GOIEEATE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. MEERS- EN AIITERTENTIE-READ VOOR DE i I 1 1875. 8 DECEMBER. WOENSDAG D E C E M B E II. ‘j, I No. 98. i •f ie 1 COlllANT. 1 3- n a over I. 3de van I»* lliVY EV L AX U. waar 2. i. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad /T.65, buiten de. Stad franco f 1.90. r r 1 l r f i r 1 i 3 10 11 12 1 4 6 8 '7 is >s is Is ie te n 1- 1. 8» e> ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. zijn beiden overleden, de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd 9 uur. de loe- de voor het laatste nog Den 2en December dat de prins van aan de nagedach- waa^* hij woont 4. van den buitenslands wonenden zoon van een .Nederlander, die ter zake van s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. van ’s morgens Jaarlijks worden voor de militie in- mannelijke ingezetenen die op van het jaar hun 19de jaar En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 8 en 29 December 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN L. Burgeni. De Secretaris, H. FENNEMA. In het jongste nommer van het Volksblad de Coöperatie, wordt gewaarschuwd tegen de. lote rijen, die men in den laatsten tijd vooral onder den werkmansstand ingang trach| te doen vin den. »In verschillende plaatsen van ons Vaderland zijn er agenten van den eenen of anderen Rot- terdamschen of Amsterdainschen koopman, die een kunstig middeltje heeft uitgevonden, om zijne waren van de hand Ie doen. «Die agenten noodigen u uit, om wekelijks een kleine bijdrage te storten en na verlo’op van zekeren lijd hebt gij recht om mede te loten naar eenige voorwerpen. »Dit noemt men dan een nieuwe «Coöperatieve Vereeniging”, en vele ounoozelen laten zich door die schaapshuid foppen. «Wilt gij werkelijk ter verbetering van uw toestand wekelijks een kleine bijdrage storten, doe dat dan in eene door u zelven op te rich ten Vereeniging, die zich ten doel stelt, hetzij om huisjes te bouwen, hetzij om lévensmiddeleu in te koopen, hetzij om hare leden crediet te verschaffen, hetzij oin productief op te treden. «Ieder dubbeltje, dat gij zoodoende stort, blijft het uwe en kan door u zelven vruchtbaar wor den gemaakt. dezer gemeente kan geschieden 9 tot 's namiddags 1 uur. en wel voor 2 ’s morgens ’s middags ’s namiddags Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie 3. t heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, ring van een vonnis op a gemeene beraadslagingen z;jn daarop gesloten. Hoofdstuk Justitie is aangenomen met algemeeno stemmen. Maandag te een ure is hoofdstuk Biuiien- laudscbe Zaken aau de orde. Zitting van Maandag 6 Dec. Bij de algemeene beraadslagingen in de kamer hoofdstuk Biiiiieulaiidsche Zaken hebben de heereii Mees de Vries en Smult de afwijkende beslissing van den mi uister en van den raad van state, in zake Hedikbutseu en Kampen, besproken. Velen achtten het .niet over eenkomstig den geest van het staatsrecht, dat gemeente lijke subsidiëu worden verleend voor eeredienst en kerkeiijke doeleind n- De heer van Eek beeft zijne houding tegenover de regeering uiteengezet Hij oestnjdt de beschuldigingen en grieven in tiet voorloopig verslag, die onrechtvaardig zijn of evenzoo liberale regeeringeu hadden kunnen woiden toegevpegd. Wel opperde hij bezwaar omtrent de verkiezing»-cireulaire van den minister, waarbij amb tenaren belet werden aan het verkiezingswet k openlijk deel te nemen, maar achtte de meededeeling Omtrent de niet aanneming van het ontslag van de ministers van financiën en biiuienlandscbe zaken door deu kouiug niet behoorlijk en niet constitutioneel. Nadat de beer Smidt ook nog uitvoerig de verkieziugs circulaire heeft bestreden, heelt de heer Kuijperde eleo totale kwestie besproken en betoogd dat ons kiesstelsel in zedelijken zo verderfelijk werkt op de politieke partijen in de kamer en de regeering en óns coustitu lioneel stelsel lu miscrediet brengt Hij heeft aange drongen dat de minister de electorale kwestie ter baud neme Morgen voortzetting. 1876 bun 19de jaar zijn ingelreden, en die alzoo geboren zijn in 1857. Wijk 1 en 3 en 5 en 7 en 9 en 10 Art, 17. Voorde militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. de zoon van den Nederlander, die terzake van ’s'lands dienst in ’s rijks overzeesche bezit tingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16, moet ge schieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoprt. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Woensdag den 5den Januari 1876 ten Gemeenlehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der marii nelijke ingezetenen, die op den Isten Januari De Minister van Justitie heeft uitvoerig de verschil lende spr. kers beantwoord, speciaal de heeren Wintgee» eu Kappeijue Deu eerste verwees hij, ten aanzieu vau •t aaugevoerde nopens de beursspecufatiën, uaar art. 370 van liet oulweip-wetboek van strafrecht eu gaf ook veel schuld aan bet publiek zelf. Breedvoerig heeft de Minister gesproken over het beheer der kerkehjke goa- den n, de regeling van de goederen lu de doode hand, *t notariaat euz. Hij dankte den heer Tak voor den steun lij de kwestie van „Pboeuix". Hij is het geheel eeus met dien heer dat het hier geen onderwerp van internationaal recht, maar de uitoefening van een Sou- vereiuiteils echt op eigen territoriaal gebied, ter uitvoe ring van een vonnis op ons eigen gebied gewezen geldt. De Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Sneek, mr. P. Andj-eie, thans pro cureur bij en rechler-plaatsvervanger in’de Recht bank te Heetenveen. zelden zonder ongelukken af. Menig hand en arm raakt dan verminkt; 't geen den heelkundigen en artsenijbereiders ten goede komt, als ze namelijk betaald worden, wat niet altijd geschiedt. Den laatsten December wordt de koopman, al toos volgens de Italiaansche manier van boekhou den, voorondersteld, zijn boeken af te sluiten en de balans op temaken; eene fictie welke in prak tijk onmogelijk is. Terecht geeft hem de wet een half jaar. was het 62 jaren geleden Oranje Souvereine Vorst van Nederland werd; den öen werd zijn zoon, later de ridderlijke koning Willem II, geboien, aan wien Nederland steeds dankbaar denken zal. Dezelfde Vorst deed den öen, in 1840, zijn plech tige intrede in de residentie. Drie jaren en ze ven dagen later slietf zijn vader, als graaf van Nassau, en door weinigen betreurd. Het is ook in deze maand geweest dat Chassé met Gerard capituleerde over de onlangs gesloop te citadel van Antwerpen. Maar genoeg reeds over December! Mr. W. F. SCHOOK. - ïllt STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 3 Dec. In de Kamer zijn heden tot leden der commissie voor het nieuw onderzoek der Regeeriugsinliclitingen in za ke spooruegaausluiiiug te Rotterdam, benoemd de hee- reu de Vries, Mackny, Godefioi, Wassenaar en van der Does. De beraadslagingen over het hoofdstuk Justitie zijn voortgezet. De heer Kappeijue beeft uitvoerig de noodzakelijkheid uiteengezet vau de wettelijke regeling van het beheer der kerkehjke guedereu vau de Hervormden en van de regeling en onderwerping aan de publieke orde der gees telijke orden eu kluostervereenigiugeu. De beer vim Asch van Wijck heeft de wet op de kerkgenootschappen besproken, de heer van Houteu de tarieven van de notarissen. De heer Tak vau Poortvliet heeft gewezen op noodzakelijkheid, dat de Regeering den feitelijken stand van bet Laud keune voor de verbetering van belastingheffing eu hel belastingwezen, voor de heffing van successie enz* op de goederen in de doode hand. Hij heeft voorts besproken de aanhouding van de „Pboenix De N'ederlandsche Regeering heeft zeer juist gehandeld eu de rechten van Nederland op een waar dige wijze gehandhaafd. Hij hoopt dat de Regeering op dien weg kluchtig voorlga eu zorge dat bij voort during vonnissen, door deu Nederlandscben rechter ge- wezeu, óp Nederlaudsch grondgebied, worden uitgevocrd. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Gelet op art. 19 der Wel op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en op de Wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no 44.) Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat in Hoofdstuk III dier wet handelende over de inschrijving voor de militie onder anderen voorkomt hel navolgende Art. 15 geschreven alle den Isten Januari waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of is deze overleden wiens moeder, of, zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28en Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaan de, achttien maanden in Nedeiland vet blijf hield; 3. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, beboerende lot eenen Slaat, waar de Ne derlanders niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeenigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente, de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, De wintermaand is gewoonlijk rijk aan koude en sneeuw en altijd aan feesten. Den 22en komt de zon in het teeken van den Steenbok is het de kortste dag en neemt de winter een aanvang. Het echt vaderlandsche Sint Nicolaas-feest *t welk in deze maand valt, ontaardt al meer en meer en heeft weinig van zijn ouden luister overge houden. De naam is gebleven, maar de luister is weg De voorpret, het Sint Nicolaas plakken zoo geestig en juist door den eenigen Hildebrand beschreven behoort tot de geschiedenis. Zonder de Camera Obscura zou het den mees ten een onverstaanbaar woord zijn. Het naapeu van de Duitschers heeft aan Sint Nicolaas veel kwaad gedaan. De uitheemsche Kerstboom heeft den nationa- len heiligen bisschop erg in zijne oude rechten benadeeld, wat niet goed is. De goede prelaat is de beschermheilige der vis» schers, advocaten en bruiden zonder fortuin, ofschoon hij niet meer, zooal.s vroeger op de kust van Afrika en elders geschied, is huwelijksgiften door den schoorsteen werpt. Misschien is hij bang, dat het uit zou lekken en hij dan in den hoofdelijken omslag verhoogd zou worden. Waar de goede heilige te huis behoort, is on zeker. Even als twaalf Grieksche steden gekampt heb ben om de eerde geboorteplaats van Ho merus te zijn, even zoo betwisten onderscheide ne landen elkaar de eer het vaderland van St. Nicolaas te zyn. De Kerstdagen kenmerken zich doorgaans door neerslachtigheid. Het is, alsof er dan iets »Un- geheueres' in de lucht zit alsof de natuur uit haar humeur is en dat op ons arme stervelin gen wil verhalen. En dan die «donkere dagen voor Kerstmis”; alles één naarheid Zooals men weet, vierden de Germanen van 25 December tot 6 Januari hun groot godsdien stig feest, ter eere van Jul; het ging er dan vaak ruw toe; van daar nog: een jool maken, joe len. De derde Kerstdag is gewijd tenis van Johannes den evangelist, op wiens op. vatting de Groninger school (theologie) berust welker leer ook al haast tot de geschiedenis be hoort. De Israëlieten vieren den 23en feest, namelijk de vernieuwing des Tempels *t geen vrij wat vroolijker is, dan wat zij 10 Augustus hebben her dacht: de verwoesting van Jerusalem. Wij mogen niet vergeten den heiligen Eloy, (EliüIUS) den patroon der smeden die vroeger zoo hoovaardig was en later zoo nederig werd dat hij onmiddellijk na zijn dood in den hemel mocht komen. Met voldoening zal men er op nalezen A. Du mas Nouv. Impressions de Voyage. Oudjaar óf Sylvester besluit het jaar en loopt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1