1 NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. IN No. 12. WOENSDAG 9 FEBRUARI. ZEDEPREEKEN VAN EEN VRIJDENKER. EN. 4 de 4 1 LM L Mei ui. 4 4. 4 >7. 4 1 1 opgesloten te houden; R E X X E X L A X 0 van nens iens Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspi ijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. toestem- /waartoe subsidiare gevangenisstraf. Vele nieuwsgierigen treuren over dit vonnis. e te sma, s de 4 7’/. 00 a r n KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, brengen ter kennis van ingezetenen dat in hunne vergadering van A H. eb. 3/ /16 5.60 1.554 7.17 7,58 8,43 9.— door 9.15 door 9,34 951 door door door 014 mn., Bou jjuf- tar- Als bewijs voor de noodzakelijkheid van ver- hooging der tractementen van brievengaarders, wordt in de N. R. Ct. door een inzender mede gedeeld, dat op de plaats zijner inwoning, een dorp in Zuid-Holland met 10.000 inwoners, de brievengaarder een jaarwedde van 300 ont vangt, waarvan nog 50 afgaat voor kantoorbe hoeften. De twee bestellers aldaar ontvangen ie der 400, dus nog meer dan hun patroon 1 Te Gorinchem is een geheim pandjeshuis ont dekt. Zekere vrouw, die haar mans Zondags-pak er eiken Maandag inbracht en het des Zaterdags, loste had op die wijze daarvoor in ’tjaar ƒ26 rente betaald. Ook is er eene kaartlegster, de Zweedsche da me genoemd, veroordeeld tot ƒ1.50 boete of Een Atjin-telegram van 7 Februari meldt: Den 28 Januari zijn drie kolonnes opgerukt tegen de IX Moekim. Met vele moeilijkheden en grooten tegenstand des vijands, hebben zij de vlakte Daroe bereikt. Den 30sten is met he- vigen tegenstand, de kampong Daroe genomen en verbrand. Den 31sten is de kampong Oleh Soesoe met bijbehoorende moskee genomen. Het hoofd der Moekim Daroe heeft de onder werping aangeboden. De geest der troepen is uitmuntend. De gezondheidstoestand is ongunstig. Naar het Vad. verneemt zal de Tweede Ka mer den 22 dezer weder bijeenkomen. Men telegrafeert uit LondenEen Nederlandsch eskader is op de kust van Venezuela verschenen. De bevelvoerende Commodore van de Engelsche oorlogschepen te Jamaica heeft pen schip naar Curasao gezonden, om voor de belangen der En- gelsche onderdanen te waken, in geval vijande lijkheden mochten ontstaan. van de den 5 Februari 1876, voorloopig is vastgesteld het kohier van belasting op de binnen deze gemeen te gehouden wordende honden, voor het jaar 1876; en dat dit kohier, te rekenen van den 9 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage.zal liggen, bin nen welken termijn elk zijn bezwaren tegen het kohier, op ongezegeld papier bij den gemeente raad kan indienen. Sneek den 8 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. Het Volksblad »De Coöperatie" noemt het on langs genomen Kon. besluit om de postadmini stratie te doen medewerken tot het inbrengen van gelden in spaarbanken seen doodgeboren kind.” Het blad keurt den maatregel alleen in zóóverre goed, dewijl bij mislukking de Staat, de Bij Z. M. besluit is de bij besluit van 16 De cember 1875, no. 39, gedane benoeming van jhr. P. J. van Beijma tot kantonrechter te Arnhem, op zijn daartoe gedaan verzoek, ingetrokken, en, met ingang van den 15 dezer, benoemd tot kan tonrechter te Arnhem, jhr. mr. L. W, A. Schuur- béque Boeije, thans kantonrechter te Middelburg. Volgens het Vad. was het bericht omtrent een nieuw* wetsontwerp aangaande de rechterlijke or ganisatie, waarbij een aantal rechtbanken worden opgeheven, in zooverre onjuist, dat de rechtbank te Sneek behouden blijft. 'J Hoeveel „lidmaten” zou de „Nederl. Herv. Kerk” overhouden, indieu allen, die er eigenlijk niets meer mee te maken hebben, en zich er ook in ’t geheel niet meer mee bemoeien, zich lieten „uitschrijven”? Maar dat zou heeten oonopdige drukte maken, en ergernis geven. En zoo blijft op de bevolkings-registers de rubriek „tot geen gezindte behooreude” bedroevend klein, want de jongeren doen als de ouden en „laten ‘t maar loopen", d.i. blijven ingeschreven, sinds hèt oogenblik dat zij, zonder oordeel en geestkracht genoeg om zich er legen te verzetten, aangenomen werden Ik weet een goed middel om die „onware" toestand te doen ophouden laat de „kerk" overal een belangrijken boofdelijkeu omslag heffen. Dat Te Zaandam zijn de kladden voor de bied. Herv Kerk zeer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende w’orden franco ingewacht. erk- DA- er bo- 2. den heer Commissaris en de Agenten van Polilie te machtigen om, zoodra zij vermoeden dat van schadelijke zwervers en voetzoekers ge bruik wordt gemaakt, de vergunning te ontne men aan de personen, op wie dat vermoeden be trekking heelt 3. aan de ingezetenen te kennen te geven dat het gebruik van vuurwapenen en van alles, wat niet onder de onschadelijke zwervers en voet zoekers kan worden begrepen, blijft verboden en behoort te worden vervolgd en gestraft. Sneek, 5 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. B. De Secretaris H. FENNEMA. De heer mr. G. H. Betz, van Rotterdam, op pert in het Februari-nommer van het tijdschrift »Het Nederlandsch Tooneel” een spian voor de toekomst”, gelijk hij het noemt. Hij zou name lijk gaarne zien, dat jaarlijks of om de twee of drie jaren een tooneel-wetstrijd wierd uitgeschre ven. De schrijvers van het beste tooneelsluk en het.gezelschap, dat er de beste uitvoering aan verzekerde, zouden alsdan worden bekroond. Den secretaris van het Nederlandsch Tooneelverbond, mr. J. N. van Hall, lacht zulk een plan wel toe. In ’t zelfde nommer geeft de heer Van Hall, met ’t oog op het plan om in Pruisen op 's rijks kosten een tooneelschool in ’t leven te roe pen, in overweging, voor onze tooneelschool, die haar aanwezen aan ’t particulier initiatief dankt, den steun der hooge regeering in te roepen. Het dramatisch kunstonderwijs zegt hij verdient dien steun zeker niet minder dan het onderwijs in de beeldende kunsten. Naar men aan het Vad. uit goede bron me dedeelt, zijn de processtukken in zake H. J. Jut c. s., welke de procureur-generaal ter exa- minatie van den officier van Justitie te Rotter dam had ontvangen, nadat de instructie op een paar punten was aangevuld, aan dien ambtenaar teruggezonden, met verzoek, thans de verwijzing naar hem, procureur-generaal, overeenkomstig art. 120 Wetbcek van Strafvordering, te vorde ren. Behalve de aan het dossier toegevoegde, bijna even uitgebreide instructie tegen De Jong c. s. bevat de inventaris bij de achthonderd pro cesstukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft van Maart of de eerste helft van April worden tegemoet ge zien. Uit Workum wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat, wat men aldaar voor ’t licht hield van een in T ijs vastzitlend schip in de Zuiderzee, geble ken is ’t licht te zijn geweest van de rood in de nevelen ondergaande planeet Venus. Een weinig phantasie van de dijkbewoners te Mak- kum en Workum was er slechts noodig, om ook hoorngetoet te vernemen. Kloeke zeelieden heb ben zich over en door 't ijs gewaagd, maar niets gevonden dan schotsen en ijsklippen. Ten over vloede bracht de post de geruststellende tijding, dat het schip veilig en wel aan de Oranjesluis bij Schellingwoude ligt. Een vierde deel dergenen, die voor zich zelf in ’l geheel geen godsdienst meer behoeven, dur ven dit niet bekennen, omdat zoo zeggen ze anderen die band nog wel noodig hebben en dezen, hun voorbeeld volgende, daardoor bande loos zouden worden. 'Ze achten de godsdienst nog van en vreezen nemen, wanneer hechten. Dit eerste kan waar zijn, maar ’t is een treu rig verschijnsel, dat men zoo’n maatregel (op zich zelf reeds een noodzakelijk kwaad) in leugen moet zoeken. Ik durf betwijfelen of het verkon digen van dwaling waarom en aan wie ook ooit goed kan zijn. Het nut, dat men vooral voor de lagere stan den in den godsdienst meent te zien, steunt voor namelijk daarop, dat men enkele malen, als het volk het geloof in »God”, »de looner van het goed en straffer van het kwaad”, werd ontno men, of aan ’t wankelen gebracht, het tot woe stenijen heeft zien overslaan. Men besloot daar uit, dat de godsdienst het volk tot nu toe in be dwang had gehouden; ’t geen waar kan zijn, maar óók: dat die dus voor ’t volk noodzakelijk was, ’t geen in 't geheel niet waar is. Op dezelfde wijze redeneerende zou men kun nen besluiten, dal voor een eerlijk man een ge vangenis noodig is, want als men er hem een 20tal jaren onschuldig in heeft opgesloten, zal hij bij zijn ontslag er uit, de menschen opruien tot verzet tegen zulk een onrechtvaardige regee ring, óf door de conversatie in ’t tuchthuis zelf een dief zijn geworden. Nu ziet men hoe noed- zakelijk zoo’n gevangenis is ook voor eerlijke lie den, zullende menschen zeggen, hij moet maar spoedig weer opgesloten worden. Neen, zeggen anderen terecht, men ziet hoer nadeelig zoo’n op sluiting is, ze maakt zelfs van eerlijke lieden op roermakers en dieven. Ieder ziet toch in, dat zij, die jaar aan jaar van geslacht tot geslacht de deugd beoefend heb ben Join God”, 't zij uit liefde tot hem, 't zij op hoop van belooning en vrees voor straf, bij het verlies van dien grondslag hunner deugd, ook de deugd zelf moeten verliezen. Gij moet niet stelen, want daardoor bedroeft ge God. En later van d’ andere zij: de god, waarvan tot nu toe gesproken is, bestaat slechts in uw verbeelding; hij heeft niet meer werkelijks dan de duivel, dan heksen en spoken, dan Sint-Ni- klaas, dan de boeh-man. W^lnu, dan bedroeven we hem ook niet, door te stelen, en dusdaar ga je. Neen, zoo er lieden mochten zijn, die uitslui tend door godsdienst op den goeden weg wor den gehouden, en ik geloof hun getal is niet groot; zeer dikwijls wordt aan godsdienst tce- geselueven wat op rekening van ’t zedelijk ge- belangrijkei zou helpen. Zielhier over te hoogen aanslag talrijk. Hoewel aan de meeste kladden is tegemoet gekomen, hebben toch verschil lende aanzienlijke leden der gemeente voor hun lidmaat schap bedankt. Tweb dames hebb’en dit o a. bij deur wuardersexploit gedaan. (Vaderl. 1 Juli 75J Wat dunkt n? Ja, als ’t maar op de beurs aankomt, dan gaan „aanzienlijke leden" en „dames" zelfs vóór in het „handelen naar hun overtuiging," belang als een goede politie-maalregel haar de kracht als zoodanig te ont- ze loonen er zelf niet aan te BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek in aanmerking nemende dat van de vergunning, om op de verjaardagen van Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin zwervers en voet zoekers af te steken, bij vorige gelegenheden, mis bruik is gemaakt dooi’ sommige ingezetenen, die voetzoekers, gevuld met kogeltjes en andere scha delijke bestanddeelen, in den handel brachten of zelf afstaken, en daardoor andere personen aan gevaar en nadeel blootstelden; hebben, met toepassing van art. 117 der Al- gemeene Polilie-Verordening, besloten 1. Vergunning te verleenen, om, op Zaterdag 19 Februari a. s. den verjaardag van Zijne Majesteit den Koning, des avonds na 7 uur, zwer vers en voetzoekers van volstrekt onschadelijken aard af te steken voel moest geplaatst worden voor wie gods dienst werkelijk een politie-maatregel is, dan zal ieder vrijdenker moeten erkennen, dat deze zoo spoedig mogelijk door een op waarheid gegronde moet vervangen worden, ’t Is waar, het is een middel om iemand, die voortdurend gevangen heelt gezeten, onschadelijk te doen blijven, hem opgesloten te houden; maar ieder die erkent, (door ondervinding weet) dal opsluiting niet al tijd noodig is tot onschadelijk zijn, zal men, dat hel het allerlaatste middel is men zijn toevlucht moet nemen. Neemt men dit aan, acht men als grondslagen van moraal den godsdienst te zwak, dan moet men alle pogingen in ’t werk stellen om dien grondslag door een meer stevige te vervangen, en niet zich voordoen alsof men, reeds gebruik makende van de meer hechte, toch nog aan de zwakke de voorkeur gaf, omdat er voorloopig neg een aantal lieden zijn voor wie de zwakke de eenige is. Door de goede uitkomsten, die de onafhanke lijke moraal oplevert, moet de godsdienstige lang zamerhand verdrongen worden. Evenmin als een christen zijn gehechtheid aan ’t christendom be hoeft of mag verbergen, evenmin behoeft en mag, ten minste op den duur de vrijden ker zijn vrije gedachte aan ’t oog van anderen onttrekken. Als ieder toonde wat hij was, zou de schare vrijdenkers reeds zoo talrijk blijken als menige godsdienstige secte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1