver van den naamloozen brief aan de politie, waarin de aandacht op Jut werd gevestigd, de andere is eene oude naaister uit het huis van de vermoor de. Zij wist een ander geschreven exemplaar te verschaffen van het vers, dat in het bezit van Jut werd gevonden en als van de hand van wij len den heer van der Kouwen werd erkend, het geen de justitie aanleiding gaf Jut in hechtenis te nemen. verbetering der wetten op de militie en de schut terijen. Maatregelen zijn voorbereid tot verbete ring van het leger in Indie en van liet lot der militairen aldaar. Is de toestand der Oost-Indische bezittingen over het algemeen gunstig, mijn aandacht blijft gevestigd op versterking van het gezag en ont wikkeling van de. welvaart in die gewesten be scherming van den inlander is de taak van het bestuur, ook in die onderhoorigheden, waar het Nederlandsch gezag tot nog toe de oude misbrui ken niet kon verwijderen. Hoewel de oorlog in Atjin nog niet tot eene bevredigende uitkomst voerde, vertrouw ik dat de krachtige pogingen, aldaar aangewend, wel dra dit doel zullen bereiken. De geldelijke toestand van Suriname is niet vooruitgaandede landbouw van die kolonie zal ondersteuning behoeven. De handel van Curasao ondervindt den invloed van de herhaalde onlusten in de Republiek Ve nezuela; ik vlei mij, dat de onderbandelingen om die bezwaren uit den weg te ruimen, zullen sla gen. Ik reken op uwe bereidvaardigheid om tot be vordering van ’s Lands belangen ijverig mede te werken. Moge Gods onmisbaren zegen uwen ar beid ondersteunen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Gene raal te zijn geopend. De plichtsbetrachting der zee en landmacht geeft mij stof tot tevredenheid; beide deelen on zer krijgsmacht in Indië toonen zich ten volle berekend voor hetgeen daar van haar wordt ge vorderd. Bij het vele goede dat wij met dankbaarheid ra 0) a Lands belangen. Op wetgevend gebied ■f- B"' bljjvenden invloed. V A M. Sept. bied. 1 ireble 17.. ten. '2% 12 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1