GEHEEÏÏE EN HET ARROM)ISSEJIEi\T SMB NIEUWS- EN ADVERTEÏÏIE-BEW VOOR DE No. 4. E E N-E N-D E B T 1 G 8 T E JAARGANG WOENSDAG 12 JANUARI. STOOM-OLIESLAGEKIJ. 1870, ii i. fi e IÏ lid van a r. Bl.W EN L4XD. i» e e *1 Handelsblad ziet io de benoeming van jhr. Klerck tot Minister van Oorlog een feil van groote beteekenis. De nieuwe Minister is geen militair en men wil dus de parlementaire oorlogs-campagne eens be proeven met een burger. Het N. v. d. D. komt in een tweetal artikelen tegen de beschouwing van prof. Buijs inde Gids over hij Zou thans geen president-minister, maai den Hoogen Raad zijn. t it it s t 1 t I. b >0 bb 17 58 13 or 15 or 34 51 or or or 14 Het Vad. verneemt, dat zich als schrijfster van de novelle Rika, bekroond ip den wedstrijd To ny Bergmann, bekepd beeft gemaakt rpej. E. Coof te Amsterdam. onder aanbod van i onder belofte van Het Ned. Tooneel. Te Urk heeft een meisje van acht a negen jaren een speld ingeslikt. De speld bevindt zich nog in hel lichaam. Het meisje bevond zich in den beginne wel, doch sedert een paar dagen klaagt het over stekingen in de zijdeook heeft het eenige malen bloed gebraakt. Het Handelsblad het geruchl besprekende «lat zegt, dat de Min. v. fin. waarschijnlijk ’t ont werp van de belasting op de tabak zou intrek ken, zegt dat dit moeilijk, zal kunnen geschie den voor het aan hel oordeel der Tweede Ka mer is oude; worpen geworden. Bij vonnis van den krijgsraad te Haarlem zijn de vier kolonialen (Franschen), die onlangs met een visscherssloep van Nieuwediep getracht heb ben te deserteeren, doch in de Noordzee aan boord van het Deenscfie schip Ijaabet werden opgenomen, veroordeeld tof 2 maanden detentie. Na expiratie van hunngn straftijd zullen zij op het koloniaal werfdepot worden gedirigeerd,* om van daar hunne bestemming naar Oost-Indie per eerste scheepsgelegenheid te vervolgen. Uit Maastricht meldt men dd. 5 Januari aan de N. Rott. Crt. «Sedert eenige jaren zijn de makingen en schenkingen aan R.-Calh. kerkfabrieken voor het lezen van missen zóp talrijk dat de geestelijk heid hier te Lande in de onmogelijkheid is al deze diensten te verrichten en zich genoodzaakt ziet deze gedeeltelijk in Rome te doen plaats hebben van waar over de daarvoor verschuldig de gelden wordt gedisponeerd.” Aan een particulier schrijven uit Venezuela ontleent het Vad. het volgende »In Holland schijnt men te denken dat de maatregelen van wapening het sluiten van ha-t vens versterking enz. enz. door den President Guzman Blanco genomen geheel alleen legen Holland gericht zjjn, Volgens mijn gevoelen is dit volstrekt niet het geval. In Maart of April a.s. moet de president aftreden. Tevens ducht hij nog steeds het werken van zijn tegenpartij waarvan de generaal Colina een van de voornaam ste leiders is. Tegenover deze eventueele binnen- landsche verwikkelingen volgt Guzman Blanco een concentratie-politjek. Alles concentreert hij in Te Oosferbeek bij Arnhem is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een man, bezig zijnde om met strikken wild te vangen, dood gevro ren. Te ’s Hage werd bij een brand, ten huize van een horclogemaker, in de eerste ontsteltenis alle hulp tot berging van den kostbaren winkelvoor raad met erkentelijkheid aangenomen thans echter blijkt, dal tal van artikelen zoo goed ge borgen zijn, dat zij niet meer zijn terug te vin den. Dé oprichting van de kweekschool voor on derwijzeressen van wege het departement Gro ningen der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, is thans op het punt van verwezen lijkt te worden vermits- eenige dagen geleden te dien behoeve door het departement is aange kocht eene ruime behuizing met tuin enz. aan het Martini kerkhof. De vereeniging- het Ned. Tooneel heeft zich tot den gemeenteraad'van Amsterdam gewend om gunning, van de-pacht van den stadsschouw burg, maar zonder aanbod van eenige pacht. Dooi de hh.Jr H. Albrêgt en D. van Ollefer. is lolden raad een adres gericht, waarin zij verzekeren met belangstelling kenpis genomen te hebben Naar wij vernemen, heeft het Provinciaal Ge rechtshof te Leeuwarden hare rechtdagen be paald als volgt .- Maandag- en Woensdag voor ci viele zaken, terwijl de Woensdag nieer bepaald is aangewezen voor het houden der pleidooijen, Dinsdag en Zaterdag voor appellen van correctio nele zaken en Donderdag en Vyijdag voor ciimi- nele zaken. De terechtzittingen beginnen telkeps des voormiddags om tien uur. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Sta.d franco 1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. van de pogingen der vereeniging het Ned. Tooneel. Zij hebben haar hunne medewerking toegezegd en zijn bereid ter verwezenlijking van de plan nen dier vereeniging «hunne directie op te offe ren.” Mocht die vereeniging evenwel niet slagen, dan verzoeken zij weer voor de nieuwe pacht in aanmerking te komen en bieden daartoe weer 10,000 ’sjaars aan Ook de heer A. van Lier heeft concessie ge vraagd voor de pacht van den stadsschouwburg een pachtsom van 10,000 en i uveileg me/ de vereeniging Betreffende den te Andels gepleegden moord wordt het volgende meegedeeld De verslagene, een 40jarig landbouwer, Burgers geheelen, kreeg Zondag avond te 11/4 uur, bij het verlaten van den herberg van zekeren G., twist met den kas telein, een zeer opvliegend, mw persoon, de betaling; zijn makkers gingen heen en bleef achter. De twist liep hooger, waarop G., zonder dgt Burgers daarop verdacht was, eens klaps een nabijzijnde blaaspijp greep en Burgers daarmede de hersenpan verbrijzelde. G heeft daarop hel lijk in een sloot geworpen. Dit werd eerst Dinsdag door eenige jongens gezien. Dade lijk ontstond vermoeden op den kastelein en de overige bezoekers doch uit de verklaringen der oudste dochter van G-, daartoe door de rechterlijke macht ondervraagd, bleek later, dat deze alleen de schuldige was. De Nederlandsche schilderschool heeft een groot verlies geleden. D,e beer San) L,, Verveer is, na eene zeer koile ongesteldheid, te ’s Hage over leden. Te Amsterdam zijn een twintigtal vaten, aan gegeven als zuur bier, dat zoo men zegt, door leerlooiers gebruikt wordt, benaderd als inhou dende spiritus. In ieder vat bevond zich een tweede dat de spiritus inhielp. De gezamenlijke inhoud bedroeg 1800 liters. Op Maandag 14 Febr. p. k. en volgende da,-> gen zal te ’s Gravenhage een vergelijkend on derzoek van candidaten naar de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster plaats heb ben, waartoe lien plaatfifffi ter vervulling werden opengesteld. De candidaten behooren zich vóór 25 Januari e. k. bij een op zegel geschreven rekwest tot den Minister te wenden. Verdere bijzonderheden vindt men in de Staats- Cour. van Vrijdag. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen: dal ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift van L. E SMILDE, om vergunning tot het drijven eener Stoom-olie- slagerij in zijne fabriek, staande aan den Op pen huizee weg kadaster sectie G nos. 760 en 761, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, belioorende bijlagen en dat, op Woensdag den 26 Januari 1876, ’s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gele genheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. SNEEK, 8 Januari 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Te Utrecht heeft een werkman een stuk spek in de keel gekregen en heeft dat door de hulp van nietdeskundigen met den dood moeten be- koopen. Te Leeuwarden heeft zich onder den naam Floralia een commissie gevormd met het doel, hel kweekeri van planten ouder de arbeidende klasse te bevorderen. Dr. Bronsveld schrijft in zijne Stemmen voor Waarheid en Vrede” «Niemand achte het vermeten, wanneer wij over een zoo uiterst bekwaam man als den Mi nister Heemskerk een ooi deel uitspreken trou wens niet zijn bekwaamheden, maar zijn houding bij de debatten over T onderwijs qualificeeien wij uit een zedelijk oogpunt, en dan moeten wij zeggen, dat deze ons zeer geërgerd heeft Heelt er ooit een Minister aan de groene tafel gezeten, die in zulk een mate de kunst verstond en in praktijk bracht om zich achter woorden te ver bergen Wie weet nu, wat de heer Heemskerk eigenlijk wil? Zijn hardnekkig stilzwijgen is geen kracht, geen fierheid, maar sluurmamkunat, wel te verstaan de kunst, om zichzelf als Minister te behouden. Over dit geheele Ministerie licht de nevel der geheimzinnigheid, welke alleen voort komt uit het dobberen tussohen willen en kun nen, uil conservatieve sympatieën en ontzag voor de liberale Kamermeerdei heid. Al zijn al de be grotingen (op die van Oorlog na) aangenomen; al hebben al de Ministers blyken gegeven van werkzaamheid, en talent uit de donkere dagen vóór Kerstmis van 1875 komen zij niet als licht gestalten ons tegen, maar als nevelbeelden, wier tegenwoordigheid benauwt en vragen doet«Wat willen dezen?’’ op. Een vriend die feilen t?ont zegt hel blad is een van de mooiste figuren uit de wereld, aan welke vader Van Alphen de zijne ontleende, maar wij hebben niet meer als vroeger zooveel eerbied voor hem als in onze jeugd. Ondanks de erkentenis, dat ’t ons nul is naar zijne ver- nianingferi te luisteren, begint er twijfel te rijzen aan zyn hooggeroemde onbevangenheid. Men kan in dit ondermaansche van het goede te veel krijgen. Ontkend kan het niet werden, dat enkele libe rale kamerleden met de kaslijding, hun door prof. Buijs toegediend, hun voordeel kunnen doen, maar de teekening door den hoogleeraar van de geheele partij gegeven, is schromelijk overdreven De dubbelzinnige politiek van den heer Heems kerk rechtvaardigde ten deele reeds de houding der liberalen, maar de stemming voor de amen dementen-Moens, waaromtrent prof. Buijs geheel zwijgt, stelt de zaken in een geheel ander licht en ’t is te betreuren d.it de schrjjver ware T dan ook maar geweest bij een naschrift of noot er niet op gewezen heeft. De uitslag toch der beraadslaging over de amendementen heeft bewezen, dat de liberale partij de stand van za ken begrepen heeft. Niet door toegeeflijkheid je gens een minister, die daardoor 't allerminst te winnen is, maar door het opheffen van een ba nier, waarom de meerderheid zich scharen kan, zal zich in de dagen die wij beleven een politie ke paitij kunnen vormen, welke de clericalen weerstaan kan en het ministerie in goede rich ting drijven. Vooris doet ’t Nieuws opmerken, dat de libe ralen niet de onderwijs-quaeslie bij de jongste ver kiezingen gesteld hebben, maar dat zij hiertoe werden gedreien door den stroom der openbare meening. Met dit programma optredende, kon de verloren genegenheid van velen herwonnen worden en alzoo is het ook geschied. Die uit komst bewijst dat prof. Buijs behoort tot een school die heeft uitgediend. Ook in het Vad. worden de artikelen van prof. Buijs in de Gids en van Noorman in de Tijd spiegel besproken. Het blad verklaart meer sym- patie te gevoelen voor den laatste dan wel voor prof. Buijs. Terwijl de hoogleeraar zich bijna uitsluitend bezig houdt met enormiteiten van en kele leden, slaat Noorman den spijker op den kop, waar hij er den liberalen een verwijt van maakt een onberaden en ouoverlegden aanval op Heemskerk gericht te hebben. Beiden echter zegt het Vad. hebben geen geopend oog voor de lichtpunten. Zy hebben vergeten dat de libe ralen, die zij bestrijden, tengevolge van hun be strijding niet zullen heengaan, maar de Neder- landsche natie zullen blijven vertegenwoordigen. Jui.-t uit gehechtheid aan het gezag, waarvoor zij den handschoen opnemen, hadden zij hun toon moeten matigen. Of maakt de volksverlegen woordiging geen deel uit van het wettig gezag? De liberalen hadden waardiger kunnen optreden, maar verdienen met het oog op de omstandig heden niet die scherpe afkeuring, die in Gids en Tijdspiegel over hen wordt uitgesproken. Er zijn zelfs lichtpunten te ontdekken, die hoop geven op een betere toekömst. Één zaak is echter bo ven alles noodzakelijkvoortdurend overleg tus- schen de liberale leden onderling. Niets moet op politiek gebied worden ondernomen wat niet de instemming der partij wegdraagt. In één op zicht dit zijn wij volkomen met Bujjs eens kunnen de onzen aan hun tegenstanders een voorbeeld nemen. De minislerieelen verstaan de kunst om, zoo dikwijls een gemeenschappelijk belang hen saam verbindt, alle kleine geschillen voor het oogenbük te vergelen cn te doen wat hel gemeenschappelijk belang vordert. Hadden ook de liberalen die kunst verstaan, Heem, kerk De Zuiderzee is weder., zoover men van fit» kusten zien kan, geheel met ijs bedekt. Te Harfsen is een jongeling bjj het nieuwjaar- schieten door een ander uit onvoorzichtigheid doodgeschoten. De Justitie heeft een onderzoek ingesteld. S A E E K E ili C 9 IJ K A A1'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1