MEWS- El ADFERTEITIE-BEAD VOOR DE '1 GE1EITE El HET ARROIDISSEREIT D. KN. WOENSDAG 3 NOVEMBER. 4 Dc Maatschappij tot Nut van t Algemeen. d 3 I. III. VII. IX. XI. I. III. ‘53 ----- sur. hi: it co mu it. )W. 74333 08 >en- 46238.61 IIOOFDST. II. 3037.10 IV. 1000. V. 5091. VI. 700. B 1VXE X J.AMI. 80129.50 VIII. 151655 1000. X. 161.42’4 1790. IIOOFDST. II. 12000, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco f 1.90. In den regel gaan nutsvergaderingen gepaard met muziek, die, meer of min welluidend toch altijd, even als bloemen, aangenaam op de zin nen werkt. >0 a f- Val z. 2 4 A M. Jet. tske i, d. te Koe we, aar. e I. en A. iou- a J. >.50 5ab ,17 ,58 ,43 oor >15 oor ,34 .51 oor oor oor •14 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor elke» regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. '/s Zio 10 k 2 A per transpert tende uit voor werpen, aan de gemeente in ei gendom behoo- rende) (Kosten van Brandweer) Hebben nutsvoorlezingen eenig nut Ik geloof ja. 53 A ;en ser; Le- ar- nd; A. 74333.08 Ie Aalten heeft Dinsdagnacht eene vrouw haren man, terwijl hij sliep, twee ernstige won den aan den hals toegebracht. Zij heeft bekend dat zij zich van den echtgenoot wilde ontslaan, met wien zij in onmin leefde. 3695.41 '/2 ƒ147233.66 Hoofdst. IV. (Ontvangsten van verschillenden aard eh toevallige ba ten) 2) V. (Buitengewone ontvangsten Totaal der inkomsten alzoo De uitgaven zijn aldus beraamd (Jaarwedden en presentie-gelden) f 11258. (Kosten van be stuur) (Kosten van de zorg voor de plaat selijke wegen, stra ten, pleinen, vaar ten, bruggen enz.)-» 24895.66 Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen De commissie van organisatie van den Anti- dienstvervangingsbond beslaat uit de heeren Amsterdam. Mr. Jac. Wertheim, advocaat majoor der schuterij M. A. Perk, predikant der waalsche gemeente A. L. Krook van Harpen luilenant-kolonel der schutterij; Jhr. Mr. C. Hart- sen Jacobzn., assuradeur; Eugen Bunge, koopman; M. J. A. A. Boon Hartsinck firma Boon Hart- sinek en van Tijen; F. G. Tromp, oud-zeeoflicier, lid van den gemeenteraad, en B. H. Heldt, voor zitter van het centraal bestuur van het algemeen nederlandsch werklieden-verbond. In de Zier. Nieuwsbode wordt door een in zender de aandacht gevestigd op het gevaar van het verkoopen der koffie, afkomstig van het ge strande stoomschip Thomas Sorbij, welke door zeewater doorweekt en met indigo vermengd is. Indigo toch is vergif, en de schrijver hoopt, dat deze stranding dus geen nog grooter ongelukken op den vasten wal tengevolge zal hebben.” De lijd is daar, dat de Nutsvergaderingen weer een aanvang nemen en er meer openbare gezel ligheid in 't leven komt. Directien van de afdeelingen zitten dan dikwijls verlegen met het bekomen van een sprekerdie de eigeitlijke rede zal houden, en zoo iemand moet er toch zijn, zal de Nutsvergadering kunnen ge houden worden. Veelal worden de predikanten voor de nutsle- zings-ploeg gespannen vooral ten platten lande, waar over ’t algemeen het ontwikkeld publiek niet groot en ’t aantal durvers in spreken en schrij ven hoogst gering is. In plaatsen, waar ’t onderwijs uitgebreid of mid delbaar is, moeten zij, die lot dat vak behooren, er gewoonlijk aan gelooven. Bijdragers, die een versje voorlezen, komen van zelf. Men behoeft ze haast niet te vragen. Is er één schaap over den dam, de overigen vol gen, eerst schoorvoetend, vervolgens de een voor, I de ander na, alsof er geen eind aan komen kan. Voor de. redevoering deinzen de meesten terug, en toch maken deze de scherpste aanmerkingen op het gesproken woord, dat de nutslezer dikwijls niet groote moeite heeft op schrift gebracht. De bijdragers meenen zich al dapper te heb’ [ben uitgesloofd en zeer verdienstelijk gemaakt, j lals zij zonder horten of stooten hebben voorgele, ren, wat een ander schreef. In het meest gunstige geval geven zij eene vertaling, die voor eigen arbeid moet doorgaan. De nutsredenaar vervult meestal een ondank bare taak. De een vindt hem te zwaar op de hand, een ander te los; deze te pedant, gene te zouteloos. 22966.556 (Kosten van het onderhoud der gemeenteeigen- dommen en dc wegens die ei gendommen ver schuldigde lasten) (Kosten der Ka mer van Koop handel en Ge- zondheidspolitie) (Uitgaven, door bijzondere wet ten aan de ge meente opgelegd alsArmwezen Onderwijs, Mili tie, Schutterijen, Uitkeeringen enz.) 3) (Renten aflos singen en pensi oenen.) (Andere uitga ven niet onder de vorige hoofd stukken behoo- rende) (Nadeelig slot der rekening over 1874) (Onvoorziene uit gaven.) 2) O.a. opbrengst van haardasch, vuilnis enz f 12000, gasfabriek f 1530 Rijks subsidie voor de Lat. Schooi f 1200, voor de H. B School 8500- 3) Onder de afdeelingen van dit hoofdstuk merken wij o. a. op Subsidie aan de Alg. Armvoogdij f 17310, jaarwedden voor het onderwijzend personeel aan de Lat scholen f 4177, aan de H. Burgerschool ƒ15350, aan de scho len voor lager en m. u. 1 onderwijs 25275. Vootts voor het onderhoud van wegen straten en wallen vaarten waterleidingen eu bruggen samen ƒ6013.66 idem voor materieel voor de exploitatie der faecale stoffen f 1500, en voor arbeidsloonen ƒ7800. Leiden. Mr. J. T. Buijshoogleeraar staats raad in buitengewone dienst. ’s Gravenhage. L. G. Brocx, oud-ministerP. T. W. Mouton, architectJ. Stam, directeur van van de staatsloterij lid van den gemeenteraad L. E. Uijttenhooven, controleur der directe belas tingen' enz. Jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadt; L. J W. van Rouvèroy oud-majoor O. I. leger; J. W. D. Roell; Mr. J. D. Veegens, procureur; Mr. A. Kerdijk, schoolopziener; W. J. Knoop, oud-luitenant-generaal; Mr. H. Vreede, ad vocaat en M. D. graaf van Limburg Slirum, oud minister. Delft. Mr. B. H. Pekelharing hoogleeraar. Rotterdam. John E. Knight, kolonel-comman- dant van het regiment schutterij A. van Stolk Gz., commandant van de koninklijke scherpschut ters Ger. Theod. van Maanen firma Bos van Maanen Co. en H. T. Wilkens, luitenant-ko- lonel der schutterij. Utrecht. Dr. Schubart, president van de ver- eeniging tot bevordering van kennis aangaande de landsverdediging, en Jhr. Mr. A. G. de Geer, advocaat. Dordrecht. Herman Hoijer, firma van der Lin den en Hoijer, en J. A. Smits van Nieuwerkerk, lid der prov. staten van Zuid-Holland luilenant- kolonel kommandant der schutterij. Gorinchem. Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, lid der prov. stalen van Zuid-Holland. Middelburg. Mr. A. G. Fokker, lid van gede puteerde staten van Zeeland. Door deze commissie werden op 30 September 1875 de statuten van den Bond vastgesteld Die statuten zijn, op 29 daaraan, den Koning aangeboden, bij adres, houdende verzoek voor den Bond om erkenning als rechtspersoon. Dit adres is onderteekend door negen haagsche bondsleden, als M. D. graaf van Limburg Sti- rum Jhr. G. W. Hovyoud-vrijwilliger van 183031J. van Swieten, luitenant-generaal M. H. Jansen, lid van Raad van state, oud-kapi- tein ter zee Dr. J. J. Mouton, lid van den ge meenteraad Mr. O. baron Groeninx van Zoeten Mr. G. J. E. graaf van Bylandt. lid "van den ge meenteraad A. G. .1. baron Schimmelpenninck van der Oye, oud gezant; Jhr. J. O. B. Boreel oud-vrijwilliger ven 183031 en J. J. Wichers, vice-admiraal. Naar elke betrokken plaats zal eene lijst wor den gezonden van de bondsleden die er wonen, met uitnoodiging eene vergadering te beleggen een afdeelingsbestuur te benoemen en uit dertig door die commissie aanbevolen en andere bondsleden de vijftien leden van het hoofd bestuur te kiezen. S N E E K 2 November. Ingevolge belofte laten wij hier eene nadere opgave volgen van onze Gemeentebegrooting (dienst 1876) zeoals die is vastgesteld in de Raads vergadering van 23 Oct j.l. De inkomsten zijn geraamd, als volgt (Ontvangsten wegens vroegere diensten) f (Opbrengst van plaatselijke be lastingen) (Baten en op komsten, sprui- transporteere 74333.08 Onder dt afdeelingen van dit hoofdstuk vindt men uitgetrokken voor „hoofdelijken omslag” /430U0. De opbrengst der rechten voor het gebruik van Wateren Kaden en Wallen en publicken gemeentegrond is geraamd op 2410 die der vee- en kalvermarkten f 2s85 schoolgelden: van de H. Burgerschool ƒ1600 van dc scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs /7460, onderwijs in de moderne tulen aan de Lat scholen 330. I Vooreerst beletten zij, zoolang er naar den spreker of de bijdragers geluisterd wordt, het kwaadspreken, en dat is al veel. Ze geven aanleiding althans enkele malen tot nadere bespreking van ’t een of ander punt en scherpen daardoor het verstand of wek- xen het gevoel op vooi wat schoon of liefelijk is. I Zij bevorderen den gemengden omgang en lei- wen niet tol buitensporigheden. Zij vermoeien de toehoorders niet, zooals dik wijls wel geschiedt met andere voordrachten vooral als het onderwerp vooraf bekend is. Men had meer Attisch zout en Spaansche pe per verlangd, en voelt zich teleurgesteld. Jan, Piet en Klaas hadden heel wat anders verwacht, en maken zich sterk, T zóó ook wel te kunnen doch jammer, dat noch Jan, noch Piet, noch Klaas ooit als sprekers optreden. Hoog stens komen zij te voorschijn als bijdragers, die declameren op de manier zooals die juffrouw deed, van wie de geestige Hildebrand in zijne Camera Obscura schrijft. De beste stuurlui staan aan wal, en wie tim mert aan den weg, heeft veel gezeg. Totaal der uitgaven alzoo 147228.18'Z De Balans wijst alzoo een vermoedelijk batig saldo aan van f 5.47/4. De Maatschappij tot Nut van ’l Algemeen heeft reeds veel lot stand gebracht: men denke eens na, wat zij gedaan heeft ten behoeve van het lager en vooral meer uitgebreid lager onderwijs dat eigenlijk aan haar zijn bestaan te danken heeft. De beste scholen waren, nog voor weinige ja- ren, de zoogenaamde Depart ementaal-scholen” dcch zij hadden, helaas Ieen kerkelijke kleur daar Israëlieten er niet werden geduld. De M. t. N. v. ’t A. heeft zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt door hel bestrijden van volks- vooroordeelen, het verspreiden van sociale waar heden, ’t invoeren van de gymnastiek, volksvoor lezingen, om van meer te zwijgen. Nuts-bijeenkomsten acht ik zeer nuttig en zou wenschen, dat zij in meer gemeenten wierden gehouden. Waar het »Nul” vele leden telt, daar kan men zeker zijn, dat er geen bekrompen geest heerscht dat het openbaar onderwijs behartigd wordt, en dus de welvaart moet toenemen want kennis is niet alleen macht, maar ook geld. Mr. W. F. SCHOOK. Vier jaren geleden overleed te Groningen een dame, die een aantal effecten naliet. Die papie ren waren echter nergens te vinden, en men verdiepte zich dan ook in gissingen. Thans ech ter is de verloren schat teruggevonden. Prof. Valeton, bij wien de dame woonde, had een se cretaire aan een timmerman verkocht, en deze vond, bij een zorgvuldig onderzoek, een gehei me lade en daarin de effecten, naar men wil voor een waarde van meer dan f 29.000die hij aan de erfgenamen heeft ter hand gesteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1