fflfflTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADIERTENTIE-RLAD VOOR DE 1876. «o. 10. 2 FEBRUARI, WOENSDAG ZEDEPREEKEN VAN EEN VRIJDENKER. EN. EE N-KN-D ERTIGSTEJ A O A. NG- 4 4 4 X 4 '74 4 4 5/ /I6 SAI. T. lil. It COURANT. 5SS dienst zijn en BIKNEXLAID. in de Sneeker van s tllll' uil lan- Jcke reld, lem, 50 a. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, builen de. Stad franco ƒ1.90. 5.60 6,556 7,17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9.51 door door door 10-14 A M. Jan. '.o den non lar- Ou- van v. eide Loi- jris, Jan oet- al ong v. snd. rda, a z. Eil een houdt den ander daarin; van een overtuiging is geen sprake. En mocht eens iemand een oogen- blik er aan denken dien sleurgang fe verlaten en voor ’n korten tijd met een overtuiging zelfstan dig op te treden, dan vindt hij in zijn kring zoo weinig bijval, zoo weinig lot handelen noodzake- hjke sympathie, dal hij zijn voornemen opgeeft niet meer zeker of iets, dat zoo weinig goedkeu ring wegdraagt, wel goed kan zijn. Had die man een wat ruimere wereld-be- schouwing gehad, had hij zich niet uitsluitend ge richt naar het groepje menschen rondom hem, was de geheele wereld zijn «wereld” geweest in plaats van één dorp of stad, dan had hij kunnen weten, dat wat daar in zijn kring zulk een afkeuring ondervond, door anderen zeer werd toegejuicht. Met dien steun had hij waarschijnlijk kracht ge had zich boven zijn omgeving te verheffen had hij naar een overtuiging gestreefd. '4 14 t7 besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad 46); Bij het door den Minister van Justitie aan den Raad van State ingezonden wetsontwerpwordt de opheffing van elf Arrondissements-Rechtbanken voorgesleld, te weten Appingadam, Sneek, De venter, Nijmegen, Amersfoort, Hoorn, Leiden Brielle, Gorinchem, Goes en Eindhoven. De o? venge Rechtbanken worden verdeeld in tweeklas sen een rechter der eerste klasse zal 3000 tractement, een der tweede klasse ƒ2200 ont vangen de andere ambtenaren bij het college naar evenredigheid. Het Vad. herinnert terecht, dat de Min. van Buitenl. zaken zich bereid heeft verklaard, in eene openbare zitting van de Tweede Kamer inlichtingen te geven op de interpellatie van den Cremers betreffende Venezuela, maar dat de Ka mer de voorkeur schonk aan een comité-gene-, raai, omdat de Min. te kennen gaf, dan al licht iets ruimer in zijne mededeelingen te kunnen zijn. Maar nu blij en de «ruime inlichtingen”, die de minister bereid was in openbare zitting te doen, ook geheim. Hel Vad. dringt er op aan, en ieder behoort dien aandrang te steunen, dat alle mededeelingen, die ’s lands belang toe laat te doen, omtrent den stand der Venezuela- quaeslie in de Staats-Cl. worden opgenomen. i In een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram is door den Gouverneur-Gene- raal van Nederlandsch Iridie bericht, dat, terwijl geen tijdingen waren ingekomen omtrent de 'er- richtingen der in Atchin ageerende troepen van 12 tot 19 Januari waarschijnlijk wegens stoornis op de telegraaflijnen op Sumatra uit een telegram van Atchin dd. 24 Januari het na volgende was vernomen aangaande de gebeurte nissen van 19 tot 24 Januari. 19 Januari werd gebivakkeerd te Kroeng Raba. De hoofden der IV Moekin werden opgeroepen. Gekwetsten,, gieken en krijgsgevangenen werden per sto’ömschip övergëvöérd naalr OlélFleh.- 20 Januari werd een' 'stoomschip naar Kiue- wang gezonden om Toekoë L.lmpassei af te halen, voor de aanrakingen mét de' hoofden in de IV Moekin. 21 Januari wérd eene verkenning gemaakt naar de kloof van Djempit. 22 Januari verkenning naar de kloof van Bra- doen; de plaats voor eene vestiging werd aldaar bepaald. De hoofden der IV Moekim hebben de hun voorgehouden artikelen van onderwerping aangenomen, De hoofden van Lepong, Loöng en Da ja wer den opgeroepen. Het hoofd van de Moekin Bra- doen kwam in het bivak. 23 Januari is het hoofd van Lepong aangeko men. Per stoomschip werden zieken overgevoerd naar Oleh-leh. 24 Januari, opgerukt naar de kloof van Bra- doen. De weergesteldheid en de gezondheid der ageerende troepen waren gunstig. Bij de overige troepen in Atchin was de ge- treksel uit het stamboek, of een bewijs van wer kelijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dagwaarop de eerste zitting van den Militie raad- wordt geopend ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het be- hoort den 22 Januari en 5 Februari 1876. Sneek, den 21 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. 4’ E N NISGEVIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na- Brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dal de loting van de ingezetenen de zer gemeente, die in het vorige jaar voor de Mi litie zijn ingeschreven voor zoo ver zij op den Sisten Dec. 1875 nog in leven waren en inge zetenen van het Rijk zijn gebleven zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal op Vrijdag, den 11 Februari e. k., des middags ten 12 ure dat op den 14e dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen militai re dienst of die van broeders te verkrijgen, het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uit- I. De lust om aan zijn omgeving te behagen is een sterke prikkel tot verkeerd handelen. Men treft, personen aan van wier ontwikkelde denk beelden omtrent zedeleer men zich door ernstige gesprekken onder vier oogen overtuigd heeft, en die, in een eenigszins groot gezelschap, vooral in tegenwoordigheid van dames er toe kunnen komen de grootste dwaasheden toe fe stemmen. Laat in zoo’n gezelschap eens met een, helaas gewone, verachting over iemand gesproken wor den, die, ongetrouwd, met een vrouw heeft ge leefd over een meisje, dat een natuurlijk kind heeft ter wereld gebracht, of over iets dergelijks, en zie eens hoe weinigen, als het algemeene oor deel afkeurend is, daar tegen op durven komen; hoe weinigen tenminste de mogelijkheid durven te berde brengen, dat de besprokene niet schul dig is. In dit geval wordt men beheerscht door den indruk van ’t oogenblik; er bestaat kans, dat hij, die zweeg toen ’t tijd van spreken was, later zich zelf zijn lamheid verwijt maar ook in andere gevallen wordt er veel geofferd door de «allemans vrinden”. Op zich-zelf is dit geen kwaad; zijn handelingen zoo in te richten, dat zij aan het meerendeel on zer' medemenschen behagen is schoon in 't algemeen een gebrekkige een nog in sommige gevallen voldoende grondslag der moraal maar men moet zich de wereld, waaraan men behagen ■wildaarbij niet te eng voorstellen, en dit ge beurt maar ai te dikwijls. De meesten zoeken slechts de goedkeuring van het weinigje menschen dat hen onmiddelijk om ringt; dat is hun «wereld”, daarnaar richten ze zich uitsluitend; melde goed- of afkeuring van ande ren bemoeien ze zich niet die beslaat voor hen niet. Is het eens gelukt een bende dieven, valsche munters of wat ook bijeen te krijgen dan is ’t bestaan er van vrij goed verzekerd want ieder afzonderlijk vindt zijp sleUn in de goedkeuring van alle anderen. Dit is een van de redenen waarom kostscholen zoo zijn af te keuren de jongens of meisjes daarop vormen een wereldje op zich-zelf, daaraan te behagen is spoedig ’t ee nige wat ze zoeken. 't Zelfde geldt omtrent de hooge-scholen ook de «studenten” vormen een wereldje op zich-zelf, en richten zich sléchts naar elkaar, waardoor bij hen veel dingen «mooi” gevonden worden, die een denker doen walgen. Zoo is het eindelijk met verzamelingen, zoo als men ze zooveel aantreft, Van alledaagsche perso nen die er hun eer in stellen alledaagsch te blijven en iedere afwijking daarvan in welke richting ook met. schimp en spot onthalen. Ik geloof nief, dat die menschen tegen hun overtui ging handelen wanneer ze iels waarlijk goeds bespotten en in z’n voortgang belemmeren, ’t Is hun gewoonte al wat is: goed-, ten minste al wat verandering te weeg brengt: af te keuren. Tot iets anders dan sleur daarbij komt het nietde lionale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. 1 no. Die «sleur” is iets wat bij vele menschen voor overtuiging in de plaats treedt; ze handelen daar naar dikwijls als of het een overtuiging was, en voor vele belangrijke maatschappelijke verbeterin gen ware het beter, dat enkelen ze met volle overtuiging bestreden, dan dat ze den strijd tegen zulk een ontmoedigenden slender moeten vol houden. Schijnbaar zeer ernstige zaken, die men niet veronderstellen zou dat ze ooit anders dan met vol len ernst werden behandeld, hebben hun voort durend bestaan aan de verdediging die ze in de «sleur” vinden, te danken. Ze bestaan omdat ze al zoolang bestaan hebben. Zoo o. a. de godsdienst. Er zijn enkelen, zoowel onder de Katholieken als onder de (orthodox) protestanten, die met volle overtuiging zich daaraan toewijden; voor wie, zoo als ’t zijn moet als men godsdienstig is, de godsdienst boven alles gaat. Maar hun getal is klein in vergelijking van hen voor wie godsdienst een bijzaakje is, veel minder belangrijk dan hun beroep, en waarover ze veel minder denken en spreken. De- een is roomsch, ja, omdat zijn vader en moeder,- zijn geheele familie het zijn; hadden die een andere godsdienst gehad, hij zou er ooftt&en andere hebben, want hij is niet overtuigd, dat de katholieke godsdienst de beste, de «eenig zalig makende” is. Hij zegt het wel, als ge er hem naar vraagt, maar verdedigen kan hij zijn stand punt niet. Ge behoeft geen vijf minuten met hem te spreken om tot antwoord te krijgen: »nu ja, zoo precies weet ik dat ook niet; och ik be moei me niet veel met die dingen, weet je, ik ga op mijn tijd naar kerk en houd mijn paasch en daarmeê uit.” En dit antwoord zult ge niet alleen krijgen van lieden die ook in andere op zichten geheel zonder overtuiging zijn; neen! ook van menschen, die in betrekking tot andere za ken een goed oordeel kunnen vellen, zult ge dit bescheid krijgen en daarmeé dan dikwijls het bewijs, dat de godsdienstige veel minder van zijn godsdienst weet dan de ongodsdienstige vrager. ’t Is ergerlijk te zien, hoe geheel onbekend zoo wel protestanten als katholieken, met hun gods- KENN1SGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 6 Januari 4876 no. 32, brengen ter kennis van de ingezetenen, de navolgende uit- noodiging «De Gedeputeerde Staten van de Provincie .«Friesland, gelet hebbende op het 2e lid van «art. 73 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad »no. 37); «noodigen bij deze de inwoners der provincie «uit om, zoo zij in andere provinciën in de rijks «direcle-belastingen zijn aangeslagen, daarvan «vóór den 1 April aanstaande aan hunne verga- «dering te doen blijken, teneinde door haar daar- »op kunne worden gelet bij de opmaking der «lijst van hoogstaangeslagenen voor de verkie- «zing van de afgevaardigden ter Eerste Kamer «van de Staten Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek,. den 22 Januari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, L. Burgem. H. FENNEMASecretaris. van hoe schrikkelijk weinig belang de godsdienst in ’t leven voor hen is. Zoo lang niets hen opwekt uit hun sleur, denken en spieken ze bijna nooit over hun God, en toch is hij het die, volgens hen, alles bestunrt, in wier hand hun leven rust, wien te behagen hun eenig doel moet zijn. Ze vergeten hem als 't ware, en als ooit z’n naam genoemd wordt (behalve om te vloeken) is het om er de een of andere grap aan vast te knoopen. Wordt die godsdienst aangevallen, komen ze met een vrijdenker in gesprek, dan verandert dit dikwijls plotseling, en Hij, aan wien ze misschien in geen weken ernstig gedacht hebben, wordt nu terstond uit de diepte opgehaald en tot «oor sprong, onderhouder en bestierder van alles”, zijn dienst tot «de .eenig mogelijke zedelijke steun van het leven” geproclameerd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1