OEMEEiVTE li HET ARROWSSMW SNEER. NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-BIAD VOOR DE i fel I I No. 93. 1875. 4 ZATERDAG UITVINDINGEN. i 20 NOVEMBER. 3 Petroleum. - 0 r. I II 1 I !»tatev-(;evekiai.. |;|B I OI It A A I ll.ll ill e, e !e a 1 on- i ,.Ll;n!lW1;r.iilli;,h!li|i':,|.!,. 5 a magnetisch door maakte, en ze, op een vrij punt balanceerend, tegen twee cijferschijven aanbracht, de eene dezelfde stelling moest aannemen, welke aan de andere gegeven was. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. om om- er ie r 5 r t 1 r r r t J 6 1 3 J j' 16 in B et >e d. v. v. )S In de zitting van dat ter Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift van J. Dijkstra, om vergunning tot het verkoopen van Petroleum in het huis aan de Kleine Palen, kadaster Sectie B. no. 814, met de bij dat verzoekschrift, volgens art. 6 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen; en dat, op Zaterdag 4 December 1875, ’s mid- dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen de inwilliging van gemelde verzoeken in te brengen. Sneek, den 19 November 1875. J. van DRIESSEN L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de aitt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen Geschiedde dit tusschen twee verwijderde per sonen, dan, beweerde Strada, konden zij met el kander correspondeeren. Wat Strada beweerd had, bracht, in 1G60 Henrij van Etten eenigermate ten uitvoer; doch letters kon hij niet maken. Etten zelf twijfelde aan de mogelijkheid langs dezen weg met elkaar te spreken dat het hem voorkwam, dat de hiervoor benoo- digde magneet wel nooit zou te vinden zijn. De destijds bestaande ^Spectator'’ trachtte Et- tens toepassing van Strada’s idee bespottelijk te maken, wat gelukt is, tot groot nadeel van het verkeer. Voor zooveel bekend is Dr. Watson de1 eerste geweestdie in 1745, eene electrische verbinding heeft daargesteld, en wel tusschen de beide oevers van de Theems. Reeds in 1787 schijnen electrische telegraaf draden te zijn gespannen geworden, en wel door den Franschen natuurkundige Lamond die er twee electriseermachines toe gebruikte. Dezelfde van Etten heeft meer uitvindingen voorbereid, om niet te Zeggen, gedaan hydrau lische persen, alphabeth voor blinden, den diffi- entiaal-thermometerwelke later door den Jezuït Lana, in 1675, tot vrij groot volkomenheid is ge bracht. Daniel Schwenten is de voorlooper geweest van de uitvinding der centrifugaalpompen, dui kerklokken en duikerspakken. Daarover bestaat van hem een werk in 4°, dat a°. 1636 gedrukt is. De eerste poging om eene soort van stoom schepen (zonder stoom) te maken, dateert van 1476 eene latere is van 1618. De beroemde Fransche natuurkundige Papin besprak de mogelijkheid van de lucht te bezigen tot voortbewegingskracht. Jonathan Hulls bouwde in 1736 het model eener stoomboot. Zijn denkbeeld was goed, doch in uitvoering mislukte het. In 't laatst der vorige eeuw werden alle deze en dergelijke idéen bespot en over hare verwe zenlijking gesproken, alsof zij in ’t jaar 4797 eerst tot stand zouden komen. en daarenboven nog veel meer, van den Mont-Cénis, welke Me- en beweerde mogelijk een plaats in ’t gek kenhuis dertig jaren later voerde Maus haar uit. Zoo is 't gegaan met de naaimachine, de brei machine den appelschiller, de doorgraving van de landengte van Suëz; zoo zal het gaan met de droogmaking der Zuiderzee en met duizende en lienduizende andere ontwerpen, die toch een maal stellig en zeker tot stand zullen komen. Mr. W. F. SCHOOK. SHEERER Nu zijn zij er, De doorboring dail, in 1841 voorstelde te zijn, bezorgde hem bijna van 1 geeringsreglement gehandhaafd. Zitting van Woensdag 17 Nov. heden zijn hij de voortzet ting der beraadslagingen over de Indische be groeting nog bij afdeeling 5 eenige punten be sproken, waarna de afdeeling openbare werken aan de orde was. Deze gif bij de algemeene beschouwingen aanleiding tot enkele opmerkin gen, in verband met het verlangen van den heer Nierstrasz om terug te keeren tot het vroegere stelsel, welke wensch vooral door den heer van der Hoeven werd weerlegd. Vervolgens kwam bij de behandeling van de artikelen de kwestie van de haven te Batavia ter sprake. Het voor stel der Regeering werd uitvoerig verdedigd door de heeren Fransen van de Putte, Stieltjes, Blussè en den Minister tegenover den heer Fabius, die aan het pbin-Breekwat er op de ree van Ba tavia de voorkeur gaf. Ten slotte is het Regee- ringsvoorslel aangenomen met 56 tegen 11 stem men. Zitting van Donderdag 18 Nov. De beraadslaging over de afdeeling Oorlog der Indische begrooting heeft heden voornamelijk ge- loopen over de kwestie der openbaarmaking van de stukken omtrent Atjin en van de Regeerings- politiek omtrent de overige deelen van Sumatra. De hh. Nierstrasz, Stieltjes, van Rappard, Fabius en van de Putte wenschten allen openbaarmaking. De minister ^achtte vooralsnog in het landsbelang de publiceenng niet, noodzakelijk. De heer van de Putte drong aan op voldoening aan de aanvraag der Battahlanden en andere dee len van het binnenland van Sumatra om onder het direct gezag van Nederland te komen. De heer Stieltjes heeft dit bestreden met hel oog op den Atjin-oorlog. De Minister van Koloniën heeft als leidende ge dachte der Regeering aangegeven dat aan de aanvragen kon voldaan \vorden, als duidelijk bleek van de begeertemaar omzichtigheid is noodza kelijk. Ten slotte heeft de heer Nierstrasz eene motie voorgesteld (welke later zal behandeld worden) ten gunste van de opheffing der geheimhouding van de overgelegde Atjin-stukken. Na aanneming van een amendement van den heer van de Putte op art. 112 (vermindering van 1 ton voor verplaatsing van een vuurtoren) is hoofdstuk 2 der Indische begrooting aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. Hoofdstuk nifgaven in Nederland kwam daar op in behandeling. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Bij de Kamer zijn heden, behalve het wetsont werp tot tariefherzieningnog ingekpnfën 1°. een ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns en ’t invoerrecht op ’i gedistilleerd en 2°. een ontwerp tot invoering van een accijns op den tabak tegen afschaffing van den accijns op ’t geslacht. De Minister van Koloniën heeft zijn standpunt volkomen onzijdigheid, gegrond op het fte- l en verleden jaar uiteengezet, dieern Stel ook eens, dat bij den strijd fus- schen de verschillende richtingen Ifet Protestan tisme in Indie overwint. Zou zich de heer V. d. II. dan neerleggen bij de bereiking van een doel met zijn levensbeschouwing in strijd? Daar om acht spr. het zoo verderfelijk en gevaarlijk de regeering te dwingen om als staatsrecht te er kennen wat geen staatsrecht is. Ten slotte drong de heer Moens bij den minister van koloniën (tan op den ingeslagen weg voort te gaan. De gedragslijn der Regeering in zake de be vordering der godsdienst in verband met het on derwijs werd daarop nog veelzijdig besproken. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 16 Nov. De geheele zitting der Kamer was heden ge wijd aan de bespreking der afdeeling onderwijs en eeredienst van de Indische begrooting. Naar aanleiding van de rede van den heer van der Hoeven bij de algemeene beraadslagingen had een warm debat plaats tusschen de hh. Moens, van der Hoeven, Knijper, van Nispen, van der Kaaij en de Jonge. De heer Moens besprak het inlandsch derwijs. Met evenveel genoegen als hij het eer ste deel der rede van den heer van der Hoe ven had gehoord, even sterk was hij tegen het laatste gekant, ’t Was natuurlijk, dat de heer V. d. II. zijn veranderde levensbeschouwing in gang poogde te doen vinden, maar ’t was be denkelijk dat hij ze de regeering wilde opdiin- gen tot een staatsmaxime, tot staatsrecht. Spr. bestreed daarop nader de motieven door den heer V. d. H. voor zijn gevoelen bijgebracht. Deze heeft beweerd, dat de regeering óf af moest zien van Java door eenig ondorwijs te beschaven, óf den godsdienst tot grondslag van dal onderwijs moest maken. Het eerste kan ze niet en mag ze niet, daar zij gebonden is door het regeeringsre- glement. Zij moet het dus overlaten aan ande ren. Als motieven hierover is vooreerst bijgebracht, dat de Mahomedaansche godsdienst geen gods dienst is. Hiertegenover stelde de heer Moens de opmerking van een braaf Mahoinedaan die aan bood om te beproeven of door zijn godsdienst het beschavend element niet kon bevorderd worden, beter dan het christendom het tot nu toe gedaan had. Het tweede argument »het terrein is vrij de groote massa in Indie heeft geen godsdienst al vindt men er enkele fanatieke Hadjis”, bestreed de heer Moens met de verklaringdat zich dat verschijnsel ook in de Westersche maatschappij voordeed. De groote menigte is niet dweepziek, maar enkele drijvers stoken de gemoederen op. En het gaat niet aan hier te spreken van voor zichtig voortgaan. Wie waarborgt het dat de man nen die naar Indie gestuurd worden om den christ el ijken godsdienst op de scholen in te voe ren, verdraagzaam tegenover elkander zullen staan? Öok onder christenen zyn fanatieken. Het argument, [dat de regeering volgens het regeeringsregleraent geen scholen mocht oprich ten, hield geen steek. Juist dat reglement schreef het oprichten van scholen voor. Daarbij moest niet vergeten worden, dat er in ons land geen staatskerk was. Wie moest subsidie genieten Katholiek of Protestant? De eerste dit kon gaan, maar welke Protestanten zouden in de termen vallen Zou bijv, de heer V. d. H., als hij be schikking had over de subsidiegelden ze willen besteden tot ondersteuning van het streven van hem Moens Zou hij een Oud-Katholiek subsi- Uitvindingen geschieden zelden in eens; gewoon lijk zijn er voorloopers geweest die er veel moeite aan hebben besteed, voor welke zij vaak niet dan met spot zijn beloond geworden. De eerste heeft het denkbeeld gehad, de twee de het praktisch uitgevoerdterwijl ten slotte de laatste, die het verbeterde, als uitvinder wordt te boek gesteld. Tijdens de regeering van koning Karel II, ver scheen in Engeland een boek van den markies van Worcester, dat tot titel had >Honderd uit vindingen.” Hij beschreef daarin 100 ontworpen uitvindingen, die later bijna allen in ’t leven zijn getreden, zoo- als: schependie schotvrij zijn; booten, die niets te maken hebben met stroom of wind een ka non, uit ’t welk in ééne minuut zes ladingen kun nen geschoten worden; een pistool dat, eens ge laden, twaalfmaal vuur geeft; eene lamp die op een bepaald tijdstip van zelve aangaateene re kenmachine; scheikundige kleurstoffen voor geheim schrift; schietwerktuigen om schepen in den grond te boreneene gezichtsmaat; vliegmachinesenz- enz. enz. De photographie iswat haar beginsel betreft, volstrekt niet nieuw. Meer dan eene eeuw gele den wist men reeds dat zekere scheikundige stoffen aan het licht blootgesteld een zwarte kleur aannamen. De Duitsche scheikundigen Scheele en Ritter zijn de eersten geweest, die dit ontdekten; de eerste ten aanzien van chloorzilver, de laatste ten opzichte van den helschen steen. Op grond van deze ontdekking, of beterwaar- i neminghebben sir Humphrij Da vu, Dr. Wol laston en Wedgewood lichtbeelden gemaakt. Het eerst is dit geschied in 1802. Zij namen een teekening en legden die in de camera obscura, welker lens ’t licht opving en concentreerde de achterkant werd bedekt met papier, dat in eene oplossing van de genoemde zilver praeparaten was verzadigd. Langs dezen weg verkregen zij een negatief beeld, doch het maken van afdrukken bleef hun onbekenden zoo vond deze ontdekking geen ingang, maar verviel spoedig van zelve. Nogtans volgt men, om photogrammen te ne- I men van planten, stalen, figuren, insecten, enz. ook heden denzelfden weg. Zij hebben inderdaad de photographie ontdekt; doch de paarden, die de haver verdienen, krij gen ze gewoonlijk niet; zoo ging ’t ook hen. Iets dergelijks valt te zeggen van den electri- schen telegraaf. De Jezuït Strada hield reeds in 1617 staande, dat er eene soort magneet-ijzersteen moet ge vonden worden die beter was dan die, welken men kende. Hij beweerde, dat, als men er twee naalden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1