T FH1 NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 6EMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I LI I 3 f I I No. 91. O 1 DERTIGSTE .1 A 1875. R G ZATERDAG I, i 13 NOVEMBER. I i; 1 et V. s> e O i 9 Gisteren is hier het treurig bericht ontvangen. K1VN EM. AN ontbindingszucht schijnt bevredigd. De laatste berichten omtrent den toestand der Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. O O de «linkerkaaimuur” is ingestort van 15 centimeter De vereeniging Schuttevaèr heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewendmet een adres om toch op de begrooting een post uit te trekken voor eene vhichthaven te Hindeloopen. 1 •o sn v. e- il- a. m v. a, a> d. a- n- e- U> ia v. d. S’ S I i: K ADVERTENTÏËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Het Xlle Ned. nationaal Zangerfeest, te Rotter dam gehouden, heeft een batig slot opgelëverd van f 4510., d. i. ƒ2.85 per aandeel. Het denk beeld is geopperd, dat de aandeelhouders dit bui tenkansje zouden afstaan ten behoeve van de Volkszangschool der liedertafel Amphion, dezelfde, die het zangersfeest organiseerde. i i k- 6 je s- Je in De leden van de Eerste Kamer zullen weder om worden bijeengeroepen tegen 23 dezer, ter behandeling van de Indische begrooting voor 4876. zelfde gebouw te openen, zich in even groote be langstelling mag verheugen als deze volksvoorle zing, waartoe door ruim 30 leden gecontribueerd wordt, en waar gisteren een goede 70 personen toeluisterden, dan zal ook het achttal, dat zich verbonden heeft, om beurten, Zaterdags avonds koningin luiden gunstiger. H. M. schynt zacht jes aan in beterschap toe te nemen. Officieele bulletins zullen van af heden niet meer verschijnen. Met 1 Januari e k. verschijnt in Limburg een nieuw weekblad, onder den titel Overmaas- sche Courant. In het dezer dagen verschenen proefnummer leest men het volgende omtrent de richting dezer courant «De bekende katholieke beginselen zijn ook de onze. Noem ze ullramontaansch, als ge wilt.... dat zal wel juist treffen, want «ultra monies”, over de bergen, woont, volgens onze wereldbe schouwing, de eenige, eeuwige, onfeilbare leer- aar in zake van geloof en dogma. «Wij zijn aanhangers van den beruchten Syl labus, van de vreeselijke Encyclique, en denken daarmede vooruit te gaan en niet legen den eeuw der stroomen op te roeien.” Te ’sHage is overleden in den ouderdom van 77 jaren, de heer J. Fransen van de Putte lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. over eene en dat de 1 Dezelfde rechtbank heeft zekeren Sint Nikolaas drie, maanden celstraf opgelegd wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf. Blijkens een bij het Departement van Koloniën qntvangen telegram van den Gouverneur-Gencraal van Nederlandsche Indie, heeft de kolonel Wig- gers van Kerchem, tijdelijk militair en civiel be velhebber in Atjinden Isten dezer aan de In dische Regeering bericht, dat de vijand over het algemeen bijzonder rustig is; dat het hoofd van Langsar, op de oostkust, stappen tot toenadering heeft gedaan; dat de spoorweg te Atjin lengte van 1200 meters is voltooid, gezondheidstoestand gunstig is. In de Jav. Crt. van 5 October leest men: «De kolonel Wiggers van Kerchem is eervol van de hem tijdelijk opgedragen function van militair, tevens civiel bevelhebber te Atjin ont heven en weder geplaatst als militair tevens ci viel bevelhebber te Atjin de generaal-majoor Pel; de laatste zal op den 20sten dezer weder naar het oorlogslooneel vertrekken.” Onder het opschrift Papier en geld” herin nert de N. Zutph. Ct., dat het buitenland door gaans Weinig mèt het kleine Nederland op hêefl en Nederland in het buitenland weinig bekend is. Maar, hoe onbekend Holland en de «Hollandsche mijnheer” ook zijn, in één opzicht weet men hem uitmuntend te vinden als ’t de kwestie is hem zijn geld afhandig te maken. Dan weten allen, de meest afgelegenen zelfs zeer goed waar de Amsterdamsche geldmarkt is en waar men de kunst kan uitoefenen van goud maken uit papier. De Nederlander is vasthoudend op ’t gebied van geld, maar zucht naar winst wordt beschouwd als zijn overheerschende karaktertrek. Daarop heeft men gespeculeerd, en omdat men in die zienswijze niet geheel mistastte, heeft men er zijn voordeel mee kunnen doen. De Ne derlanders lieten zich foppen door den loozen vreemdeling, die het goud in massa liet schitte ren in de verte en met dien fraaien schijn zijn scheurpapier inruilde voor klinkend Hollandsch zilver. Zoo ging het met Spanje, met Grieken land, met de Zuidelijke Staten van Noord-Ame- zilter benoemd de heer dr. H. E. J. van Hoorn te Hoorn, tol secretaris mr. A. Kerdijk, tot pen ningmeester J. P. Vladderacken te Delft. Een onbezoldigd rijksveldwachler is door de Gorcumsche rechtbank tot ömaanden celstraf ver oordeeld, omdat hij een eenmaal gedeclareerd pro cesverbaal voor een fooi van een gulden had ver nietigd. In eene gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen der thans verbonden vereenigingen «Volksonderwijs” en «Schoolverbond” is tot voor- Door den Minister van financiën zijn de noo- dige maatregelen genomen om den stempel der gouden tienguldenstukken te verbeteren, zoowel uit een oogpunt van goeden smaak als om tege moet te komen aan de klacht, dat de stukken i zich niet laten opeenstapelen. De Haagsche Kroniekschrijver van de Gron. Ct, verzekert, dat de meerderheid der liberale partij zich voorioopig nog van feitelijke oppositie tegen de Regeering wenscht te onthouden, om dat men den tijd nog niet gekomen acht om het bewind voor de liberale meerdeiheid op te ei- schen er heerscht in de liberale gelederen nog te veel verdeeldheid. Intusschen zou bij de behandeling der Rijn- spoorweg-overeenkomst in dè Tweede Kamer het voorstel van de meerderheid der commissie van rapporteurs kunnen aangenomen worden en ook de Tweede Kamer als haar oordeel uitspreken, dat ’s Lands belang niet behoorlijk is behartigd.” Volgens den Kroniekschrijver zal de heer Heems kerk dan zijn ontslag nemen en aftreden, ook na het «stelligst weigerend antwoord” des Konings, want zelfs dan nog zou hij niet tot een ontbin ding van de Kamer of Kamers overgaan. Zijn SNEEK, 12 November. Uit Nieuwediep wordt thans van 8 Nov. aan de IV. R. Crt. gemeld: «Aan boord aan het schip «Haabet”, kapt. Söventen,' van Sundswal naar hier bestemd en thans in het Vlie binnen, bevinden zich de vier koloniaKn, die voor eenigen tijd met een Vlot uit Huisduinen zijn ontvlucht. Zij zijn in zee opgevischt en hadden veel gebrek en gevaar door gestaan. Zij komen morgen met het schip hier.” De Midd. Ct. kan ten stelligste het bericht tegenspreken dat de zaak tegen den gezagvoer der der Phoenix m der minne geschikt zal wor den. rika, en (oen de lang voorziene crisis kwam, welk een schok, welk een omkeering in den toestand van vele familiën Toch waren de staatsbankroeten van Spanje, Venezuela, Turkije, Griekenland niet het ergste. Erger dan dat al les waren de Amerikaansche spoorwegwaarden of liever de waardelooze actiën in niet bestaande spoorweg-maatschappijen. Men liet zich we der door schoone beloften en klinkende na men misleiden men onderzocht niet, men bood slechts zijn goud en bedelde om actiën. T Leek ook alles zoo mooi, totdat de Krack kwam en eindelijk bleek, dat de spoorwegen slechts be stonden in de hersenen der verstandelooze aan deelhouders, de koersen daalden met bliksem snelheid en weder duizenden waren geruïneerd Aan wie was d,e schuld Ten deele aan de on nadenkenden zelve, die hun kapitalen afstonden op zoo wrakke grondslagen. Maar hadden zj grond om de steunpilaren der beurs te wantrou wen De volle schuld rust ook op die lage mannen die van hun naam misbruik maakten om anderen te beroovenindien zij den waren toestand kenden, dan moet op hen volle verach ting van allen drukken. Op wie echter? Wie zijn bedriegers en wie bedrogenen En zijn on der de bedriegers steunpilaren van de beurs Die vragen kan geen particulier beantwoorden en toch kunnen pogingen aangewend worden om daarover licht te verspreiden. Dit moet dan echter door de regeering geschieden, en daarom ondersteunt de N. Z. Ct. met overtuiging de adressen waarbij de Tweede Kamer verzocht wordt eene enquête te doen instellen over de gebeurtenissen met het Amerikaansche scheur papier, opdat zooveel mogelyk licht kome in de ze treurige zaak, opdat Let Ned. kapitaal lee- re, aan wie vertrouwen te schenken, aan wie het te onthouden, en opdat zekerheid en ver trouwen terugkeeren aan de Ned. geldmarkt ten bate van de goede waarden en tot wering van het waardeloos papier. In de Arnh. Ct. lezen wij dat te Nijmegen l over een lengte Er schijnt dus bijna een geheele baksteen uit dien muur gevallen te zijn. Het Prov. Gerechtshof van Gelderland heeft in de bekendè voogd ij kwestie zich vereenigd met de beslissing van de Arr. Rechtbank te Tiel en alzoo uitgemaakt, dat de voogd die zijne pupil len aanvankelijk Roomsch-Gatholiek geweest doet opvoeden in een Protestandsch weezen- gesticht, zich niet schuldig maakt aan ontrouw in de waarneming der voogdij. Wat scheidt de orthodoxe predikanten van de Hervormde kerk en van die der ’Christelijk Ge reformeerden? vraagt A. V. in de coniessioneele Wekstem en antwoordt: de politiek en het geld of juister nog gezegd alléén het geld. Hij ziet in den uitslag van de kerkelijke ver kiezingen te Sneek, Amsterdam en Schiedam de voorteekenen, dat de ongeloofspolitiek, waarbij men de souvereine waarheid afhankelijk maakt van de meerderheid van stemmen, met totale nederlaag zal geslagen worden en daar de pre dikanten niet willen of niet durven, moet het volk voorgaan en hieraan een einde maken. Blijkens mededeeling van den Minister van Fi- j nanciën in het regeeringsantwoord, op 'het ver- slag van de Eerste Kamer over de spoorwegwet, zal de opbrengst der koffieveilingen over 1875 minstens ƒ6,000,000 boven de raming bedragen, waarvan een groot gedeelte reeds ontvangen is. STATEV-GEXEK1AE. Eerste Kamer. Zitting van Dinsdag 9 Nov. De Kamer heeft heden na korte discussie de spoorwegwet met 23 tegen 2 stemmen aangeno men en is daarna op reces gescheiden. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 9 Nov. De Kamer heelt heden hare werkzaamheden hervat. De heer van Heemstra is als lid toege laten. Verschillende, meest reeds bekende ont werpen zijn ingekomen. De beraadslaging over de Indische begrooting voor 1876 is bepaald op aanstaanden Donderdag elf uur. Zitting van Donderdag 11 Nov. In de Kamer is heden in den loop der zitting ingekomen een wetsontwerp tot onteigening voor den spoorweg van Rotterdam naar Houten. De onteigening wordt aangevraagd ten name van de Rotterdamsch-Munstersche Spoorwegmaatschappij voor het gedeelte RotterdamHouten. De weg zal uitgaan van het gemeenschappelijk station buiten de Delfsche poort en bij de Cappelle aan den IJssel aan den Rijnspoorweg aansluiten. De algemeene discussie over de Indische be grooting is aangevangen. Het woord is gevoerd -door de heeren Nierstrasz, des Amorie van der hoeven, Bergman, Fabius en Mirandolle. In het tweede deel der zitting is nog het woord gevoerd over de algemeene beschouwingen door den heer van den Berch van Heemstede G. v. Nispen en den Minister van Koloniën, die, de bij zondere punten en bedenkingen reserverende tot bij de onderdeden, in ’(algemeen zijn regeerings- beleid heeft verdedigd of nader toegelicht. Een punt echter dat ook door anderen was opgeno men, naar aanleiding der rede van den heer van •der Hoeven, besprak de Minister kortelijk, name lijk de dringende noodzakelijkheid om in zake van godsdienst en onderwijs strikt neutraal te blijven en zich van alle propaganda te onthou den. Ook hij kwam dus op tegen de aanbeve ling van den heer van der Hoeven, om in dezen werkdadig op te treden. De heer Fabius voor spelde daarvan bloedige gevolgen. Er volgden daarop nog eenige replieken. Mor gen voortzetting. MUMbUb VII L VcUIgClIj dat bij hel eiland Borkum is aangespoeld het lijk van hier thuis behoorenden kapt. Prins, gezag voerder op het kofschip vlleerenveen”, dat, met een lading hout van Noorwegen komende, naar Amsterdam bestemd, in de jongste stormen met man en muis schijnt te zijn vergaan. j- IJlst 9 November. Gisteren avond hield de heer Keikes van IJsbrechtuni de eerste volks voorlezing in het gebouw der vereeniging «Voor het Volk” alhier. De commissie tot deze voorle zingen, door nog meer belangstellenden gesteund dan verleden jaar, zal geen berouw hebben dien sprek r te hebben uitgenoodigd het publiek dat ZEd. aandachtig aanhoorde gaf daarvan treffend bewijs. Kleinigheden”, zoo noemde de heer K. zijn onderwerp. En de voorbeelden door hem aari» gevoerd mochten alleszins geschikt heeten om te bewijzen, hoe meestal kleinigheden of zoogenaam de toevalligheden tot de grootste dingen de aan leidende oorzaak zijn. Geen hoorder, die dan ook niet opgewekt zal geworden zijn om de klein ste kleinigheid in zijn leven niet gering te ach ten. Wat méér zulke lezingen, vooral te IJlst, en wie hooren wil, zal daar tegelijk overtuigd zijn, dat er godsdienst is zonder godsdienstleer 1 Indien de «Leeskamer”, a. s. Zaterdag in het- R- 'N

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1