fiMffl HET ARRONDISSEMENT Sffi. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD TOOR DE 1876. No. 6. E E N-E N-D E R T I G 8 T E 19 JANUARI. WOENSDAG 1 a SLAGERIJ. KIESRECHT. STOO M-OLIESL A G Ell I J. >0 I I H. SMI. KIR ((HKU it. 15 over bijge- die aan den Jei- II V 5 EX L AXil. i 'r a 4 i t M. n. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de. Stad franco ƒ1.90. gedaan moet worden, is de herziening de neutrale school. <- d eene voeren. in in or 15 or <4 >1 or or or 14 >U J m m se I. I een instituut der 200 jongelieden van den R. Te Katwijk a/d Rijn bestaat Jesuïten, waar aan f"" om dezen toestand een einde te maken Op het eerste mid- >0 b6 17 >8 - (3 ’t Hoofdbestuur van ’t onderwijzersgenoodschap heeft het plan opgevat tot ’t oprichten van een paedagogisch museum, zooals die o. a. te Pe tersburg en te Rome bestaan. Dit museum zal niet alleen betrekking hebben op ’t lager, maar ook op middelbaar onderwijs. De plaat van den Spectator met het opschrift »Een brandend vraagstuk,” toont den minister van financiën schrijlings op een rookstel gezeten. Met een zeer bedenkelijk gezicht kijkt hij den bran- denden sigaarwelken hij tusschen de vingers mTEX-ftEMKAAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaterdag 15 Jan. In de heden gehouden zitting der Eerste Ka mer zijn gekozen tot rapporteurs voor de alge- gemeene beschouwingen der Staatsbegrootieg de }ih. Borsius, Pincofïs, Cremers en Smidt. Maan dag komen aan de orde eenige ontwerpen, waar onder de spoorweg-onteigeningswetten. Daarna zal in comité-generaal de heer Cremers inter- pelleeren over onze verhouding tot Venezuela, Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente Ier visie is ge legd een verzoekschrift van ANTOON de JONG, om vergunning tot het uitoefenen eener Slagerij in het huis, staande aan de Oosterdijk, kadaster sectie B no. 430, met de bij die verzoekschrif ten, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoo- rende bijlagen en dat, op Woensdag 2 Februari 1876,’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek 18 Januari 1876. J. van DRIESSENL. Burgem. H. FENNEMASecretaris. De Voorzitter van den gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wel tot regeling van het Kiesrecht enz., van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer ge meente uit, om, zoo zij elders in de Directe be lastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari e. k., hetzij door de aanslagbiljetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke beschei den te doen blijken. SNEEK, den 18 Januari 1876. De Voorzitter voornoemd: J. van DRIESSENL. Burgem. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. waarover de Min. van Builenlandsche Zaken be reid is inlichtingen te geven. Zitting van Maandag 17 Jan. De heden aan de orde gestelde wetsontwer pen zijn allen door de kamer aangenomen, waar onder dat tot onteigening voor den spoorweg Loiden—Woerden, na korte toelichting door den minister, met algemeene stemmen, en tot ontei gening ten behoeve der lijn RotterdamHouten, na discussie, met 23 tegen 4 stemmen, die van de heeren den Tex, van Swinderen, Schot, en Dumbar. Alle overige kleine ontwerpen werden met algemeene stemmen aangenomen, waarna de kamer overging in comité-generaal, tot het ont vangen van inlichtingen van den minister van buitenlandsche zaken, over de zaken Venezuela betreffende. De zitting der eerste kamer, in comité, heeft geduurd tot 3% uur. Morgen ten 1 uur be handeling der staatsbegrooting. Bij den aanvang der zitting heeft de minister van Daaruit diijki, dat de kampongs Garoet en Lampadang, daar zij ons bivouac te Pakenbader beschoten, zijn verbranddat de gemeenschap met Olehleh is verzekerddat de zwaar versterk te stelling BitalLamtermin door den vijand, tengevolge onzer manoeuvres verlaten, werd be zet; dat de versterking van Pakenbader werd voortgezet en de vlotbrug over Lagune bij Si- nangri is voltooid; dat eene verkenning in de richting der Kloof naar de IV Moekim een zeer ongunstig terrein aantoonde; dat een tocht is ge maakt naar Lamtenga en Sabong. Bij de Moskee Lamtenga sneuvelde van ’s vij- ands zijde Panglima Moedalamtoeta wij telden twee gewonden. Sahong werd bezet. De IV Moekim zijn thans geheel in ons bezit. Toekoe Lemparei vertrok met een oorlogschip naar Kloe- ang, om de hoofden der IV Moekim op te roe pen. Het hoofd van Lampager is naar ons bi vouac gekomen, om zich te onderwerpen. Den 11 Januari is verkenning gemaakt naar Lampa ger, met de bevolking gesproken en bezetting achtergelaten. De bevolking van Lampager heeft onze hulp ingeroepen tegen Toekoenanta en Toe koe Tjihiklamuga. Den 13 Januari is verkenning gemaakt naar Lambadak, om te trachten, hoof den der IV Moekim te ontmoeten. De geest der agerende troepen bleef uitmuntend en de ge zondheidstoestand gunstig, behalve by de Madu- resche Barissan. De Algemeene gezondheidstoestand in Atchin was bevredigend, evenwel begon zich weder meer cholera te vertonnen. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Jtdi 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen: dal ter Secretarie der gemeente ter visie is gelegdeen verzoekschrift ,van L. E SMILDE, vor^unnin^ tot hcè drijven eener Stoom-olie- slagerij in zijne fabriek, staande aan den Op- penhuizer weg kadaster sectie C nos. 760 en 761, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Woensdag den 26 Januari 1876, ’s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gele genheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. SNEEK, 8 Januari 1876. J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. van de kamer koloniën mededeeling ge daan van telegrammen uit Atchin, loopende gebeurtenissen aldaar van 113 Januari. Daaruit blijkt, dat de kampongs Garoet Katholieken godsdienst onderwijs wordt gegeven. De leeraren (geestelijken) hebben geweigerd om den hoofd, omslag voor het afgeloopen jaar te voldoen. Na gerechtelijke aanmaning en dwang bevel verklaarden zij sniets te bezitten.” Men moet echter weten, op welke weeldeiige wijze die heeren leven en daarom wordt met groote. belangstelling te gemoet gezien, welke maatrege len het gemeentebestuur tegenover den onwil dier heeren zal nemen. In een artikel,, getiteld de tabakstorm, schrijft de Schoonh. Crt. o. a. »Te oordeelen naar den omvang en het ge weld van den tabakstorm, kan men nu reeds zeggen, dat, al zijn jonder de goede ook zeer zwakke argumenten aangevoerd, het plan van den minister reeds thans volkomen veroordeeld is, dat die storm de grondslagen van dat plan reeds geheel uit elkaar heeft gerukt. Ook de heer Van der Heim zal zich daarom trent wel geene illusiën maken. Doch het is niet genoeg tegen eene voorge stelde belasting bezwaren aan te voeren. Dat is geen kunst. Daar is geene enkele belasting, welke eene scherpe kritiek volkomen kan door staan. De oppositie vooral in deze zaken moet niet afbreken, maar opbouwen. Waarom evenwel zoude ook de beweging tegen den tabaksaccijns niet opbouwend kunnen zijn? Een storm rukt boomen en huizen omver, maar een storm reinigt ook de atmosfeer. Mocht dit hier het geval wezen. Mochten de geesten van staatslieden en burgers, doordrongen van de noodzakelijkheid eener. belakting-hervor- ming, overtuigd van de onmogelijkheid om hhar in de invoering van eenen tabakaccijns te vin den, rijp worden voor die andere overtuiging, dat alleen óf inkomsten-belasting óf een succes sierecht in de rechte lijn en eene belasting op de goederen in de doode hand, of alle deze sa men, de goede grondslagen kunnen zijn eener belasting-herziening, welke iederen dag met meer aandrang wordt en moet worden geëischt. Ten aanzien van den aanleg en de exploitatie van buurtspoorwegen in Groningen en Friesland, waarvoor dezer dagen door den Minister van Binnenlandsche Zaden de concessie-uitvoering is verlengd tot ultimo December 1876, wordt uit het noorden des Lands aan de N. R. Ct. mede gedeeld, dat men daar goeden moed heeft cp het eindelijk tot stand komen der onderneming, in dien zin, dat de Regeermg zal toeslaan de gevraagde rijkssubsidie van 3 millioen gulden. Immers wanneer da Staat den spoorweg Gro ningenDelfzijl aanlegt (waartoe de wet den Staat zou verplichten, als de weg er anders niet komt), dan zal hem dat p. m. 3 millioen gulden kosten, en voor diezelfde som, als subsidie aan de heeren van Heemstra c. s kan hij den aan leg det geprojecteerde buurtspoorwegen in Gro ningen en in Friesland tot stand helpen bren gen. Dat onder die buurtspoorwegen ook be hoort een spoorweg van Groningen naar Delf zijl, is bekend. Men schrijft uit Limburg aan het Vad.: Bijna dagelijks leest men in de dagbladen een en ander over den abnormalen toestand van Lim burg; menige lezer echter zal denken, dat de daar geschilderde toestand zeer overdreven is, maar helaashet is maar al te waar. Limburg gaat dag aan dag meer achteruit; men kent er niets meer dan den Paus, de Jesuïeten enz., men hoort over niets anders meer spreken; al len zijn vol partijhaat. Maar hoe komt dat dan toch, zal menigeen vragen. En ziehier in ’t kort het antwoord op deze vraag, en tevens den eersten stap om aan dezen verderfelijken toestand een einde te ma ken. Het Limburgsche volk op zichzelven is vrien delijk, goedaardig, medelijdend en nederig, en dit dreigt, de een, omdat het hem niet kan schelen, een ander, omdat men naar hem toch niet hoe ren zal, en een derde omdat hij te dom is. Maar op wie rust nu de verantwoording, 33Ï1 - - -rt-- den Staat, op de Regeering, en del daartoe is de neutrale school. Geen neutrale school in naam, maar in wer kelijkheid. Geen onderwijzers, die zelven tegen het openbaar onderwijs zijn en die aan den lei band van de pastoors gaan, maar flinke ontwik kelde en vooral beter bezoldigde onderwijzers. Dan was er ten minste nog hoop, dat het na geslacht beter zou worden. Maar zooals het hier thans met het neutraal onderwijsër uit ziet, is het allerellendigst, het is een speelbal in de handen der geestelijkheid daar bij komt nog, dat in de eene plaats de school gesloten is, omdat de schoolopziener het lokaal, waarin zij vroeger gehouden werd, heeft afge keurd en het Gemeentebestuur geen ander wil geven, en op de andere plaats kan men geen onderwijzer krijgen, omdat het tractement te klein is en hel Plaatselijk Bestuur niet meer wil, naar hel zegt, kan geven. Is het zoodoende te verwonderen, dat de kloos ters overal vol zijn van leerlingen, waarin nu reeds vroeg de kiem van onverdraagzaamheid en domheid gelegd wordt? Ziet, als een gevolg van dit alles, het Lim burgsche volk dag aan dag armer worden en achteruit gaan, terwijl al zijn have en goed in de kloosters komt. Ziet, als bewijs hiervan, die paleizen van kloos ters, die gebouwd zijn met het geld der arme ongelukkige bevolking. Wij hopen dan ook dat de Regeering zich spoe dig het lot van Limburg zal aantrekken, en doel treffende maatregelen zal nemen, en wij twijfe len niet, dat ook zij zal inzien, dat het eerste wat er gedaan moet worden, is de herziening van weten de pastoors en de Jesuïeten maar al te welzij zoeken zich nu op allerlei wijzen bij hel volk bemind te maken, door den schijn van hei ligheid, zij weten ook, dat, als zij iels willen uit richten, zij vooreerst zorgen moeten dat de aan- zienlijksten op hun hand zijn; het mindere volk volgt dan van zelf, daar het grootendeels van eerstgenoemden afhankelijk is. Langzamerhand hebben zij zich overal in be moeid, en vooral zijn hun thans de tijden zeer gunstig, om hun goedgeloovige kudden onder den duim te krijgen. Zij wijzen op de verschrikke lijke vervolging van hun broeders en zusters in Duitschland, en toonen hen aan hoe noodzake lijk hel is, dat allen met hen medewerken om zich staande te houden, want dat de liberalen, de mannen der loges, niets anders willen dan den ondergang van het Katholicisme. Zoo heb ben zij dan langzamerhand hun plannen bijna verwezenlijkt. De meeste leden van de Gemeen teraden in Limburg zijn volbloed altramontanen en bijgevolg ook, vooreerstdie ambtenaren waar over zij te beschikken hebbenen het grootste gedeelte der overige bevolking, de burgerstand, volgt het voorbeeld van de aanzienlijken, maar ach, hoe zouden zij ook anders? haalt niet de burgemeester de aardappelen en andere veld vruchten bij hen, haalt niet de secretaris altijd de koffie en andere levensbehoeften bij hen en dus, indien ze anders dachten en handelden, zouden zij al deze klanten verliezen, en 1 volg broodeloos worden. En zoo waagt het niemand zijn stem te ver heffen tegen het groote onheil dat Limburg be-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1