GWffl n HET moiissiw SOEK- MEWS- EN ADVERTENTIE BIAD VOGR DE I 1 1 j No. 96. 1875. WOENSDAG 1 DECEMBER. 1. i SOEKER IAN 1 ft n 5 i MliïiMliWi Er aan- den fllVX EALA X D. Deze COUR A N'T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. nemen. het nut Het Dagblad Iaat den Min. van Kol. los. Wel jammer voor zijn Excllentie I ■V 1 a a en Catwijck zagèn beleediging. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stokken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Zitting van Maandag 29 Nov. In de zitting van heden is hoofdstuk I (huis des konings) aangenomen met algemeene stem men. In de kamer zijn heden de volgende beraad slagingen over de staalsbegrooting aangevangen. De heer Inginger heeft als zijne meening uitge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend dat in hunne vergadering van heden, voorloopig is vastgesteld: het aanvul- lings-kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1875 hetwelk te rekenen van den 27en dezer maand, gedurende 14 dagen ter visie zal liggen ter Secretarie der gemeente, terwijl de aangesla- genen binnen dien termijn, hunne op ongeze- geld papier geschrevene bezwaarschriften bij den Gemeenteraad kunnen indienen. Sneek, 26 November 1875. .1. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. SNEEK, 30 N o v e m b e r. Bij de Zaterdag j. 1. plaats gehad hebbende verpachting der rechten voor het gébruik der wa teren, kaden en wallen in deze gemeente, is pachter geworden: L. T. Visser, voor f 2052. De hier onlangs opgerichte vereer.iging: ^Ont wikkeling,” door en voor het volk, schijnt bij het publiek wat sympathie te hebben gevonden. Zij moet thans circa 140 leden tellen en stelt zich voor eerstdaags (zie annonce) ee- ne voorstelling te geven bij den heer Agema. Gisteren avond hadden wij het genoegen, de heer Vrugtman, dë bekende declamator uit Zut- phen, in de Concertzaal alhier als spreker te zien optreden. Achtereenvolgens werden door hem voorgedra gen De dochter van Herodias, van B ter Haar; Het ronde Hutje, van H. J. Schimmel; Aan den Monlblanc van OosterzeeBij 't Kerkpor taal, van J. van Beers; Huibert en Klaartje, van B. ter Haar, en Het vogelnestje van Span- daw,alle gedichten, welke, hoe verschillend ook van genre en inhoud, voor de voordracht uitnemend geschikt zijn. De heer Vrugtman nu paart aan een aangename stem een uitstekende voordracht, blijkbaar de vrucht van veel studie. Hij bezit in hooge mate de gave van voorstel ling; zijne gesticulaties zijn, zonder overvloedig te zijn, gepast en soms schilderachtig. Vooral de voordracht van «Huibert en Blaartje” heeft ons zeer toegesproken. Geen wonder dan ook, dal de begaafde spreker zijn auditorium van het begin tot het einde weet te boeien, en dat hem gisteren avond, na elke voordracht, warme bij valsbetuigingen ten deel vielen. Ylst, den 26 Nov. Naar wij vernemen is voor eenigen tijd door den Ambtenaar van den Burgelijken Stand dezer gemeente, proces-verbaal De heer Julius Oppenheim, die voor het wel slagen der concessie van Heemstra c. s. reeds menige poging op finantiëel gebied in het werk heeft gesteld, deelt aan de Pr Gr. Crt. mede, dat naar hij van den heer Edward J. J. Küin- ders, een der concessionarissen, heeft vernomen het er verre van af is, dat hunne onderne ming, om het noorden van spoorwegen te voor zien, zou mislukt zijn naar aanleiding van het geen onlangs m de Tweede Kamer is gesproken en besloten. Door hunne krachtige pogingen is het geheele aandelenkapitaal, ad 6,000,000, in Engeland geplaatst en zullen weldra de desbe treffende stukcen aan den Minister worden toe gezonden. Thans moeten èn kappitalisten én aan nemers van zulk eene soliede en erkende reputa tie zijn, dat de subsidie ad f 3,000,000 zeker niet meer zal4kunnen worden geweigerd. Uit Varsseveldschrijft men aan de Zutp. gen te ken. »Wij verheugen ons,” zoo eindigd dat. artikel, »het kleine, dappere, vrijheidslievende stamver wante volk der Nederlanden, dat vroeger door grooten ondernemingsgeest uilhlonk, terwijl het in den laatsten tijd iets trager scheen geworden te zijn, thans met zulk een grootschen onderne ming zich te zien bezig houden en wenschen het daar geluk en voorspoed made. Wij benijden den Nederlanders hunnen welverdienden i ijkdom niet en en zijn er verre van verwijde.id, die dwa ze en verradelijke veroveringsplannen tegen de Hóllah'dèrs' in het schild te voeren, waarvan zij ons soms verdenken. Zij hebbeu in deze onge gronde vrees menige kleine, vrij nuttelooze ver schansing opgeworpen oneindig nuttiger en vruchtdragender zullen de uitgaven zijn aan de droogmaking der Zuiderzae ten koste gelegd.” drukt dat de samenstelling der kamer in strijd is met de grondwet. In verband met de kies wet moet zij bestaan uit 83 leden. De heer Blussé heeft met den minister van fi nanciën van gedachten gewisseld over den toè- stand van het financiewezen. De eerste, betoog de dat de minister niet heeft voldaan aan zijne toezeggingom met krachtige hand pogingen te doen tot verbetering der inkomsten. De minister heeft, zich hierop verdedigd en werd in zijn financiële politiek gesteund door den heel de Bruijn Kops, zonder daarom nu reeds in be- oordeeling over de aanhangige belastingvoorstel len te treden. De heer van de Putte kw-am op tegen belas- tingafschatfing, voor zoo ver die verkregen wordt uit rentebesparing, door amortisatie van Indische baten. Hij wenscht geene afschaffing zonder equivalent. Na eene nog korte woordenwisseling waarbij de heer de Bruijn Kops de stelling van den heer van de Putte bestrijdt, en de heeren Bastert, van Eek en de minister nog kortelijk het woord heb ben gevoerd is de algemeene beraadslaging ge sloten. De Kelinische Zeitung bevat een klein maar vleiend artikel over onze waterbouwkundigen en de plannen der Nederlandsche Regeering om de Zuiderzee droog te leggen een twaalfde pro vincie toe te voegen aan het kleine Koningrijk «ons lief laddje” zooals wij Nederlanders volgens de K. Z., ons vaderland liefkozend pla- noemeneen twintigste grooter te ma- Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 26 Nov. De Kamer lieaft lieden het debat over de spoorweg- aansluiting ie Botterdam voortgezet. D<- Minister Heemskerk begou met de beweringen van de heeren Sn.idt en Biussé van gister te weerspreken eu heeft de Ueneeringsliandeling nogmaals verdedigd De beer Kuyper heeft de door hem voorgestelde conclusie, om zich voor ’t oogenbllk te gedragen aan het votum der Eerste Kamer, ferdndigd De beer de lloo heeft zijne conclusie loegelicht, strek kende om af te keuren art- 4 in verband met de tweede alinea van ar1 der bekende overeenkomst. Deze conclusie strekt om de kwestie te preciseeren. Deze conclusie keurt af wat door niemand, zelfs niet door de Regeering in bescherming is genomen. Voorts heeft de beer de Roo de bonding der Re geering in deze als in zake liet, hooger onderwijs en de spoorwegen gelaakt. Hij betwijfelde, of de R< gee ring de naam van eene ernstige, degelijke, waardige Regeering verdient. Deze kwestie behoort ecb'er thuis bij de Staalsbegrooting en niet bij deze conclusie. De beer Wassenaer v Catwijck heeft eene conclusie voorgesteld, waarbij de Kamer betreurt, dat de Re geering het in s Lands belang noodig heeft geacht in art. 1 der overeenkomst eene bepaling op te die het vrije oordeel der Staten-Generaal over der onteigeningswet belemmert De beer Bredius ondersteunde sterk de conclusie der meerderheid eu heeft de heer de Roo en Godefroi beiden sterk bestreden en doen uitkomeu, dat de beer de Roo wel degelijk de politieke kwestie met deze zaak heeft gemengd De heer Heijdenrijck bestreed de conclusie van heer Knijper. Eene motie van deil heer Begram tot sluiting der be raadslagingen werd verworpen met 38 tegen 35 stem men. De heer Bergman erkende ten volle de bevoegdheid der Regeering om te handelen zooals zij deed en acht te eene veroordceling door een besluit der Vertegen woordiging ongrondwettig De heer Stieltjes betoogde dat geen voldoende equi valenten zijn aangegeven voor de loslatiug der verplich ting tot aansluiting waardoor het algemeen belang stef- lig is geschaad Hij qualificecrde deze regeering niet als Ministerie-Martignac maar als Ministerie-Pohguac Hij laakte eindelijk de zinspeling van den Minister van STtTEA-t.EMlUAlL. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 29 Nov. De kamer heeft, met eenparige stemmen genomen, meest zonder beraadslaging, alle tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen, waar onder tot' bekrachtiging van provinciale belastin gen, van afstand aan de gemeente Leeuwarden 1°. van een gedeelte van den rijksweg van Leeu warden naar de Overijsselsche grenzen in die ge meente, en 2°. een driehoekig perceel grond, ge legen tusschen dien weg en de toegangswegen naar het station van den staatsspoorweg en tot onderhandschen verkoop van het Slotervar aan de gemeente Sloten. Nog geen verslag over de Indische begrooling uitgebracht zijndeis deze dus nog niet aan de orde gesteld. der Heim op de Nederlandsche Strousbergen die er uiet zijn. De Minister van Finantiën protesteerde tegen de be naming Minister-Poligiiac en ontkende eene zinspeling op wie ook bedoeld te hebben met bet noemen van Strousberg. Voorts verklaarde hij dat de Regeering d*-ze zaak beschouwt als een regeeringszaak eu ua de beslissing der Kamer gezamenlijk zal oordeelen wat haar te doen staat. Aan den heer de Itoo wees hij op veel walde Regeering gedaan heeft die niet den naam eeuer zwakke Regeering verdient. Ook de Minister Heemskerk heeft nogmaals de Re geering verdedigd. De heer Knijper vroeg het woord Crt. Zooals men weet, bestaat er een wet die de verzending van nachtegalen verbiedt; het is zeer te bejammeren, dat de wetgevers hunne zorg niet wat verder, ook tot de lijsters en me rels hebben uiigestrekt. Voor een goede 20 ja- ren waren deze vogels hier bijzonder talrijk de prijs was toen zoowat bij de 2 cents het stuk de moeite van ’t vangen niet waard. In de laatste jaren zijn deze nutlige en aangename boschzangers met 5 a 6 en soms 7 centen het stuk betaald; hef gevolg was: dat zij, in strik ken gevangen, bij duizenden werden verzonden om het verhemelte van rijke Duilsche en Hol- landsche lekkerbekken te streelen, ten dank dat zij in ’t voorjaar en den zomer onze bosschen verlevendigd, en het oor van den wandelaar met hun welluidend gezang hebben gestreeld, behoort een zekere gewetenloosheid toe, om dit onverschillig te kunnen aanzien. De nachtegaal vertoeft hier slechts van 15 Mei tot het begin van Aug. en gaat dan naar Afrika. Onze beide soorten van merels, inzonderheid de Maaitgiete- ling (Turdus merula) zijn standvogels, die hiel den winter verblijven en des te meer bescher ming verdienen. De zinglijsters (Turdus musicus,) en Noordsche koperwiek (Turdus iliacus) vertrek ken in ’t begin van Nov. naar Italië en komen soms in Februari terug, om de weilanden van schadelijke insecten te zuiveren. Het staat te vreezen dat der nuttigste soort van alle zang vogels een volkomene uitroeiing ten deel zal val len, daar de prijzen met ieder jaar stijgen. Zeer wenschelijk zoude het zijn dat er spoedig een wet werd uitgevaardigd, die het verzenden van lijsters en merels, van 1 September tot 1 April ten strengste verbood. Wij nemen de vrijheid de aandacht van onze volksvertegenwoordigers hierop te vestigen en verzoeken de onafhanke lijke dag- en weekbladen het medegedeelde zoo- veel mogelijk in hunne kolomtnen op te nemen. In navolging van de Amerikaansche zendeling leeraars Sankey en Moody, zullen, ook in het Noorden van ons land openbare opwekkingen tot geestelijk leven plaots hebben. Zoo zullen a. s. Woensdagjn het Concerthuis te Gronin gen en den daaropvolgen avrnd te Meppel zoo genaamde revivale gehouden worden, onder lei ding van de bh. Faure en P. Huët, predikanten te Doesborgh en te Nunspeet. lJ“ neer Knijper vroeg het woord voor een persoon lijk feit namelijk dat de Minister van Finantiën hem verweten zou hebben zijn schoon beroep op te offeren pin volksvertegenwoordiger te zijn. De hh. van de Putte de Roo daarin met den heer Knijper eene De hh Wiutgeus eu Begram bestreden dit De voorzitter achtte de woorden niet voor toepassing van art 49 van het reglement vatbaar. De Minister *an Finantiën verklaarde uitdrukkelijk geene beleediging te bedoelen. De discussie is daarop gesloten Het voorstel van de meerderheid der commissie dat het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd werd verworpen met 40 tegen 35 stemmen. Het voorste] van de minderheid der commissie dat de overeenkomst had moeten gesloten zijn onder voorbehoud van de goed keuring der Wetgevende Macht werd verworpen met 58 tegen 17 stemmen. Het voorstel—de Roo tot afkeuring van de handelwijze der Rezeering werd verworpen met 38 tegen 37 stemmen. Het voorstel Kuyper om zich te gedragen aan het votum der Eerste Kamer werd ver worpen met 46 tegen 29 stemmen Het voorstel— Wa-scuaer (zie hierboven) eindelijk werd verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Nadat alle conclusion alzoo verworpen waren is vol geus het reglement van orde op voorstel van den voor zitter tot benoeming eeuer nieuwe commissie van onder zoek der inlichtingen van de Regeering nopens dit on derwerp welke commissie later zal benoemd worden Maandag een uur komt de Staatsbegrooting in behan deling De Koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten van het «Anti-dienstvervangingsbond,” aangegaan voor den tijd van 29 jaren en 51 weken,te rekenen van den dag der Koninklijke goedkeuring (6 Nev. 1875). Het heeft ten doel den verplichten, persoonlijken dienst als grond slag voor de regeling der lavende strijdkrachten te verkrijgen. Daartoe kan het Bond zich be dienen van a. geschriften, b. meetings, c. ver zoekschriften en d. alle andere wettige en wet telijke middelen. Het Bond is gevestigd te ’s Hage; het heeft algemeene en plaatselijke afdeelingen, en beslaat uit leden en begunstigers. Elk lid betaalt jaarlijks aan hel bestuur zijnet afdeeling eene contributie van 25 cent,en elke begunsligei, hetzij ineens ten minste ƒ10, hetzij 1 of meer per jaar. Het Bond zal worden ontbonden, zoo- dra zijn doel bereikt is Bij de ontbinding wordt het batig s'ot uitgekeerd aanqhet“Fonds tot on dersteuning en aanmoediging van den gewapen- den dienst in de Nederlanden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1