rei miws- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. s I J l 1 1875. DERTIGSTE J No. 99. 11 DECEMBER. ZATERDAG I 1 1 KEDDINGSUAKEN 4 1. 1 1°. 2°. 5°. 6° af- 3°. 4°. 7°. 8°. JEN Le- Ml I aihwwmiiiiw S3 11. 1 ir ir ir M? r7/J 1 I er- B 1 XX KALAX n. vele leden o 2 5 r van i van het !i.v i o Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. w. !C. I ni- >ng i is en en- Daar de en ver- welke zich kenmerkt, door aarzeling om Vooral in de onderwijskwestie drong de spreker aan, dat de Minister die stelling zou verlaten. aan de dat zelfs in officiëele Ka iser; Mf. md I A. van en van Idem van dezelfden aangaande het ver- richten van kostelooze koepokinenting. 12. Idem van dezelfden tot instelling eener vaste commissie, volgens art. 166 der Gemeente wet. 13. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Snoek maken bekend, dat er aanwezig zijn bij Rintje Tjerkstra, bij den houtmolen den heer ter Horst. T. T. Bloksma, pompmaker buiten Hoogënd. A Prins, timmerman aan den Prinsengracht. Tjipke Ferwerda, grofsmid buiten de voor malige Noorderpoort. R. Gilhuis, winkelier buiten de voormali ge Ooslerpoort, naast den timmerwinkel van wijlen den heer H. Wouda. Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. den Concierge der Hoogere Burgerschool, in den Oliemolen van den Heer Veen aan de Franekervaart. Sneek den 3 December 1875. J. van DRIESSEN, L. Burgem. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. i J. Naar men aan het Vad. verzekert, is Venezu ela met Amerika in onderhandeling over den aan koop van twee monitors. Tevens deelt men aan het Vad. mede, dat het uitrusten van Z. M. ram- torenschip «Prins Hendrik” met dit gerucht in verband zou staan. Ofschoon volgens sommi- ger gevoelen de «Prins Hendrik” niet geschikt zou zijn om zee te bouwenbrengt het Vad. 1 het overbrengen van besmettelijke ziekten door de scheepvaart. Zitting van Donderdag 9 Dec. In de zitting van heden zijn,even als gisteren, bij de afdeeling Waterstaat enz velerlei punten behandëld of herhaald, waarna de minister op een en ander heeft geantwoord, als daar zijn: wijze van concessie-verleening, organisatie van het waterschapsbestuur, indijking van het Wie- ringermeer, uitbreiding van het 'Rijnstation te Rotterdam, het stichten van een vluchthaven te Hindeloopen, terwijl andere punten bij de betrok ken artikelen zullen worden behandeld. Omtrent eene uitbreiding van het station aan den Rijn spoorweg te Rotterdam, heeft de minister zijne bevoegdheid ontleend tot vergunning aan de wet van 1806. De zaak is in het belang van den handel en het rivierbelang wordt er volstrekt niet door benadeeld. De algemeene beraadslaging over deze afdee ling is gesloten. De heer Knijper had geen sympathie voor het Ministerie, maar wees op de partijen. De heer Fabius wenschte de godsdienst-kwes- tiën in de Kamer ter zijde te stellen. Minister nopens de godsdienst neutraal draagzaam is, ondersteunt hij hem. De heer van Houten keurde de handelingen van het Ministerie af. De heer Kappeijne verdedigde zich. De heer Insinger verdedigde de conservatieve partij. De Minister van Binnenlandsche Zaken verdee- digde het Ministerie en zich zelven, en verklaar de, dat na afloop der verkiezingen het Ministerie zich beraden heeft, of het zou aanblijven. De beslissing was toestemmend, maar is de Kamer van een ander gevoelen, acht zij eene crisis noo- dig, zij spreke dit uit. Zoo niet, dan make mei) door herhaalde disputen hel regeeren niet opzet telijk onmogelijk. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. Zitting van Woensdag 8 Dec. In de Kamer zijn heden, bij de behandeling van de onderdeden van hoofdstuk Binnenland sche Zaken, een aantal punten ter sprake gebracht, als de tractementen der ambtenaren aan het de partement en aan de provinciale griffiën; de ver- hooging der bezoldiging van Gedeputeerde Staten en van de griffiers der Provinciale Staten vond goedkeuring. Het amendement van den heer Schimrndpenninck van der Oije, om het tracte- ment van den Commissaris des Konings in Dren the van 6000 op 7000 te brengen, is aange nomen met 45 tegen 22 stemmen. Bij de afdeeling Militie heeft de heer de Vries er op aangedrongen, dat bij kwestiën van aan wijzing voor de militie en gebondenheid tot dienst, niet de Commissaris des Konings, maar de Mili tieraad beslissen moet. Bii de afdeeling Medische Politie drong de K E N N I S G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de resolutie van den heer Commissaris des Konings in de provin cie Friesland d.d. 8 December j.l., le afdeeling, no. 2157 brengen door deze ter kennis van de ingezetenen dat, van den 10 December 1875 tot nadere aankondiging, de groote wegen in deze provincie zullen zijn afgesloten voor rij- en voertuigen welke wat betreft de diligences en wagens met breede veilingen aan hunne raderen (builen en behalve de reizigers met hunne gewone bagage) met zwaarder vrachten dan van vijfhonderd kilo gram gewicht zijn beladenen, wat aangaat alle rij- en voertuigen met smalle of gewone veilin gen zwaarder vrachten hebbende dan vier hon derd kilogram en dat in alle geval niet anders als halfspoor zal mogen worden gereden naar aanwijzing van de op die wegen te vinden spoor- leiders, welke evenwel ’s nachts zullen zijn weg genomen en dat de tolgaarders en andere be ambten van het bestuur de? wegen, zijn gemach tigd en gelastvoor de stipte naleving van deze bepalingen nauwkeurig zorg te dragen. Sneek den 9 December 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSENL. Burgem. H. FENNEMA Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 11 December 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Adres van vier Agenten van politie 2e klas se, om verhooging hunner jaarwedden. 4. Verslag der Commissie van onderzoek der begrooting van het Old Buiger Weeshuis, voor 1876. 5. Voorstel van den heer Hoofdonderwijzer der Tusschenschool, om den kweekeling E. BloTc, in het genot der hoogere toelage te stellen. 6. idem van de Raadsleden de heeren Schijf- sma, JoustPa en Mulder, tol aanvulling van de verordeningen omtrent de heffing van een hoof- delijken omslag, 7. Adres van mejuffrouw Z. H. Schuil om eervol ontslag als hulponderwijzeres. 8. Advies der Plaatselijke Schoolcommissie aan gaande de vervanging van die hulponderwijzeres. 9. Voorstel van Burg, en Wethouders, om trent het bewonen en schoonhouden der nieuwe school voor K. O. 9a. Idem van dezelfden tot verhuring van het huis bewoond door Poiesz. 10. Idem van dezelfden, tot verandering van den leeftijd van toelating tot de vier lagere scho len. SNEEKER (OillA\ HTATBX-fcBABKAAE. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 7 Dec. In de Kamer zijn heden de algemeene beraadslagiu gen over hoofdstuk Binnenlandsche Zaken voortgezet. De heer Cremer heeft zijn teleurstelling betuigd over de weinige zucht van den Minister om met de liberale meerderheid mede te werken tot gemeen overleg. Hij behandelde de bekende verkiezingscirculaire eu sloot zich daaromtrent volkomen bij de bestrijders aan. Voorts bestreed hij uitvoerig het voorwendsel des Ministers om de oprichting van het standbeeld voor Tborbecke te be letten. Spreker zal tegen de begrooting stemmen. De heer Geertsema heeft daarna de politiek van den Minister Heemskerk uitvoerig besproken. Hij heeft hem geschetst niet als conservatief of clericaal, maar als an tiliberaal. Tegen die antiliberale politiek heeft hij zijne bezwaren ontwikkeld. Toch meende hij dat de tijd nog niet gekomen is voor de liberale meerderheid en zou h j nog met den Minister medewerken, mits deze blijk ge ve van de zucht tot samenwerkeu, speciaal in de on derwijskwestie, door verbetering van tal van punten Deed de Minister dit niet, dan zou de liberale meerder heid wel het initiatief moeten nemen De heer van Rappard heeft den Minister verdedigd op de drie bezwaren gister ingébracht, namelijk de be sluiten in zaken Kampen en Hedtkhuizeo (kwestiën die liepen over het verleenen van gemeentelijke subsid ën voor eeredienst en kerkelijke doeleinden), da verkie zingscirculaire en de mededeeling van 27 Sept. Hij steunt den Minister juist als antiliberaal en zou diens aftreden een ramp achten, ook wegens ’s Ministers con servatieve gevoelens op koloniaal gebied. De beer van Baar heeft voornamelijk de hoofdbe- schuidigii g, tegen den Minister en de Regeering ingé bracht, dat zij overhellen zouden lot de staatkunde van de kerkelijice partijen, uitvoerig bestreden als volkomen ongemotiveerd. Veeleer zou in zake onderwijs kunnen beweerd worden, dat de voorstanders van de neutrale school begunstigd worden. Hij waarschuwde de Re geering om zich niet door die onrechtvaardige beschul diging van den weg te laten brengen en te laten ver leiden tot andere juist partijdige stappen De heer van Houten heeft tegenover den heer Kuijper als eenige oplossing van den slechten toestand van het kiesstelsel aangegeven het algemeen stemrecht. Voorts besprak hij de stelling des Ministers in de Kamer, partij te kiezen. r er op De heer Moens heeft op afdeeling onderwijs van hoofdstuk V der staatsbegroting de volgen de amendementen voorgesteld: 1. Een nieuw ar tikel 178 bis. Voor 3 nieuw op te richten kweek scholen ƒ30,000. 2. Art. 178 (toelagen aan kweekelingen en hulponderwijzers, opgeleid bij de rijkskweekscholen) te verhoogen met 12,000 en alzoo te brengen op ƒ72,000. 3. Art. 180 (huur en onderhoud van gebouwen, hulpmiddelen voor het onderwijs en verdere uitgaven ten behoeve van de rijkskweekscholen en daaraan verbonden leerscholen) te verhoogen met ƒ60,000 en alzoo te brengen op ƒ80,000 en 4. Art. 187 (verschil lende uitgaven voor speciale inrichtingen voor onderwijs, gratificatiën enz.) te verhoogen met ƒ50,000 en alzoo le brengen op ƒ241,675. De beer viln der Hoeven is met kracht opgekomen tegen de akte van beschuldiging, uit allerlei nietigheden samengesteld, om den Minister en het geheele Kabinet tot aftreden le nopen, terwijl men nimmer tegen eenig vorig Minister zoo onbillijk en onrechtvaardig is geweest Hij erkent, dat de Minister steun vindt bij de antilibe ralen. Dezen vereenigen zich allen om den heer Heems kerk, omdat zTj welen, dat van hem geen onderdrukking van minderheden, geen onrecht te wachten is, geen gewelddadigheden als in andere landen Zij koesteren de rechtmatige vrees, dat de liberalen willens of onwil lens, aan aandrang van builen zullen gehoor geven. De beer Kappeijne heeft er op gewezen, dat de Re geering zich alleen door eene dubbelzinnige houding weet te baudhaven. Hij vroeg uitdrukkelijk of de Mi uister Heemskerk, tegenover bet gesprokene door den lieer van der Hoeveu, eenstemmig is met den Minister van Koloniën. De heer Baslert heeft gewezen op het gemis deferentie van de pers tegenover de Regeering en Volksvertegenwoordiging en d— - merstukken recriminatiën voorkomen De Minister van Binneulandscbe Zaken heeft zijne politieke gedragslijn breedvoerig verdedigd. Schoon de leemten der kieswet erkennende, is hij lijnrecht tegen het algemeen stemrecht Het lager onderwijs moet vol gen na ’t hooger, dat ook een groot volksbelang is. Je Minister weersprak ’i iuconstitntioneele zijner meededee ling over ’t gevraagd en geweigerd ontslag van hem zelven en den Minister van Financiën en gaf nadere ophelderingen over de verkiezingscirculaire de besluiten iu zake Kampen en Hedikhuijzen en verdere aange voerde grieven. In de avondzitting hebben nog het woord gevoerd. De heer Heijdenrijck handhaafde het Ministerie ter voorkoming van Regeeringsloosheid De heer van Eek wil ’s Ministers daden af wachten, vooral wat het onderwijs betreft. - verdeeldheid der Adres van den heer II. E. Napjus, om op nieuw te worden aangesteld als Secretaris-Boek- houder der Algemeene arm voogdij. 14. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie en van een lid der Commissie van toezicht op het M. O. 15. Idem van een Voogd van hel Old Burger Weeshuis. 16. Idem van een Voogd over de Algemeene armen. 17. Aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1875. Bij de tweede kamer is ingekomen eene aan bevelingslijst van den hoogen raad, tot benoe ming van een raadsheer, ten gevolge uitbreiding van het personeel in dat college. Daarop komen voor de hh mrs.: 1. I. Telting, raadsheer bij het hof in Friesland2. Vaillant, president van het hof in Zeeland3. de Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie; 4. Hofstede, procu- reur-generaal bij het hof in Groningen; 5. Boe- les, raadsheer bij het hof in Drenthe; 6. van Bel, raadsheer bij het hof in Utrecht. Een bij het Depart, van. Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Generaal van Ned. Indie van den Isten dezer bevat de mededeeling, dat de generaal-majoor Pel den 23 Nov. j.l. uit At- jin het navolgende getelegrafeerd heeft De gezondheidstoestand is gunstig cholerage vallen komen niet voor. Een vijandelijken aan val op Sinangri en Lamprit Werd afgeslagen. Eene bende Atjehers die in den nacht van 21 op 22 November in Missigit Longbattah was binnenge drongen, werd verdreven met achterlating van 5 dooden en eenige wapenen daarbij werden ge wond de luitenants de Steenhuysen en Simmer- macher, 10 mindere militairen en eene vrouw. ■■’.V zou hij tegen de begrooting stemmen. van 10 >5 7 8 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1