ME IWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE MEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, I I :n. J I J No. 94. jij I WOENSDAG 24 NOVEMBER. n 4 I I S 1 a g e r ij. - ia 1 i j SWAhlli I U A A T. lein. j ningen. B I T E N L. A X f DE I X AI E X L. A X I». I Deze CO UR A N'T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Eerste Kamer is ter hervatting haren werk zaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag 95 dezer, ’s avonds 8 uur. 35 Op. ;el. ga. ren n i OVERZICHT. >r 5 if l 1 r •r >0 8 3 M. bv. 10 10 I 1 I A ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht.' De zaak van Juten zijne vrouw zal waarschijn lijk eerst in het voorjaar voor het gerechtshof in behandeling komen. Onder de getuigen zullen er zich eenige uit het buitenland bevinden, voor al uit Amerika, waar de Justitie ijverig nasporin- gen heeft laten doen. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam, heeft de voor zitter meegedeeid, dat in een geheime zitting de motieven zouden worden blootgelegd, waarom de zoogenaamde paleis-kweslie (het paleis op den Dam weder in te richten als stadhuis) niet bij den raad kon worden aanhangig gemaakt, ofschoon eindelijk het rapport over deze zaak door den directeur der gemeentewerken bij het dagelijksch bestuur was ingediend. Te Giethoorn zal, na ingewonnen rechtskun- dig-advies, door een 17tal overgebleven leden van de zoogenaamd Oud-mennisten gemeente, ten ba- Naar aanleiding der thans afgekondigde wijzi gingen in de rechterlijke organisatie, heeft de mi nister van Justitie Zaterdag jl. de procureurs-ge neraal bij de Provinciale Hoven uitgenoodigd, in Te Rotterdam is door de politie aangehouden een jonge Duitscher die 15.000 mark van een ontvang-kantoor te Kleef had gestolenhij is in het bezit van bijna de geheele som bevonden hebbende hij het ontbrekende besteed voor aan koop van geweren, pistolen, patronen, zeekijkers en reisbenoodigdheden. te dier 17 leden meest tot den arbeiderstand behoorende een openbare verkoop gehouden worden van al de aan die gemeente behoorende roerende goederen welker waarde op pl. m. 50.000 geschat wordt. overleg met de voorzitters tot de overbrenging van de aanhangige strafzaken naar de nieuwe Hoven mede te werken, opdat de geregelde af loop der strafgedingen zoomin mogelijk Jijde. O. a. acht de minister het noodig, dat 1° alle cri- mineele zaken, thans in Raadkamer aanhangig vóór 1 Jan. e. k. volgens art. 125Wetb. v. strafv. in Raadkamer worden afgedaan2° in alle straf zaken, die nog voor de Hoven in openbare zit ting zullen worden behandeld, ook vóór 1 Jan. uitspraak worde gedaan zoomin mogelijk straf zaken bij de Hoven worden aangebracht, als niet het uitzicht bestaat, dat daarover vóór 1 Jan. in Raadkamer of in openbare zitting kan worden arrest gewezen. Afschriften dezer circulaire zijn aan de voor zitters der Provinciale Hoyen gezonden met ver zoek om medewerking. Tevens wordt daarin herinnerd, dat in burgerlijke zaken de voortzet ting der gedingen aan partijen wordt overgelaten en dus geene tusschenkomst des rechters wordt vereischt. Echter acht de minister het wensche- lijk, dat over aanhangige geschillen zooveel mo gelijk vóór 1 Jan. arrest worde gewezen, en dat, waar dit niet mogelijk is, ook de pleidooien wor den uitgesteld. De officieren van justitie ontvingen evenzeer afschriften der circulaire, met verzoek om geen verzel, als bij art. 89 en 121 Wetb. van Strfv. bedoeld is, bij de Provinciale Hoven in te stellen, tenzij die colleges er nog vóór 1 Jan. over kun nen beslissen. Bij de justitie te Maastricht is aangifte gedaan van een moord, op den veldwachter te Stein ge pleegd. De daders zijn vermoedelijk stroopers, die zich van dien ambtenaar wilden ontdoen. De onverlaten schijnen hem eerst doodgeschoten en daarna in een boch gesleept te hebben, althans men vond zijn lijk daar ter plaatse met het ge weer naast hem. De ijverige nasporingen der justitie hebben tot heden nog niet tot de ont dekking der schuldigen geleid. Volgens later bericht moet reeds drie personen voodoopig in arrest zijn genomen. examens van apotheker STATEX-ftEXEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 19 Nov. In de Kamer zijn heden, bij het hoofdstuk Middelen in Indie van de Indische begrooting, twee punten besproken de opium en de land rente. De heer Kuijper heeft gewezen op de pogin gen in Engeland aangewend, om het toenemend opium-misbruik te keeren, en heeft bij de Re- geering aangedrongen op krachtiger optreden in deze op Java. Dit werd ondersteund door den heer van Loon. De heer van de Putte en de Minister van Koloniën deden uil komen, dat kee- ring van den sluikhandel en prijsverhooging van den opium de beste middelen waren tot keering van het kwaad. Bij de landrente werd door de hh. Makkaij en van der Hoeven op verschillende wijzigingen aangedrongen. De heer Nierstrasz heeft den heer van der Hoeven bestreden. Het hoofdstuk is daarna aangenomen met 55 tegen 1 stem (van den heer Nierstrasz). Hoofdstuk I is aangenomen met algemeene stemmen, zoodat de behandeling der Indische begrooting is afgeloopen. Daarna zijn de overige aan de orde gestelde ontwerpen behandeld en aangenomen. Uit Hoorn wordt gemeld, dat in de omstreken dier stad, in den laatsten tijd, herhaaldelijk ge vallen van zelfmoord zijn voorgekomen, bij per sonen uit den gegoeden stand. Men schrijft de ze gevallen aan godsdienstige dweeperij toe. De commissie, belast met het afnemen van de examens van apothekerzal zitting houden op Maandag 6 Dec. e. k. en volgende dagen te Gro- De derde beraadslaging over de kieswet die Vrijdag j. 1. had moeten plaats hebbenis door de Fransche Nationale Vergadering uitgesteki tot heden (Maandag.) Dit besluit werd genomen op voorstel van Ricard, den rapporteur der com missie van dertig, ten einde de commissie in de gelegenheid te stellen om de talrijke amendemen ten meer dan veertig te onderzoeken waarover zij vóór de openbare beraadslaging over het wetsontwerp nog verslag moest uit brengen. 't Lijdt echter bijna geen twijfel, .of de reactionaire kieswet zal ook bij derde lezing wel zonder veel wijziging worden aangenomen. Inmiddels hebben de afdeelingen der Nat. Verg de commissie voor de door Dufaure ontworpen perswet gekozen. Zonderling genoeg, behooren van de vijftien leden, die deze commissie uitma ken elf tot de linkerzijde en het hnkercentrum, terwijl slechts vier van de rechterzijde gekozen zijn. Van die commissie is alzoo geen gunstig rap port te verwachten omtrent dat drakonisch wets ontwerp. Er wordt dan ook reeds vóórspeld dat in deze omstandigheden de wet waarschijn lijk zal worden opgegeven; wat zeo vreemd niet zou zijn als nl. de 'bewering, dat de regeering van hare al of niet aanneming geen kabinets-quaestie zou maken, waarheid behelst. De gewichtige keuze van 75 Senaatsleden, die, naar men verwacht, terstond na de derde lezing der kieswet in de1 Nat. Vergadering aan de orde zal worden gesteldhoudt op ’l oogenblik reeds de verschillende groepen van het fransche wet gevend. lichaam bezig. Mac-Mahon moet reeds den wenk hebben gegeven welke personen hij gaarne op de lijst der 75 zou geplaatst zien. Men spreekt er van dat de Orleanisten met de ultra-royalisten en Bonapartisten in dezen één lijn zullen trekken en indien dat werkelijk het geval is, dan behoeft men niet te vragen wel ke kleur de nieuwe Senaat zal hebben. Die De gemeenteraad van Amsterdam heeft met al gemeene stemmen het bekende voorstel van B. en W. aangenomen tot oprichting van een ge meentelijke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen, onder voorwaarde van een rijks- subsidie van 15000. en nate der en •gen ay’s >i)ke Oud en een elite tige •zen Ech oed ver- cht, oe- 7 1,85 Het Gemeentebestuur van Sneek brengtnaar aanleiding van de aitt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der Gemeente ter visie zijn gelegd de verzoekschriften van P. P. Wagen makers en W. Wiersma, om vergunning tot uit oefening van het bedrijf als slager: de eerste in het huis aan de Oude Koemarkt, op den hoek der Wijn kanstraat, kadaster Sectie B. no. 1148, en de tweede in het huis aan het Kleimand, B. no. 537, met de bij die verzoekschriften, vol gens art. 5 der aangehaalde Wet, >behoorende bijlagen en dat, op Woensdag 1 December 1875, ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen de inwilliging van gemelde verzoeken in te brengen. Sneek, den 17 November 1875. J. van DRIESSEN L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. heeren zullen dan wel zorg dragen dat zij bij hun heengaan n. 1. als de kamer ontbonden wordt een zeer reactionair lichaam achterlaten als wachter op de muren van het behoud. De D u i t s c h e Rijksdag is bezig met de be raadslaging over het budget voor Elzas-Lotharin- gen. De Pruisische minister van Eeredienst dr. Falk is voor eenige dagen van een bezoek te Varzin teruggekeerd. Hij zou o. a. een ampele beraadslaging met den Rijkskanselier over de ker kelijk politieke wetten hebben gehad, waarvan het resultaat was geweest, dat in deze zitting van den Rijksdag verder geen wetten van dien aard zul len worden ingediend, maar aan den eerstvolgen- den Pruisischen Landdag een wet op ’t beheer van de bezittingen der bisdommen ter goedkeu ring zal worden aangeboden. Voorts zouden bei de staatsmannen overeen zijn gekomen, dat, al naar gelang de noodzakelijkheid blijkt, de be staande wetten tot fnuiking van ultramontaanschen overmoed en ’t verzet van den clei us, streng zul len worden gehandhaafd. Het ontwerp van het nieuwe rijksstrafwetboek, dat veel tegenkanting vindt van vele zijden is door de commissie van den Bondsraad aanmer kelijk gewijzigd. Er zijn intusschen nog eenige zeer rekbare artikelen van zuiver staatkundige strekking in behouden gebleven, die ongetwijfeld door den Rijksdag zullen worden verworpen. Op dit punt zijn alle organen der dagbladpers het eens. ’t Is dus volstrekt niet zeker, dat prins Bismarck, die, naar het gerucht wil, bij de be raadslaging over het strafwetboek als een Deus ex machina in den Rijksdag zal verschijnen, het vaderschap van dat ongelukkig ontwerp op zich zal nemen. Volgens den Berlijnschen berichtgever der Indép Beige zou bij daardoor niets winnen, dan dat de aan het ontwerp vijandige meerderheid met en kele stemmen werd verminderd. De liberale meerderheid koestert alleen nog de hoop, dat door een compromis aan den gespannen toestand een einde zal worden gemaakt. De Koning van Beieren schijnt nog steeds op een tamelijk gespannen voet met de geeste lijkheid te staan. Zelfs mgr. Biancki, de Pause lijke nuntius, die, onder voorwendsel van belang- rijke stukken aan den vorst te moe'en overhan digen, bij herhaling om de eer eener audiëntie had verzocht, werd telkens door den Koning af gescheept met het verzoek om zich toch geen moeite te willen geven, aangezien hij den minis ter van buitenlandsche zaken, den heer Von Pfretzckner, gelast had de bedoelde stukken in ontvangst te nemen. De zaken in het Oosten laten zich, ondanks alle pogingen van T u r k ij e om zijne oproerige onderdanen tot onderwerping te brengen, en de pogingen door de groote mogendheden aange wend om eene verzoening tusschen beiden tot stand te brengennog altijd niet rooskleurig aanzien. Turkije schijnt niet bij machte te zijn, om door geweld van wapenen noch door fraaie beloften de oproerige provinciën voor zich te doen buigen. Zelfs schrijft men van de Bosnische grenzen Er is weinig uitzicht dat de opstand zelfs gedurende den winter niet voortgezet zal worden. Juist daar, waar hij vroeger het zwakst was, tusschen Croatië en Dalmatië, heeft hij nieuw leven gekregen. De Herzegowina schijnt voor Turkije verloren. Montenegro heerscht er, ofschoon het niet openlijk aan den strijd deelneemt, onbe perkt. Bij iedere afdeeling insurgentei\ bevinden zich Montenegrijnen, die hun bevelen uit Gettin- je ontvangen. Naar men uit Zara meldtis het bendenhoofd Ljubobratie hersteld en naar het kamp der insur- genten teruggekeerd. Eerstdaags zal een svoor- Men leest in het N. v. d. D.Eerlang zal in Zwitserland de nieuwe millitaire wet in wer king komen, waarbij alle daar te lande gevestig de vreemdelingen verplicht worden een taxe mi litaire te betalen, als compensatie voor het niet presleeren van militairen dienst. Het is niet te ontkennen, dat deze wet niet geheel rechtvaar dig is. Den Nederlander b. v., die hier te lande zijn militaire plichten vervuld heeft, worden zoo doende militaire lasten opgelegd, omdat bier geen sprake is van een belasting, maar van een com pensatie Nog onrechtvaardiger is de wet tegen over Nederlanders, omdat hier te lande wonende Zwitsers nooit verplicht worden een remplapant te stellen. Het is de vraag in hoeverre de maat regel van Zwitserland in strijd is met het inter nationaal recht. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de Duitsche Regeering een verdrag met Zwitser land aangegaan, tot wederzijdsche vrijstelling van Zwitsers in Duitschland en omgekeerd. Zou het niet wenschelijk wezen, dat ook Nederland zoo danige overeenkomst sloot?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1