t r>i G DIE EWE LN HET ARROWSSEMEW SNEER. MEWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE I 1876. No. 9. 29 JANUARI. ZATERDAG F EB RU A R I. -a x>’ 4 4 4 i A 2e 50. BIXX EM, A X K>. Bij zijner Majesteit besluit J. H. Brouwer, d 69 50 00 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiys voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. van 50 50. ?el s de 15 12 a et et e, d- n- 5.60 5.554 7.17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 951 door doe do<. LO 1 ll- a- ;r- •st he de en <0 Te Vlissingen is een onderofficier, de sergeant M., gedeserteerd, met medeneming van ƒ60, wel ke hem tot het doen van betalingen voor de me nage waren toevertrouwd. Een ander onderoffi cier de sergeant v. L. aldaar is aangeklaagd wegens herhaalde diefstallen van geld uit een ge sloten kist van den sergeant-majoor zijner com pagnie. ger Courant deelt mede, dat waarschijnlijk het telëgraaflarief in den loop dezes jaars zal wor den verlaagd. 4 M. an. U ,16 4 8 Februari behoort, zal hel goed gaan, 12 zo- rnersche dagen op te leveren, doch levert dik wijls veel rampen op door watervloed. Eenige lezers zullen zich nog herinneren den grooten watervloed van 1825, toen er, 4 en 5 Februari, op twaalf verschillende punten in Fries land zware dijkboorbraken plaats hadden. De schade aan de zeeweringen bedroeg ’599,000. In Idaarderadeel liep het land spoedig droog en won door ’t zilte nat in waardehet gras groeide er veel weliger doorde mosplanten waarmede vóór den vloed, geheele streken be dekt waren, zijn er verdwenen, om plaats te ma ken voor witte klaver, die er nooit gezaaid was. In het Workumer Nieuwland verdween het gras en kwamen te voorschijn de bloembies (/un cus bulbosus), riet (arundo epigeios), het loog- zoutkruid (salicornia herbacea), dat in Zeeland ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. De Haagsche kroniekschrijver van de Gronin- Z. M. de Koning der Nederlanden heeft den bereiden der Nederlandsch e Quina Laroche, den heer W. C. Holm, firma Kraepelien Holm, Apo thekers te Zeist, vergunning verleend het Konink lijk wapen te voeren. Naar men verneemt zal door den Minister van Binnenlands. Zaken aan de Tweede Kamer een op nieuw gewijzigde kiestabel worden ingediend, gegrond op de bevolking des Rijks op 31 Dec. 1875. Het cijfer daarvan zou dan eene vermeer dering van het getal leden der Tweede Kamer met vier medebrengen. Men schrijft uit den Haag aan de Zutphen che Courant «Er doen zich verschijnselen voor, waaruit op- le maken is dat het Ministerie meer en meer naar rechts gaat overhellen. De minister van Koloniën heeft Vrijdag 11. een zwenking rechts gemaakt, zóó groot, dal zelfs het Haagsche Dag blad weder geheel met hem is ingenomen. En__ het is niet alleen in de koloniale staatkunde dat hij de liberalen begint te ontwijken Zooals u bekend is was hij sinds December 1874 lid van de vereeniging «Volksonderwijs.” Heden kón men reeds in het ^Vaderland” lezen, dal hij be dankt heeft. Ik moet dat bericht bevestigen en kan er bijvoegen dal hij bedankt heeft in ter men, niet zoo vleiend voor de vereeniging,waar aan hij zich heeft onttrokken. Het Paleis van Justitie heeft van een zeer ge achte zijde de volgende opmerking ontvangen «Een getuige uit Blokzijl te Amsterdam in strafzaken gehoord wien voor reiskosten werd toegelegd 8.90 en voor tijdsverzuim 50 cents 2e 3e 4e BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen naar aanleiding der missive van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 24 Januari 1876, le af- deeling no. 134 (prov. blad no. 12), ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 15 Febru ari e. k., des middags ten 12 ure, openbare aan besteding zal plaats hebben van de levering van als salade gegeten wordt, de arenaria marina, en andere zoutdeelen bevattende planten. In de VII Wouden bleef een taaie kleverige korst van 12 streep achter, onder welke zich mil- lioenen graswormen ontwikkelden. De schade, door behoeltigen geleden, werd be groot voor Oostergo op ƒ11,405,65, Westergo 188.965, VII Wouden 480:408,57s. Daar van is vergoed 673/4 A. v. d. Hoop gaf tot leniging der ramp 5000, de ingezetenen van Sneek 5.009 47, Harlingen 4.902, Heeg en Woudsend te samen 2.198.45, enz. Bij de wet van den 3 Maart, d. a. v., gaf Wil lem I een crediet van 13 millioen gulden Wer kelijk Schuld b§ 't Amortisatie Syndikaat, om er 8 millioen reëel uit te vinden voor de algemee- ne ramp in Nederland. Den 4 Februari stond het water boven vol zee te Lemmer 3.08 meter, Stavorén 2.27, Hindeloopen 2.61, Workun 2.73, Makkum 2.36, Harlingen 2 40. In Friesland bedroeg de geheele schade 3.099.734.44s, van welke een half millioen niet in vergoeding is gebracht, daar er voor bedankt vinciale Griffie te Leeuwarden. Sneek den 28 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders van Sneek J. van DRIESSEN L. B. De Secretaris II. FENNEMA. remontpaarden, en wel door de hoofdadministra- 70 st. 65 55 80 120 50 het leregt. hussaren regt. veldartillerie rijdende artill. tie van van - - gadigden ter lezing liggen in het lokaal der Pro- Door den ingevallen dooi zou, volgens den te Urk geplaatsten leeraar, het eiland van de eerste zonde bewaard zijn gebleven. Men was daar namelijk voornemens om in het begin der afge- loopen week eene hardrijderij op schaatsen le houden, bij welke gelegenheid de leeraar daags te voren heeft verkondigd dat ieder, die aan dat heidensche werk zou deelnemen, de eerste zonde op het eiland zou brengen en dan ook als lid der kerk moest worden geschrapt. (N. v. d. D.) De volgende maand, nu de tweede van het jaar was bij de Romeinen ten tijde van Numa Pompilius de laatste doch toen telde het jaar slechts 355 dagen. Februarius, in ’t Nederlandsch: reinigings-maand beleekenende is door de Romeinen aldus ge noemd, omdat in deze maand de fratres arvales (broederschap voor deakkerzaken) de landerijen rei nigden dooreen offer, bestaande in een zwjjn, een schaap en een koe. Wij noemden deze maand Sprokkelmaand daar het de tijd is, waarin het sprokkelen van hout in de bosschen overal in ons land geoor loofd was. Wie ’t nü deed, dien kon ’t wel eens bekomen als den hond de worst, wegens art. 401, Welb. van Strafr., in verband met art. 18 der Wet van 29 Juni 1854, Staatsbl. no. 102, en gestraft worden met eene gevangenisstraf van zes dagen lot eene maand, en daarenboven nog met eene geldboete van ƒ8 tot flo. De gewoonten zijn,’ sedert de invoering der Napoleontische wetgeving, in gulheid niet voor uitgegaan. te Haarlem Venlo Leiden Zutphen Utrecht rijdende artill. Amersfoort welke aanbesteding de voorwaarden voor ge- Twee Amsterdamsche bankiers worden vol gens een correspondent van de Indépendanc6 Beige eerlang te Madrid verwacht om. namens een machtig syndicaat, aan de Spaansche Regee- ring een volledig plan te onderwerpen tot rege ling van de Staatsschuld. Die heeren zullen eeni ge weken vóór de opening van de Cortes te Ma drid zijn om het terrein te peilen en de oplossing van een zoo ingewikkeld vraagstuk te vergemak kelijken. De heer Salvaverria, Minister van Fi- nantien, zou het plan met sympathie ontvangen, doch er bij gevoegd hebben, dat een zaak van zooveel gewicht niet buiten de vertegenwoordi ging kon worden behandeld, aan wie hij het ter goedkeuring zou voordragen. In den Ned. Spectator komt eene oproeping voor tot ondersteuning van het plan, om een standbeeld op te richten voor Spinoza. De nade ring van den tweehonderdstén verjaardag van zijn overlijden, in Febrnari 1877, geeft aanleiding om dat plan thans ten uitvoer te brengen. Het beeld zou worden opgerichl in den Haag, waar de groote wijsgeer woonde en zijne scholieren vorm de. Te ’s Hage heeft zich eene commissie ge vormd. Vele honoraire leden in het buitenland hebben zich bij de commissie aangesloten. is door hen, die schade hadden geleden. Bij dit ongeval gingen 13'/^ millioen kilo hooi verloren, 1296 koeien, 246 rieren, 505 hokke- lingen, 35 kalveren, 42 paarden, 1447 schapen en 123 varkens. Er zijn vernield 594 huizen en zwaar bescha digd 761. Toen het water weder weg was, en de grond begon op te droogen, ontstond daardoor eene besmettelijke en gevaarlijke koorts, die bijna het geheele land rondging en de Groninger koorts werd genoemd, doch eene soort van typhus was, en velen heeft ten grave gesleept. Februari was in ’25 eene treurige maand. Den 2den is het Maria Lichtmis of Vrouwen dag. In deze maand vallen de vasten in, dus ook de Vastenavond of carnaval, hetgeen bij ons te lande, uitgezonderd in Limburg, weinig bijzonders oplevert. Het carnaval kan geschikt vergeleken worden bij de Saturnalia der oude Romeinen. Menige grap wordt er dan uitge haald, bijtende spot gedreven en menige harde waarheid gezegd. Dit jaar heeft Februari 29 dagen daar ’t een schrikkeljaar is. De oude Romeinen voegden om het andere jaar telkens eene maand van 22 of 23 dagen in, tusschen 23 en 24 Februari. Den 19 dezer maand wordt Willem III 59 ja- ren oud, den 28 zijn oom. prins Frederik, 79, wiens overleden vrouw den le verjaarde. Den 9 wordt de Turksche Sultan Abdul-Aziz 36 jaar oud. Het is te hopen, dat hij tevens wij zer moge worden. Den 21 dezer maand zou jarig huwelijk vieren zoo maar zoo lang geleefd hadden. Den 5 1831 vloog van Speijk met 24 man op de kanonneerboot no. 2, voor Antwerpen in de lucht. Precies 8 jaren daarna berichtte de Staatscourant, dat de geschillen met Belgie einde lijk geregeld waren en weder precies 4 j. later had de uitwisseling plaats. De 5e Februari de gedenkdag van de heilige Agatha, speelt inderdaad een groote rol in de voormalige Belgische rusie. Voor Karel V was de 24 Februari vol van beteekenis den 24 van ’t jaar 1500 werd hij geboren denzelfden dag precies ’/4 eeuw later overwon hij Frans I bij Pavia en nog een lu strum daarna werd hij gekroond tot Keizeral- zoo op denzelfden datum van 1530. De Februari-maand was voor de FranscheDu- barrij’s treurigden 12 werd Jean Marie ter dood gebracht wegens vadermoord, en 80 jaren later een zijner afstammelingen, ook Jean Marie geheeten wegens dezelfde misdaad en op den zelfden dag. In watervloeden is de Sprokkelmaand berucht. Menig menschenleven en vele millioenen heeft zij doen verloren gaan. Laat ons hopen dat 1876 moge gekenmerkt worden door afwezigheid van watervloeden, ijs- ongelukken enz en door aanwezigheid van het ons toekomend twaalftal zomersche dagen. Mr. W. F. SCIIOOK. Willem II zijn 60- hij en zijne vrouw De Provinciale Staten van Friesland hebben den heer jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga met 36 van de 38 geldige stemmen tot lid van de Eerste Kamer herkozen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan de resolutie van den heer Commissaris des Konings in de Provincie Friesland d.d. 19 Januari jl. le af- deeling, no. 108, brengen door deze ter kennis van de ingezetenen dat van den 21 Januari 1876, tot nadere aan kondiging, de groote wegen in deze provincie zullen zijn afgesloten voor rij- en voertuigen, welke, wat betreft de diligences en wagens met breede veilingen aan hunne raderen, (buiten en behalve de reizigers met hunne gewone bagage) met zwaarder vrachten dan van vijfhonderd kilo gram gewicht zijn beladen; en, wat aangaat alle rij- en voertuigen, met smalle of gewone veilin gen, zwaardere vrachten hebbende dan vier hon derd kilogram; en dat in alle geval niet anders, als halfspoor zal mogen worden gereden, naar aanwijzing van de op die wegen te vinden spoor- leiders, welke evenwel ’s nachts zullen zijn weg genomen en dat de tolgaarders en andere be ambten van hel bestuur der wegen zijn gemach tigd en gelastvoor de stipte naleving van deze bepalingen nauwkeurig zorg te dragen. Sneek den 20 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Bij zijner Majesteit besluit van 25 Januari is benoemd tot procureur bij de arrondissements rechtbank te Heerenveen mr. J. H. Brouwer, advokaat te Gorredijk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1