L GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS EN ADTERTENTIE-RLAD VOOR DE m l 1 1875. No. 83. DERTIGSTE JAARGANG ZATERDAG De Staat kanmag en moet schoolmeesteren EN. 16 OCTOBER. MM 3°. 4°. 1°. 2°. r 7.o 'A u. 5°. SEEKER - n I. 1. ),00, 00 i l. rjiwiLjm in irr*1it !i E V L A X I>. I lo. 7,50 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De redactie van de Noordb. Ct. meldt, dat de löjarige, die zich schuldig maakte aan den gru- welijken moord te Reek, gebleken is niet tot het vrouwelijke, maar tot het mannelijk geslacht ?,00, 10. iden 45 sses j‘‘-> uw- >,00. 2,00 3,25 zen. im i er en- v. Mille d- jnt- 5.60 6,555 7,17 7,5» 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9,51 door door door 0'14 01RAI' ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en 'stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. k’Z. 03 ;’/2. A M. Oct. '7g Het onderwijs moest dienen tot grootmaking der kerk, dat is: tot het bevredigen der heerschzucht en tot erkenning der aanmatiging van »de” kerk »Zij maakt, in één woord van den mensch, met verstand en wil een willoos ding een zielloos werktuig. Het was alsof de geestelijkheid dat aanwendde om haar ijzeren scepter over perso nen en Staten te blijven zwaaien en van de heer schappij in de toekomst verzekerd te zijn.” In een volgend artikel vervolg ik mijne beschou- ming over deze belangrijke brochure. Mr. W. F. SCHOOK. Als aanvulling van de door den Minister van Buitenlandsche Zaken gegeven inlichtingen, be trekkelijk de verwikkelingen met Venezuela, is het Dagblad van Zuid-Holland in staat gesteld nog het volgende mede te deelen »De Venezuelaansche gezant had in zijn nota van Woensdag jl. te kennen gegeven, dat, indien aan den daarin gestelden eisch niet mocht wor den voldaan, hem zijn paspoorten moesten wor den toegezonden. In antwoord hierop heeft de Minister, in zijn nota van Vrijdag, in herinnering gebracht, dat de gezant bij zijn jongste afwezig heid met verlof een pas had ontvangen geldig voor een geheel jaar en dat hij daarvan gebruik kon maken. »Er zijn alzoo geen definitieve paspoorten ver strekt.” Door de commissie, belast met het afnemen van de examens in Friesland, ter verkrijging van acten voor het lager onderwijs, zijn maandag en dingsdag geëxamineerd hoofclonderwijzer 11, toegelaten 6, als: J. P. Franx, Ureterp; B. Heiner, Harlingen; J. Huizinga, Leeuwarden; W. Kloeke, Dokkum; Sj. v. d. Kooi Workum; D. Oosterkamp, Bovenknijpe. Woensdag en Donderdag zijn geëxamineerd vrouwelijke handwerken 8, toegelaten 4, als A. S. E Schaafsma, geboren Stoelt, Leeuwarden, nuttige en fraaie; G. v. d. Heide, Leeuwarden nuttige; A. van Belkum, Leeuwarden, en T. Wol de, geb. de Vries, Leeuwarden, fraaie. hoofdonderwijzer11, toegelaten 5, als: K. Vis, Lekkum, A. V sser, Sneek E1. Waringa Sneek, J. Zuidhoff, Ee en T. Zwart, Tjalleberd. De S., zeggende, dat iedere Staat zijn bestaan te danken heeft deels aan behoefte deels aan geweld, gaat, dunkt mij, zijne bevoegdheid wel wat te buiten; ook zelfs al voegt hij er voorzich tigheidshalve bij in ’t algemeen. Het begrip van Staat'en zyn ontstaan is een geheel anderook de nadere verklaring, dat de inrichtingen van den Staat, zijne wetten en rech ten op bepaalde tijdstippen de uitkomsten zijn óf van gewoonten, geschiedenis en beschavingóf van macht, gaat niet op. De S. heeft het begrip van Staat niet juist opgevat, in allen gevalle het concrete verward met het abstracte. Dit doet echter tot de waarde zijner brochure niets af. Ik maak slechts deze opmerking, om aan te toonen, dat men wel eens te veel zeggen kan over zaken, die eigenlijk niet op des sprekers of schrijvers weg liggen en waardoor hij van vitters (in casu de anti-schoolwetmannen) een bestrijding zou kunnen oploopen, die met de zaak zelve niets gemeens heeft. Schrijvers beschouwingen over ’t ontstaan van STATEAI-fcEXEItAAI.. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 12 Oct. De Kamer heeft de adressen van den heer Rochemont, (waarin deze zich beklaagde over uitdrukkingen, over hem gedaan in de Kamer door twee van hare leden,) ter zijde gesteld. Na langdurige discussie over de verkiezing van ,den heer Heemstra in Haarlemmermeer is met 53 tegen 16 st. besloten, die verkiezing niet gel dig te verklaren en alzoo den heer Heemstra niet toe te laten. Zitting van Woensdag 13 Oct. De Kamer heeft, op voorstel van den voorzit ter na discussie beslotende drie rechterlijke ontwerpen te behandelen in deze volgorde 1°. de hovenwet2°. de wijzging vah art. 84 der rechterlijke organisatie; 3°. de intrekking der wet van 1849. Vooraf werden de algemeene beraadslagingen geopend over de drie ontwerpen te zamen. Daar bij hebben de hh. Gratema en van Houten de ontwerpen bestreden, terwijl de hh. Bergmann Rappard, Godefroi, de Vries en van der Hoeven om verschillende redenen de aanneming er van aanrieden. De minister van Justitie heeft eindelijk even eens de ontwerpen verdedigd, die bij aanneming eene spoedige verbetering van het lot der lagere rechterlijke ambtenaren ten gevolge zullen heb- I ben. Morgen voortzetting. Bovenstaand opschrift is de titel eener brochu re, geschreven door den Heer J. Visser hoofd onderwijzer te Sneek ter bestrijding van «eene uitspraak van de Standaard." De belangrijkheid van ’t onderwerp dringt mij, deze brochure (oorspronkelijk voorlezing) van nabij te beschouwen en te bespreken te meer nog, daar zij van een doorbevoegde zjjde komt. Reeds het motto strekt tot instemming»wie de school heeft, heeft de toekomst." Een waar gezegde geen wonder dan ook dat iedere richting in den Staat zich van de school wil meester maken. Het hoofdwoord der anti-schoolwetmannen is »De Staat kan niet schoolmeesteren, wijl hij noch paedagogische beginselen noch belijdenis heeft en diensvolgens eene neutraliteit moet najagen, die praktisch op bevoorrechting van het moder nisme en bestrijding van het Christendom uit loopt.” Is dat woord waar, dan weg met de openbare schoolis ’t niet waar, dan die uitspraak (want bewezen wordt dal houfdwoord niet) bestreden weerlegd, daar zij dan slechts een voorwendsel een mom voor heerschzucht is. De S. wil de monsteruitspraak en het verschrik kelijk vonnis der anti-schoolwetpartij bestrijden en wil dus aanloonen, op paedagogische gronden, dat de Nederlandsche Staat kan, mag en moet schoolmeesteren. Hij kan dit wegens zijn aard Hij mag dat ten gevolge zijner School wet Hij moet dat wegens de rechten zijner on derdanen maar Hij moet dat beter krachtens diezelfde rechten en Wij moeten ook daartoe medewerken. den Nederlandschen Staat,die onjuist en ook niet ter zake dienende zouden zijn, al waren ze juist, ga ik als overtollig voorbij. Dit staat vast, dat de Wet van 1806 (R. J. Scihmmelpenninck) groote verbetering in het la ger onderwijs heeft aangebracht. Terecht zegt evenwel de schrijver dat, waar eene heerschende kerk is (zij behoeft daartoe nog niet almachtig te zijn, zooals hij zegt), Spanje’s, Italie’s ontstaan of men regulatieven bewerkt zooals voorheen in Pruisen ’t geval was. Evenzoo onderschrijf ik zijne meening en zij is eene gezond-verstandeüjke dat zij, die de school aan privaat-industrie willen overgelaten hebben, voor oogen hebben een ideaal-Staat met ideaal-menschen. Zeer juist oordeelt de S.als hij zegtwat ik hem naschrijf»Watzou de zaak van het onderwijl, eene der heiligste onder de menschen, aan het toeval overgelaten, en daardoor misschien aan gelukzoekers, zonder waarborg voor degelij ke ontwikkeling en beschaving, opgedragen moe ten worden of aan vereenigingen, die ieder hun ne eigene inzichten zouden volgenof aan spe culanten, die misschien lust zouden gevoelen om opvoedings-fabrieken op te richten I” Het ellendigst zou dit zijn voor den zooge- naamden minderen stand. Vrijheid,’blijheid; doch geen vrijheid als deze welke uitspatting, ongeoorloofdheid is en ontaardt in vrijheids-vernietigingerger dan het ergste van de Parijsche commune, waarop juist de anti- schoolwet-verbondenaars zulk eenen, meestal niet verdienden, blaam werpen; daarmede verradende, waar hen de schoen wringt; daarmede aantoo- nende, desondanks hoe zij de vrijheid opvatten en wat hun doel is. Even als die communalisten is hunnë actift doch onder een anderen vorm. De vorm doet in deze weinig af of toe. Alleen het doel moet men heoordeelen. In mijn oog stonden de commune-mannen op hooger zedelijk standpunt, dan die anderen van het anti-schoolverbond staan. Bij de eersten gold overtuiging, bij de laatste is de inwendige drijfveer heerschzuchtheersch zucht, te verkrijgen door: verdeel en heersch 1 Waarlijk, de ultramontanen, met wie de con fessionelen handjebakken, staan mij nader, dan de laatsten. Over hen zou Jezus, zoo hij op aarde terug kon komen, het »wee” uitspreken; en toch heb ben rij, ontrouwe dienstknechten in den «Wijn gaard des Heeren”, van hem den mond vol. De S. geeft èene geschiedenis van hoe het was, toen de geestelijkheid in Europa den baas speel de over het onderwijs. Ik verwijl daarbij niet hoewel dit punt zeer belangrijk is en in zeer korte trekken uitnemend goed door den S. is herinnerd. De geestelijkheid beoogde (in woorden) een edel doel. De middelen, die zij bezigde, waren beneden het peil der zedelijkheid. Men denke hierbij aan de van Dijksche- fabriek en anderen. i Zitting van Donderdag 14 Oct. In de zifting van heden is de discussie over de rechterlijke wetten voortgezet en wel aller eerst over de vermindering van elf Heven op vijf én de bepaling hunner zetels. De heerSmidt heeft als amendement voorgesleld om Groningen in plaats van Leeuwarden als zetel voor het Hof in de drie noordelijke provinciën aan te wij zen. De heeren Idzerda en Bergsma en de Mi nister van Justitie hebben het -amendement be streden dat door de heeren Cremers en van Houten werd verdedigd. 1 Ten slotte is ’t amendement verworpen met 35 tegen 31 stemmen. Daarna is art. 60, omtrent de zetels en hun rechtsgebied, zonder verdere discussie goedgekeurd. Vervolgens is het amendement-van Eek om wat het getal der raadsheeren betreft, het be ginsel der wet van 1849 te handhaven en dus het door de Regeering voorgeslelde meerder ge tal te verminderen, verworpen met 46 tegen 24 stemmen. Het Hof te Amsterdam bekomt alsnu 9 a 10, de overige Hoven 7 19 raadsheeren. De heer Lenting heeft zijn amendementtot afschaffing der emolumenten, van de griffiers te gen verhooging hunner tractementen, ingetrok ken, nadat de Minister stellig beloofd had, dat onderwerp in ’l algemeen te zullen regelen. Aangenomen is met 42 tegen 24 stemmen het amendement-van Eek tel weglating der bepa ling, dat de raadsheeren der Hoven bij voorkeur worden gekozen uit de leden en ambtenaren van het openbaar ministerie der Rechtbanken, die loffelijk en ijverig hunne betrekking hebben waar genomen. Morgen te 1 uur voortzetting. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 16 October 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resuintie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Proces-verbaal van verificatie der Gemeen tekas. 4. Adres van I. J. Vegter c s. en U. Tol- sma c. s., om plaatsing van gaslantaars. 5. Adres van W. R. Dijkstra, om aanleg eener bestrating aan de Geeuw. 6. Idem van L. T. Visser en J. de Graaf omtrent het bebouwen van aan hen op grond rente uitgegeven grond. 7. Voorstel van de Hoofdonderwijzers der Tus- schenschool en der School voor K. O.tot af schaffing der koekbelooning. 8. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 9. Aanwijzing van twee nieuwe leden eener lijdelijke Commissie. 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot onder- handsche aanbesteding van het maken van een -regenbak»- Wl.Hid! -«-mtTCTmtmTii e* H.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1