1 0 GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r I NIEUWS EN ADEERTENTIE-RIAD VOOR RE DERTIGSTE 9 OCTOBER Verdachtmaking. ZATERDAG I No. 81. 'EN. I I I IN icuvv-T onnenstelsel. 1 Mr. W. F. S. van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 3,50, 50. 0.00, ƒ63. J ilo. >5,50 ,17 ’t den Ruurd1 d. v. te Op. na en laaske| De memorie van antwoord op hel afdeelings- verslag der Tweede Kamer nopens het ontwerp tot aanleg van staatsspoorwegen is rondgedeeld. De rcgeering geeft toe aan hel zoo eenstemmig uitgedrukt verlangen der afdeelingen en dex' com missie van rapporteurs en breidt hel ontwerp uit door het opnemen van de navolgende lijnen: 1. van Groningen naar Delfzijl 2. van Rot terdam of Schiedam naar den Hoek van Holland in dien zin, dat met den aanleg van hel gedeel. nooit weder opgekomen. I r V' - >3,00. 31,00 32,75 v. dachtmaker volgt 1 jr-> gelid. I De Nieuwe Arrih'. Crt., zegt: »Als het oordeel der Tweede Kamer over de «spoorweg-aansluitingskwestie ten nadeele van ’t «Ministerie uitvalt, dan zullen zij hun verzoek »om ontslag bij Z. M. herhalen. «Is de beslissing der Kamer ten gunste van de «beide Ministers, dan is de crisis uitgesteld tot de «behandeling der onteigeningswet voor de lijn «LeidenWoerden. «Wordt de lijn LeidenWoerden niet geacht te «zijn in ’s Lands belang, welnu, dan zullen zeer «waarschijnlijk de heeren Heemskerk en van der «Heim hun ontslag vragen. «Wordt die lijn wel degelijk in ’s Lands be slang geacht, dan zal deze kwestie geëindigd zijn' eene kwestie, waarin vele leden der Eerste «Kamer, die zich niet ongaarne Pairs hooren noe smen, getoond hebben op de hoogte te staan, «waarop anderen, die niet tot de hoogstaange- «slagenen behooren, als van de sterren neder- »zien.” aangifte moet worden gedaan^ daar bij 't verzui men dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen welke bij de aangehaalde wet, wegens die gebouwen, rijn toegekend. Snoek den 5 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. B. De Secretaris, II. FENNEMA. K E N N 1 S G E V I N G. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van do gemoenlo Sneek maken hiermede bekend, dal in' hunne vergadering van den 2 October jl. voor- loopig is vastgesteld het aantmllings kohier van de belasting op de binnen de gemeente ge houden wordende Honden over het jaar 1875 en dat dit kokier te rekenen van den G dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie al hier, voor een ieder ter inzage zal liggen bin nen welken termijn elk zijn bezwaren tegen het kohier, op ongezegeld papier bij den Gemeente raad kan indienen. Snoek den 5 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. B. De Secretaris II. FENNEMA. ADVERTENTlFN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 7s 4 W/z 75 A F K O N D I G I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Snoek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 25 Septem ber 1875, no. 15, is vastgesteld eene VERORDENING, regelende de BE STEMMING VAN HET ZIEKENHUIS DER GEMEENTE SNEEK. Art. 1. Het Ziekenhuis, slaande aan de buiten zijde der Stadsgracht bij Fritlemahoven, is opge richt ter voldoening aan art. 7 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134). Het is derhalve behoudens de bepaling van art. 5 uitsluitend bestemd voor de afzondering en verpleging van lijders aan de besmettelijke ziekten, bedoeld bij art. 1 der aangehaalde Wet. Art. 2. Bedeelden en onvermogenden worden verpleegd voor rekening der gemeente, tenzij de verpleging plaats hebbe op verzoek van andere instellingen van liefdadigheid als de Algemeene Armvoogdij te Sneek. Art. 3. Degenen, die niet bij het vorige art. zijn bedoeld worden verpleegd op eigen kosten oi voor rekening van ouders, voogden of andere betrekkingen. Art. 4. Onder de verplegingskosten, die de gemeente niet voor hare rekening neemt, worden alleen verstaan de werkelijke uitgaven, ten behoe ve der lijders gedaan. Vergoedingen voor hel gebruik van lokalen of voor vuur en licht wor den dus niet in rekening gebracht. Degenen, door wie de overige verplegingskos ten verschuldigd zijn zullen, des verkiezende, zelf mogen zorgen voor geneeskundige hulp, op passing en bewaking. Art. 5. In zeer buitengewone gevallen zullen Burgemeester en Wethouders andere lijdersals in art. 1 zijn bedoeld, in het Ziekenhuis mogen opnemen. Zij zullen echter vooraf een genees kundige raadplegen. Indien zij tot Me opneming overgaan, geven zij hiervan, zoodra mogelijk, ken nis aan den Gemeenteraad. De verpleging, in dit art. bedoeld, mag echter slechts plaats hebben buiten bezwaar van dè ge meentekas. Voor drenkelingen kan hierop eene uitzondering worden gemaakt. Art. 6. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd, voor de betaling der verplegingskosten, die niet door de gemeente worden gedragen borgtocht of voórschot te vorderen. Afgekondigd den 9 October 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. II. FENNEMA, Secretaris. Wie hoont of lastert, is strafbaar, doch de ver dacht maker heeft niets te vreezenhij mag zijn bedrijf vrij uitoefenen en dat wel ten aanzien van ieder en een iegelijk. Intusschen is hij, die iemand verdacht maakt gevaarlijker dan de lasteraarhij is laaghartiger, laffer en doet meer kwaad. De verdachtmaker is op zedelijk gebied een sluipmoordenaar. Hij is een pest der maatschap pij- Niels of niemand is hem heilig; hij bemoeit zich met allen en alles hij treedt overal en al tijd te voorschijn, en verdwijnt onmiddellijk. Hij is onzichtbaar, doch laat duidelijke sporen van zijne tegenwoordigheid achter. Waar hij geweest is, heeft hij nadeel berok kend, soms zelfs iemand ongelukkig gemaakt. Heeft hij één woord gesproken, er groeien er. duizenden van. Al gaandeweg neemt de faam toe; met de ver dachtmaking gaat dit veel sneller en in grooter mate; de eerste wordt alleen grooler; de laatste vermenigvuldigt zich. Een woord van den verdachtmaker is voldoen de om een gansch huisgezin in ’t ongeluk te stor ten. De verdachtmaker gaat nooit rechtstreeks op zijn deel af, evenmin als de sluipmoordenaar zulks doet. «Hij verzekert nietshij wil er niet voor in staan, maar er loopen rare geruchtennuver wonderen zou ’t hem niet, maar T zou hem ech ter spijten, als het waar was; hij is de zegsman niet.” Deze is niet de eenige methode, welke de ver- hij gebruikt er vele, vooral die van insinueeren is hem eigen. Zekere bladen in Nederland doen niets dan in sinueeren. Een dezer werd door Thorbecke genoemd *t orgaan der bezoldigde laster doch onjuist de laster is vervolgbaar, dat blad was het niet het' lasterde niethet maakte slechts verdacht en stichtte daardoor veel meer kwaad, dan het door lasteren had kunnen uitrichten. Ook enkele tijdschriften volgen die taktiek. De volbloed verdachtmaker Ijetoont zich als een zacht en medelijdend mandie weinig aan praat jes hecht; «de menschen zeggen zooveel wie zal zeggen, wat er van waar is, doch gewoonhjk is er toch wel iets van aan. Hij kan waarlijk niet gelOoven dat (zijn verzinsel) het heelemaal uit de lucht zou gegrepen zijn.” «Hij mag niet aannemen, dat de menschen zóó slecht zouden zijn. Op deze wijze pleegt hij zedelijke moorden. Soms geschiedt de verdachtmaking officiéél. Zoo plaatste <eenige jaren geleden zeker bur gemeester voor 't huis van zijn vijand een poli- tie-agent, met lastdat deze diens gangen zou volgen. Onmiddellijk was die man verdacht, en is er De lasteraar uit de Barbier van Seville is nog een braaf man, vergeleken bij den verdachtma ker. Hij doet lang zooveel kwaad niet, on is dik wijls te ontmaskerende verdachtmaker nooit althans zelden. Eene oplossing van zakenzooals geschied is met de Jong, Beiiagel en Verlind komt bij de eigenlijke verdachtmaking nooit voor omdat de verdachtmaker niet recht op het doel afgaat, maar alleen bijwegen, sluipwegen inslaat, even als de slang, die op haar prooi loert. Door het stelsel van voorloopige gevangenis heeft de justitie ’t in hare macht iederen burger verdacht te maken, ja ook zonder dit kan zij het doen, door tegen zoogenaamd verdachten te in- struëeren. Het publiek komt niet achter zulke dingen ’t oordeelt alleen naar den schijn, naar ’t uiterlij ke in zooverre is publiek onrechtvaardig, doch men houde in ’toog, dat publiek, als eenheid genomen, dom is, soms heel erg dom. Men herinnere zich de gouden beker geschie denis in de treurige Atjin-zaak, de Aprilbeweging, de anti-Belgie-geestdrift, enz. De verdachtmaking werkt gelijk hechtische koortseneven als deze het lichaam langzaam maar zeker sloopen, even zoo werkt gene nood lottig op hem, wien zij treft. MATM-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 6 Oct. In de Kamer heeft heden de heer Luijben na mens de commissie van onderzoek der geloofs brieven van den 'heer van Heemstra (het nieuwe in Haarlemmermeer gekozen lid) rapport uitge bracht. De minderheid der Commissie stelt voor den heer van Heemstra niet toe te laten, de meerderheid daarentegen, om hem toe te laten. Dinsdag 11 uur discussie daarover. Maandag behandeling van het vocrstel-Verulij omtrent wijziging van liet reglement van orde. Woensdag behandeling der drie ontwerpen om trent het rechtswezen. Jr-, SVedn. en le. Kaand Haan z. v, Hen- Jong, - Vips em<fo a, te Koop, ‘rijke, nmer. 1 Jetske Ger uit, te is en ?oppe ‘erlof, |Lem- e en d. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneck Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer over de exploitatie der faecale stoffenbesloten 1. te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Ver ordening op MAANDAG 25 OCTOBER 1875 in werking zullen treden voor al die gedeelten der gemeente waarin het nieuwe tonnenstelsel niet reeds in wer king is gebracht 2. aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten tijdig zoodanig behooren te zijn ingericht dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij, te dien aanzien, alle medewer king en inlichtingen kunnen bekomen bij den heer Gemeente-Architect en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen; Sneek, 8 October 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. II. FENNEMA, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, Gelet op de resolutie van den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 14den Sep tember 1833 No. 173/9551 maken door deze aan de belanghebbenden bekend datingevolge artikel 27 der wet op het Personeel van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren ofdoor eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van hel dienstjaar in gebruik genomen of van mobilair voorzien wer den van het aanschaffen van meerdere dienst en werkboden of paarden dan op den 15den Mei werden gehoudenen eindelijk van het aan wenden tot belastbaar gebruik van zulke voor werpen van. de 5de en 6e grondslagenals aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn zoomede van paarden die in den loop van het jaar het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren. Zullende de aangiften hiervan moeten 'geschie den ten Kantore van den Ontvangeralvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd dat naar luid van artikel 38 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82)van alle gebouwen welke nieuw gestichtvernieuwd vergroot of uitge breid worden door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier per ceelen of nadat ze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan het gemeentebestuur SMEh I OO 4 SH X E V L A X oor '.15 oor 34 51 >or >or or 14 >.50 >.554 ,53 ,43 i. v. oënga. 3 igen., o»’ i .3 A M. )ct. I 4 k 15/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1