GEMEENTE EN IIET ARROMJISSEMEM SNEER. IIEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE L I 1 1 I I i ji 1 I n 1875. ZATERDAG Wat een dood paard waard is. I. 6 NOVEMBER. No. 89. II 1. IS- e ■H SMIhl'K AN n Jt I K op zijn besluit tot af- paardenslachterijen 0 e 0 a 0 iu de zaak van bakker De Laat. BtNAEXLA A 1>. a, V. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. verzocht terug te komen schatting der kermis. 5 r 1 l r i L tot onderzoek Er zijn vele a- n 1. v. 1. r- 5 1. a w n n a. in 3- P- le b n b ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. I In de Woensdag te Amsterdam gehouden ver- kooping van het schilderijen-kabinet van ds. E. A. Zubli te *s Gravenhage zijn o. a. de volgende stukken gereild voor het bedrag daarachter ver meld C. Bisschop, godvruchtigheid, 1675; Da vid Bles, de ledige plaats, ƒ7225; J. H. vanBor- selen, landschap, ƒ445; J. Bosboom, kerk, ƒ1475; dezelfde, de consistorie, 725; J. W. L. de Haas, weide met vee, ƒ810; J Israëls, het breistertje, 1725; Herman ten Kate, het huwelijksaanzoek, 500; id., nieuws uil het leger ƒ400; J. J. van der Maaien, landschap bij Apeldoorn 400 S. L. Verveer gezicht op een kanaal in Holland 800Jan Weissenbruch, stadsgezicht400. Albumine, eiwitstof, komt hoofdzakelijk voor in eieren, bloed en ook in eenige planten. De uit eiwit bereide is hoog in prijs en vaak (Vcrvalscht met Arabische gom geraspte kaas ïcaseïne, enz. 2) Versiering van chacols, kepis, helmen en dergelijke hoofdbedekscls van •militairenook kwasten aan het Twksehe bellen muziekinstru ment standaard gehecten. Den 16 dezer zal voor het provinciaal gerechts hof in Utrecht het hooger beroep behandeld wor den van den hoofdredacteur van het Utr. Dagbl. tegen de bekende uitspraak van de rechtbank De Eerste Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De wetsontwerpen, door de Tweede Ka mer aangenomen, waaronder die betreffende de wijzigingen in de rechterlijke organisatie en de 1 fl I Tengevolge van het afbreken der diplomatieke betrekkingen met de Nederlandsche regeering door den Venezuelaanschen gezant bij het Neder landsche hofis de Vertegenwoordiger van Zr. Ms. regeering uit Caracas teruggeroepen. Hij heeft Venezuela bereids verlaten. Het Paleis van Justitie geeft zijn verontwaar diging te kennen dat in de hoofdstad van ons land, waar bedelen strafbaar is gesteld, zelfs een deel der politiemacht, de nachtwacht?, bij ker mis en nieuwjaar om fooien rondloopt, dat niets minder is dan bedelen, en thans aan de huizen rondgaan om »een turfje.” De heer T. Greidanus te Groningen plaatst in het AT. v. d. D. een artikel over de loterij-nego- tatiën van de «Maatschappij voor Landontgin- ning te Appeldoorn.” Hij komt tot de slotsom dat genoemde maatschappij bij elke loterij-lee- ning, die zij geplaatst kan krijgen, van de Natie een cadeau ontvangt van twee honderd duizend gulden. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Haai len.menneer zijn uitgebracht 1067 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. F. J. J. baron van Heemstra met 648 stemmen. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg bekwam 415 stemmen. Aan de Utrcchlsche Hoogeschool werd op stel lingen bevorderd tot doctor in de rechten de heer E. van Popta, geboren te Ylst. 4 1 I I De laatste trein van Rotterdam komende is vrijdagavond nabij Rijswijk aan een groot gevaar ontsnapt. De machinist zag op den weg een voorwerp ter hoogte van een man, en vóór dat hij stoppen kon, voelde hij een schok, die geluk kig geen déraillement tengevolge had. Toch stop te hij dadelijk; hij wilde weten wat er gaande was. Na lang zoekens ontdekte men, dat een der lantaars-vooraan de locomotief verbrijzeld was en wel door ’t aanrijden van een paard, dat deer lijk gewond op eenigen afstand builen de rails werd gevonden. Bij de Prov. Stalen van Groningen is inge komen een plan voor een provincialen hoofde- lijken omslag. Het bepaalt dat hoogstens 1 pet. belasting zal worden geheven van elk ingeko men boven ƒ400. Alle ingezetenen der provin cie, ook zedelijke lichamen en stichtingen, zijn belastingschuldig. De aanslag geschiedt op ei gen aangifte. Oordeelen Ged. Staten dat het inkomen 10 pet. of meer boven de aangifte is dan kunnen zij een eed vergen en bij weigering zelf schatten. Het leder, dat en buigzaam, runderhuiden. De hoeven van een paard worden verwerkt tot kammen, hoornwerken, lijm, en vroeger wa ren zij een voorname bron voor hartshoorn, dat tegenwoordig de gasfabrieken leveren, althans Wat betreft de grondstof. Paardenhoeven bevatten vrij veel ammoniak, ten daarom is hel te betreuren, dat menig hoef smid de schilvers wegwerpt, en zoodoende waar de vernietigt. Men meldt uit Dordrecht, dat Zaterdag-namid- dag in het hotel Boudier aldaar, door zekeren V., commissionair te Rotterdam, op diens aan staanden zwager v. O. d bout portant een re volverschot is gelost, hetwelk, zoo niet op het zelfde oogenblik de arm des daders ware afge wend, waardoor het schot in de glasruiten te recht kwam, doodelijk zou getroffen hebben. V., die vermoedelijk aan verstandsverbijstering lijdt, is voortvluchtig en thans nog in het besit van den revolver met een aantal gevulde patronen. spoorwegen, zijn ingekomen en naar de afdeelingen verzonden, dressen ontvangen uil Groningen, Drenthe en Limburg, behoudende bezwaren tegen het ont werp tot opheffing der provinciale Gerechtsho ven. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 de zer. De Amslerdamsche gemeenteraad heeft afwij zend beschikt op hel adres waarbij bij werd VERGADER ING van den Gemeenteraad van SN EEK, op Zaterdag 6 November 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken enz. 3. Vraag van den Minister van Binnenlandschc Zaken, om inlichting nopens het tarief van de rechten voor het gebruik der Wateren, Kaden en Wallen. 4. Voorstel van Burg, en Weth. aangaande den publieken verkoop van huizen aan het Oude Kerkhof. 5. Idem van dezelfden tot af- en overschrij ving op de Gemeentc-begiooting, over 1875. 6. Adres van R. Tichelaar c. s.om straat verlichting in de buurt lussehen den weg naar Oppenhuizen en het Zomerrak. 7. Benoeming van 2 hulponderwijzers in de School voor K. O. Onlangs is Tan Multatuli’s Max Havelaar een Duilsche vertaling verschenen van de hand van Th. Stromer en uitgegeven door de firma G. H. G. Muller le Berlijn. Het vleesch van een gestorven paard wordt uit gekookt om het gehalte aan olie en vet, welke beide weder gebezigd worden in de zacht-looie- rij; voor T insmeeren van paardetuigen en in 't al gemeen tot het lenig houden en lenig maken van leder. Wat na het uilkooken overblijft, dient voor voedsel, vooral van jachthondenof wordt ge roost en in salpeter omgezet. De maag en de darmen worden veranderd in dikke snaren voor muziek-instrumenten, welke een zware toon geven. De darmen, mits ze gaaf zijn, worden in Italië vooral gebruikt voor de worslmakerij Saucise de Boulogne. De beenderen leveren groote verscheidenheid van producten op; te veel om alle op te noemen; dus slechts enkeleknoopen, speelgoed, versier selen, messen- en vorken-heflen, linialen, bekers, domino-steenen, ballen. De afval wordt tot beenzwart gebrand en dan door de suikerraffineurs zeer begeerd. Enkele deelen der achterpoorten worden uit gebrand, om dienst te doen bij het essaieeren van goud en zilver. Hebben de essaiers er mede gedaan, dan le vert dat beenwit, in een hypophosphas omgezet een uitstekend goede meststof. De paarden-tanden dienen als surrogaat voor ivoor. De hoefijzers, voor zooverre ze niet boven de deur worden gespijkerd om de nachtmerrie af te weren of in den top der mast, om ongelukken le voorkomen, leveren best smeedijzer op. In een dood paard zit een kapitaal, mits men er meê wete om te gaan. Mr. W. F. SCIIOOK. Aan het vijf- en twintigste jaarlijksche verslag van den toestand van het Weduwenfonds voor Genees-, Heel- en Verloskundigen, Apothekers en veeartsen", door Directeuren uitgebracht aan Commissarissen den 26n September te Rotterdam ontleenen we enkele bijzonderheden. In ’t afgeloopen jaar is aan de weduwen uitbetaald5312,70 de renten der gevestigde kapitalen bedroeg. 5386,60 Zoodat de ontvangst der renten de uitkeering overtrof met 73,90 niet medegerekend een som van 461,67, die, als overschot der administratie kosten op het actief dezer zelfde rekening ver schijnt, waarmede het overschot derhalve zou klimmen tot een som van ƒ535,37. Tot dusver had hel fonds te verzorgen 57 weduwen, van welke 15 reeds weder zijn over leden en 2 door hertrouw haar aanspraak op de uitkeering hebben verloren; 40 weduwen bleven er op 1 Maart 11. over, die voor 1o aandeelen uit dit fonds trekken. Niettegenstaande de voordeelen en de soliditeit van hel fonds hebben zich in den afgeloopen tijd kring niet meer dan ongeveer 330 mannen als lid doen inschrijven. Op 1 Maart 1874 telde het fonds 188 leden met 454 aandeelen; op 1 Maart 1875 189 leden met 508 aandeelen. Aan de gezamelijke weduwen was uitgekeerd in het le semester ƒ2489.80, in het tweede 2822.90. De inkomsten bedroegen te zamen 13807.82. Deze som, afgerekend de uitkeering aan de we duwen, werd op hel Grootboek der Nat. Schuld 4 ten name van het' fonds bijgeschreven. Voor administratiekosten werd uitgegeven ƒ556.80. Op 1 Maart 11. waren de bezittingen van het fonds Inschrijving Grootboek 4 112.800; id. id. 2 46.200; obligatiën sociëteit 5 600. Het paard onmisbaar voor flen mensch, doch dat niet zelden door hem wordt afgemarteld vooral als het oud en in handen geraakt is van scheepsjagers en dezulken die geen medelijden met dieren hebben, is ook na zijn dood van groot nut. Ik spreek niet van paardenslachterijen maar bedoel de dieren welke den natuurlijken dood zyn gestorven. Het bloed van paarden is zeer gezocht door fabriekanten van albumine door suikerraffineurs en branders van ivoorzwart. Als albumine wordt het o. a. aangewend in de stoffendrukkerijen, om de kleurstoffen te ver dikken en ze vast te maken. Het is dan een drooge stof. De manen en staart worden verwerkt tot sterke weefsels, vooral voor zittingen en voor ze ven. Beiden dienen tot het vervaardigen van boogkoorden, borstels, vlammen,2) enz. Voor nog niet vele jaren geleden maakten de dames horlogekettingen, sigarenkokers, manchet, ten en meer andere handwerken van paarden haar. De paardenstaart is in 't Oosten een rangsaan- duiding, bijv, een pacha van zooveel paardenstaar ten. Paardenhaar van minder gehalte wordt gekookt om het te doen krullenen wordt dan gebezigd als kussenvulling. Het afsnijden en stelen van paardenstaarten is geen zeldzaamheid daar iedere staart eene be trekkelijk groote waarde heeft. Het engliseren der paarden, om hen met opge heven staart te doen ioopen, is een gruwel, ook omdat men daardoor het dier belet zich van zijn natuurlijk verdedigingsmiddel tegen vliegen, hom mels en horzels te bedienen. De huid van een paard levert uitmuntend goed leder op voor schoeiselwagen tuig en riemen. er van gelooid wordt is sterk, zacht en meer waterdicht dan dat van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1