6EXEENTE Elï HET ARR0NDI8SEWT SNEER. NIEUWS- EN ARFERTENTIE-BLAR VOOR RE FW1 Kalvermarkt TE SNEEK. No. 79. DER T I Gr S TE ZATERDAG OCTOBER jaarlijksche Kalvermarkt J O I 0 li Je ;n z. r SMC hilt 01 It I ‘Ie I d. A t. BINN EXLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. b k 1 lit, nt; :ot re es JS Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. i s, 'r; 3, 0. >0 '5 te A bij m- te te A. ie le ■u- off K. n- d. an ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Celits, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Het Gemeentebestuur van Sneek Gevolg gevende aan de uitnoodiging van hee- ren Gedeputeerde Staten van Friesland, gedaan 't van 23 September 1875 (Prov. blad Staatsspoorweg wor- en de Rijnspoorweg Naar de Arnh. Crt. verneemt, hebben zich in Gelderland een 12tal uitgeweken Duitsche gees telijke zusters aangemeld tot het afleggen van examens voor het lager onderwijs, ten einde de bevoegdheid te verkrijgen hier te lande onderwijs te geven. 8TATEN-CENKBAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 29 Sept. In de Kamer heeft de voorzitter heden mede gedeeld, dat de commissie het adres van antwoord op de troonrede aan den Komng heeft aangebo den. Deze heeft daarvoor dank betuigd en voorts gezegd het was my aangenaam, daarby mijne I verwachting te zien bevestigd van haar ernstig voornemen, om in dit zittingjaar ten nutte van het Vaderland tot stand te helpen brengen de vele en belangrijke zaken die hare medewerking behoeven. Tot leden der commissie van onderzoek van de inlicht ngen der Regeering nopens de spoor- wegaansluiling te Rotterdam zijn benoemd de hh. Smidt, Blussé, WintgensSandberg en Bor- ret. In 't laatst der vorige week is onder Teerns een boerenplaats publiek verkocht, met de kos ten ad 10 pGt. voorde énorme som van 165.900 (ruim), zijnde meer dan ƒ3600 per hectare. Dit is de hoogste prijs, die, zoover bekend, in deze provinciën ooit voor landerijen is besteed. Eige naar daarvan is geworden de heer F. Rinia de Jongh van Persijn van Nauta te Leeuwarden. SNEEK, 1 October. De heer W. E. Gréve van Goes, heeft, naar wij vernemen, zijne benoeming tot onderwijzer aan de gemeentelijke muziek- en zangschool alhier aan genomen. De veestapel in Nederland bestond aan het einde van 1873 uit 253,394 paarden, 3,466 ezels en muilezels, 1,432,091 runderen, 901,515 schapen, 146,169 geiten en 360,258 varkens. De markt waarde daarvan word opgegeven te hebben be dragen niet minder dan de som van ƒ357,446,500. Nu de verbinding van den Rijn- met den Hol- landschen en den Staatsspoorweg te Rotterdam niet tot stand komt, is naar de N. R. C. verneemt, terstond concessie gevraagd voor een verbindings lijn van den Rijnspoorweg nabij Oudewater met den ontworpen spoorweg Dordrecht-Elst tegeno ver Dordrecht, de Rijn- en den dan toch verbonden, kan aan den handel van Amsterdam een verbin ding met Vlissingen over Dordrecht aanbieden die tusschen de 30 en 35' kilometer korter is dan de weg Amsterdam-Rotterdam-Dordrecht-Vlis- singen. De Rijnspoorwegpolitiek begint dus reeds vruchten te dragen zegt genoemd blad want al is het niet zeker of zij de aanvrage doet, dat is zeker dat zij door deze verbinding nage noeg al het verkeer Vlissingen-Amsterdam over haar lijn krijgt. Men schrijft uit Wageningen dat Gedeputeerde Staten ontkennend geantwoord hebben op de vraag door het Gemeentebestuur aldaar gedaan, of er mogelijkheid bestaat, de jaarwedde van den te benoemen gemeente-ontvanger te verminde ren. Men weet, dat deze vraag is gedaan naar aanleiding van het aanbod van een der sollicitan ten, den heer A. P. Haas, om de betrekking voor ƒ400 in plaats van ƒ750 te vervullen. De raad zal waarschijnlyk niet berusten in deze uitspraak, maar, op voorstel van een der raadsleden, zich ook nog tot Z. M. den koning wenden. bij besluit no. 97) Brengt ter kennis van de ingezetenen datter Provinciale Griffie te Leeuwarden voor den prijs van 50 Cents, afdrukken ver krijgbaar zijn gesteld van provinciaal blad no. 98, inhoudende de door den Koning goedgekeurde rekening der enkel provinciale en huishoudelij ke inkomsten en uitgaven, over 1873. Sneek 29 September 1875. J. TEN GATE Burgem. II. FENNEMA, Secretaris. Zoo ook men hem BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen door deze ter algemeene kennis, dat de aldaar zal plaats hebben op Maandag 4 October 1875. Sneek, 8 September 1875. J. TEN CATE Burgemeester. H. FENNEMASecretaris. Omtrent een vermoedelijken moord, die fe Ha velte moet plaats gehad hebben, schrijft men het volgende van de Ass Crt: «Bij Thalen, landbouwer te Havelte, diende een knecht, die zich zegt men somtijds en Men leest in de Arnh. Crt: «Tegen de noodlottige ziekte, die, het gevolg is van den beet van een dollen hoed, bezit de ge neeskunde tot nog toe geen redmiddel. Het eenige wat geschieden kan is het onmiddelijk vernietigen van het vergift door aanwending van het gloeijend ijzer op de wond. «Ik noodig derhalve het publiek uit, geen ver trouwen te schenken aan de daartegen zoo dik werf aangeprezene geneesmiddelen, maar dadelijk geneeskundige hulp in te roepen, en acht mij thans te meer daartoe verplicht, omdat in de Nieuwe Ysselbode van 22 Sept. Datura Stramo nium daartoe aangeprezen word, een middel, het welk een sterk vergift/tn in de daar aanbevolene dosis hoogst gevaarijjk is. «De Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, W. F. P. Kieiil.”" Een strike van zeer bijzonderen aard viel on langs in het Brabantsch dorpje Mil voor. Ter ge legenheid van de kermis, zou natuurlijk door de boerenjeugd in de herbergen gedanst worden; de muziekanten waren gereed, de paren stonden aangelreden, doch van dansen kwam niets. De jongelingen namelijk verklaarden niet te willen dansen voor den gebruikelijken prijs van 5 cents, welken de muziekanten eischten, en deze laatsten wilden niet spelen voor den prijs van 3 cents, dien de jongelingen boden. Den eersten dag der kermis dreigden door deze netelige quaestie zelfs wanordelijkheden te zullen ontstaan, door dat die van 3 cents de liefhebbers van 5 cents in hun genoegen wilden storen, waarvoor zij zich van stevige knuppels hadden voorzien. Een ge- heele brigade maréchaussée rukte aan om te voorkomen, dat »de poppen aan het dansen gin gen,” en werkelijk is alles ordelijk afgeloopen. Den volgenden dag kozen de muziekanten het halve ei boven den ledigen dop en speelden voor den matigen prijs van 3 cents, waarna het jonge volkje naar hartelust danste. (N. v. d. D.) Zaterdag middag had aan het station van den Rijnspoorweg te Ütrecht het volgende plaatsdrie boeren die met den middagtrein naar Maasber gen wilden vertrekken, plaatsten zich in den laat sten waggon, waarin niemand plaats had geno men. De trein zette zich in beweging maar tot hunne verwondering bleef de waggon met de drie boeren slaan, omdat deze niet aangehaakt was. Zij moesten zich nu troosten tot den vol genden trein te wachten. Blijkens een bij het Depart, van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, was op den 23sten dezer de gezondheidstoestand in Atjin gunstig. Een bataillon Maduresche barissans was aldaar van Java aangekomen en daarentegen het rechter half 5de bataillon infanterie naar Samarang ver trokken. Het Wag. Wkbl. zegt, «dat het bericht dat de Jezuieten in Frankrijk een eigen politie hebben georganiseerd overaltot zelfs op ministerieele bureaux en industriële ondernemingen hun spion nen en agenten hebben bewpndering moet af dwingen voor zulk een veelomvattende en diep ingrijpende organisatiedoch het gevaar daarom niettemin blijft bestaan dat de maatschappij en het godsrijk bestendig loopt van een sociëteit voor wie, blijkens de geschiedenis, ter bereiking harer doeleinden niets te heilig is. Vroeger werd deze geestelijke orde geweerd; nu evenwel meende men dat door de tegenwoordig alom geldenden begin selen van staatsrecht en beleid, zelfs van de Je zuieten niets meer was te duchten. Het ideaal moet natuurlyk zijn, om ieder, die binnen zeke re grenzen blijft de meest onbeperkte vrijheid te waarborgen. Allereerst behoort daartoe vol strekte vrijheid des gewetens. Wanneer nu ech ter een orde optreedt, die ronduit zegt dat deze vrijheid een onzinnigheid is; die alleen het gezag der roomsche kerk als het eenige absolu'e wil hebben erkend en daartoe allerlei slinksche mid delen bezigt, dan is de Staat, als uitvoerend ge zag der gezamenlijke burgers, verplicht haar het bestaansrecht te ontzeggen. Hot voorkomen van een kwaad is gemakkelijker dan de gevolgen van een gepleegd kwaad weg te nemén. Waarom het voorbeeld van Duitschland bij ons niet ge volgd, vraagt het W. W., nu ons land door tal van roomsche ordegeestelijken overstroomd wordt Wij zijn in de positie van iemand die door de zuivering van zijns buurmans huis zijn eigen huis ziet aangestoken. Lang zal het nog duren, eer onze Regeering het ons dreigende onheil in ziet doch het W. W. meent evenwel nog te moeten blijven waarschuwen; dat het nu nog tijd is die onheilen te voorkomen, voor het te laat is.” En een dergelijke roepstem gaat uit van hen die in Juni van dit eigen jaar bij de stembus met Rome heulden Met de vermeerdering van het aantal gevallen van hondsdolheid vermeerderen cok de middelen tegen den beet van een dollen hond. De Nieuwe Ysselbode voegt daaraan thans een onfeilbaar middel toe. Het is het volgende: «Den Catholieken behoeven wij nauwelijks te wijzen op een nimmer falend middel tegen deze vreeselijke kwaal, wij bedoelen de bedevaart naar St. Hubert, in Belgie, met inachtneming van de daar voor te schrijven werken van godsvrucht. Te St. Hubert wordt, zooals men weet, een in dit bijzonder geval wonderwerkende stola (pries terkleed) van den heiligen Hubertus bewaard, waarmee het voorhoofd der lijders wordt aange raakt. Uit een brief, indertijd door den deken en pastoor van genoemde plaats, ter gelegenheid der verschijning van een strijdschrift afkomstig van een ongeloovige op dit stuk, aan den be roemden Belgischen auteur V. Dechamps gericht, die het strijdschrift beantwoordde, ontleenen wij o.a. de volgende feiten. «Jaarlijks, van 1806 afgerekend, zijn gemiddeld 130 a 140 ten bloede gebeten lijders te St. Hu bert verschenen. In' 1812 werden te Bar le Due 33 pergonen door een razend dier gebeten, slechts drie hunner gingen ter bedevaart naar St. Hubert en werden genezen; de overigen bezweken. Sinds 10 jaren (de brief is gedagteekend 16 Juni ’45) De heer Beerenbroek, blijft, niettegenstaande de minister van binnenlandsche zaken hem heeft verzocht op zijn gevraagd ontslag als burgemee ster van Roermond terug te komen, bij zijn be sluit volharden. Men noemt als zijn opvolger den heer J. Leurs. Gelukkig voor F r a n k r ij k, dat Emile de Gi- rardin er niet aan ’t hoofd van zaken staat en dat hij dus voorloopig niet bij machte is de the orie, welke bij dezer dagen verkondigde, in prak- tyk te brengen. Immers’t zo.u er dan voor Frankrijk en voor ons werelddeel zeker alles be halve rooskleurig uitzien. Deze woelzieke publicist n.l. leverde in den laatsten tijd bij voortduring artikelen, waarin niet meer of minder betoogd wordt, dan dat Frank rijk, Duitschland, Rusland en Italië tot een nieu we indeeling van Europa behooren over te gaan, waarbij Belgie aan Frankrijk wordt toegewezen, t Het bevreemdt hem dat de dagbladen, welke het alleszins goedvonden dat Italië zich Napels, Tos zijn slechts 40 personen van de 1400, ook na de vereering der kostbare reliek, gestorven; doch deze tien hadden, volgens verklaring hunner bloedverwanten en bekenden, de voorgeschrevene en andere oefeningen van godsvrucht niet ver vuld. Wat het geheele getal der genezenen be treft, merken wij nog op, dat de heiligd bisschop van Luik, Hubertus, in de zevende en de eerste helft der achtste eeuw leefde, de toevloed der pelgrims in vroegere eeuwen de eeuwen van geloof grooter was en de gewone schatting van honderd duizend nog wel te gering zal we zen.” overgaf aan het misbruik van sterken drank daardoor nu en dan laat thuis kwam. Men ging dan, vóór zijne thuiskomst, te bed. Zondagavond. Maandagmorgen vond op den weg liggen en droeg men hem naar huis, in de meening dat hij nog onder den indruk van den drank was. Hij was toen bewusteloos. Eerst toen hij eenigen tijd, men dacht, geslapen had, ging men weer zien en ontdekte met ont zetting dat hij dood was. Toen bemerkte men eerst eene diepe snede of steek in den nek. «Hoe en op welke wijze hij die wonde bekwam, is nog onbekend.” De jüstitie is dadelijk van Assen naar Havelte vertrokken om de zaak te onderzoeken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1