FW1 L GEMTE EN HET ARROMtfSSEHEM1 SNEIi. MEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE JWS- ter, te fstra 1876. No. 13. E E N-E N-D ERTIGSTE J 12 FEBRUARI. ZATERDAG ZEDEPREEKEN VAN EEN VRIJDENKER. EN. IV. A 2'/. I/. 7.. 7, 'A ■>7. 78 7 SXOKER (01 im .1 E !.OO. van December 1861 (Staatsblad B1XN EXLA N - Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco f 1.90. Idem van eene hulponderwijzeres aan de School voor K. O. 14. Mededeeling rijn- jr. 5.50 6,554 7.17 7,58 8,43 9.— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 1014 A M. •eb. i 'ries lem. f. d. ma har- pen- acob 1,00, i,50. 15/ )5 ‘6’/, gen srd kende afkeuring, louden gewichten 40 d. ƒ8 f 12 >5 a Idem van S. Brouwer het bouwen van Stuiver. 11. aan de Geeuw, lid der Commissie Een boer, die wel eens wild stroopte, bracht on langs twee hazen naar de markt, die hij in een zak verborgen had. Een slimme logementhou der naderde den boer, en na aan den zak gevoeld te hebben, vroeg hij, op de agenten van politie wij- ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. om grond voor een dubbel huis bij de laatste geene verplichtingen ten aanzien vari de Militie meer te vervullen heeft. Hij die bij de Zeemacht bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschriff heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie woiden toegelaten. Sneek den 12den Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. 1 jr. Jan. leter v. te atha Juij- nke. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gereden te Sneek De man, om zich zelf van vele lastige bezighe den te ontslaan. En ware de vrouw nuttig bezig in den hui- selijken kring waren de bezigheden van dien aard, dat ook een ontwikkelde vrouw ze met ge noegen zou verrichten, ik zou de laatste zijn om haar daaraan te onttrekken. Maar hoeveel, van dat zoogenaamde »werk” zou door iedere vrouw, door iedere naaister of schoonmaakster kunnen verricht worden Dat kost geld O 1 maar ve len doen het niet daarom zelve, het wordt meest gedaan »om wat te doen te hebben”. Ik heb dames hooren verzekeren, bij de invoering van de naaimachines, dat ze, als ze zoo’n ding na men, niet meer weten zouden «waar ze met haar tijd heen moesten!” En degenen, die wél allerlei werktuigelijke handenarbeid zelf verrichten omdat het te duur is het door anderen te laten doen, och, hoeve- len onder haar maken dan van die bezigheden hoofdzaak, in plaats van ze als een, helaas nood zakelijke, bijzaak te beschouwen, en doen nooit iets anders, nemen nooit eens een ernstige be zigheid ter handwaarvoor ze, als ze wilden toch nog zooveel tijd zouden kunnen vinden. Ze hebben er geen pleizier in, ze willen haar tijd niet anders besteden dan met allerlei nietig heden, en ziedaar de reden waarom ook ande ren het niet doen mogen. Wat niet is mag niet worden. Ieder die iets anders doet dan zij, dan haar moeder en grootmoeder, doet verkeerd. De sleur moet gevolgd worden anders Nu ja, men weet hoe de vrouwen het aanleggen om hare jongere zusters voor het afwijken van die sleur te straffen. Ze maken, dat ieder den kend man het meisje, dat niet meer doet dan wat in iederen jongen natuurlijk wordt gevonden, dat werkt, met diepe bewondering moet vereeren, minder nog omdat ze zoo goed inziet wat haar waarlijk gelukkig kan maken, dan wel om den moed, die er vereischt wordt om aan dit inzicht gevolg te geven. Maar de vrouw moet opgeleid worden voor haar moederlijke plichten Wel zeker 1 maar denkt ge,dit te doen door haar na haar schooltijd niets te laten doen dan kleêrenmaken op allerlei wijs en met allerlei va riaties, schoenmaken, van kopjes omwasschen af tot zdverpoetsen toe, spijzen en dranken gereed maken op de meest verschillende manieren, en dergelijke zaken O ze kunnen nuttig zijn, al die dingen, voor de aanstaande moeder, maar zou er niet heel wat meer en vooral heel wat anders kunnen en moeten, geleerd worden Vindt ge T zoo geheel onnoodig of zoo geheel onmogelijk voor een moeder te begrijpen wat haar man be grijpt, belang te stellen in ’t geen haar man be langstelling inboezemt Is het zooveel beter voor een moeder., dat ze al de kleertjes haren kinderen zelf kan diaken (en hoe weinigen kun nen dat nog dah dat ze hun geest kan vor men, hun een opvoeding geven, hun onderwijs volgen Gelet op zijner Majesteils besluit van den 17n -• 11 1 no. 127). Noodigen de ingezetenen, die verlangen als vrij willigers bij de Militie op te treden uit om zich daartoe aan te melden ter Secretarie der gemeen te, telken voormiddag van 9 tot 12 uren. De voordeelen, die in deze Gemeente aan het voor haar als vrijwilliger optreden verbonden worden, zijn bepaald op eene premie van honderd gulden, in eens te voldoen na de finale goedkeu ring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, min stens 1,56 meter lang, op den 1 sten Januari van het jaar de? optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en hel 35sle jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mi litie, zoover die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelalen voor de Ge- n.eenta üj welke hij ingeschreven is tenzij hij 14. Mededeeling en voorstel van Burg, en Weth. tot het aanwenden (zoo noodig) van po gingen tot behoud der Rechtbank te Sneek. Te Amsterdam zijn, alleen voor geneeskundigen, dezer dagen te zien geweest twee meisjes van 5'Z en 2/i jaren, waarvan het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich een begrip van den omvang van het oudste meisje te kunnen vormen, dient men te welen, dat de afstand van het eene einde van het schou derblad tot het andere één meter is en de om vang aan haar lichaam 1.60 m. bedragen. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kan niet staan, en is in het minst niet verbaasd, ze zit de bezoekers aan te kijken, terwijl het jongste, op het eerste gezicht niet onbevallig gaarne met haar moeder spreekt. Het in de plaats treden van «sleur” voor over- tuiging, vertoont zich ook sterk onder de tegen- standers van emancipatie. -,Ik bedoel niet zoozeer de tegenstanders die zich in 't openbaar laten hooren in dagbladen en -.tijdschriften als wel dat groote aantal, dat niet de emancipatie in ’t algemeen bestrijdt, maar zich hardnekkig tegen ieder bijzonder geval verzet. Talrijk is de schare, die ieder meisje, dal het durft wagen pogingen te doen tot een zelfstan dig leven te geraken, een onafhankelijke positie te verkrijgen, bespot en verguist. Zoowel man- nen als vrouwen, maar de laatslen vooral han- door hun ongerijmde maar ter nederdruk- aan de voe ten der enkele meisjes die voorwaarts willen. Daar haar opvoeding gewoonlijk reeds weinig ge schikt is voor grondslag tot een zelfstandig leven, hebben de vrouwen alleen hierdoor reeds met veel moeielijkheden te kampen, wanneer zij zulk een leven wenschen. Maar hoe moeielijk wordt het voor een meisje, wanneer hare familie, iede re kennis en vriendin, hare geheele omgeving, zich tegen haar edel pogen verzetomdat- ja waarom? Waarop steunt die overtuiging, dat een meis je niet onafhankelijk mag worden, dat die bij haar familie moet blijven om onderhouden te worden of op zijn hoogst een zeer onderge schikte betrekking mag bekleeden, waarvoor een man zich zou schamen, tenzij een der heeren van •de schepping zich verwaardigt haar te trouwen Waarom moet een jongen van jongs of aan lee ren, leeren om iets te worden, maar mag een meisje slechts weinig leeren om later in vele ge vallen niets te zijn Waarom bewondert men den man die steeds ■werkt in eemg vak van wetenschap of kunst, en eischt men van een vrouw, dat naaien, breien borduren enz. haar eenige bezigheid zij Waar om bespot men haar en erger! wanneer ze iels beters doet Ja waarom? Waarop steunt die overtuiging? Ik weet het waarlijk niet. Ik twijfel er aan of het een overtuiging is. ’t Zal wel weer die ver vloekte sleur zijn, die bij niet denkende lui voor overtuiging in de plaats treedt, waarnaar gehan deld wordt. Want te zeggen dat ’t een vrouw niet past zich in een ruimeren kring te bewegen; dat zij bestemd is voor ’t huiselijke leven dat de vrouw wanneer ze moeder is, zich met niets anders dan haar kinderen moet bezig hou den en vóór dien tijd tot haar gewichtige taak moet worden voorbereid; dat er nu reeds te veel arbeidskrachten zijn in verhouding tot de vraag, en dat dit nog erger zou worden wanneer ook de vrouw als konkurrent optrad kan men toch niet noemen z’n overluigmg verdedi gen. De vrouw bestemd voor ’t huiselijk leven Wie heeft haar daartoe bestemd en waarom? WETHOUDERS van VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 12 Februari 1876. ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeeling van goedgekeurde raadsbeslui ten. ingekomen stukken, enz. 3. Ontwerp van een gewijzigd reglement op het meten en wegen van granen. 4. Ontwerp-besluit tot eene gewijzigde heffing van schoolgeld voor hel vak-onderwijs aan de Hoogere Burgerschool. 5. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende de goedkeuring van en eene opmerking over hel herziene reglement voor de zelfde School. 6. Idem van den hoofdonderwijzer der Tus- schenschool, aangaande het personeel zijner school na de aanstaande opheffing der hnlpschool. 7. Voorstel van Burg, en Weth. tot onder- handsche verhuring van een lokaal op de Waag voor wachtkamer der ambtenaren bij ’s Rijks di recte belastingen. 8. Idem van den Gemeente-ontvanger, om J. Horringa in rechten te noodzaken tot betaling van huur voor land. 9. Adres van Y. en H. Rienstra, om een plek je grond voor het bouwen eener paardenslagerij bij de Aschbelt. 10. I BURGEMEESTER en Sneek in aanmerking nemende dat van de vergunning, om op de verjaardagen van Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin zwervers en voet zoekers af te steken, bij vorige gelegenheden mis bruik is gemaakt door sommige ingezetenen, die voetzoekers, gevuld met kogeltjes en andere scha delijke bestanddeelen, in den handel brachten of zelf afstaken, en daardoor andere personen aan gevaar en nadeel blootstelden; hebben, met toepassing van art. 117 der Al- gerneene Politie-Verordening, besloten 1. Vergunning te verleenen, om, op Zaterdag 19 Februari a s. den verjaardag van Zijne Majesteit den Koning, des avonds na 7 uur, zwer vers en voetzoekers van volstrekt onschadelijken aard af te steken 2. den heer Commissaris en de Agenten van Politie te machtigen om; zoodra zij vermoeden dat van schadelijke zwervers en voetzoekers ge bruik wordt gemaakt, de vergunning te ontne men aan de personen, op wie dat vermoeden be trekking heett 3. aan 'de ingezetenen te kennen te geven dat het gebruik van vuurwapenen en van alles, wat niet onder de onschadelijke zwervers en voet--, zoekers kan worden begrepen, blijft verboden en behoort te worden vervolgd en gestraft. Sneek 5'Februart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. B. De Secretaris 11 FENNEMA. Idem van de wed. Y. de Jager om een plekje grond achter haar huis 12. Benoeming van een 1 van toezicht op het M. O. 13. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1