GEMEENTE Eil MET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- El ADVERTENTIE BLAD VOOR DE JT IJ I J I I I I I I I 4 1875. No. 84. DERTIGSTE JA. A R G WOENSDAG 20 OCTOBER EN. 00 a f- De Staat kan, mag en moet schoolmeesteren Nieuw-Tonnenstelsel. Xo’ 2% 2'A 7* /i« I 1 I I SM'l'kl.ll (0 1 II. leerplicht Mr. W. F. SCHOOK. BIX LAAD. 2. Men wijst in de Arnh. Cl. op de omstandig- ksch jrdt, wint; ind- eenl >enit Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Bij de kamer zijn wetsontwerpen ingekömen houdende nadere bepalingen omtrent de heffing en verzekering van den accijns op de binnenland- sche suiker en houdende bepalingen omtrent den accijns op suiker. 1 1 DPP oudt dien het irkt. ND- over 1. uige SIG LP. bij bou te te A. ane- is; te aau- ihofï i K. 5.50 6,55i 7,17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 10-14 met w- iard inde «erts i bij b'j Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Hennaarderadeel den heer J. Vitringa Coulon met toekenning van eervol ontslag als burgemee ster van Sloten. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Het Gemeentebestuur van Sneek Voldoende aan de nitnoodiging van heeren Ge deputeerde Staten van Frieslandvan 30 Sept. 1875 (Prov, blad no. 103); Brengt ter kennis der ingezetenen dat, ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, voor den prijs van 25 Cents verkrijgbaar zijn gesteld afdruk ken van prov. blad no. 104, inhoudende de door den Koning goedgekeurde begroeting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven van Friésland, voor 1876. Sneek16 October 1875. J. TEN GATE Burgemeester. H. FENNEMA, Secretaris. A M. Oct. /IO 13 7r STATEJS-ftEWEKAAlL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 15 Oct. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de rechterlijke ontwerpen, is het amendernent- Bredius, om de procureurs bij de ontbonden pro vinciale Hoven, ook als aangesteld te beschou wen hij hel gerechtshof dat ’t rechtsgebied van het ontbonden Hof omvat, aangenomen met 63 tegen 8 stemmen. Daarna is ’t geheele ontwerp tot vermindering van het getal Hoven op vijf, aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. Ten Tweede is het" wetsontwerp tot verhoo- ging van de tractementen der leden en ambte naren bij den Hoogen Raad, na verwerping van een amendement-Lenting, tot meerdere verhoo- gingaangenomen met 62 tegen 9 stemmen. Óp ’t derde ontwerp, tot intrekking der wet van 29 Mei ’49, werd door den heer van Eek en anderen een amendement voorgesteld, strekken de om art. 1 en 3, dat voor strafzaken minder getal rechters bepaalt, dan ’t Regeerings-ontwerp, te behouden, verworpen met 38 tegen 31 stem men en het Regeerings-ontwerp aangenomen met 45 tegen 24 stemmen. Zitting van Maandag 18 Oct. De beraadslaging aangaande het wetsontwerp tot den aanleg van staatsspoorwegen zijn aange vangen. De heeren van Baer, Kerkwijk en Hingst hebben de noodzakelijkheid betoogd tot opneming van meerdere lijnen, waarvan het nut algemeen is erkend. De heer Tak, het ontwerp toetsende met de beginselen van spoorwegaanleg, heeft bet gemis van eene leidende gedachte, waarop later voortgebouwd moet worden, aangetoond. De heer Smidt heeft voornamelijk aangedrongen op eene betere regeling der exploitatie. Morgen voort zetting. Naar wij vernemen, bestaat bij mejuffrouw Mina Kruseman, die zich thans te Brussel bevindt, het voornemen, om dezen winter een door haar geschreven tponeelstukje voor drie personen, in Nederland te komen spelen. Zij zou daarbij worden geassisteérd door mejuffrouw Elisa Baart en eene andere harer elèves, ook eene Neder- landsche jonge dame. De eerste harer voorstel lingen zou in de maand November te Delft plaats hebben. Te Epe heeft zekere J. K., die ift ongeoorloof de betrekking leefde met de vrouw van P. v. Z., toen laatstgenoemde v. Z. bij hem aan huis kwam, om zijn vrouwdie daar werk verrichtte, te ha len dezen na hem gezegd te hebben zijn huis te moeten verlaten en die hieraan niet direct gevolg gaf, met een geweerschot doodgeschoten. Sterke drank schijnt ook hier weer een hoofdrol gespeeld te hebben, daar J. K. dien dag daardoor zeer opgewonden is geweest. Hij heeft zich zel- ven als de moordenaar aangegeven en is in hech tenis genomen. Uit Utrecht worden tegenwoordig, volgens het U. D., bezendingen kikvorschen, met gras in manden gepakt, naar Frankrijk en Engeland ge ëxpedieerd. I 1 Marcelis Houba, uit Niftrik, is door het prov. gerechtshof in Gelderland veroordeeld tot 15 ja- ren tuchthuisstraf, wegens moedwilligen dood slag op zijn vrouw gepleegd. Hij had op 18 Juni jl. zijn echtgenoot, met wie hij niet best har monieerde, met een mes in de linkerbil gestoken, en haar toen de noodige heelkundige hulp houden, zoodat zij 8 Juli tengevolge bloeding overleed. De vraag blijft echtermag de Staat school meesteren. »Neen 1” zegt de Kerk, »de Staal is daartoe ongeschikt; want hij is te werelds gezind, te veel Voor de vervulling der betrekking van direc teur van de gemeentelijke gasfabriek te Gorin- chem, waartoe onlangs een oproeping is gedaan in de verschillende dagbladen, hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Daarbij is er een die het curieuse aanbod gedaan heeft, van zijne jaar wedde ad ƒ1500, jaarlijks ƒ500 te bestemmen voor de armen der stad om te strekken voor voeding en brandstoffen Of de raad in ’s mans ongekende barmhartig heid aanleiding zal vinden tot zijne benoeming ligt nog in het onzekere. den heer Gemeente-Architect en bij den Stoepopzichter der exploitatie van faecale stoffen. Sneek, 8 October 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Verdere uitvoering gevende aan het 3e lid van ’s Raads besluit van 6 Februari 1875, no. 12, tot wijziging der verordening op het houden van verzamelingen van mest en op de sekreten welk besluit is afgekondigd den 24 Februari 1875 Hebben, op voorstel der Commissie van beheer de exploitatie der faecale stoffenbesloten te bepalen dat hel gewijzigde art. 8 en de intrekking van art. 9 der gemelde Ver ordening op MAANDAG 25 OCTOBER 1875 in werking zullen treden voor al die gedeelten der gemeente waarin het nieuwe tonnenstelsel niet reeds in wer king is gebracht aan de betrokkene ingezetenen te kennen te geven, dat hunne sekreten tijdig zoodanig behooren te zijn ingericht dat de nieuwe tonnen er in geplaatst kunnen worden en dat zij, te dien aanzien, alle medewer king en inlichtingen kunnen bekomen bij ont- van ver- De heer S. Draisma van Valkenburg, te Leeu warden, de bekende handelaar in Lofodinsche levertraan, zal weldra ijzerhoudende levertraan in den handel brengen. De heer dr. E. A. van der Burg, te Leeuwarden, heeft zich met het on derzoek naar de beste methode daartoe belast, met zoodanig gevolg, dat het praeparaat (lode- tum ferrosum bevattende) door deskundigen in alle opzichten voortreffelijk wordt genoemd. De verbetering van het onderwijs begint in ons land met de hervorming de hervormers waren groote voorstanders van goed onderwijs. Dit dwong de R. C. geestelijkheid mede te doen, en wel uil het beginsel »wie de school heeft, heeft de toekomst Langzamerhand maakte de Hervormde Kerk van ^ep- de school eene kerkelijke. Staatsverordeningen er tegen gemaakt hielpen nietsy en werden in den wind geslagen. Algemeen volksonderwijs ontbrak. De omwenteling van 1795 bracht hierin ver andering de Staat werd schoolmeesternadat de Kerk getoond had, voor die taak niet bere kend te zijn. Intusschen blijven de drijvers van Dordt en Rome beweren, dat het onderwijs aan de Kerk toekomt, daar deze de moeder der school is. Dit is waar, doch die oude schoolmoeder heeft in ons land gebrekkige kinderen gebaard, die bij de geboorte reeds de kiemen van ziekte en dood in zich omdroegen. Wat de Kerk niet kon, heeft de Staat gedaan. Men vergelijke eens Spanje en Italië met Neder land. De ondervinding van 75 jaren bewijst klaar dat niet de Kerk, maar de Staat kan schoolmees teren. gen, dat de Kerk opzettelijk liegt wilt ge nog meer bewijs voor de erger dan kwade trouw der Kerk, lees dan art. 1 der zelfde Wet. Meesterlijk zet de S. dat uiteen bl. 14 en volgg. en komt bl. 28 tot het resultaatDe Staat mag blijven schoolmeesteren. Wie ter goeder trouw is en gezond verstand bezitkan niet twijfelen aan de juistheid van ’s schrijvers conclusie. Ik voor mij zeg er volkomen amen op, en wensch deze belangrijke brochure in veler han den, vooral ook van hen, die ter goeder trouw ijveren tegen openbaar onderwijs. Bij de Wet van 1857 kregen de gemoedsbe- zwaarden een vinger, door hun ’t oprichten van secte-scholen toe te slaan nu willen zij de geheele hand en ’t onderwijs, als regel, sec- tarisch maken. Ondankbaar zijn ze en perfide tevens. De schrijver beweert verder, dat, zoo de Staat kan en mag schoolmeesteren bij er ook toe verplicht is. Dat betoogof laat ik beter zeg gen: de bewijzen, vangen aan op bl. 28, terwijl tevens wordt aangetoond, dat de Staat beter moet schoolmeesteren. Ook dit lijdt geen twijfel. Ons volksonderwijs, hoe ook verbeterd, is nog gebrekkig en onvolledig. De artt. 18 en 19 der Wet (getal leerlingen en salaris) verdienen in hooge mate afkeuring. Daarenboven behoort het openbaar onderwijs inderdaad door den Staat gegeven te worden. Nevens deze verbetering moest er bestaan. Is dit alles geschied, dan zal er een einde ko men aan wat de S. zoo terecht noemtgemaak te domheid. Het besluit onderschrijf ik gaarne de Staat kan, mag en moet schoolmeesteren. Ik zeg den schrijver dank voor het uitgeven der brochure waarmede zeker allen, die ’t wél meenen met het Vaderland, van harte zullen in stemmen. op de zijde der wetenschap, en de wetenschap z onderdrukt den godsdienst onder de menschen en dreigt dien met volkomen ondergang. De wetenschappelijke mensch van den tegenwoordi- gen tijd kan niet meer godsdienstig zijn; de we tenschap ondermijnt de hechte grondslagen der Kerken, door in de geschiedenis de dwaasheid en in de natuur de onhoudbaarheid barer stel lingen aan te wijzen. En de Kerk met hare leerstellingen is toch eeuwig”. Maar zóó, zegt de schrijver, spreekt zij haar eigen vonnis uit, en behoeft niet wederlegd 1 te worden. En dit is zóó: de Kerk, dergelijke taal voeren de en zij moet dat wel veroordeelt zich zelve. De Kerk is de grootste vijandin der we tenschap. Terecht noemde Alexander von Hum boldt den minister van eeredienst den tegen voeter van dien van onderwijs. Geloven en weten staan tegenover elkaAr; waar ’t eene begint, hóudt het andere op. De Kerk gaal in haar euvelmoed en aanma tiging nog verderzij beschuldigt den Staat van gebrek aan paedagogische beginselen. De Kerk bedient zich in deze, als van ouds, van opzettelijke onwaarheid. Wilt gij ’t bewijs, lezer, sla dan op art. 23 der i Wel op 't lager onderwijs, en gij zult u overtui- J. 1. Dinsdag zijn te Rotterdam gearresteerd drie personen, die op twee valsche wissels bij de Bij bank der Nederl. Bank een som van ruim 136000 gulden trachten te ontvangen. Een hunner zou het geld incasseren en moest dit in een koffie huis, ver van het kantoor der Bijbank verwij derd aan de beide anderen ter hand stellen. De uitgezonden persoon kwam werkelijk in het aangeduide koffiehuis, maar in gezelschap van po- litie-beamblen, die zich ook van de beide ande re personen meester maakten. De beide laatste personen waren sinds geruimen tijd als zeer in- soliede bekend, en hebben op verschillende wijze en onder allerlei namen eenige buitenlandsche handelshuizen opgelicht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1