GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE •3 t ta DERTIGSTE No. 78. J N WOENSDAG 29 SEPTEMBER. le ES, igd DE KWEEKSCHOOL VOORZEEVAART te Leiden. !N. BAKKER IJ. 1870. 'N. Mr. W. F. S. RANGEN. nu me- voor r Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. een »2— ƒ4.- >4— b4— »4. >4— >4. b4. f >2. >2. >2. ƒ2.- »2.— >2.— »2.— »2.— »2.— >2— b er- 3 ES h Adjudant-onderofficier Sergeant-majoor Sergeant Korporaal Matroos 1ste klasse 2de 3de In Holland. ƒ44.33 a 4 4 ,7>. 4 >4 2» 3 «5 n 2-g 3 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents» voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Zitting van Vrijdag 24 Sept. De Kamer heeft heden de beraadslagingen voortgezet over de motievan Twist. De Minister Heemskerk heeft uitvoerig de rede van den heer* Pincoffs van gister wederlegd en het standpunt, gister door hem ingenomen, ge handhaafd. Tegen zijne qualificatie, dat de motie was een politieke motie, protesteerde de inter- pellant (de heer van Twist). Daaraan heeft hij nooit gedacht. De hh. Hartsen, Huijdecoper en Kessenich heb ben de motie bestreden, de hh. Borsius en Pin coffs haar verdedigd en de laatste heeft volge houden, dat het millioen was opgeofferd zonder aansluiting en zonder voldoend equivalent. De Ministers van Financiën en van Binnen- landsche Z^ken hebben nog ’t woord gevoerd en acte genomen van de verklaring van den in- terpellant, flat zijne motie geene politieke strek king had. Ten slotte is de motie aangenomen met 23 te gen 12 stepimen. De motie luidt aldus: »De Kamer der Staten-Generaad, haren dank betuigende i aan de Ministers voor de gegeven inlichtingen, is van oordeel dat door de overeen komst van 29 Juni en 5 Juli 1875 het algemeen belang nietI behoorlijk is behartigd.” Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 24 Sept. In de beden gehouden zitting is ingekomen een ontweltpbegrooting voor den arbeid der ge vangenis in. 1876. De commissie voor het adres van antwoord De Minister van Financiën heeft aan de Kamer ingediend de Staatsbegrooting voor 1876. Uit de mededeelingen van den Minister is het volgende gebleken. De dienst 1873 levert een overschot van bijna zes ton, de dienst 1874 een overschot van 5 millioen 6 ton en de dienst 1875 vermoedelijk een tekort van ƒ3.750.000, dat uit overschotten van vorige diensten kan worden gedekt. Ook voor loopende diensten is het noodige tot af- 2de 3de Ligtmatroos Jongen Uit dezen staat blijkt ƒ0.50 »0.50 >0.25 >0.25 *0.25 >0.25 >0.25 >0.25 >0.25 dat de maandelijksche soldij In Indië. ƒ53.33. >39— >31.50. >26.50. zilveren of gouden 30 dienstjaren. v in het vaste corps is en kanonnier is »32. voor een ƒ52—56 >48—50 sergeant korporaal matroos 1ste kl. 2de Hierbij is niet in rekening gebracht de maandelijksche toelage daille. De schepeling geniet vrije voeding en logies zoodat van zijn tractement alleen de kosten kleeding moeten worden afgetrokken. De verbindingstijd is tien jaren. Op 40-jarigen leeftijd heeft de matroos 45 bb onderofficier aanspraak op de onderstaande pensioenen Matroos ƒ100 na Korporaal b120 Sergeant >150 Sergeant-Majoor >200 Adjudant-Onderofficier >250 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter voldoening aan art. 8 dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis dat zij aan Y. H. Schurink en zijne rechtverkrijgenden vergunning hebben verleend tot oprichting en uitoefening eener BAK KERIJ in het huis aan het Cingelkadaster Sec tie B. no. 655. Sneek 27 September 1875. J. TEN GATE Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. f200 ’sjaars >150 >100 >2p. mnd. >2B op de troonrede heeft een ontwerp ter tafel ge bracht, dat morgen in de afdeelingen wordt on derzocht. De Minister van Financiën heeft de Staatsbe grooting voor 1876 aangeboden (zie daaromtrent hieronder), die naar de afdeelingen verzonden is. De Kamer heeft besloten tot hervatting der werkzaamheden nopens de ontwerpen, voorstel len en Regeeringsbescheiden, die in het vorig zittingjaar aanhangig gebleven zijn. Zitting van Maandag 27 Sept. In de zitting van heden heeft de minister van binnenlandsche zaken, alvorens de beraadslagin gen over het adres van antwoord op de troon rede zijn aangevangen, het woord gevraagd en het volgende gezegd: De minister van finantiën en ik hebben in de beslissing, laatstleden vrijdag door de eerste kamer der staten-generaal geno men, aanleiding gevonden om eerbiedig ons ont slag aan den koning te verzoeken. Het heeft ech ter Z. M. behaagd op dit verzoek een stellig wei gerend antwoord te gevenen, na rijpe overwe ging. hebben wij besloten ook met het oog op den bestaanden toestand ons voor alsnog naar ’s konings verlangen te voegen en onze tegenwoor dige betrekking te blijven waarnemen. Wij er kennen ten volle onze verantwoordelijkheid voor deze onze beslissing en hebben gemeend, dit der vergadering mede te deelen. Voorts is mededeeling gedaan van een inge komen ontwerp tot regeling der militaire pensi oenen bij de landmacht. Daarna is het adres van antwoord op de troonrede in behandeling genomen. De algemeene strekking (weerklank op de troon rede) is zonder discussie goedgekeurd. Sommige paragraphen gaven aanleiding tot discussie, ’t Amen- dement-Casembroot, op paragr. 3 om nog eene bijzondere hulde aan de land- en zeemacht in At- jin te betuigen is afgestemd omdat de paragr. dit reeds uitdrukt. Bij paragr. 4 heeft de minis ter van justitie in antwoord op het door den heer Gratema gesprokene, verklaard, dat het vol strekt niet de bedoeling is de herziening der wet boeken op den achtergrond te schuiven, vooral niet ’t wetboek van strafrecht. Bij paragr. 5 ont stond een debat tot bespoediging en afdoening van het ontwerp op den aanleg van staatsspoor wegen. De minister bracht de zaak in verband met een aanhangig contract met de Hollandsche spoorwegmaatschappijen omtrent de exploitatie. De heeren de Jong van de Putte en van Naa- men waren niet bevredigd en drongen aan op af scheiding van de beide onderwerpen en bespoe diging van behandeling, in zake de spoorwegen. Bij paragr. 6 heeft een kort debat over het la ger onderwijs plaats gehad waarvan de heeren van Oijen de Jonge van Eek en Heijdenrijck Moens en de Minister deel namen. Alleen de heeren van Eek en Moens drongen aan op eene spoedige indiening tot wijziging der schoolwet. De heeren van Oijen on de Jonge wil len benoeming van een staatscommissie. De heer Heemskerk bestrijdt eene staatscommissie en vol hardt bij de behandeling van het hooger onder wijs. Na nog eenige discussie over Atjin en Su riname, wordt het adres onveranderd en met al gemeene stemmen aangenomen. wordt vermeerderd voor B w ÊLS-B- 's maands. f3— >3— >3. >3— >3— >3— >3— van Deze zeer nuttige school is voor bijna 20 jaren (in 1856) opgericht door philanthropen in den 'waren zin des woords, in tegenstelling van philanthropen in naam, die bijv, geld uit anders mans beurs bijeenzamelen om de poppen van bekeerde Javanen te kleeden. Zij heeft ten doel: jongens uit den behoeftigen stand, wier opvoeding verwaarloosd wordt, en van wie te duchten is, dat zij der maatschappij tot last zullen worden, te helpen om hen eene nuttige eervolle en niet-onvoordeelige betrekking te bezorgen. Reeds heeft zij 1202 jongens als scheepsjongen en ligtmatroos geplaatst. De inrichting is loevertrouwd aan eene commissie van oppertoezicht en beheerin betrekking 'staande tot subcommissiën, gevestigd te Amsterdam, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Bommel, Delft, Dordt, I Enkhuizen, 's Gravenhage, Harderwijk, ’s Hertogenbosch, Goes, Gouda, Groningen, Haarlem, Harlin gen, Heusden, Hoorn, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Leeuwarden, Sneek, Tholen, Thiel, Utrecht, 1 Willemstad, Zierikzee Zutphen, Zwolle en sedert 16 September ook te Veendam. De inrichting wordt onderhouden uit liefdadige bijdragen van particulieren en sub-commissiën. Wie ƒ2.50 jaarlijks contribueert, is lid dezer nuttige en daarom aanbevelenswaarde inrichting. Voor opvoeding, onderwijs en huisvesting wordt uitmuntend zorg gedragen. Jongens van 13 tot 17, soms ook van 18 jaar, worden op proef van minstens eene maand aan genomen, waarna zij beslissen, of zij blijven, of niet. De knaap moet bezitten lichamelijke geschiktheid voor de zeedienst, over welke bij keuring wordt beslist, en verder eene lengtemaatvan 1315 jr. 1.40 meter, 1516 1.45, 1617 1.48, 17 18 1.51. Gedurende den proeftijd moet hij voorzien zijn van de noodige bovenkleeding, behoorlijk schoei sel en dubbele verschooning. Wordt hij aangenomen, dan wordt die kleeding aan des knaaps betrekkingen teruggezonden. Zoolang als de proeftijd duurt wordt voor kost en inwoning 60 cents daags betaald, benevens 60 cents in eens voor administratie-loon. Bij uitzondering is de proeftijd gratis. Bij de indiensttreding wordt een handgeld van ƒ30 gegeven; knapen van 17 jaar kunnen on- tniddellijk als ligt matroos worden aangenomen, en ontvangen eene premie van ƒ56. Dadelijk bij het in dienst treden ontvangt een scheepjongen eene maandelijksche soldij van ƒ8. Bij gebleken geschiktheid is het Bestuur gemachtigd jongens te doen plaatsen bij de opleiding van stuur- of bootsmans-leerlingen. Op het wachtschip te Amsterdam wordt de eigenlijke opleiding gegeven. Voorts heeft de kweekeling uitzicht op de onder volgende bevorderingen met de daaraan verbon den tractementen. 30 35 35 35 Bovendien wordt hel pensioen verhoogd met ’/]0 na 35, en met '/5 na 40 jaren dienst. Indische dienstjaren tellen dubbel, terwijl als nog voor elk jaar in Indië doorgebracht de ma troos en korporaal ontvangt ƒ7.50 en de overige onderofficieren ƒ15. De vooruitzichten zijn dus zeer goed en vrij wat beter dan bij het leger. De hoegrootheid der pensioenen en het voor uitzicht er op staan onvergelijkelijk hooger dan bij de landmacht. Men bedenke hierbij, dat de koopvaardij in het geheel geen pensioen geeft. Ik beveel deze inrichting bij een ieder ten zeerste aan. k S\II. lil. II COURANT. I. i 36 28 22 18 14 10 8 i D 3 g >0 a f— b S’ -3 O Z3 M. ept. 'r Go '8 a 6.60 6,55* 7.17 7,53 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9,61 door ioor door 0-14 *»TATEV-<mEVEK11I.. Eerste Kamer. _.ÏQ >26. >22. B B B Illiill

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1