NIEUWS- EN ADVERTEXT1E-BL4D VOOR DE GEfflNTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. i 1875. No. 101. 18 DECEMBER. Een nieuwe belasting. 14 S V i: B II K st met plaatsing in de Sneeker I. 0 >0 le 0 ov< r a i. J van Eckc Bi VN EX L Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de Stad franco ƒ1.90. kwijtschelding r van r> j verdedigd Mor- i; n ar L5 ar 14 il jr or or O 1. 3 2 a in v. in J. 1. j- 0 7 >8 .3 0 r- LVV ’s Rijks middelen hebben over de maand No vember van dit jaar opgebracht ƒ8,740,385.99, tegen 7,749,439.02’/2 in November 1874. Over de eerste elf maanden vandit jaar 83,227,102.20 */2, legen ƒ81,126,922,96 over gelijk tijdvak van 1874. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de, resolutie van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 16 December 1875 le afdeeling no. 2203 brengen ter kennis van de ingezetenen dat de bij besluit van den 8 December j. 1. Ie afdeeling no. 2157, voorgeschrevene, tijdelijke af sluiting der groote wegen in deze provincie, voor zware vrachten, met dato dezer is opgeheven. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 71/, Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Z. M. heeft benoemd bij het gerechtshof voor de drie noordelijke provinciën tot president, den heer mr. W. Terpstra, thans procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof van Friesland tot vice-president, den heer mr. W. B. S. Boeles, thans raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Drenthe tot raadsheeren de heeren mis. Abresch thans raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Groningen; Colson Aberson en van Brakel Schim mel thans raadsheeren in het hof van Drenthe J. C. Bergsma en I. Telling, thans raadsheeren n het hof van Friesland; Koning, thans als zoo- anig in het hof van Groningen, en M. van He- Onder de belastingen die zeer impopulair en in den laatsten tijd dan ook meer en meer ver oordeeld zijn behoort vooral de verbruiks-belas- ting en daaronder moeten zeker in de eerste plaats genoemd worden die welke onder den naain van accijnsen geheven wordt o.a. van de zeep het zout en het geslacht; en voornamelijk de beide laatsten omdat zij voedingsmiddelen treffen, ter wijl die op het geslacht bovendien een premie is op den uitvoer. Het accijns-stelsel vindt vooral ook daarom ve le bestrijders omdat het belemmerend werkt op den vrijen handelde deur openzet voor schromelijke belasting-ontduiking, en, in verhou ding, den minvermogende oneindig zwaarder •relt dan den bezitter. Daarbij komt nog, dat de wijze van inning en de controle vrij kostbaar zijn, daar zij een gioote menigte ambtenaren vereischt. En uiteen staathuishoudkundigen uiteen moreel oogpunt is deze belasting-heffing dan ook reeds sinds lang veroordeeld geworden. Een der meest ernstige staatkundige vraagstuk ken, die sedert jaren aan de orde zijn, is zeker de herziening van ons belastingstelsel. Meer en rneer toch heeft de overtuiging veld gewonnen, dat dit veel te wenschen overlaat en, over ’l alge meen, zeer o nrechtvaardig en onzedelijk werkt. Met het oog op ons vigeerend belastingstelsel zou men dan ook art. 172 der Grondwet: »geen i privileges kunnen in het stuk van belastingen wor- den verleend” gerust een fraai klinkende phrase kunnen noemen, die dagelijks praktisch wordt ge logenstraft. Wij behoeven hier slechts le herin neren aan ons fraai patent-recht, om al dadelijk genezen te worden van de naïve meening, dat de grond wettelijke voorschriften in ons land al tijd zoo bijzonder contentieus worden nageleefd. Ons geheel belastingstelsel is ééne doorloopende i, bevoorrechting, namelijk: van den bezitter boven den niet-bezitler. Of wordt bijv, de groote landeigenaar niet op schromelijke wijze bevoordeeld, door het voort durend ignoreeren van de weltelijke bepaling die kadasler-herziening voorschrijft En geniet de bezitter in portefeuille niet dezelfde bescher ming van persoon en goederen als de kleine marskramer, die nog een gedeelte zijner zuur verdiende penningen moet olleren aan den fis cus, terwijl de couponknippende millioenair niet getroffen wordt Inderdaad: ons geheel belastingwezen is vi<?ieus; iedereen bijna is hiervan overtuigd, maar over de middelen, om tot een beier te geraken, heerscht een zeer groot verschil. Dit ii o. a. weer duidelijk gebleken bij de po ging eenigen tijd geleden door den minister Bhissé gedaan, tot invoering eener inkomstenbe lasting, die de grondslag zou geworden zijn, waar op een hervorming van ons belastingstelsel ge bouwd kon worden. Die poging mislukte en sedert sukkelen we weer op denzelfden weg voort. Het schijnt al heel moeilijk te zijn te komen tot afschaffing van schadelijke belastingen, en ze ker wordt dit niet gemakkelijker gemaakt door dat men er bij ons legen opziet belastingen op 1e heffen zonder equivalent ook al zouden onze middelen dit anders zeer goed toelaten. Gelijk men weef, is de tegenwoordige minister van finantien, de heer van der Heim, onlangs met voorstellen voor den dag gekomen tot be lastingherziening. Hij stelt voor 1°. een accijns te leggen op de tabak, 2°. enkele wijzigingen te brengen in hel tarief van invoerrechten en 3°. den accijns op het gedistilleerd te verhoogen; terwijl het ’s mi nisters bedoeling is, als de accijns op de tabak tot stand komt, den vleesch-accijns af te schaffen Laatcnseens nagaan of de door den minister voorgeslelde verandering inderdaad tot verbete ring zal leiden. Wij behoeven zeker, na het bovenstaande, niet meer te zeggen dat we de afschaffing van den accijns op het geslacht zeer zouden toejuichen. Zeer terecht zeide de heer de Bruijn Kops in dertijd in de Tweede Kamer »Wij moeten aannemen dat uit het oogpunt van den staat, al hetgeen in een gezin wordt ver bruikt tot bewaring en versterking van een krach tig lichaam, tot instandhouding van een welvaren de, ordelijke huishouding en tot opvoeding van de kinderen, voor den staat productieve uitgaven zijn, en dat al wat zulke uitgaven bezwaart, ook nadeelig is voor de productie en daardoor indi- rectelijk voor de publieke middelen.” voor speciale iurich- en uaumoedi- dat de regeering onbekend is met den toestand der corporation, stichtingen en goederen in de doode hand. Hij wenschteene parlementaire en- enquête (onderzoek). De minister van Finanliën heeft uitvoerig ge antwoord, vooral aan den heer van Houten Daar bij heeft hij uiteengezet, dat in bewerking is eene herziening der zeepbelasting en van de patent wet, terwijl hij tot eene vaste overtuiging tracht te geraken omtrent eene wijziging der persone le belasting. Ook herziening van de belasting op het zout zou daarmede gepaard moeten gaan. Opheffing der tolliniën tusschen Belgie en Ne derland acht de minister een ideaal, dat in de tegenwoordige omstandigheden practisch onuit voerbaar is. De algemeene beraadslaging is gesloten. Zitting van Donderdag 16 Dec. In, de zitting van heden is de discussie hoofdstuk financiën voorfgezet. De minister van financiën heeft op de vraag van den heerKuijper verklaard, dat hij nog de zelfde denkbeelden is toegedaan als het vorig jaar, tegen eene organieke regeling, tot uitleg ging van art. 168 der grondwet; dat echter eeni- ge koninklijke besluiten omtrent de uitbetaling van predikanls-tractementen zullen worden in getrokken en speciaal het souverem besluit van 1814. Hoofdstuk financiën is ten slotte aange nomen met 59 tegen 4 stemmen. Daarna is de algemeene beraadslaging over de begroeting van oorlog aangevangen. De heer de Bieberstein hoopte, dat bij zulk een hoog eindcijfer de organisation nu ook goed zullen zijn. De heer Bastert heeft groot bezwaar tegen dat hooge eindcijfer, dat een groot deel van het budget verslindt. De heer Wassenaer drong aan op vele verbeteringen van den toe stand van den militair, op zedelijk en stoffelijk gebied. De heer de Roo heeft tal van beden kingen op het beleid en de handelingen van den minister, zoowel wat de organisatie als het ad ministratieve betreft, waardoor zijn vertrouwen geschokt is. Hij zou wel tot verwerping advise ren, als hij waarborg had voor verbetering door een eventueelen opvolger. Hij maakt echter zijne stem afhankelijk eenige voorwaarden. In de laat geëindigde zitting heeft de minister zeer breedvoerig het regeeringsbëleid en vooral den heer de Roo beantwoord, gen elf uur voortzetting. STATEN-eEXEBlAAI.. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 Dec. In de Kamer is heden de discussie gevoerd over de onderdeelen vao de afdeeling Lager Onderwijs der be grooving voor Binnenlandsche Zaken. Met 37 tegen 35 stemmen is aangenomen liet amend- dement van den heer van Naainen, tot verhooging niet 20.000 vim ’t reeds met gelijke som door de Regee ring verhoogde art. 177 (subsidiën aan gemeenten die door de uitgaven ter behoorlijke inrichting var. haar lager onderwijs te zwaar gedrukt worden, 170.000.)' Daarna is eene hoogst belangrijke discussie gevoerd over de drie amendementen van den heer Moens 1°. 30 000 als eerste termijn voor drie nieuwe kweek scholen en opleiding voor onderwijzers2°. en 3° daar mede in verband staande verhoogingen voor kweekelin- gen gebouwen enz, te zamen 72 000. Na door deu Minister van Binnenlandsche Zaken en eenige leden der Kamer bestreden te zijn, is het eerste aangenomen met 42 tegen 33 stemmen, Minister de beide aödere amendementen VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 18 December 1875 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel van Burg, en Welh. tot aankoop van een schoolgebouw op Leeuwenburg, behoo- rende aan het O. B. Weeshuis. 4. Adres van P. Reitsma, om I van boete enz. wegens niet tijdige levering pi ivaattonnen. 5. Voorstel van heeren Voogden der Alge meene armen, tot vaststelling van de prijzen der aan hen in 1876 te leveren geneesmiddelen. 6. Benoeming van een Voogd der Algemeene Armen. 7. Bezwaarschrift bij heeren Gedeputeerde Staten tegen het aanvullingskohier van den Hoof- delijken Omslag, dienst 1875. amendement waarna de overnam. Bij de bestrijding van het amendement van den heer Moens heeft de Minister gezegd, dat zoolang hij niet overtuigd wordt, dat. in ’76 drie nieuwe kweekscholen noodig zijn, bij bezwaar heeft legen de uitvoering. Ook het vierde amendement van den heer Moens, om artikel 187 ('verschillende uitgaven tingen van onderwijs, gratificatiën, hulp g ngsmiddclen ad f 19167 a) met f 50 000 te verhoo- geu, is aangenomen met 50 tegen 20 stemmen. Daarna zijn levendige debatten gevoerd over het amen dement van den heer Kuijper c aom 30 000 te be stemmen voor toelagen aan hoofdonderwijzers, niet van overheidswege bezoldigd, voor de opleiding van kwee- kelingeu die acte van hulponderwijzers verkrijgen. De bestrijders zagen er in begunstiging van bet bij zonder onderwijs, om later op dien weg voort le gaan. De voorstellers ontkenden, dat dit ‘t geval was, of eene inleiding tot sudsidie of restitutiestelsel gelijk was Oeweerd. Anderen hielden dit vol en achtten het amendement in strijd met art. 3 der onderwijswet. De Minister'geloofde dit wel niet, maar had financi eele bezwaren, waarom hij ’l amendement ontraadde. Ten slotte is bel verworpen met 43 tegen 32 stemmen. Na afdoening van alle verdere artikelen is hoofdstuk Binnenl. Zaken aangenomen met 62 tegen 24 stemmen. Tegen hebben gestemd de hh. Schepel, van Eek, Leiding, Viruly Verbrugge, Blussé, Geertsema, Hiugst, van Houten, Smidt, Kappeyne van de Coppello, van Harinxma tboe Slooten, Fransen van de Putte, de Rui ter Zylker, Tak van Poortvliet, van Kerkwijk, Bergsma Stieltjes, Mees, de Roo van Alderwerell, Mirandolle, Bredius, Roa.bach, Cremers en de Jong- Zitting van Woensdag 15 Dec. In de zitting van heden is Hoofdstuk Marine der Staatsbegrooling na korte discussie aangeno men met 56 tegen 1 stem (die van den heer Bredius). Hoofdstuk Nationale Schuld is met al gemeene stemmen aangenomen. De beraadsla gingen over Hoofdstuk Finantiën zijn aangevan gen. De heeren van Houten en de Jong gaven te kennen, dat zij tegen de begrooting zouden stem men, op grond dat de minister eene doortasten de belastinghervorming niet ter hand neemt, of schoon overtuigd van de noodzakelijkheid daar van. De heer Blussé zou voor het budget stemmen, in afwachting van de behandeling der ingekoinen belasting-ontwerpen, die nu niet aan de orde zijn. De heer Tak is teruggekomen op zijn bezwaar, behoort tevens Courant. Sneek den 17 December 1875.- Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris II. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1