NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR HE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I a No. 90. 1875. WOENSDAG 10 NOVEMBER. N Gr I ge- 3 B I X X B X I. A X B. Men kon vergen. I 1 i I liefst van het Nut uitgaande, aanbeveling verdie nen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Ten bewijze dat onze industrie in het buiten land op hoogen prijs wordt gesteld, vermeldt het Vad. dat de heer A. A. Parmentier, direc teur der machinefabriek te Hengelo, zich reeds geruimen tijd in Italië ophoudt lot hel oprichten eener stoommachine van ruim 300 paardekracht. Deze machine, volgens het plan van den heer Parmentier vervaardigd, werkt met pompraderen volgens het systeem van Overmars en moet die nen tot het droogmaken van hel meer van Gala- re in de provincie Ferrare. Dat machines van die constructie goed voldoen, kan hieruit worden opgemaakt, dat de heer P. er reeds vroeger heeft geplaatst voor de verbe tering der gronden aan de rivier de Oglio pro vincie Mantua, alsook te Milaan voor onderschei dene fabrieken, waaronder de groole porselein fabriek «Richard”. Die machines onderscheiden zich gunstig door een gering steenkolenverbruik. Jl. Zaterdag werd te Utrecht eene vergadering gehouden van de Vereeniging «Volksonderwijs” en van het Nederl. Schoolverbond, ten doel hebben de eene fusie tusschen die twee lichamen tot stand te brengen. Beide vereenigingen vergaderden in 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in af zonderlijk zalen, ten einde beide op zich zelve het reglement te bespreken, dat voor de samensmel ting was ontworpen. Voor «Volksonderwijs” wa ren 42, voor het «Schoolverbond” 17 afdeelingen SM.Lit LIS (01 RA VI. Ten vervolge op de mededeelingen betreffende hel verzet der berg-Afoeren op hel eiland Ceram, voorkomende in de Staats-Courant van 11 Aug. jl. kan thans worden bericht, dat de resident van Amboina op 24 Augustus aan den Gouver- neur-Generaal telegrafeerde, dat de expeditie op Ceram als met gunstig gevolg afgeloopen kon beschouwd warden. Reeds in het laatst van Juli waren met ui terst gering verlies van onze zijde bijna alle oproerige negorijen getuchtigd en had een deel der in verzet zijnde stammen blijken van onder werping gegeven. De geest der troepen en der bevriende bevol king was steeds uitmuntend gebleven, niettegen staande de moeielijkheden, die men tengevolge van bet ongunstige terrein en zware regens, on dervond. Ook de gezondheidstoestand der troe pen was zeer voldoende. STATEV-t.EXEKlAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaterdag 6 Nov. De Kamer heeft heden alle aan de orde ge stelde ontwerpen aangenomen. De beraadslaging over de drie rechterlijke wetten is op Maandag In de gemeente Franeker heeft de Raad het noodig geacht, in de instructie der onderwijzers het verbod op te nemen, cm in de schoollocalen gedurende de schooltijden te rooken. De Maasbode zegt niet te kunnen begrijpen hoe de vestiging van Duitsche geestelijken hier te lagde vrees kan inboezemen veor vermeerde ring van de goederen in de doode hand. Die vreemdelingen koopen een huis of landgoed, dat vaak sedert jaren onbewoond was, en vestigen er een inrichting van onderwijs. Zij verlangen echter niets liever dan zoo spoedig mogelijk naar Duilschland terug te keeren. In plaats dus van de goederen in de doode hand te vermeerderen, maken zij doode goederen weder levend en brengen voordeelen aan den staat, die vroeger niet verkregen werden.” De Arnh Cour, heeft twee bedenkingen tegen deze redeneering: 1°. schijnt het oogenblik, dat de bedoelde geestelijken naar Duilschland kunnen terug keeren, nog niet nabij, en 2°. konden bij hun vertrek de instellingen wel ecns blijven be staan en onder dezelfde firma door andere per sonen worden voortgezet. Te Delft zullen, blijkens annonde in het Dbl. op 15 en 16 Nov. voorstellingen plaats hebben van: »Een blik in devkunstenaarswereld”, on uitgegeven dramatische schets door mejuffrouw Mina Kruseman. Gespeeld door de schrijfster en hare twee leerlingen, de dames Elize Baart en Ilélène Gerritsen. Uit 's Hage wordt aan ’t Utrechtsch Dagblad geschreven, dat de Koning onmiddelijk na zijne terugkomst het uitgeven van bulletins omtrent den toestand der Koningin vooreerst ten streng ste verboden heeft. Ook aan het paleis werd aan belangstellenden geen de minste inlichting gegeven. Dit ging zoo ver, dat men verhaalde, dat toen Vrijdagmorgen de president der Eerste Kamer, uit naam en van wege de Vergadering, door den De zaak van de Phoenix zal naar men aan het Vad. mededeelt, vermoedelijk in der minne geschikt warden. Het is met hel oog daarop, dat de verdedigers van het schip, om deze zaak gerechtelijk te doen behandelen, zes weken uit stel hebben gevraagd en verkregen. hebben, zoowêl ambtenaren als en dat bij de worden gegaan aanspraken. Daarna heeft de kamer de drie rechterlijke wet ten aangenomen, als 1. De hovenwet, met 31 tegen 4 stemmen. 2. Verhooging van de bezoldiging der leden van den hoogen raad, met 3i tegen 1 stem, en 3. Intrekking der wet van 1849 (getal raads- heeren), met 28 tegen 7 stemmen. wet- voor- al over Groningen of Leeuwarden als zetel van het noordelijk hof. De minister wees er op, dat de beide kamers in 1861 met groote meerder heid beslist hadden voor Leeuwarden, en ergee- ne omstandigheden aanwezig zijn, om tegen die na rijp beraad gevallen beslissing in te gaan. Wijders heeft de minister de verzekering ge geven, dat niet alleen deze hovenwet, maar al wat daarmede in verband staat, met 1 Januari 1876 zal in werking treden, en dat tevens zoo danige maatregelen zullen worden genomen om de bevoegdheid der advocaten tot uitoefening der rechtspraktijk zóó uit te breiden, dat uit de op heffing van de zes haven voor hen geen be zwaar zal voortvloeien. Overigens verzekerde de minister, dat de uitvoering en toepassing de zer rechterlijke wetten met humaniteit zal plaats wat de uitvallende rechterlijke wat de verplaatsingen betreft instelling der hoven te rade zal met de verkregen rechten en De Minister van Binnen). Zaken heeft, ten op zichte der te wijzigen kiestabel, geantwoord op het eindverslag der commissie van rapporteurs, ofschoon deze geen nader overleg met den Mi nister vóór de openbare beraadslaging noodig achtte. De Minister maakt namelijk zwarigheid de nieu we districten, zooals de commissie die wil vor men, over te nemen. Vooreerst omdat volgens die regeling verscheidene districten verre bene den de 45,000 inwoners of de veelvouden van dat cijfer zullen zijn en andere verre daarboven. De districten Deventer, Tiel en Amersfoort zul len veel te weinig, Groningen, Winschoten, Leeu warden en ’s Hage aanmerkelijk te veel hebben. Men kan zich wel niet letterlijk aan het grond- hepaald. Zitting van Maandag 8 Nov. Bij de beraadslaging over de rechterlijke ten in de zitting van heden, liep de strijd Vorstin deed informeeren, op last van den Ko ning hem werd gezegd, dat op zulke boodschap pen geen an: woord was. In de bepalingen omtrent het uhgeven van bulletins schijnt inmiddels verandering gekomen te zijn, daar de Zaterdagavond uitgegeven Staats- Courant het volgende bulletin van den genees heer der Koningin bevat «II. M. de Koningin is den 3den dezer plot seling door een zoo hevige koorts aangetast, dat eene herhaling daarvan levensgevaar zoude daar- stellen. De koortsaanval heeft zich niet dan ge deeltelijk herhaald, maar de bestaande borstbe- zwaren doen toenemen. «In den jongstverloopen nacht heeft eenige slaap en de herstelde transpiratie verlichting aan gebracht, die het gevaar, waarin 11. M. verkeer de, eenigszins verminderen. »’s Gravenhage 6 Nov. 1875. «Dr. Vinkiiuizen.” Volgens een bericht van Zondagochtend had de Koningin een onrusligen nacht gehad en veel gehoest. De algeraeene toestand was echter niet erger. Volgens bericht van maandag is de toestand sedert niet verergerd. Hoewel, tengevolge van hoestaanvallen, de afgeloopen nacht onrustig is doorgebracht, bestond, volgens de geneesheeren, over den toestand in ’t algemeen reden tot te vredenheid. Dezer dagen verscheen het rapport aan het hoofdbestuur der Maatsch, tot Nut van ’t Alge meen, van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar de werking der postspaar banken. Zij bestoud uit de hh. J. G. Gleichman, M. Mees en H. A. Verscheer, rapporteur. Het rapport sluit zich in zeker opzicht aan bij dat van de commissie, welke in 1873 en 1874 een onderzoek instelde omtrent spaarbanken, spaarkas sen enz. Met bijna alle conclusiën, waartoe de ze coihmissie kwam, kan ook de tegenwoordige zich vereenigen. Ook zij acht het mogelijk en gewenscht, dat het postwezen zijne hulp verlee- ne, waartoe het door zijn geheele inrichting zoo geschikt is. Men zou daarvoor eene regeling kunnen invoeren, waardoor het voor ieder in gezetene, waar ook gevestigd, mogelijk zou wor den zijne gelden in te leggen in elke spaarbank, welke zich daartoe beschikbaar zal stellen. De ze regeling zou in hoofdzaak kunnen zijn als volgt leder die zijn geld in zoodanige spaar bank wil inleggen, zendt het bedrag per post wissel toe. In plaats van het gewone re?u van den postwissel, ontvangt bij eene aanteekening van den directeur van het postkantoor in zijn spaarbank boek. Terstond na de ontvangst van den postwissel, zendt de spaarbank een bewijs van ontvang aan den inlegger. Verlangt de inlegger terugbetaling, zoo zendt hij eene aanvraag daar toe aan de spaarbank, die hem, na verloop van een termijn, een postwissel tol het verlangde be drag toezendt. Van dezen postwissel doet de postdirecteur echter geen uitbetaling dan nadat hem het spaarbankboekje is vertoond en het ge vraagde bedrag daarin door hem afgeschreven. Mocht de medewerking van het postwezen niet ..ë«uun,ö, „w, uvll kunnen verkregen worden, dan zou het denk- Eersten Kamerbewaarder naar den toestand der I beeld der oprichting eener Centrale spaarbank het afkeurend oordeel gewezen op ’t gebeurde bij de jongste verkiezing te Zutfen; op de be sluiten nopens Kampen en Hedikhuizen; op de toenemende stijging der uitgaven; op de geringe toelichting der begrooting van dit departement, speciaal wat betreft het plan der droogmaking van een deel der Zuiderzee en de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar den Rijn. Daarna bespreekt het verslag de onderdeden der begroeting en bij de afdeeling onderwijs werd nog door zeer vele leden teleurstelling aan den •lag gelegd, dat de tegenwoordige begrooting zoo weinig blijken draagt van ernstigen wil bij den' minister om de talrijke gebreken en leemten, die in ons lager onderwijs nog bestaan zoo veel mo gelijk weg te nemen, of daartoe althans den weg te banen. Men had van hem meer ijver voor dit groote volksbelang verwacht. wettig cijfer houden, maar moet hel toch zooveel mogelijk trachten nabij te komen. Dat werd ook door de Kamer in haar verslag van 25 Maart jl. gezegd, toen zij daarin het beste middel zag om vermoedens van politieke bedoelingen af te snij den. De regeering heeft in hare wijzigingen daar naar gehandeld, maar de commissie doet het te gendeel. De regeering beantwoordt de bezwaren, tegen de door haar voorgestelde verschikkingen in eeni ge districten Rotterdam, Delft, Dordrecht en Gou da. De Regeering verklaart verder, dat zij in de wijziging der Kiestabel geen de minste aanleiding vindt tot ontbinding der Tweede Kamer. Het ware haar aangenaam geweest, indien de herzie ning vóór de verkiezingen van 8 Juni ware tot stand gekomen, maar zij is vast overtuigd, dat de geest en letter der kieswet zich niet verzetten tegen het uitschrijven van verkiezingen tusschen- tijds, evenals in 1858 is geschied. Blijkens het afdeelingsverslag over hoofdstuk binnenlandhche zaken is in drie afdeelingen het al gemeen regeeringsbeleid van den minister ter sprake gebracht en daarover door zeer vele leden oen on gunstig oordeel uifgebracht. Onder aansluiting aan ’t geen deswege reeds in het verslag over 'de algemeene beschouwingen was te berde ge bracht, verklaarde men, dat men den minister zonder weerzien had zien optreden. Men vleide zich, dal de ondervinding van 186Q/68 voor hem niet verloren zou zijn gegaan, dat hij dus zich zelven tegenover politieke tegenstanders zou we len te bedwingen en met kalmte en waardigheid het gezag handhaven en de liberale meerderheid niet tegen zich in het harnas jagen zou. O. a. met opzicht tot de regeling van het la ger onderwijs had de minister aan allen, wie dat groote volksbelang ter harte gaat, bittere teleur stelling berokkend. Van het middel, dat hij scheen te bezitten om aan de gemoedsbezwaren tege moet te komen, is niets hoegenaamd gebleken. Integendeel werd het vermoeden geopperd, dat de minister vroeger die uitkomst heeft laten dóór schemeren met ’t oog op de verkiezingen van dezen zomer en dat hij thans niet meer daaraan denkt. Ook wat de houding omtrent de spoor wegen en de niet-regeling van ’t algemeen en bijzonder waterslaatsbestuuur betreft, werden grieven geopperd en bezwaren ontwikkeld, die echter, ook wat ’t algemeen regeeringsbeleid be trof, niet zonder tegenspraak bleven. van een enkel man, hoe bekwaam en werkzaam j-ook, in een betrekkelijk korten tijd niet alles Het debat over T onderwijs behoorde te worden uilgesteld tot dat de voordracht tot herziening der schoolwet van 1857 zelve ter baan kwam. Nog werd van de andere zijde tot staving van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1