NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 5. 1876. ZATERDAG SMOKKELEN. 3 a •45 7* 6. ü7« Mr. W. F. SCHOOK. ER 2e .00 6. van K a .V N E A' L. A K Sï. om en lid der Commissie patent te ne- van ze- pa- .00 50. d 88 van dier al- wa- rer- sest che de ien ou- ere 10 10 j) Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco /1.90. .5 9. een voor 10. om aan 11. leel is ode 1. o V N. 'an. 'nel het >e,e, el an- 6.50 >,554 7.17 7,58 8.43 9.— door 9.15 door 9,34 951 door door door .014 s 'ie J *50 wel proces-verbaal op, zoo hoog geplaatst was Hetgeen ik zeggen wilde, heb ik geschreven; de lezer vuile het ontbrekende, door nadenken aan, en mijn arbeid zal niet te vergeefs zijn ge weest. voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. Hel ttemeentebestuur van Sneek, Voldoende aan de uitnoodiging, vervat in het 3e lid van het besluit 'der Gedepufeeide Staten van Friesland, d. d. 6 Januari 1876, no. 36, (Prov. blad no. 3) Brengt ter kennis van de ingezetenen dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarden voor den prijs van 10 Cents, afdrukken verkrijg baar zijn gesteld van prov. blad no. 4, inhouden- ,de een nieuw Reglement op de uitoefening der jogt en visscherij in de provincie Friesland.” Sneek 14 Januari 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. om verhoo- Te ’s Hertogenbosch is tot lid der Tweede’Ka- mer gekozen de generaal van der Schrieck met 1221 stemmen; te Nijmegen jhr mr<C. J C. H. van Nispen tot Sevenaer met 1044 van de 1094 geldig uitgebrachle stemmente Tiel’ de heer mr. H. A ridder van Rappard met 1057 van de 1216 uitgebrachle stemmen. Er waren 119 blanco bil jetten ingeleverd op de leerlingen tot de gemelde scholen worden toegelaten) te lezen zes jaren. en te bepalen dat deze wijziging ,in werking zoude treden op 1 Januari 1876. Welk raadsbesluit door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland voor kennisgeving is aan genomen, bij hun besluit van 30 December 1875, no. 49. Afgekoïidigd te Sneek den 15 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. van eene hulponderwijzeres van voort gezet L. O. Aanvraag van Th. Groeneveld, om grond de Steenklip voor het bouwen van een win- AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek doen le weten dal door den Raad gemeente, in zijne vergadering van 11 December 1875 no 10, is besloten aan hel slot van art. 1 der reglementen voor de gewone Meisjesschoolde Jongensschool de Tusschenschool en de School voor Kosteloos on derwijs medegedeeld aan heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, blijkens hun besluit’van 27 Februari 1873, no. 7, in de plaats van de woor den »vijf jaren” (aanwijzende den leeftijd waar- Idem van Paulus de Boer, om te worden benoemd tot beurtschipper van Kuinre op Sneek. Idem van H. Bakker, om grorid voor het bouwen van woningen op de Steenklip. Idem van K. de Weerdvan dezelfde De Haagsche correspondent, van de Zutfensche Courant zegt ook het zijne aangaande den nieu wen oorlogsminister. In zijne mededeelingen karnt o. a. het volgende voor: De, nieuwe minister van oorlog is reeds aan’t werk. Wel is waar gaat zijn benoeming eerst in met 1 Februaii, maar de nieuwe functionaris, heeft dat uitstel niet bedongen om te luieren, maar om zich vóór zijn officieel optreden nog op de hoogte te stellen van de bureaux en alle* su i lt I R COURANT. zijne, als hij slakken koopt of ander snoepgoed. Die bijdragen geschieden in den vorm van be lasting. Wie de belasting ontduikt is een dief op groo- te schaal, omdat, hetgeen hij aan de schatkist te min betaalt, door alle ingezetenen te zamen moet bijgepast worden. Dat zag men voorheen niet in. Men beschouwde de schatkist als een Danaïden- vat, dat niet le vullen was en alles, wat het beet kon krijgen, verslond. Voor die meening bestonden eenige redenen. Openbaarheid was er niet, evenmin als mini steriële verantwoordelijkheid. Het eene te kort volgde op het andere en van het publiek was er niemand, die wist waar het geld bleef. Daarom haatte het publiek de belastingen, en de ambtenaren, die er mede in verband stonden, met een doodelijken haat. Later vooral na 1844, is daarin verbetering gekomen, en ’t zal niemand meer in de herse- jren komen de rijksambtenaren uit te schelden voor kelderralten, spoelir.ghonden, kraaien, men- schenplagen of wat dies meer zij. Ik zeiiie zoo even, dat iedereen voorheen smok kelde; dat is zóó waar, dal in ’tjaar 1835 het rijtuig van een zeer hoog geplaatst persoon aan de Geestbrug te ’s Hage bevonden werd on- veraccijnsd geslacht te bevatten. De ambtenaren maakten doch daar die persoon werd de zaak niet vervolgd, maar in de doof pot gestoken. Ook dat zou thans niet méér geschieden. Nog in deze eeuw was lands-dieverij regel ■en hij, die door smokkelen de schatkist, dus zij ne medeburgers, bestal, droeg er roem op. Menigeen snoefde op smokkelarijen, die hij nooit bedreven had even als jagers en visschers over 't algemeen gewoon zijn te doen op wild en visch die ze nooit geschoten of gevangen hebben. Smokkelaars konden, even als jagers en vis schers, zoo lang liegen, tot ze eindelijk zelf ge loofden, dat het waar was wat ze zeiden. Smokkelen was eervol en menigeen was er toe genoodzaakt om vrede met zijn buurlui te houden. Hel is nog geen vijftig jaren geleden, dat op zeker dorpje in Overijssel iemand onder de hand met brandstichting werd .bedreigdindien hij de koe, die hij slachten zou, ter veraccijnzing aan gaf. Zij (de boeren) zouden, zonder dat de ei genaar er mede noodig had, het beest wel slach ten, als hij de stal maar open liet. Alzoo geschiedde hel De boeren daar duldden geen commiezen geen van deze waagde zich er meer, nadat één deerlijk was toegelakeld met eikenhout VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Zaterdag 15 Januari 1876 ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Adres van vijf Giaandragers, ging van het tarief hunner Joonen. 4 Idem van II. A. de Haan, om admissie als veerschipper van Berhkum over Menaldum op Sneek. 5. Het Ilbl. schrijft het volgendeAls »het Ne- derlardsch Tooneel” de pacht van. den Stads schouwburg te Amsterdam erlangt, zullen mevr, de wed. H. van Sluyters, geb. Picenti én mej. W. van Slüyters, thans behoorende tot het, ge- zelschap deci heeren Boas, Judels en Louis Bouw meester, deel uitmaken van het gezelschap, dat door den heer Sfumptf. als directeur van »het Nederlandse!) Tooneel”, wordt gevormd. Men schrijft aan N. R. C. uil Oss Van 10 dezerIn den nacht van 8 op -9 d^zer vond een b:erbrouwer, de heer J., bij zijn terugkomst een buurman in zijn woning, die op hem zat te wachten en betaling voor timmerwerk verlangde. Daar de brouwer niet spoedig genoeg hiertoe overging, werd hij door den timmerman aange grepen, die vervolgens voor een waarde van circa ƒ50 aan porselein en glaswerk op zijn, hoofd aan stukken sloeg. Nadat de brouwer den woe denden man beloofd had de rekening te zullen voldoen en hem nog ƒ100 daarenboven te zul len geven, werd hij losgelaten. De heer J., wiens hoofd en gezicht als ’t ware gekerfd is, heeft veel bloed verloren en is niet buiten gevaar. De zaak is in handen der justitie.. - Ja, waarlijk, de wereld is beter geworden de algemeene zedelijkheid is vooruitgegaan. Nog beter zou het worden, als de Staat of beter gezegd de Wetgevende Macht kon be sluiten tot afschaffing van alle accijnsen, geene uitgezonderd, zelfs niet die op het gedistilleerd, en overging tof het daarvoor in de plaats stel len eener inkomstenbelasting. In beginsel heelt de Wetgevende Macht de belasting op het verbruik veroordeeld, door de heffing er van te verbieden aan gewest en ge meente; en des-alnieltemin gaat zij voort zelf ze te vorderen. Is het in deze niet»let op mijne woorden doch niet op mijne daden”. Is dat zedelijk diet gaat in deze, zooals ’t eens geschied is met zeter persoon, die geen aanspraak kon maken op 100% gezond verstand. Men bad hem aangeraden, een men als dief; en hij deed dat. 'Hij gaf zich daartoe pan ter secretarie jrere stad (nu zeggen we gemeente). De ambtenaar wees hem af, zeggende: »die pa tenten zijn sléchts in bepeikt getal te bekomen en de aHeelén” behouden 'ze alle voor zich zelf Het smokkelen is gelukkig minder, vee! min der geworden/ en daarmede de zedelijkheid voor uitgegaan, maar ’t zou nog beter worden, als er niet gesmokkeld kon worden. Wat ook de geestelijken mogen zeggen en de pessimisten mogen beweren, Fritz Reuter heeft gelijk 't is beter gewerden in de wereld en de wereld zelve is ook vooruitgegaan, met al wal zij bevat. De algemeene zedelijkheid is toegenomen al moge er ook een enkel individu voorkomen, dat een ongehoord monster van onzedelijkheid is bijv, een Thomas, een Jut en anderen wier getal gelukkig niet groot* is. Zij zijn uitzonderingen, die den regel bevesti gen. Voor eeuwen waren die uitzonderingen wel is waai geen regeldoch ook alles behalve zeldzaamheden. en er en vervolgens, aan een boom stevig vaslgebonde'n. De man was er vreemd en kende er niemand, zoodat men de zaak nooit heeft kunnen straffen, •daar de boeren elkander trouw bleven. Alle ambtenaren bij de belastingen, van den hoogsten tot den laagsten, werden beschouwd als vijanden van het menschdom, die op alle moge- Jijke wijzen behoorden bestreden en geplaagd te worden. Dat vooroordeel is gelukkig voorbij en het smokkelen vrij wat verminderd. Wk nog smokkelt, stelt er geen eer meer |n, maar houdt het- stil voor zich. Hij zou zich schamen, als het uitkwam. De Staat heeft jaarlijks een zeker inkomen noo dig, dat" aangewend Wordt ten behoeve van allen, even qjs' zulks geschiedt in iedere .huishouding. Allen, die-kunnen, moeten daartoe bijdragen en er is bijna niemand, die dat, niet doelja er is niémand, dié niet, zijn portie betaalt iu het geen de Staal noodig heeft. Zelfs.de jongen van de bewaarschool geeft het •jU i. J i i 7. strekking. 8. Idem van A. Prins om grond voor het bouwen van een huis aan de Geeuw. Idem van den heer K. van der Zijde, jaar uitstel tol bekoming eener acte M. O. hel hoogduitsch. Idem van L. S. Korver en J. A. Nauta eigenaren te worden van een plekje giond de Nel’jeshaven. Besluit van heeren Gedeputeerde Staten aangaande den aankoop van een schoolgebouw. 12. Verslag van het Commissoriaal onderzoek der rekening van de Gasfabriek, over 1874/75. 13. Voorstel van den heer H Jouslra, tot uitbreiding van het getal Armvoogden en aan stelling van Wijkmeesters. 14. Adviezen der Commissie van toezicht op het M. O., aangaande eene herziening der regle menten voor de H B. School. 15. Voorstel van Burg, en Welh. tot benoe ming eener hulponderwijzeres in plaats van een hulponderwijzer in de School voor K. O. 16. Idem van dezelfden aangaande de Wol markt. 17. Benoeming in de Meisjesschool 18. r op kei. 19. Adres van B. Hammersma, om uitstel voor de oplevering van schoohneubelen. 20. Idem van R. Hars en echtgenoote, om eervol ontslag als Binnenvader en moeder in het Stads Armhuis. 21. Benoeming van een van toezicht op het M. O.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1