GF»E EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE j 1874. N 17 NOVEMBER. WOENSDAG Ji. i No. 92. S 1 a g c r ij. I I J 1. 2. Q ir- rk 3r. de en las ie. is- ïl- I -1 VERGADERING i I ke swift B Ilï KK N L AN®- I J G dertig cen- iet in n- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 10 de on- ir 5 >r 4 1 ir >r ir t der geneeskundige behandeling aan g onderzoek ingesteld. tl., ke m- 'S, er d. ni- ra d. Pl ei te IS- te 'S- n- 0 7 8 3 a. v. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. AHe brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Voor het Kantongerecht te Schoonhoven is tegen 23 dezer gedagvaard Charles Spriet, direkteur van een kermistheater, als beklaagd ter zake hij op den 8 Sept., in zijne tent te Schoonhoven, voor het aldaar aanwezige publiek door een negenjarig meisje acrobatische kunsten heelt doen verrichten. kerk er nimmer in toestemmeu zal, dat de kos ten van ’t lager onderwijs geheel of gedeeltelijk ten laste van het Rijk komen. Hij zal dit onderwijs laten blijven een gemeen- te-belang. volgens een schrijven in de 8 November anno 1875, te Het Regeeringsantwoord op het Tweede Ka- mer-verslag over hoofdstuk I der Staatsbegroo- ting (algemeen beschouwingen) is verschenen. De Regeering bestrijdt de verwijten tegen haar beleid als ongegrond, niet ernstig gemeend of elkander tegensprekend. Voor de zware be schuldiging van gemis aan onpartijdigheid in het Regeeringsbeleid wordt geen enkel feit aange voerd, dan de beslissing in twee geschillen van bestuur genomen in afwijking van het advies van den Raad van State. Bij de oplossing ech- ter dier rechtkwestiën hebben geene staatkundige beweegredenen gegolden. De beschuldigingen betreffende beide takken van onderwijs kunnen den toets eener raadple ging der parlementaire stukken niet doorstaan. Ten aanzien van het lager onderwijs heeft de Regeering herhaaldelijk uiteengezet, welke hoofd beginselen van wetgeving zij bij eene herziening der wet van 1857 niet zou willen loslaten. Dis- Eerst door het Christendom zeide de heer des Amorie van der Hoeven in de Tweede Ka mer komt een Volk tot ware beschaving.” Welk soort van Christendomvoegde hij er niet bij. »Wij zijn van die verklaring van den heer van der Hoeven geschrikt” zeide de Tijd en vraagt: »de heer van der Hoeven wilde in Indie den ca- thegismus op de school brengen, maar welken »Den Mechelschen of den Heidelbergschen of het boekje van den heer Hugenholtz, voor de Nuts-scholen vervaardigd De heer van der Hoeven is nog niet voorzich tig. Zal hij het willen wezen naar de leer van de Tijd of zal hij het willen worden tingherziening, thans bij den Raad van State aan de Kamer inzenden. Een nieuw voorstel tot schulddelging is op dil oogenblik nog niet te wach ten. STATEN-GENERAAL, Tweed» Kamer. Zitting van Vrijdag 12 Nov. In de Kamer is heden bij de atdeeling Justitie van hoofdstuk 2 der Indische begrooting hoold- zakelijk door den heer Mirandolle ter sprake ge bracht, de wenschelijkheid van intrekking van de bepaling in het algemeen politiestrafreglement voor inlanders, houdende straf bedreiging tegen inlanders die een werkcontract verbreken. Hoe zeer dit door verschillende sprekers werd onder steund, meende de Minister van Koloniën niette min daartoe zijnerzijds niet te kunnen aandringen met het oog op den algemeeneïi wensch in Indie der wet van 1857 niet zou willen loslaten, cussie bij voorraad over bijzonderheden van het toekomstig ontwerp is niet raadzaam. Vertra ging in de behandeling van het hooger onderwijs is blijkens de openbare stukken niet het gevolg van eene weifelende houding der Regeering. In zake spoorwegen heeft de Regeering steeds naar een bekend vast plan gearbeid ter bevoi- dering van dit volksbelang. Het uitblijven der mededeeling van 27 Sep tember omtrent het aanblijven van twee Minis ters ware inconstitutioneel geweest. Voorts verdedigt de Minister van Financiën zijn financieel beleid. Binnen zeer kort zal hij zijne aangekondigde voorstellen omtrent belas- De Haagsche correspondent van de Nieuwe Middelburgsche Cl. schrijft, dat de Minister Heems- Het Vad. behandelt het voorloopig verslag op de begrooting van Oorlog van den Minister En- derlein. Alles wat hij doet of niet doet, wordt daarin afgekeurd. Geringschatting der Volksver tegenwoordiging; bevordering van persoonlijke be langen; het voorstellen van slechte en hel niet- voorstellen van goede hervormingen; handhaven van den ouden treurigen toestand; verkwisting van rijksgelden; gebrekkige toelichting van de begroolingsposlen: onduidelijke taal, zonderlinge stijl 1 ziedaar eenige van de grieven, waarme de zeventien pagina’s druk worden gevuld. En dat wel in een verslag waarvan de meerderheid tot de geestverwanten van den Minister be hoort. En de vestingbegrooting is evenzeer van ’t begin tot het einde afgekeurd. Ér behoort moed toe op zulke verslagen memorié’s van ant woord te schrijven. S N E E K 16 November. Met genoegen vernemen wij, dat de bekende declamator, de heer Vrugtman van Zutphen, zich bereid vërklaard heeft, hier eene Soiree declama- toire te geven (Zie annonce.') Bedriegenwij ons niet, dan is dit de eerste keer, dat de alom gevierde spreker zich hier zal doen hooren. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of van deze zeldzaam voorkomende gelegenheid zal door het kunstlievend publiek hier ter stede gretig gebruik worden gemaakt. •j- IJlst 13 Nov. L. 1. Woensdag had hier eene tooneel voorstelling plaats van de afdeehng «reciteeren” van het college «Uitspanning door Inspanning.” Bijna was het plan daartoe in dui gen gevallen, daar de waafn. burgemeester gee ne toestemming had willen geven tot deze ge woonlijk openbare samenkomst. Wal daarvan de reden mag zijn, ligt in het duister voor het publiek. Hoe dil zij, de uitvoe ring had plaats ofschoon niet in het openbaar en niet ten huize van de wed. Scheweer die hierdoor zeker groote schade geleden heeft. Maar de vereeniging «voor het volk”, van- oordeel dat zulk eene opvoering mede tot ontwikkeling van den mensch bijdragen kan, stond haar locaal be reidwillig afnatuurlijk op voorwaarde dat niet tegen het verbod der plaatselijke autoriteit zou worden gezondigd alsmede dat binnen haar ge bouw geen sterkendrank zou worden gebruikt. Dat de voorstelling door locaal en genoemde voorwaarden, om niet te spreken van de nu en kel bij introductie aanwezige gasten in luister won, is duidelijk. Maar ook zonder ditzouden van den Gemeenteraad van SNEEK, op Woensdag 17 November 1875 ’s middags 12 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten, ingekomen stukken, enz. 3. Adressen van drie helpsters der Bewaar school, om verhooging van salaris. 4. Adres van den heer R. Barends qqom toestemming tot gedeeltelijke demping der haven uitkomende aan het Scharn. 5. Idem van J. H. Sanders, om de bank van leening voor 1876 weder uil de hand te pach ten. 6. Idem van G. van der Schaaf, aangaande •de ligplaats voor zijn veerschip van Roordahui- zum op Sneek. 7. Benoeming van een tijdelijken Wethouder. 8. Idem van drie leden der Plaatselijke School commissie. 9. Idem van 2 hulponderwijzers in de school voor K. O. 10. Idem van een Chirurgijn voor de Alge meene armen, voor 1876. 11. Voorstel van Burg, en Weth. tot een commissoriaal onderzoek naar de rechtsgeldigheid der bestaande verordeningen omtrent het bewa ren van petroleum, terpentijn enz. en omtrent hondsdolheid. zeiden zij«wij betaalt genog, wij geeft niet meer”, ’t Gevolg was dat na veel geharrewar de vergadering zonder resultaat uiteenging; ieder zou zijn nachtbeurt zelf wel waarnemen ot laten waarnemen. En waarover liep nu de kwestie? Over eene verhooging van zes en ten voor acht en veertig boeren. Dat geschiedde Meppeler Ct., op Ruinerwold 1 van iets dat men niet zelf gehoord of gezien maar van vertrouwde zijde vernomen heeft.” Het kerkelijk weekblad de Bazuin wil dat de Ghristélijk-Gereformeerde gemeente in ons Land en verdere vrienden van het Godsrijk de zending onder Israël met meer ernst ter hand nemen. »Wat zou het zoo spreekte de Bazuin eene heerlijke gedachte wezen om Zondag vóór of na den grooten Verzoendag eene inzameling te houden voor Israël. »Ons volkje heeft steeds getoond voor Gods Koninkrijk een warm hart te hebben en het zal ook Israël met vergeten, gedachtig aan het woord van Paulus, dat door den afval der Joden de za ligheid den Heidenen is geworden.” Van hooger hand is aan het U. D verzocht te berichten, dat de bekende mededeeling betref fende het onheusche antwoord van wege den ho ning aan den president der Eerste Kamer gege ven, onjuist was. De Haagsche correspondent van dat blad houdt echter vol»dat hij van zij ne mededeeling zóó zeker is, als men zijn kan Het Gemeentebestuur van Sneek brengtnaar aanleiding van de aitt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der Gemeente ter visie zijn gelegd de verzoekschriften van P. P. Wagen makers en W. Wiersma, om vergunning tot uit oefening van het bedrijf als slager: de eerste in het huis aan de Oude Koemarkt, op den hoek der Wijnkanstraat, kadaster Sectie B. no. 1148, en de tweede in het huis aan het Kleinzand, B. no. 537, met de bij die verzoekschriften, vol gens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Woensdag 1 December 1875, ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Ir" Gemeentebestuur of van een of meer zijner le- l den, bezwaren tegen de inwilliging van gemelde I verzoeken in te brengen. Sneek, 17 November 1875. J. van DRIESSEN L. Burgem. II. FENNEMA, Secretaris. tot behoud der bepaling. De heer Mirandolle heeft daarop eene motie voorgesteld, waarbij de Kamer de wenschelijkheid der intrekking uitsprak. Het uitvoering debat daaromtrent had tot resul taat, dat,nadat de Minister had verklaard, bij het volgend koloniaal verslag nadere mededeeling te doen omtrent de wei king der strafbepaling en het gemotiveerd gevoelen der Indische autoriteiten, de behandeling der motie werd verdaagd tot een nader tijdstip. De onderdeelèn dezer afdeeling zijn goedgekeurd en de beraadslaging over de afdeeling finantiën is aangevangen. Hierbij werd door den heer Nierstrasz op her ziening der comptabiliteitswet aangedrongen. Een amendement van den heer Schimmelpen- ninek, om de bij de nota van wijziging voorgestelde nieuwe organisatie omtrent de controle der belas- tingsinvordering als onraadzaam wegtelaten, jwerd verworpen met 30 tegen 26 stemmen. Een amendement, van den heer van den Berch van Heemsteede, om f 213,512, voor uit gaven inverband met de overneming der belastin gen op de Oostkust van Sumatra, alleen pro me morie uittetrekken, om die regeling uittestellen lot na afloop van den oorlog met Atjin, werd verworpen met 51 tegen 3 stemmen. De behandeling der afdeeling financiën is afge- loopen. Maandag één uur is de afdeeling binnenlandsch bestuur aan de orde. Zitting van Maandag 15 Nov. De Kamer heeft heden de beraadslagingen over de Indische begrooting voortgezet. Op art. 46, Koffie, heeft de heer Mirandolle een amendement voorgesleld, om de som van 125000 voor den bouw van koffiepakhuizen van de afdeeling civiel besluur over te brengen naar de afdeeling openbare werken, overeenkomstig het beginsel in 1874 aangenomen. De Minister heeft zich daartegen verzet. Het amendement werd verworpen met 36 tegen 29 stemmen. Nog onderscheidene artikelen zijn afgedaan. Morgen voortzetting. Te Maastricht heeft zich eene vergiftiging geopenbaaid na het gebruik van pannekoeken, waarin vermoedelijk vergiftige béstanddeelen aan - wezig waren. Een der personen, die van de pannekoeken gegeten hadden, is reeds aan gevolgen overleden, terwijl do anderen nog zijn. Hoewel geen boos opzet valt te denken, is toch een De vorige week werd in een Drentsch dorp eene vergadering gehouden om de nachtwacht uit te besteden. Ongeveer 30 landbouwers wa ren present. Niemand bleek het echter voor den gewonen prijs te willen doen. Ver.-chillende voor stellen tot verhooging werden gedaan en door Jan, Piet en Paul gunstig opgenomen, voorzoover die verhooging niet ten hunnen laste kwam, want, Uit de ’s Gravenhaagsche Vereeniging «Han del en Nijverheid” zal een monsier-petitionne- ment uitgaan tot afschaffing van de patentwet die 3'/2 millioen gulden opbrengt. Met die monster-petilie wil men zich wenden niet tot de Regeering of de Kamer, van wie niets te wachten is maar tot den Koning. f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1