rm GE.IEEXTE EN BET ARROiWSSWT SNM MEIWS EK ADVERTENTIE BLAD VOOR DE d If I I 1 No. 95. 1875. NOVEMBER. 27 P e t r o 1 c u in. Volksvertegenwoordiging. ©E b i ar iv e x l a x I SMI. hl. It (OMSK n ir‘ De heer Sandberg verdedigde de conclusie P. J. van Beijma, ge- het op Verhooging van het invoerrecht op de voor Het volk als ondeelbare eenheid is lastgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. tabak van 9 f. s tilttWiW k< I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffendeworden franco ingewacht. Het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap te Amsterdam heeft zich, naar men verneemt, met een hoogst belangrijken arbeid bezig gehouden. Een commissie uit dat Genootschap heeft de wet op het lager onderwijs aan een herziening on derworpen, daarbij uitgaande van de meening dat die wet niet langer in de behoefte voorziet. Tot de resultaten, waartoe dit onderzoek ge leid heeft, behoort o. a. ook de noodzakelijkheid van de erkenning bij de wet van leerplicht. Eerst daags zal deze geheele ontwerp-herziening, naar het Vad. verneemt, door genoemd genootschap aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter overweging worden aangeboden. berusting in ’t votum der Eerste Kamer en vroeg, of het Gouvernement homogeen (eensdenkend) en Op de voordracht voor kantonrechter te Arn hem is no. 1 geplaatst jhr. mr. officier van justitie te Sneek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend datin hunne vergadering van heden, voorloopig is vastgesteld: het aanvul- I lings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1875 hetwelk te rekenen van den 27en dezer maand, gedurende 14 dagen Ier visie zal liggen ter Secretarie der gemeente, terwijl de aangesla- genen, binnen dien termijn, hunne op ongeze geld papier geschrevene bezwaarschriften bij den Gemeenteraad kunnen indienen. Sneek, 26 November 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. Naar het Vaderland verneemt kan binnenkort tegemoet gezien worden een wetsontwerp om trent de afschaffing der lijfstraffen bij de zee macht. Nopens haar opheffing heeft reeds mon deling overleg plaats gehad met den advocaalfis- caal voor ’s Koning zee- en landmacht en met den Minister van Justitie. der meerderheid. De hoer Saaijmans Vader betoogde, dat door de overeenkomst het landsbelang is bevorderd hij is tegen beide conclusion. De heer Virulij verdedigde de conclusie der meerderheid. De Regeering is door niemand verdedigddaarin ligt de veroordeeling der twee betrokken Minis ters, onverschillig hoe de nitslag der stemming zij. Op de vraag van den heer Messchert: is de liberale partij gereed te regeeren, antwoord de spreker vclmondig: ja. De heer Haffrrrans bestreed beide conclusion. De heer Cremers gaf de voorkeur aan eene anders geformuleerde conclusieanders is hij genoopt voor de conclusie der meerderheid te stemmen. De heer Corver Hooft achtte de conclusie der meerderheid inconstitutioneel en heeft zich zijne stem voor de conclusie der minderheid voorbe houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop zeer breedvoerig gesproken. Eerst deel de hij mede, dat het algemeen belang, dat heet verwaarloosd te zijn op drieërlei wijs is behar tigd. Drie onteigeningswetten zijn voorgesteld of in bewerking RotterdamHouten Leiden Woerden Rijn- en Centraalstation Amsterdam. De Minister erkende, dat de Regeering gedwaald heeft, met in art. 1 der overeenkomst te verwij zen naar art. 4, tnaar zonder die clausule ware de overeenkomst nooit tot stand gekomen. De Minister wederlegae uitvoerig de geopperde be zwaren en eindigde met de mededeehngdat de Rijnspoorwegmaatschappij alsnog de aansluiting te Rotterdam aangeboden heelt, afgescheiden van de verdeie uitvoering van het contract. De Minister van Financiën heeft zich volkomen bij den heer Heemskerk aangesloten. Hij zeide te veel fatsoenlijk man te zijn om zich af te scheiden. Overigens heeft ook hij betoogd dat de aansluiting niet is prijs gegeven en dat hel al gemeen belang niet is verwaarloosd. Nadat de heer Smidt de conclusie der meerder heid had verdedigd, zoomede de heer Blussé, heeft de heer Kuyper een amendement voorgesteld, om zich te gedragen aan het votum der Eerste Ka mer. Hierover morgen te elf uur discussie. De «Harmonie” te Groningen heeft over het afgeloopen boekjaar een tekort van ƒ7000 en ’t vooruitzicht van tekorten ook voor volgende ja- ren. solidair (gezamenlijk aansprakelijk) in deze zaak was. Morgen elf uur voortzetting. Zitting van Donderdag 25 Nov. In de Kamer is heden de discussie over de spoorwegaansluiting te Rotterdam voortgezet. De voorgestelde finantiële wetsontwerpen strek ken lot 1°. Invoering van een accijns op den I ad ƒ22 per 100 kilogram, met vervalling het bestaand invoerrecht op den tabak. 2°. Daartegenover afschaffing van den accijns op het geslacht. 3°. Verhooging van den accijns op het distilleerd met ƒ4 per hectoliter. 4°. Afschaffing van de invoerrechten op graan, hout en rijstmeel. 5°. De afschaffing van de uitvoerrechten de lompen. 6°. thee. De vermeerderde opbrengst van het gedistil leerd is geraamd op 1.352.000 gulden ’s jaars de verminderde opbrengst door het gewijzigd tarief op 630.000; de gedeeltelijke afschaffing der leges en emolumenten bij de rechten en ac cijnsen op 300.000, zoodat het overschot be draagt 4 ton. Blijkens de toelichtende memorie wordt de voordracht lot afschaffing van den zeepaccijns en de vermindering van den zoulaccijus zeer spoe dig in uitzicht gesteld. Bij arrest van het Hof in Utrecht is vernie tigd het vonnis van de rechlbauk te Utrecht te gen den hoofdredacteur van liet Utrechtsch Dag blad. mr. L. E. Bosch. Door het Hof, op nieuw rechtdoende op de klacht van den broodbakker J. F. de Laat, is verstaan, dat in het bericht van dat blad van 10 Aug. 11. niet is ten laste gelegd een daad, welke, indien zij had plaats gehad genoemden bakker of aan vervolging der straf wet zou blootstellen, of aan den haat en de ver achting zijner medeburgers prijsgeven. Naar aan leiding hiervan is, bij breed gemotiveerd arrest de hoofdredacteur vrijgesproken van bet feit hem bij acte van dagvaarding ten laste gelegd, met verwijzing van den Staat in de kosten van bei de instantiën. SNEEK, 26 November. Ds. E. E. Gewin, predikant te Abcoude, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. Het D. v. Z.-II. bevat o. a. de volgende be richten omtrent Guragao-Venezuela. Particuliere berichten, op 30 dezer via Ham burg uit Curasao ontvangen, melden dat het Ne- derlandsche oorlogschip »het Loo” in den avond van 18 Oct 11. naar La Guaire vertrokken met last om er den heer J. Braket, consul-generaal en zaakgelastigde der Nederlanden in de Repu bliek van Venezuela, af te halen, in den vroegen morgen daaraanvolgende, in de Gurapaosche haven is wedergekeerd. Luidens tijdingen uit Venezuela, had de presi dent Guzman Blanco onmiddelijk 20.000 man troepen onder de wapenen gebracht en werd aan het voltooien der |bewapening van de for ten met modern geschut met ijverige hand ge werkt. STATEX-GEXEBAAE. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag Hi Nov. In de Kamer is heden te 1 '4 uur aangevan gen de discussie Over de conclusie der commissie in zake de spoorwegaansluiting te Rotterdam. De hh. Wintgens, Messchert en Gudefroi hebben met kracht en uitvoering de conclusie van de meerderheid der commissie bestreden oin te ver klaren, dat door de overeenkomst van 5 Juli/29 Juni 1875 het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd. De heer Wintgens achtte dergelijke uitspraak onrechtvaardig, onbillijk en deloyaal. De heer Messchert betoogde, dat die uitspraak meer hel prestige en het gezag zou schaden dan de onhandigheid der Regeering treffen en dat de politieke gevolgen daarvan wel bedacht moesten worden. De heer Godefroi zette uiteen, dat de ontheffing tot aansluiting geen wetschennis was. Alle drie achtten de conclusie der minderheid van de commissie, waarbij het verkieslijker wordt geoordeeld, dat de regeering de overeenkomst gesloten had onder voorbehoud van de goed keuring der wetgevende Macht, verre te verkie- I zen boven de conclusie van de meerderheid der commissie. De heer Blussé verdedigde de conclusie der meer- I derheid. Hy schetste het standpunlder commissie I en deed vooral uitkomen, dat door het amende- ment-Tak de verbinding niet onmogelijk was ge- maakt, zoodat de verplichting der Rijnspoorweg maatschappij bleef bestaan. De heer van der Hoeven bestreed de schen- ding van het algemeen belang en betreurde al- 1 leen art. 4 van het contract. De heer Kuyper zou zijn voor stilzwijgende Het Gemeentebestuur van Sneek brengtnaar aanleiding van de aitt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift van J. Dijkstra, om vergunning tot het verkoopen van Petroleum in het huis aan de Kleine Palen, kadaster Sectie B. no. 814, met de bij dat verzoekschrift, volgens art. 6 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen; en dat, op Zaterdag 4 December 1875, ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen de inwilliging van gemelde verzoeken in te brengen. Sneek, den 19 November 1875. J. van DRIESSEN L. Burgem. 11. FENNEMA, Secretaris. (Vervolg en Slot.) Men beweert, dat de Neutrale school eene ont wikkeling waarborgt, welke ten goede komt aan de vooruitgang kenmerk en doel van den mo dernen staat. Een triumph der clericale par tij zou die ontwikkeling belemmeren, onmogelijk doen zijn. Onder ’t geestdoodend régime der cle- ricalen zou de maatschappij binnen kort zijn te- ruggedrongen tot het punt van waar de «voor uitgaande beweging” een aanvang nam. Het is plicht van allen, die vooruitgang willen, te strijden voor de openbare school, tegen de secte-scholen der clericalen. De liberale partij vreest den invloed der gees telijkheid op de jeugd, een invloed welke, vermid- deld door schoolonderwijs, verderfelijk zoude zijn voor de toekomst van Nederland. Nu van drieën, één Het secteschool-onderwijs zal zijn een onderwijs voor de leus, maar in die scholen zal niet of on voldoende worden onderwezen, wat in de staats- school wordt onderwezen bij uitnemendheid. Een voldoend onderwijs in secle-scholen zal gepaard gaan aan verderfelijke leeringen. Slecht onderwijs zal met verderfelijke leerin gen samengaan. Dat het onderwijs in de secle-scholen onvol doende of een onderwijs zou zijn voor de leus is, met het oog op de eischen der maatschappij, bijna niet aanneembaar. De vooruitgang in ze kere richting dwingt onweerstaanbaar tot gelijke tredhouding met hen, bij wien een achterstaan synoniem ware met achteruitgang. Geloof én concurrentie hebben hunne eischen. Zonder eene buitengewone scherpzinnigheid is dit in te zien, en ’t zou eene miskenning zijn van clej-icale finisse, dit punt aan te merken als bui len de aandacht van partij. Een separeren der jeugd, onder verschillende geloofsvlag, is zeker niet bevorderlijk aan ver broedering, maar misschien van minder gewicht dan er aan wordt toegekend. De verbroederende invloed der neutrale school zien we onder verrassenden vorm in de geloofs- staatkundige partijstrijd onzer dagen. Er wordt ’n groote mate van naïviteit vereischt, om te gelooven, dat de jeugd voor den verder flijken invloed van de Geestelijkheid zal zijn ge vrijwaard door neutraal staatsschool-pnderwijs of dat zoo'n onderwijs dien invloed zou kunnen verzwakken. Het succes van het staatsschool-onderwijs in concurrentie met den verstand-bedervenden invloed van het geloot ware twijfelachtig zelfs indien het onderwijs in de Neutrale School beantwoord de aan de strengste eischen eener richting, vij andin aan Godsdienstzin en Geloof. Indien de invloed van die staatsinstelling dooi de Clericale partij wordt gevreesd, moet die vrees óf gegrond zijn, óf ongegrond. Neemt de liberale partij het eerste aan dan ligt in deze erkenning de rechtvaardiging van de oppositie tegen de staatsschool gevoerd en in het tegenovergestelde gevalde veroordeeling van het nentraal onderwijs, dat ’n middel behoor de te zijn tot eene ontwikkelingwelke door de clericale partij wordt gevreesd. De liberale partij vreest den invloed van de gees telijkheid op de jeugd. Vreest de clericale partij vermindering van dien invloed door het neutraal onderwys Van liberale zijde wordt deze vraag toestem mend beantwoord en in naam van vooruitgang en verlichting proclameert zij de sterkere' door stembus-meerderheid de Voogdij-staat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1