fflfflTE EN IT ARRWISSEfflT SNEEK. NWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE J No. 7. E E N-E N-D E R T I G S T E 187Ö. ZATERDAG 22 JANUARI. N. SLAGEKïJ. KIESRECHT. wm >0 >0 k i vx e x l a x b. .diiWigj 12 1 Sm i S1EEKE te r*1 ver van 2e STATEW-CJENEELAAL. t 5 van ■Il ma- over- gouverne- M. n. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 10 a 5 I 0 De ver >or 15 >or 34 51 >or >or >or 14 50 ó6 17 58 43 10. O. 5. 8 16 6 0- li- n, ii- >0 0. I n- n- v. I, a- es d- V. d. i n. ei. te es il- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken? de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. IR 1H' T. De Minister zijn antwoord zich aansluit 1873 u vervang geering Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no. 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift van ANTOON de JONG, om vergunning tot het uitoefenen eener Slagerij in het huis, staande aan de Oosterdijk, kadaster sectie B no. 430, met de bij die verzoekschrif ten, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoo- rende bijlagen en dat, op Woensdag 2 Februari 1876, ’s mid dags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegenheid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, ..bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek 18 Januari 1876. J. van DRIESSENL. Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, Gelet op art. 26 der Wet betrekkelijk de Na- van den 19den Augustus (Staats- De Voorzitter van den gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wel tot regeling van het Kiesrecht enz., van den 4 Juli 1850 (Staatsblad ng. 37), de inwoners dezer ge meente uil, om, zoo zij elders in de Directe be lastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari e. k., hetzij door de aanslagbiljetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke beschei- den te doen blijken. SNEEK, den 18 Januari 1876. De Voorzitter voornoemd: J. van DRIESSEN, L. Burgem. 1876 met algemeeue stemmen aangenomen aan het centraal ter sprake gekomen, J te ma spoor. het zou een maar de korten tijd dergelijke kosten ge 1 te onrecht) wacht. De heer Smit onthield zich schouwingen, daar de heer van zijn gevoelen heeft uitgedrukt. wijze van lijke belooning, mede te deelen. «Als de «zekere manier van werken”, zegt het. Hand., dat mede melding maakt van het aan bod van den heer Wenmaekers) even proefhou-, dend is, als het bericht, waarvan de adressant, spreekt, dat «de Kamers 8 milüoen bestemd heb- en voor voorloopige werkzaamheden” dan zou- gegeven tot uitvoerige discussie. Verschillende punten werden behandeld, als verbetering van de Keulsche vaart en van den waterweg Rotter damAmsterdam, door den heer den Tex; voorts de kwestie van het peil in het Noordzeekanaal door onderscheidene sprekers, voornamelijk ook het punt van herziening der wet van 1800 be treffende het algemeen rivier- en waterrecht, wel ke dcor de heeren Joost van Vollenhoven, Hoofd en Cremers uitvoerig werd behandeld, naar aan leiding van de concessie aan de Rijnspoorweg maatschappij (tot het leggen van een strekdam in de rivier de Maas). De minister Heems kerk heeft zich in zijn antwoord bijna uitsluitend gerefereerd aan hetgeen door hem omtrent die punten in de memorie van antwoord is gezegd. Bij de afdeelingen onderwijs drong de heer Smit aan op herziening van het middelbaar on derwijs. De heer den Tex laakt de ongelijkheid der uitgaven bij de verschillende academiën. Bij de afdeeling lager onderwijs zeide de heer Pické dat, volgens zijn gevoelen geen dag langer dan noodig mocht worden gedraald met de indiening eener wijzigingswet. Hoe die zou zijn wilde hij nu niet bespreken maar wel sprak hij de ver wachting uit, dat de hoofdbeginselen, waarop de wet van 1857 berust onaangetast en beveiligd zouden blijven en hoopt dat de minister de amendementen-Moens op de begrootings-posten behoorlijk uitvoeren zal. De beer Vos de Waal stelt vertrouwen in den minister en beveelt hem de belangen van het bijzonder onderwijs aan. Ook wenschen de voorstanders van het bijzonder onderwijs, dat zij hebben het recht van bestaan. De minister antwoordt Herziening van het middelbaar onderwijs nu niet, maar later, na het hooger onderwijs. De aanhangige wet op het hooger onderwijs poogt de ongelijkheid der trac- tementen van hoogleeraren weg te nemen. Wat de amendementen Moens betreft, spreekt het van. zelf dat, als de vertegenwoordiging veel prijs ér op stelt dat meerdere gelden voor dit onderwerp zullen worden besteed, de regeering gaarne on derzoeken zal of dit met vrucht kan geschieden, Het hoofdstuk is daarna met algemeene stem men aangenomen. Hoofdstukken marine en financiën zijn, na kor te discussie, mede met algemeene stemmen aan genomen. Morgen hoofdstuk koloniën enz. tionale Militie, blad no. 72). Brengen door deze ter kennis van de ingeze tenen, dat het register en de alphabetischë naam lijst vah de ingeschrevenen voor de Lichting 1876 voor ieder ter visie zullen liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 22 Januari 1876 tot en met den 30 Januari 1876 en dat door ieder, die tegen register of lijst bezwaren heeft in te brengen, deze op de wijze in art. 99 vermeld binnen den tijd der nederlegging bij den Com missaris des Konings in de Provincie moeten worden ingediend. Sneek den 21 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Door den heer Jeróme Wenmaekers te Brus sel is wederom aan den minister van binnen- landsche zaken concessie gevraagd tot droogma king van de geheele Zuiderzee, aannemende ze droog te maken in 16 a 20 jaren, onder vóor- waarde dat hem een subsidie wordt verleend van 20 millioen gulden en alle drooggemaakte of ingepolderde landen in eigendom worden overgedragen, waarvoor door hem kosteloos zul len worden afgestaan, alle op zijne overgelegde kaart aangeduide kanalen en wegen. De heer Wenmaekers schijnt een zekere nier van werken te kennen, die alle waterwer ken, tot heden bekend, in hooge mate zal treffen, Ook is hij genegen, wanneer het ment de droogmaking zelf wil uitvoeren, zijn werken, plannen, enz., tegen behoor- van politieke be- Twist deswege Zoolang de libe rale partij ’t niet eens is, moet dit bewind, dat zich door talent en ijver onderscheidt, gesteund worden, vooral omdat het bestuurt in de richting van het afgetreden Kabinet. Daarna hield spre ker eene breedvoerige finanliële beschouwing. Hij wil geen radicale maatregelen, maar toch meer doortastende pogingen om ons belasting stelsel te verbeteren en de inkomsten te vermeer deren. De heer Schot besprak de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen en de bezwarende rechten op den overgang van onroerend goed. De Minister van Justitie, tijdelijk voorzitter van het Kabinet, liet de finantiële beschouwingen over aan den Min. van Finantiën, maar beant woordde eenige politieke [opmerkingen van den heer van Twist. De Regeering zoekt geen steun anders dan de grondwettige bij de Volksverte genwoordiging. Zij doet geene concessiën en er kent ’t recht en de plicht van controle en cri- tiek niet al een van de liberale partij, maar van iedere richting. In Engeland doel zich ook het verschijnsel voor, dat het bewind niet enkel on dersteund wordt door ééne richting, maar wel degelijk ook door de liberale partij. De Regee ring stelt Imogen prijs op den steun en de me dewerking van de Volksvertegenwoordiging. De Minister van Finantiën heeft zeer uitvoerig de sprekers beantwoord en geheel in den geest van de memorie van beantw. op het voorloopig verslag. De finantiële toestand is inderdaad gunstig en de maatregelen voor de toekomst, in onderling verband beschouwd, zijn niet zoo on beduidend in aard en uitkomst als beweerd is. Zijne voorstellen vormen slechts een eersten stap die door anderen gevolgd zal Worden, gelijk reeds in de andere Kamer is verklaard. Bij dupliek - op eenige nadere opmerkingen heeft de Minister gezegd, dal eene grondige en hoogst gewichtige herziening van de patentwet in behandeling is, welke hij hoopt dat vóór de vol gende begroeting afgedaan zal zijn. De algemeene beraadslaging is gesloten. De .hoofdstukken 2 en 3 werden aangenomen. Bij hoofdstuk 4 is voornamelijk ter sprake ge bracht de noodzakelijkheid van de wijziging of liever van de aanvulling van art. 345 van het Wetboek van Koophandel naar aanleiding van de bekende rechterlijke uitspraken omtrent de ramp met het stoomschip «Willem III” (bij een vonnis van den Hoogen Raad is de schipper van dat vaartuig verantwoordelijk gesteld voor eenige goederen, die tengevolge van het verbranden van dat schip zijn vernield) en waardoor zoowel schippers als reederijen aan groot gevaar en na deel zijn blootgesteld. Zonder de uitspraak van den Hoogen Raad te critiseren, werd aangedron gen op de wegneming van den verderen twijfel bij de maatregel van wetgeving, vooral omdat de Minister in zijn schriftelijk antwoord zich ont houden heeft van eene bepaalde toezegging. De Minister van Justitie dankte voor het ad vies van den heer Borsius als bijdrage tot de be- oordeeling der kwestie, maar op dit oogenblik kan hij geen toezegging tot wetswijziging geven, omdat de zaak door hem grondig moet overwo gen worden en wellicht de opheffing van de moeielijkheden ook zonder wetsherziening kan worden verkregen. Hoofdstuk 4 is met algemeene stemmen aan genomen. Zitting van Donderdag 20 Jan. Bij de behandeling in de kamer van Hoofd stuk V, heeft de afdeeling waterstaat aanleiding KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dal de loting van de ingezetenen de zer gemeente, die in het vorige j'aar voor de Mi litie zijn ingeschreven voor zoo ver zij op den Bisten Dec. 1875 nog in leven waren en inge zetenen van het Rijk zijn gebleven zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Vrijdag, den 11 Februari e. k., des middags ten 12 ure; dat op den 14e dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mïlitai- re dienst of die van broeders te verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uit treksel uit het stamboek, of een bewijs van wer kelijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dagwaarop de eerste zitting van den Militie- raad wordt geopend ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het be- I hoort den 22 Januari en 5 Februari 1876. Sneek, den 21 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Eerste Kamer. van Binnenlandsche Zaken verklaart in aan de Eerste Kamer, dat de Regeering aan het gevoelen der Tweede Kamer (ui ilgesproken), die de afschaffing van de plaats ging nadeelnig oordeelde Daarom heeft de Re j in de aanhangige wijziging der militiewet de afschaffing van de plaatsvervanging niet voorgestefd Wat het onderwijs bel reft, zijn de inspecteurs van het lager onderwijs op korten tijd bijeengeroepen, ter raad pleging of het mogelijk zal zijn de op de begrooting gebrachte sommen voor drie nieuw op te richten kweek scholen nog dit jaar te besteden, en zullen hen bepaalde vragen van stellig recht worden voorgelegd, met het oog op de voorgenomen herziening der wet van 1857- Zitting van Dinsdag 18 Jan. In de Kamer is heden de spoorwegbegrooting voor 1876 met algemeene stemmen aangenomen De laheza me voortgang van de werkzaamheden station te Amsterdam is vooral I met aandrang, om eene lijdelijke hulpveibinding ken met bet station van den Hollandschen Minister zag daarin bezwaar, met het oog op schil van 5'/2 meter van het niveau Wellicht ander middel mogelijk zijn op een ander punt, vraag was of voor zoo 1•!;J J- rechtvaardige!-waren Hij zou de zaak” nader onderzoe ken De begrooting voor curapao is aangenomen De discussie over de Slautsbegrooting vangt morgen ten 11 ure aan Zitting van Woensdag 19 Jan. In de Kamer liep heden de algemeene beraad slaging over de Staatsbegroting hoofdzakelijk over finantiële beschouwingen en berekeningen. De heer van Twist, hoewel den toestand van het oogenblik niet ongunstig achtende, was min der gerust voor de toekomst, vooral bij ’t uit zicht op de steeds toenemende klimming van de uitgaven, zoowel gewone als buitengewone, waar door het leunen en steunen op Indische baten meer zal toenemen, terwijl de Minister z. i. niet •krachtig genoeg werkzaam is tot vaste en duur zame vermeerdering onzer inkomsten. Zonder in beoordeeling van de aanhangige of toegezegde belastingwetten te treden, gelooft hij niet dat zij dat doel zullen bereiken. Op staatkundig ge bied zou hij 't verkeerd vinden als de liberale partij, zonder zelve gereed te zijn tot aanvaar ding van het bewind, ’t Ministerie tot aftreden zou nopen. Haar taak is controle en criliek uit te oefenen en te waken tegen reactie op elk ge bied en tegen concessiën aan eene partij, die juist het Ministerie steunt, omdat zij (terecht of van dit Kabinet concessiën

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1