GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNERK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I Sr u k 1875. No. 80. DERTIGSTE JA. 6 OCTOBER. WOENSDAG OCTOBER. !N. j 1 L 4^ minderen Mn. W. F. S. b 25 Septem- den Onderwijzer eerie a. b. van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco ƒ1.90. De School is bestemd voor degelijk urn. te on- ADVEBTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/, Cents. Allé-brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. I. )W. Ge- der ride, sikje dert 'um. nd., 35 Dirk 1 25 I »erk I lurk urk L v. Art. 1. klassikaal onderwijs in den zang, waaronder begrepen worden solo- en koorzang; instrumentale muziek, zoowel voor strijk- als blaasinstrumenten, waarvoor het be stuur klassen kan openen; De théorie der muziek. Het dagelijksch bestuur der school is AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van her 1875, no. 11a, zijn vastgesleld 1. REGLEMENT voor de werd, naar waarheid kon getuigen, dat men op vorsten geen vertrouwen moet stellen. Ook nog iets anders is toen voor de zooveel- ste maal gebleken, namelijk, dat vorsten-hu wel ij ken, uit een politiek oogpunt aangegaan, geen doel tretfen. Den 21 October van ’t volgend jaar vereenig- den zich Engeland met Frankrijk, om, door ge weld van wapenen, aan die XXIV artt. uitvoe ring te geven. Den lOen October 1834 had er op Java eene vreeselijke aardbeving plaats die grootc ver woestingen aanrichtte. Voor Nederland was dit destijds van geen belang. Den 12en October 1837 overleed de vrouw van Willem I, terwijl hij zelf den 8en van 1840 zich genoodzaakt zag 't voorbeeld van Karel V na te volgen en te abdiceeren. October heeft hem alzoo slechte parten ge speeld. Ten aanzien van Nederland heeft October zich beter aangesteld. Zoo werd den 3en Leiden ont zet, en den 8en Alkmaarvan daar nogbij Alkmaar begint de victorie. Bij Leiden echter werd de grondslag gelegd van Neêrland als zelfstandige Staat. Daarom moest 3 October een nationaalniet een locaal feest zijn. Ook kwam in October de spoorwegaansluiting met Duitschland tot stand, en werd de eerste lijn in Friesland geopend. De wijnmaand gaf ons ook de Grondwet van 1848 en 10 jaren te voren eene codificatie, die reeds herzien behoorde te zijn; iets wat in Octo ber 1975 wellicht nog niet geschied zal zijn. Doch genoeg anders zou er voor den volgen den October te weinig slof overschieten. '4 tfl Art. 13. Zij die onderwijs in instrumentale muziek erlangen en onvermogend zijn om het schoolgeld te voldoen, kunnen, als zij blijken aan leg voor de muziek te bezitten door de Com missie van de betaling worden vrijgesteld. In afzonderlijke klassen verdeeld wordt hun dan naarmate hunner geschiktheid een instru ment van de school, zoomede de noodige muziek kosteloos ten gebruike aangewezen voor welker bewaring en goede verzorging ouders of voogden aansprakelijk zijn. Leerlingen, aldus genoegzaam ontwikkeld zijnde om deel te nemen aan muziek uitvoeringen der Stedelijke Schutterij of van de Conlcertvereeniging, verplichten zich stilzwijgend tot kostelopze medewerking gedurende twee ja ren bij genoemde inrichtingen. II. INSTRUCTIE voor den ON DERWIJZER AAN DE GEMEENTELIJ KE MUZIEK- en ZANGSCHOOL te SNEEK. Art. 1. De Onderwijzer is verplicht de gehee- le leiding van het onderwijs aan de gemeentelij ke Muziek- en Zangschool op zich te nemenen verder zich stipt te gedragen naar de bepalingen van het reglement en deze instructie, tevens zich onderwerpende aan het toezicht der Commissie. Art. 2. Het getal lesuren, door den onderwij zer aan de school te geven bedraagt ho.ogstens 25 ’s weeks. Hij zal verplicht zijn op de bepaal de uren tegenwoordig te wezen, en aanteckening te houden van absent gebleven leerlingen. Art. 3. Hij zal een lijst opmaken en bijhou den van de ingeschreven leerlingen, en voorstel len aan de commissie doen over de indeeling der klassen, bevordering of ontslag. Art. 4. Hij zal een inventaris opmaken en bijhouden van, en toezicht houden op de aanwe zige muziekinstrumenten. Art. 5. Bij aanstelling van een of meer hulp onderwijzers, zullen hunne werkzaamheden door hem worden geregeld en onder zijn toezicht plaats hebben. Bij nalatigheid van een hunner zal hij daarvan aan de Commissie kennis geven. Art. 6. Bij het onderwijs aan de zoogenaam de gratisleerlingen zal de Onderwijzer in ’t cog houden, dat het muziekkorps der Dienstdoende Schutterij en het orkest der Concertvereeniging voornamelijk uit die klassen dienen aarigevuld te worden. x Art. 7. Als de Schuttersraad, in overleg met Burg, en Weth., het wenschelijk oordeelt dat de Onderwijzer de leiding van T muziekkorps der Dienstdoende Schutterij op zich neme, zal hij aan zoodanig aanzoek moeten voldoen. Uit de fond sen, die bij den Schuttersraad ter bestrijding der kosten van het muziekkorps beschikbaar zijn wordt in dat geval aan vergoeding toegelegd. Art. 8. De Onderwijzer zal zijne medewerking verleenen tot het arrangeeren en dirigeeren van een paar concerten jaarlijks, tegen gering entree voor het volk toegankelijk. Art. 9. Het geven van privaat onderwijs wordt den Onderwijzer vrijgelaten voor zoover zulks zonder nadeel voor de Muziek- en Zangschool kan geschieden. Afgekondigd te Sneek den 6 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoèmd J. van DRIESSEN, L. B. De Secretaris, H. FENNEMA. Ti K E N N 1 S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, Gelet op de resolutie van den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 14den Sep- opgedragen aan eene Commissie van drie leden, door den Gemeenteraad, overeenkomstig art. 1 der Verordening van 14 December 1870, no. 5, te benoemen. De Commissie verdeelt hare werkzaamheden onderling, en doet jaarlijks vóór den Isten Juli aan den Gemeenteraad verslag van den staat der school en rekening der ontvangsten en uitgaven. Art. 3. Het onderwijs wordt gegeven: a. Door een hoofdonderwijzer, te benoemen door den Gemeenteraad uit een voordracht door de Comrifissie aan te bieden, tegen eene bezoldiging uil de gemeentekas van Hoe de tiende maand van ’t jaar in ons land aan den naam van Wijnmaand komthoe zij in Nederland in verband is gebracht met druiven persen, is mij een moeielijker raadsel dan waar om het ministerie-Heemsker/c aanblijft. De lezer zal hierop waarschijnlijk zeggen, dat het hem volstrekt geen raadsel is, waarom het ministerie niet heengaat, doch hij zal het eer ste evenmin kunnen verklaren als ik. In langgeleden dagen was de* naam ook een andere, doch ik herinner mij niet welke. De Franschen van de groote omwenteling noem den 22 September tot 22 October Vendémiaire of oogstmaand, welke naam daar goed was de overige dagen behoorden tot mistmaand (Brumai- rc), en zoo mocht bij ons de geheele maand wel heeten. Intusschen zoo dit de eenig verkeerde bena ming in ons land ware, zou T nog al gaan, doch ’t lijkt er niet naar. Zoo heet bijv, een officier, die, krijgvoerende den boel in ’t honderd stuurteen heldeen minister, die bijna oorzaak was, dat Nederland als Staat had opgehouden te bestaan, «redder van den vrede in Europa.” Een ander, die door het uitzuigen van zijne naasten zich schatten verzameld heeft, heet een braaf man trouw kerkgaan wordt vroomheid genaamd; het geven aan bedelaars heet: philan- thropie enz. Voor de Israëlieten is de maand October zeer onvoordeelig. Dit jaar valt er de laatste dag van TNieuw- jaarfeest in, de moord van Gedaljah, het Loof huttenfeest, 3 dagen, Groote Verzoendag en Vreug de der Wet, zoodat er voor hen maar 14 werkda gen overblijven, want, ten gevolge der schande lijke Zondagswet moeten ze op de Christen feestdagen rusten. Reeds heel vroeg schijnt aan October iets ge weest te zijn, dat akelig was want waarom an ders moet juist de zon in het teeken van Scor- pioen komen het eenig afschuwelijke van den Dierenriem ‘f Voor ons is October doorgaans buiachtig en ongezond voor ministers die het vertrouwen der Kamer niet bezitten, is zij het eerste altijd en doodelijk soms ooko.a. voor Liciitenvelt, v. SoNsbeek, Donker Cortius, de Kempenaer Ruk, v. d. Bosch, v. Spenglei, v. Bosse, Voet, Baud. Voor Willem I zaliger was October, ook on gunstig. Den 15 October 1831 werd door de Londen- sche conferentie een protocol getcekend, houden de XXIV artikelen, ten gevolge waaraan Belgie langs diplomatischen weg van Nederland, werd gescheiden, wat ’s konings macht voor meer dan 50% verminderde en hem ook aan traclement gekost heeft; waarom ’t evenwel noch volstrekt niet zeker is, dat hij, behalve machtsverlies schade heeft geleden. Willem heeft er in allen gevalle uit geleerd dat zeker Engelsch minister, vóór hij onthoofd 800,en een vierde gedeelte der school gelden van de meerdere leerlingen boven de honderd. b. Des noodig, door een of meer hulponder wijzers, door de Commissie te benoemen, en te bezoldigen uit de kas der schoolgel den. Art. 4. De School is toegankelijk voor leer lingen van beiderlei geslacht, den leeftijd van acht jaren bereikt hebbende; voor zoover hun aantal en de aard van het onderwijs toelaten, worden jongens en meisjes afzonderlijk onderwezen. Bij uitzondering kunnen ook leerlingen van minderen leeftijd worden toegelaten. Art. 5. Het aannemen der leerlingen geschiedt door de Commissie, die tevens, in overleg met den hoofdonderwijzer, hunne verdeeling in klas sen, bevordering naar andere of hoogere klassen en de lesuren regelt. Art. 6. Elke klasse is minstens tweemaal ’s weeks gedurende één uur werkzaam, met uitzon dering van het afzonderlijk onderwijs in de thé orie, dat zich tot één uur bepaalt. Het onderwijs in de eerste gronden der mu ziek wordt in den regel gegeven in de eerste of laagste zangklasse. Art. 7. Ieder leerling voor instrumentale mu ziek moet een door den onderwijzer goedgekeurd instruinent bezitten en in de klasse gebruiken behoudens uitzonderingen ter beoordceling van de Commissie. De vereischte muziek wordt den leerlingen op de school ten gebruike gegeven. Voor eigene studie moeten de leerlingen zich die aanschaflen. In bijzondere gevallen kan onder goedkeuring van het bestuur (de Commissie) de muziek der school ook ten gebruike aan de leer lingen worden medegegeven, onder waarborg voor schade. Art. 8. De leerlingen zijn verplicht, zich stipt te gedragen naar het reglement van orde in het schoollokaal aanwezig, en kunnen, bij herhaalde overtreding daarvan of bij gebrek aan muzikalen aanleg, op voordracht van den onderwijzer door de Commissie worden ontslagen. Zij zijn tevens verplicht zich aan de gevorder de examens te onderwerpen, en, des verlangd, bij de openbare examens mede te werken. Art. 9. Het schooljaar begint den Isten Juli en eindigt den 30sten Juli. De leerlingen zijn voor een halfjaar verbonden zoo niet drie maan- dan vóór het einde daarvan deze verbintenis schrif telijk aan de Commissarissen is opgezegd, wordt die als voor een half jaar verlengd beschouwd. Tusschentijds ingeschreven leerlingen betalen voor het loopende halfjaar. Art. 10. Er zijn jaarlijks drie vacantiën, na melijk: eene van acht dagen met Kersmis, eene van acht dagen met Paschen, en eene gedurende de maand Augustus. Art. 11. Eenmaal ’sjaars zullen de leerlingen, ten overslaan van Commissarissen, proeven hun ner vorderingen afleggen; de ouders en voogden der leerlingen worden tot het bijwonen daarvan uitgenoodigd. Art. 12. Het schoolgeld bedraagt ’s jaars voor het onderwijs Op de zangklasse vooréén leerling8, twee leerl. uit één gezin «14, drie »18, Op de instrumentale en théorie-klasse voor één leerling 10, twee leerl. uil één gezin «18, drie «24, Over de schoolgelden wordt bij kwitantie van den thésaurier der Commissie bij •.halfjaarlijksche vooruitbetaling beschikt, uitgenomen die over de drie laatste maanden van het jaar 1875 die n November zullen worden opgehaald. L S N E E K K H UA A11 L i =5= i a M. 1. i i O bb 3 3 10 GEMEEN TELIJKE MUZIEK- en ZANGSCHOOL te SNEEK. r 5 r l L t «e i,te tra, 0 i f— ■’»?r eitje I ems Age I rerl. I nis, 64 'wwl•iihJÏmii c. Art. 2.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1