T rm NIEUWS- EN AIIÏEHTENTIE-IILW VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I. I B 1 I I I I il ■Bi I Él ra 1875. DERTIGSTE No. 82 13 OCTOBER. WOENSDAG IN. J I 8 9 8 K Nieuw-Tonnenstelsel. 2L- r f- Jlfi ►^B; BH afkondiging. c. 5 Jl, den 2. B1NNEX LAX BS- a. b. I Q S x E E K E K 1 T 3 H 4 over 1. oor .16 oor 34 51 >or or or 14 )0a L ïin- Sil- Z. éht. ion, de i te 60 5 at ,17 ,53 .43 toe^e- /4 f 2 2 H Bij de Uitgevers, de heeren P. Noordhoff en M. Smit te Groningen is verschenen het le num mer van «de PImrmarewt”, weekblad voor phar- macie en verwante wetenschappen, onder redac tie van de heeren IJ. van Gelder en dr. V. Brnins- ma te Leeuwarden, en O. J. Risselada te Almelo. AD VERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewachl. M. Ct. '16 8 7.o z.o beginselen der Hoogduitsche taal 1 en I laten, n. 1. H. D. van der Veen, Workum. Te Reek bij Grave is een gruwelijke moord gepleegd. Het volgende wordt daaromtrent uit Grave van 7 Oct. gemeld ii belang der gemeente noodig acht. Art. 6. Over aanvragen om bouwterrein wordt de Commissie gehoord. Art. 7. a ÏN er; «e- w- A. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. zoo zegt dat manifest beheer tot den werkkring der Commissie behoort, worden verstaan de aan de gemeente behoorende landerij en de trekweg van Sneek naar Leeuwarden de stallen te Sneek en te Leeuwarden, en de tolhuizen onder Loënga, Oosterwierum en le Leeuwarden De controleur der belastingen, rechten en accijnsen, de heer Westenberg, is verplaatst van Assen naar Haarlem de heer de Bruijn is als zoodanig van Sneek naar Assen en de heer van Galen van Groenlo naar Sneek verplaatst. om het geluk der menschheid arbeiden en op vreedzamen weg hare emancipatie bevorderen.” Men schrijft uit Breda dd. 7 Oct. aan de N. R. Crt. Naad men hier algemeen weet te verhalen heeft d® kolonel commandant van hel 6de regi ment infanterie zich schn’ftelijk moeten verant woorden omtrent het in de N. R. Ct. medege deelde van het gebeurde bij èene inspectie, nu een drietal weken geleden. De beruchte zaak schijnt hiermede haar beslag te hebben verkre gen. Het valt echter niet te ontkennen, dat de ze wijze van eene zaak te onderzoeken, waarbij men alléén inlichtingen vraagt bij den schuldige, en noch den geslagene, noch de talrijke getui gen hoort, hoogst zonderling moet heeten. Even wel de hoogere autoriteiten zijn nu bij mó gelijke interpellatie met een «officieel” stuk gewapend. B I Het voorstel van* den'heer Virüly tot Wijziging gerechtigheid oefenen, zijn naasten liefhebben, van het reglement van orde is aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Het ohtwerp op de spoorwegen is aan de or de gesimd na de rechterlijke ontwerpen. fis der in het vorige art. vermelde goederen. Bij die verhuringen en verpachtingen is of zijn een of meer barer leden tegenwoordig, om aan Burgemeester en Wethouders raad te geven om trent de toewijzing of inhouding der geveilde perceelen, en omtrent de keuze der huurders, pachters en borgen. Art. 4. Onderhandsche verhuringen en Ver pachtingen worden aan den Raad niet voorge steld, voor dat de Commissie daaromtrent is ge hoord. Wordt in zulke verhuringen en verpach tingen door den Raad, onder goedkeuring van Gedeputeerde Stalen toegestemd, dan ontwerpt de Commissie de voorwaarden, welke ter uitvoe ring van ’s Raads besluit in de acte moeten wor den opgenomen. Art. 5. De Commissie tracht, door een nauw lettend toezicht, zooveel mogelijk te zorgen voor eene getrouwe naleving der voorwaarden, welke, bij openbare of onderhandsche verhuringen en verpachtingen, aan de huurders of pachters om trent de uitoefening hunner rechten zijn opge legd. De Commissie ziet toe dat de rechten der gemeente op de in art. 2 vermelde zaken noch door huurders of pachters, noch door derden worden gekrenkt. Indien hiertoe eene poging wordt gedaan, be raamt zij terstond de maatregelen, die zij in het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat in hunne vergadering van den 2 October jl. voor- loopig is vastgesteld het aanvullings kohier van de belastingop de binnen de gemeente ^ge houden wordende Honden over het jaar 1875 en dat dit kokier te rekenen van den 6 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie al- den Voorzitter. De Commissie neemt geene besluiten als twee harer leden afwezig zijn. Een der leden fungeert als Secretaris, en houdt notulen van de besluiten en verdere handelingen der Commissie. Art 8. Minstens eenmaal ’s jaars houdt de Commissie eene algemeene inspectie van de sub letters a en b van art. 2 vermelde goederen. Een maal ’s jaars brengt zij verslag uit aan den Raad. Art. 9. Voor zoo ver aan het toezicht of de bemaling der landerijen ondergeschikte beambten verbonden zijn, wonen deze, zoo dikwijls de Commissie dit verlangt, hare vergaderingen bij. Zij zijn haar in hare werkzaamheden behulp zaam. Welke Verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Friesland is medegedeeld, blijkens hun besluit van 30 September 1875, no. 35. Afgekondigd te Sneek den 13 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSENL. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. De Commissie vergadert zoo dikwijls dit door den Voorzitter of een der leden noo dig wordt geoordeeld. Elke vergadering wordt belegd en geleid door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer de exploitatie der faecale stoffen besloten te bepalen dat het gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Ver ordening op MAANDAG 25 OCTOBER 1875 in werking zullen treden voor al die gedeelten der gemeente waarin het nieuwe tonnenstelsel niet reeds in wer king is gebracht aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten tijdig zoodanig behooren te zijn ingericht dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden en dal zij, te dien aanzien, alle medewer king en inlichtingen kunnen bekomen bij den heer Gemeente-Architect en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 8 October 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. de publieke wandel- en rijwegen, alleen wat betreft het aan de gemeente behooren de grasgewas. Art. 3. De Commissie ontwerpt de voorwaar den van openbare verhuringen en verpachtingen hier, voor een ieder ter inzage zal liggen bin nen welken termijn elk zyn bezwaren tegen het kohier, op ongezegeld papier bij den Gemeente raad kan indienen. Sneek den 5 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. B. De Secretaris II. FENNEMA. Van Grouw wordt aan de L. Crt. gemeld De gedenksteen voor den Friescben dichter dr. Eeltje Halbertsma zal niet, zooals oorspron kelijk het voornemen was, in den muur der Her vormde kerk worden aangebracht, maar in gevel van het huis van den Heer H. B. Halbert sma. In dat huis, of liever in het oude, hetwelk vroeger op dezelfde plek stond, werd dr. Eeltje den 8 October 1797 geboren. De hevige aanvallen, aan welke in den jong- sten tijd de orde der vrijmetselaars is blootge steld, heeft haar doen besluiten om een mani fest uit te vaardigen, t welk de hoofdstellingen der orde doet kennen. De vrijmetselarij erkent, zoaals zij dat sedert haar ontstaan erken de, "een scheppend wezen, onder den naam van de groote Bouwmeester aller werelden. Zij stelt aan de navorschingen geen grenzen, waarborgt de vrijheid van allen die zich bij haar aansluiten zoo als zij die ook van anderen eischt. De vrijmetselarij is dus voor mannen van ie dere Natie, ras en geloofsbelijdenis toegankelijk en verbiedt in hare bouw-zalen elke politieke of godsdienst-discussie Zonder eenig voorbehoud ten aanzien van eenige richting op staatkundig en godsdienst-gebied schenkt zij het lidmaatschap aan ieder, die een «vrij man” is «van goeden naam.” Het doel der vrijmetselaars is te strijden tegen elke, onder welken vorm ook zich vertoonende, onverdraagzaamheid en zij is een levens-school op wederkeerig belang gegrond en wier program ma aldus luidt «gehoorzaamheid aan de wetten van den Staatleven naar de wetten der eer *»TATE\-GFVKKAAI.. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 11 Oct. In de heden tegen half twee uur geopende zitting heeft de heer van de Putte verlof gevraagd en bekomen, tot het doen van eene interpellatie aan de regeering, over onze actuele betrekkin gen met Venezuela. De minister van buitenland- .sche zaken heeft zich dadelijk bereid verklaard de verlangde inlichtingen te geven. Hij heeft de ze laten voorafgaan door een zeer breedvoerig overzicht van het gebeurde in de laatste jaren en van de discussie bij de vorige begrooting BURGEMEESTER en WETÉOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 25 Septem ber 1875, no. 14, is vastgesteld de volgende VERORDENING, regelende den WERKKRING DER COMMISSIE VAN BEHEER OVER GEMEENTE-EIGEN- DOMMEN te SNEEK. Art. 1. In het beheer der eigendommen van de gemeente Sneek, worden Burgemeester en Wethouders bijgestaan door eene Commissie van drie leden, die jaarlijks op den eersten Dinsdag der maand September door den Raad uit zijn midden worden gekozen. De Burgemeester of een der Wethouders is Voorzitter der Commissie. Art. 2. Onder de eigendommen, waarvan het om te doen uitkomen, dat de regeering wel heeft gedaan zich voor overijling te wachten. Van af den opstand in Falcon (eene provincie in Vene zuela) is de zaak in een ander stadium gekomen. Toen heeft Venezue’a een blokkade voor Falcon gesloten, maar ’s daags te voren is de Midas in beslag genomen, in strijd met de wetten en de gebruiken op het volkenrecht. In Maart 1875 is de blokkade opgeheven, maar daarentegen de havens Coro en Maracaibo, waarmede Curasao handel drijft gesloten. Toen eischte Nederland te Caracas teruggave van de Midas, en protes teerde tegen de sluiting der havens. Venezuela daarentegen formuleerde eene vraag om schade loosstelling wegens onkosten tot demping van den opstand te Falcon, en eischte verwijdering van eenige Venezuelaansche uitgewekenen op Curasao. In dien toestand vernam de regeering uit de nieuwsbladen de aankomst van den gezant van Venezuela te ’s Hage. Deze eischte 1°. betaling en schadeloosstelling van de kosten van den op stand in Venezuela; 2°. vervanging van den gou verneur van Curasao; 3°. verwijdering van uitge wekenen naar Venezuela vdn Curasao, en 4°. sluiting der haven le Curasao voor den uitvoer van oorlogsbehoeften. Die eischen vielen den minister te hard. Hij wilde ze niet in discussie brengen alvorens de Midas was teruggeven en de havens Coro en Marcaïbo werden opengesteld. Immers, waar de Nederlandsche regeering de ha ven van Curasao alleen uit welwillendheid sloot, mogt Venezuela de havens van dat land niet slui ten. Dit had plaats in Juni. Den 6en October heeft de gezant van Venezuela de Midas ter be schikking van de Nederlandsche regeering ge steld, maar gevorderd: intrekking van den eisch tot openstelling der havens binnen drie dagen. Geschiedde dit nietdan vroeg de gezant zijn paspoort. De regeering heeft gemeend den eisch niet te •kunnen terugnemen. Daarop heelt de ge zant de residentie verlaten. Op de vraag, hoe nu de toestand is tegenover Venezuela, antwoordt de ministerdat de toestand is die van onder broken officiële relation, mets meer, niets min der. Steeds is de Nederlandsche regeering vre delievend gezind geweest. De toestand is echter niet zorgwekkend, maar ernstig genoeg, om allen aan te raden, zeer voor zichtig te zijn in hun gedrag. De regeering houdt zich overigens overtuigd van den steun de gehee- le kamer, waar zij de belangen van Nederland handhaaft. De verdere discussie en interpellatie is Verdaagd tot later.- Door de commissie, belaft Jn.et het afpemen van examen in-Friesland, tér verkrijging van acjen voor het lager onderwijs, zijn in de vorige w.eek examineerd hulponderwijzeres 5, toegelaten 4, als: M. A. Feenstra, Leeuwarden, W. IJpeij Leeuwarden F. Verver., Sneek, S. WjeringaFraneker; hoofdonderwijzeres I en toegelaten n. I-.-: R. J. Almerood Leeuwarden beginselen de)- Fransche taal 5 allen toege laten, als P. Grosjean, Leeuwarden, B. G. Kijl- stra, Beers, P. Lantinga, Heerenveen,- C. A. J. C. Tadema, Leeuwarden, A. Ubbens, Leeuwarden; beginselen der Engelsche taal 5, allen toege laten, als: P. W. Amerom, Leeuwarden F. IJpes, Dokkum, B. G. Kylstra, Beers, B. Leendertz, Sneek-, F. A. de Lespiasse, Bergum; ■fi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1