TOTE FJ HET ARROMISSEW SOEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD TOOR HE I) I- i- 1870. No. 3. E E N-E N-D E R T I G S T E JAARGANG 8 JANUAIU. Petroleum. >l<o Nieuwjaar bij de Chinezen. HERIJK. f- ;it courant. SN1. E I I BINN E N LA V I*- Mr. W. F. SGHOOK. Staatsspoorwe- a. van SUWIMWI Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Blijkens gen telegram omme- reeds De al- een van ver- De Staats-Courant van gisteren (Donderdag) bevat de benoeming van den heer jhr. Klerck raad-adviseur bij den aanleg van gen, tot Minister van Oorlog. Men schrijft aan de N. R. Ct., dat er sprake van is tot verdere losmaking van de banden tusschen Staat en Kerk, eenvoudig in te trekken het besluit van den Souvereinen Vorst van April 1814 en het Koninklijk besluit van Juni 1862 bepalende het getal predikantsplaatsen bij de Her vormde en by de Waalsche gemeenten. Te Rotterdam en misschien ook elders zijn kleine Deensche geldstukjes in omloop, veel ge lijkenis hebbende <nd onze dubbeltjes, doch 1 '/2 a 2 cents waard. Tusschen dubbeltjes, liggende met de beeldenaar naar boven, doen zij geen onderscheid opmerken, wel als men de zijde ziet. Een handelaar aldaar moet er een vrij groot aantal ontvangen hebben, gemeene aandacht behoort dus op deze vrij lee- lijke geldstukjes gevestigd te worden. dej zijne rechtverkrijgenden, de Kletnepalcn, kadaster en geplaatst in Te Naaldwijk is den 31 December 11. een vrouw bevallen van haar 23e kind. Zij zal in Mei a.s. 25 jaren getrouwd zijn en heeft nooit meer dan 1 kind tegelijk gehad. Te Utrecht heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de stedelijke gasfabriek, naar men ver neemt in de zuiveringslokalen belendende de kalkloodsen. Twee bazen, en vijf werklieden zijn bezeerd, waarvan één nog al ernstig. Volgens het U. D. had men reeds eenige dagen te ver geefs naar een lek in de hoofdleiding gezocht. Men schrijft uit Wageningen dat onder brug te Andelst (gemeente Zetten) hel lijk een persoon, die sedert Nieuwjaarsdag werd mist, is gevonden. Het draagt alle kenteekenen van een gewelddadigen dood. Reeds vijl perso nen zijn op vermoeden in hechtenis genomen. Nadere byzonderheden ontbreken nog. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Te Slochteren hebben twee boerenknechten door drank verhiteen zoo hoogloopende twist gekregen, dal de een den ander met een scherp voorwerp in den onderbuik verwonddetenge volge waarvan de perSoon in kwestie in een zeer De kadastraal geschatte opbrengsten der grond eigendommen in Nederland bedroegen in 1834 omstreeks 70 millioen, in 1872 ruim 75 millioen gulden In laatstgemeld jaar kwam van dat be drag 45’/s millioen voor het niet bebouwde en bij de 30 millioen gulden voor met gebouwen bezette gronden. De grootte der gronden in Nederland beliep in 1833 3,270,959 hectaren, in 1869 16,530 meer; in laatstgemeld jaar was de bevolking 1089 op de hectare. De oppervlakte in hectaren beliep in 1861 aan zeedninen 54,933, heiden en hooge venen 834,211, stranden 17,363, plassen en vaarten 79,991, moe- lassen en rietland 46,703 dijken 9181 wegen 2319, onbelaste straten, wateren enz 133,971 bebouwd 24,570 lustgrond 2710 bouwland 756,942 wei- en hooiland 1,026,811 kwelders 10,338, warmoeserij en tuinen 24,096, boomgaar den en boomkweekerijen 21,787 opgaand hak hout enz. 135,931, rijswaarden 834, dennenbosch 32,261. Natta door der. vijand ontruimd zijn, waardoor de gemeenschap tusschen Pakan-Badak en onzen post te Sinangri open is. Onzerzijds geen ver hezen. weegwerktuigen gasmeters de koninklij- van weegwerktuigen vijfstralige ster, «2° ter algemeene kennis te brengen, dat het «merk van hel kantoor, waar de eerste stempe ling heeft plaats gevonden, volgens ministeriële «beschikking van 21 December 1869, no. 188, »12e afdeeling, van elk der hierna volgende IJk- «kanloren uit het daarbij vermeld cijfer bestaat «Leeuwarden 15” enz. En zal deze worden afgekondigd de Sneeker Courant. Sneek den 4 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. De Chinezen zijn in alle opzichten een volk dat bij de overige volken hemelsbreed verschilt. Feestdagen hebben ze niet behalve het nieuw jaarsfeest, dat nagenoeg een volle maand duurt. Gedurende de eerste helft der maand Februari, op welks tweeden dag het jaar aanvangt, vindt men in China bijna geen ledige mond doch de spijzen welke dan onophoudelijk gegeten worden, zijn niet zwaar te verteren en de hoeveelheden die telkens genuttigd worden niet groot, terwijl zij ook niet uit veel bijzonders bestaan t. w. uit erwten, noten, watermeloenen, zoetigheden oranjes thee enz. De meergegoeden zijn in deze maand tamelijk barmhartig wat de Chinezen overigens zelden zijn. Zij zenden aan de armen geschenken van koek, met welke zij niet karig zijn, terwijl anders de mildheid den Chinezen niet eigen is. De Chinees is eigenlijk gierig, onbarmhartig en wreed. Op den eersten dag van ’t jaar brengt hij zij ne offers aan hemel en aarde, zooals rijst, groen ten, thee, wijn, oranjes, en van papier nagebootst geld dat hij met reukwerk verbrandt. Kaarsen en lantarens worden niet gespaard. Vervolgens komen aan de beurt de huisgoden afgestorven voorouders en de levende. Dit alles geschiedt zeer plechtig. Behalve aan de levenden, wordt aan alle genoemden een offer gebracht. De beelden der góden worden in plech- tigen optocht rondgedragen, onder een oorverdoo- vend slaan op de gongseen soort van trommen of pauken. De mandarijns rusten van hun gewonen arbeid uit en begeven zich met ontelbare adressen van gelukwensching naar het paleis van den keizer. Zij dragen bij deze gelegenheid satijnen kleede- ren, geborduurd met gouden draken, slangen en andere gedierten, meest van monsterachtigen aard. De krijgslieden en de geleerden zijn gekleed ieder naar zijne professie doch allen op hun best. De grootwaardigheids-bekleeders van het He- melsche Rijk brengen de maand door met feest vieren, bezoeken van schouwburgen, het brengen en ontvangen van Nieuwjaars-visiles. Het volk tracht zich zoo goed mogelijk te ver maken. De mannen bezoeken hunne vrienden en be wijzen elkander eer, met de meest nauwkeurige onderscheiding. Ieder hunner krijgt zijn deel ’t welk met eene stiptheid berekend wordt, alsof ’t om leven en dood te doen was. De Chinesche families vieren feest in de thee huizen of op het water in pretmakers-tenfjach- ten, en hebben dol veel pleizier. Aan vrienden en bekenden geeft men eene nieuwjaars-oranje, leek genaamd welk geschenk, van weinig of geen waarde, gelijk staal met «wees gelukkig”, «heil en zegen in ’t nieuwjaar” of wal er op gelijkt of mede gelijk staal. Rijkere familién vieren het sjeest van 't ge~ luk”... Te Appelscha heeft een jongeling bij het «weg schieten van het oudejaar” zijn rechter hand weggeschoten. Het pistool sprong tusschen zijn banden en de rechterhand moest geamputeerd worden. .egenen die gedurende het jaar 1875, iels „I aan de gemeente Sneek geleverd of voor haar verricht hebben, worden uilgenoodigd, hun ne rekeningen vóór het einde dezer maand in te leveren ter Secretarie. Sneek, 4 Januari 1876. De Secretaris der Gemeente Sneek H. FENNEMA. een bij het Depart, van Kol. ontvan- i van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indie, is den 31 sten Dec. jl. hel navolgende door gen.- majoor Pel aan de Ind. Regeer ing bericht: Den 27slen Dec. werd kampong Doea, de 28sten Loöng (de plaats van hel patrouillegevechl van 4 Sept, tusschen Lohong-Mibouw en Longbatlah), len 29slen Djempit (zuidwestelijk van Ketapang _/oea) genomen en bezet. Bij het nemen van Ipetapang Doea werd, ten gevolge van de daags jp voren door den vijand geleden ver liezen, geen tegenstand ondervonden. Ook de vermeestering van Loöng kostte ons geen verlies. Bij Djempit bood de vijand eenigen weerstand. Den 30sten Dec. rukte een kolonne op naar Pakan Badak zij kwam dien dag tot Lamhasan; hier was de tegenstand hevig. De geest der agerende troe pen is uitmuntend, de gezondheidstoestand gun stig, behalve bij de barissan van Bangkallan. Van het begin der handeling af had men droog we der. Aan onze zijde sneuvelden 4 minderen, terwijl de luitenants Aeilkema, Verhofstad en Ahn licht gewond werden. Volgens ontvangen berichten, hellen Simpang Olim en Tandjong Semantoh over tot onderwer ping. Generaal majoor Pel berichtd. d. 2 dezer dat Bital-Lamtermm en de versterking Toekoe- »De Minister van Binnenlandsche Zaken «Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 ,No- «vember 1869 (Staatsblad no 167,) en van 15 «October 1873 (Staatsblad no. 137), waarbij de «stempelmerken en het afkeurings-merk voor de «maten, gewichten en weegwerktuigen zijn vast- «gesteld, heeft goedgevonden «1°. te bepalen, dat het goedkeurings-merk, «gedurende het jaar 1876 te bezigen, zal zijn: «bij den Uk en Herijk der maten en gewichten, «de letter J in den gewonen drukvorm, schuin- «gesteld; bij den IJk van weegwerktuigen; voor »gewoon gebruik, en van »ke kroon; bij den Herijk «voor fijnere wegingen, eene Voor ’t volk zijn er vele openbare uitspanningen, zooals tooneelspelen, vuurwerken, in China Moe- meri’ geheeten. In het maken van vuurwerk hebben de Chi nezen het verwonderlijk ver gebracht en staan zij van de geheele wereld bovenaan. In de nienwjaarsm rand heeft men gevechten tusschen twee legers, die echtergeen kwaad aan richten, daar de soldaten van hout gesneden zijn. Vuurwerk neemt de plaats in van bommen houwitsers kartetsen en brandpalen. De steden, die belegerd en ingenomen woor den, zijn van kaartenblad gemaakt dus ook al onschadelijk. Als ’t gevecht goed aan den gang is, en de stad hevig bestormd wordtverschij nen eensklaps de, bij elk Chineesch feest onmis bare, vuurdraken en brengen de belegeraars in verwarring. Op dezelfde wijze worden roemvolle zeeslagen voorgesteld. De góden worden vereerd door een kolossaal tooneelspel van louter vuurwerk. Den 15en der maand heeft het feest der lan taarns plaats. Door tallooze, prachtige ballons, gekleurd, be schilderd van allerlei vorm, moet dit feest ver rassend schoon zijnwaarvoor dan ook ieder zijn best doet. Daarna volgen verschillende feesten, welke bij na tot het einde der maand voortduren. Edoch niet voor alle Chinezen is de Nieuw- jaarsmaand aangenaam, want in die maand moe ten alle schulden worden vereffend en wie niet betalen kan, wordt zonder medelijden in de ge vangenis gebracht. Van daar dan ook, dat slimme kooplieden juist in deze maand thee koopen a contant bij hen die om geld verlegen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, gelet op het besluit van hee- ren gedeputeerde Stalen van Friesland, van den 30 December 1875 no. 18, (Pr.ov. blad no. 13.) Brengen ter kennis van de ingezetenen, de vol gende beschikking van Zijne Excellentie den Mi nister van Binneulandsche Zaken van den 17 De cember 1875: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend tot het verkoopen en bewaren van petroleum aan J. Dokkum en zijne rechtverkrijgenden, in het huis aan den Oosterdijk, kadaster Sec tie B no. 411, b. aan J. Dijkstra en in het huis aan Sectie B no. 814. Sneek, 5 Januari 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1