raws- EN ADVERTENTIE-liLIII VOOR RE GEUEENTE EN HET W.WSSE W SNEEK. 1 E E N-E N-E> E R T I G S T E J A. A. R, G A N G No. 2. WOENSDAG 1876. 5 JANUARI. k-- J X 3 1 SHEERER COURANT. Ti T ber 1875. li 1 X V E M. A Ih 23 October 1875 GEHEVEN eene en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. (get.) J. ten GATE, Voorzitter. H. FENNEMA, Secretaris. - Blijkens een telegram van de Indische regee- ringhad generaal Pel geseind Den 26 December zijn de operation tegen de VI Moekim begonnen Dtie kolonnes zijn uitge rukt. Eene nam de vijandelijke stelling Mibouw. De beide anderen zetten hunne operatiën voort. De weersgesteldheid was gunstig en de gezond heidstoestand onveranderd. De majoor Mekern werd zwaar gewond. De verliezen aan onze zij de waren overigens gering maar bij den vijand, aanzienlijk. oier den vrede, als niet de edelaardige Belg ge noegen had genomen met een nederig excuus, en zoo de zaak het doodbloeden. Den 2en Januari is het precies 3iJ jaren gele den, dat de ex-koning Willem I in de grafkelder te Delft is bijgezet onder den naam van graaf van Nassau, waar hij gebalsemd nog ligt en voor uitverkorenen te zien is. Mr. W. F. SCHOOR. Reeds worden 4 candidaten voor de portefeuil le van Oorlog genoemdde kolonel Pfeiffer van het 5de reg. infanterie, vroeger chef van het personeel aan het Minist. van Oorlog; de secre- taris-generaal M. Rodi de Loo, verder de kolonel Beijer, commandant van het 3de reg. vestingartil lerie eu van der Star, van den generalen staf. Naar de maand Januarius is een heilige ge naamd, die vooral in Napels wordt vereerd, waar zijn bloed bewaard, en den Isten dezer maand vloeibaar wordt. Zijn roem is vooral groot geworden door de volgende gebeurteniswelke de Kopenhaagsche hoogleeraar in de godgeleerdheid F. MUNTER,') verhaalt. In ’t jaar '1779 spookte de Vesuvius hevig. De Engelsche ridder HAMILTON en andere na- tuurkundigen hadden wel als waarschijnlijkheid, Steunende op waarneming en ervaring, aangekon. digd, dat de uitbarsting spoedig zou bedaren, doch Portici en Resina werden met hetzelfde loj bedreigd als vroeger Herculanum en Pompeji. Het Napolitaansche volk, met de lazaroni voor op, dwong den aartsbisschop, het bloed van den heilige naar de brug te brengen. Dit geschied de in plechtigen optocht Bij de brug tegenover den Vesuvius gekomen, viel het licht, door een wolk teruggekaatst, op het zilveren kastje, waai in de reliqui zich bevond, zoodat dit als goud glin sterde. Tegelijkertijd nam de lava eene andere richting, naar een dal, waar zij geen kwaad kon doen, en weldra nam de uitbarsting een einde. Opmerkelijk is het, dat het bloed van den hei ligen Januarius niet vloeien wil, als het bekend is, dat er een ketter in de kerk aanwezig is. Menig Engelschman heeft dien tengevolge een duchtig pak slaag ontvangen. Op Nieuwjaarsdag wordt Jezus gezegd besne den te zijn. Don 6den wordt het feest der drie koningen, MELCHIOR, BALTASAR en CASPAR, gevierd en gaven de kaarsenmakers aan hunne klanten een driekonings-kaars met nog eenige kleine kaarsjes, welke aangestoken en op eenigen af stand achter elkander geplaatst werden en waar over de kinderen dan vreugdevol heensprongen. Met het in onbruik geraken van vetkaarsen, is dat gebruik en ook het kinderspel verdwenen. Het feest der drie-koningen-koek is in ons Berichten van Napels en Sicilië. Haar- ‘lem, 1791. Dl. II, bl. 10. Uit Groente bericht men, dat nabij die plaats, aan den weg naar Borculo, bij het omwerken van een houtwal, een hoeveelheid gouden en zilveren muntstukken uit den Spaanschen tijd gevonden zijnzij bevonden zich in twee aarden potten en een koperen bus. Eenige waren van de jaren 1633—1641 en 1654, met het borstbeeld van Filips IV, terwijl anderen jaartal noch beeltenis droegen. De waarde wordt geschat op ƒ5000. negenen die gedurende het jaar 1875, iets |j aan de gemeente Sneek geleverd of voor haar verricht hebben, worden uilgenoodigd, hun ne rekeningen vóór het einde dezer maand in te leveren ter Secretarie. Sneek,* 4 Januari 1876. De Secretaris der Gemeente Sneek H. FENNEMA. t. -M Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 10 December 1875, no. 28. En is hiervan afkondiging geschied den 5 Janu ari 1876. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Naar wij vernemen hebben dc Uitgevers Blom en Olivierse te Kuilenburg het plan opgevat, om alles wat over de tabaksquaestie in de Dag- en Weekbladen is geplaatst en nog zal geplaatst worden, te verzamelen en in den vorm van een boekje, waarvan den leden van de le en 2e Ka mer een ex. gratis zal gezonden worden, uittege- ven. Bijdragen daarvoor zullenom de uitgave zoo volledig mogelijk te maken, bovengenoemde 'Uitgevers gaarne ontvangen. Als een bewijs dat particulieren begeerige oo- gen beginnen te slaan op hulpon derwijze s-be- liekkingen, diene de volgende brief, gericht aan den heer Burgemeester te Veghel, prov. Noord- Braband. Genoemde Burgemeester noodigt in ’t school- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De Latijnsche naam staat in verband met Ja nna, deur, en Janus den Romeinschen god met twee aangezichten, wiens tempel in tijd van vrede gesloten werd en die dus te Rome ongeveer 700 jaren heeft opengestaan, aangezien de Ro meinen van af het bouwen der stad in 753 voor Chr. tot aan de vernietiging van hun rijk, bijna onop houdelijk oorlog gevoerd hebben. De Nederlandsche r.aam Louwmaand is maar zelden in overeenstemming met den feitelijken toestand, want niet vaak vriest het zóó hard, dat men er van kan zeggenhet louwt, d. i. het ■vriest, dat het kraakt. Als ’t Woordenboek af is, heeft louwen wel licht eene andere beteekenis gekregen. Doch dat gaat ons nu niet aan, daar, bij benadering, dat werk niet voor het jaar onzes Heeren twee dui zend acht honderd vier- en negentig gereed zal zijn, als ’t namelijk gaat, zoo als tot nu toe. land nagenoeg verdwenen, doch in Duifschland en elders wordt het nog bestendig gevierd. In die koek is een boon gebakken. Wie deze vindt in het hem toebedeelde stuk, is koning en voert oppermacht over de aanwezigen. Voor de boekdrukkers-gezellen is Januari van belangdaar zij op den tweeden Maandag dezer maand Koppermaandag vierenvan welk ge bruik de oorsprong mij onbekend is. In Deventer houden de gezellen gewoonlijk maskerade die meermalen allergeestigst is het bewijs levert, dat prins PüCkler Muskau ge lijk hadtoen hij beweerde, dat volksvernuft en vroolijke luim vooral bij de lagere klassen worden aangetroffen. Den 19en dezer maand is het de feestdag van den heiligen Bonifacius, die den merkwaardigen waterbron bij Heilo deed ontstaan en als bis- schop de apostel van Nederland mag genoemd worden naast Willebrordus die de Friezen wilde bekeeren, doch er slecht afkwam, daar de Dockumers hem, uit puren afkeer van het Chris tendom, dood sloegen; waarop hij de Friezen in ’t algemeen en de Dockumers in ’t bijzonder vervloekte; hetgeen zoo gebleven is tot op dezen dag. Voor de Christelijke kerk is Januari van groot belangdaar den 25en Saulus zich op den weg naar Damascus, toen hij uitging om de Chris tenen te verdelgen, tot het Christendom bekeerd heeft, waarna zijn naam in Paulus is veranderd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her- enting. Sneek, den 4 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris H. FENNEMA. Den 20en dezer maand nu 45 jaren geleden, verklaarden de vijf Mogendheden dat de schei ding van Nederland en Belgie een voldongen feit was, tusschen welke landen zij 9 dagen later de grenzen regelden. Zoo regelt de diplomatie eens andermans za ken. Eerst 8 jaren later, en wel op den 23en dezer maand kwam de definitieve regeling der Belgi sche quaestie tot stand en wel te Utrecht door den Belgischen buitengewonen gezant Dujardin. Bijna had dit aanleiding gegeven tot een nieuw geschil. Er bevonden zich nl. aan de Utrechtsche academie eenige studenten, die zeer anti-Belgisch gezind waren (enkele hunner zijn tot de hoogste betrekkingen geraakt) en ijverig het koffiehuis sDe Nieuwe Bak", frequenteerden. Dujardin, zich eens daar bevindende, werd uit louter vaderlandsliefde, lustig door hen afgeran seld. Die laaghartige manier van handelen zou zeker een einde hebben gemaakt aan de onderhandel!ngen Wie koude voeten heeft houdt veel van een Januari" in zijn stoof, doch dan moet het bui ten louwen dat het kraakt en er moeten balken onder het ijs liggen. Waarom zegt men toch dat zonder die bal ken de Israëlieten niet op ’t ijs mogen komen Als oorzaak wordt opgegeven, dal er eens een groot aantal hunner door zwak ijs gezakt en ver dronken is. Dit zal wel een feit zijn doch zeker niet de oorsprong van het gezegde daar hetzelfde geldt bij alle andere natiën. Er moet dus een andere reden voor bestaan Bij de beraadslagingen over de wet op de Mid delen in de Eerste Kamer zijn de belastingplan nen van het Min. niet behandeld. Alleen werd door enkele leden aangedrongen op eene her ziening van de belastbare opbrengst van onge bouwde eigendommen en op,eene belasting op de goederen m de doode hand. De Min. van Fin. gaf echter den vrager weinig troost. Het ontwerp tot herziening der ongebouwde eigendommen was nog niet eens in voorbereiding, en van een belasting der goederen in de doode hand moest men zich vooral niet te veel voorstellen, De min. kan gerust zijn, voegt het Vad. er gij wie zou zich nog de illusie durvenzmaken, van dezen functionaris een goede belasting-her- ziening te zullen ontvangen? A F K O N D I G I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat dcor den Raad dier gemeeji- te in zijne vergadering van 23 October 1875 is vastgesteld het volgende BESLUIT tot nadere verhooging van het BEDRAG WAARVOOR EEN HOOFDELIJKE OM SLAG KAN WORDEN GEHEVEN IN DE GE MEENTE SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek, Overwegende dat de uitgaven der gemeente en inzonderheid die welke betrekking hebben tol het lager onderwijssedert het vorige jaarwe der belangrijk zijn toegenomen Gelet op artt. 232—235 en 240 der Gemeen- te-wetzooals zij is gewijzigd bij de Wet van 7 Juli 1865 (Staatsblad no. 79) Besluit Art 9. Alinea 1, van hel besluit tot het hef fen van een hoofdelijken omslag, van 25 Octo ber 1869, no. 17, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 15 December 1869, no. 9, gewijzigd bij raadsbesluit van 24 October 1874, goedge keurd bij K. B. van 1 Februari 1875, no. 5, nader te wijzigen als volgt »Het maximum, tot hetwelk deze belasting jaarlijks kan worden geheven, bedraagt vijfen veertig duizend gulden. Dit besluit, waarop de Verordening op de in vordering van den hoofdelijken omslag, vastge steld bij het aangehaalde raadsbesluit van 25 October 1869, toepasselijk wordt verklaard, zal, binnen acht dagen, bij heeren Gedeputeerde Sta ten van Friesland worden ingezonden, ten einde aan de goedkeuring des Konings te worden on derworpen. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad van Sneek, in zijne vergadering van den 23 Octo.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1