IIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BEAD VOOR l)E fflEEWE EA HET ARRONDISSEMENT SNEER. A I i II I fa. I 1876. No. 14. E E N-E N-D E R TIG ST E J 10 FEBRUARI. WOENSDAG a a, ZEDEPREEKEN VAN EEN VRIJDENKER. N. 4 w II Slagerij. r liWWimiiiiiBiliniHiiWBiiiwiiil V. th je S bat het vervoer op de straat- en kunstwegen in kelijk is wapenen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementspiijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. jk t- n K )r z. )0 die jongens nog wat moei- een bestaan te verschaffen Waarom zoo’n groot kapitaal van vrouwen kracht doelloos te laten wegkwijnen Mr. B. D. H. Tellegen in zijn flink ge schreven brochure tDe toekomst der vrouw.” (Gron. Wolters 1870.) Z.s worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, min stens 1,56 meter lang op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingelreden zijn en hel 35sle jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Mi litie, zoover die té vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente in welke hij ingeschreven is tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie rneer te vervullen heeft. Hij die bij de Zeemacht bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heelt gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschriff heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bjj de Militie worden toegelaten. Sneek den 12den Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. ’t Is waar, somtijds wordt het meisje gouver nante of secondante, maar, mijn hemelbehalve dat aanleg en bekwaamheden niet altijd die rich ting nemen, voor die betrekkingen zijn er reeds meer dan genoeg. Dan kan zij nog juffr. van gezelschap, juffr. in de huishouding, kinderjuffr., winkeljuffr. of een andere juffr. worden, of, als ze nog een graadje willen dalen, modiste, naaister of iets van dien aard, maar behalve dat ook hierin de markt oven» voerd is,is dit een betrekking eenigszins in over eenstemming met die harer broers, die, al zijn ze ook geheel onbemiddelddoor eigen kracht tot de hoogste betrekkingen kunnen opklimmen'’ En voor ’t huwelijk zou zij, door zich te be kwamen voor een vak, niet ongeschikt worden. Van hare bijzondere bekwaamheden in ’t een of ander beroep zal zij, gehuwd en moeder zijnde, meest al niet veel kunnen profiteeren zij late die rusten, maar haar algemeene kennis kal haar zeer te stade komen. En dit is vooral van belang zij zal een beter huwelijk doen. Het huwelijk is voor haar geen levensvraagstuk; zij behoeft niet te huwen om «geborgen” te zijn, maar kan het doen uit liefde. Zij kan vrij en frank rondzien en slechts dien tot man nernen, dien zij in alle op zichten daar goed voor rekent. Vindt ze zoo ie mand niet, welnu: ze blijft ongehuwd en heeft desniettemin een nuttige werkkring. De vreemdsoortigste redenen worden opgege ven, wanneer men de ouders vraagt waarom ze hun dochters niet, even als hun zoons, leeren zich een bestaan te verschaffen. Een van de walglijkste is zeker wel: dat het niet deftig is. »’t Lijkt in de oogen van anderen alsof we ons dochters niet kunnen onderhouden1, en zóó slim is het nu nog niet.” Daarom wor den de onbemiddelde ongehuwden door de fami lie onderhouden, van hun jeugd af tot hun ou derdom toe, en dat terwijl in haar de kiem lag om iels goeds te worden. Die kiem wordt ver stikt door sleur en vooroordeel. O, gij enkele vrouwen, die kracht en moed ge had hebt u tot iets degelijks te maken, wat Zhll ge U gelukkig gevoelen bij vergelijking met uwe arme zusteren. Konden zij één oogenblik uw gemoedstoestand doorleven, ze zouden be keerd zijn en met kracht er naar streven ook dat geluk te verkrijgen. Maar nu Zij kennen uw geluk niet, ze We ten niet wat haar ontbreekt, en zelfs de enkelen, die in den bloei van haar leven verkwijnen en ten grave dalen, omdat ze iets Wilden maar niets konden', die een aandachtig opmerker zoo duide lijk leeren, dat een doel voor het leven noodza- en dat men ieder met krachten moet om dal doel te bereiken, die offers zijn te vergeefs gebracht want de anderen leeren er niet uit, dat men dan voor'.aan de meisjes moet in staat stellen iels te kunnen, neen ze trekken daaruit het tegenovergestelde besluit, en ’t is hun een prikkel om voortaan de meisjes ook het willen te beletten. Zoo lang ze willen en niets kunnen zullen de meisjes ongelukkig zijn. Welnu, we zullen haar de wil ontnemen, zeg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), ter alge meene kennis, dat zij aan Antoon de Jong en zijne rechtver krijgenden vergunning hebben verleend om het beroep van slager uil te oefenen in hel huis aan den Oosterdijk, kadaster Sectie B. no. 430. Sneek, 12 Februari 1876. J. van DRIESSEN, L. Burgem. De Secretaris, H. FENNEMA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op zijner Majesteils besluit van den 17n December 1861 (Staatsblad no. 127). Noodigen de ingezetenen, die verlangen als vrij willigers bij de Militie op te treden uit om zich daartoe aan te melden ter Secretarie der gemeen te telken voormiddag van 9 tot 12 uren. ^De voordeelen, die in deze Gemeente aan het voor haar als vrijwilliger optreden verbonden worden, zijn bepaald op eene premie van honderd gulden, in eens te voldoen na de finale goedkeu ring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen Het Gemeentebestuur van Sneek Gevojg gevpnde aan de uilnoodiging gedaan bij besluit van de Gedeputeerde Stalen van Fries land, did. 3. Februari 1876 (Prov. blad no. 17) Brengt Ier-kennis van de ingezetenen dat, ter provinciale griffie te Leeuwarden,.voor den pr.js van 5 Cent, afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld van Prov.-blad no. 18, inhoudende een door Z M. den Kaning goedgekeurd besluit der Staten van Friesland waarbij de Verveeningen uit gronden langs de Lindetusschen de Linde- sluis en de Conlermanssïuis, worden onderworpen aan de bepalingen van het reglement op de lage Verveeningen in Friesland. Sneek, 14 Februari 1876. J. van DRIESSEN L Burgem. H. FENNEMA, Secretaris. Het Gemeentebestuur van Sneek, voldoende aan de uitnoodiging van de Gedeputeerde Staten an Friesland, gedaan bij hun besluit van 10 Fe- ruari 1876 (Prov. blad no. 23), maakt bekend: gen de meesten, en voor een groot deel is ’t hun gelukt. Neen neen laten we haar de kunde geven, zeggen wij en alle waarachtige voorstanders der emancipatie, dan zal zij gelukkig worden. Gij wilt haar leven yoor stormen behoeden door haar bijna niet te doen leven wij willen haar wapenen met kracht, om de stormen te kunnen weerstaan. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ‘/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. En nu de tekst van deze, en misschien nog van volgende preeken, of preekjes. Er is ver schil genoeg tusschen dezen, en die van de do- minee’s en pastoors om de tekst achteraan, in plaats van voorop te mogen zetten. ’k Hoop dat ik den tekstgever begrepen heb hem, die zoo gaarne de jongeren wat meer pree ken had zien leveren in de woorden, die hij Mevr. Holsma tegen Woutertje in den mond legt (Bnd. V, ld. 697, blz. 263) IEDER MOET HANDELEN NAAR Z’N OVERTUIGING. Ik geloof dat de tegenwoordige opvoeding van bet meisje allerminst in 't belang der moeder is, die ze later zal worden. Maar al was zij dat hoe dan met dat steeds aangroeiende aantal dat nooit moeder wordt, dat niet huwt zelfs - «Van haar, die den huwbaren leeftijd bereiken, hvordl '/s of '/0 niemands huisvrouw; en de ove rigen, zij die, om de taal van onze mannen te zpreken, wel hare bestemming bereiken, komen zij spoedig in dat beloofde land Van haar trouwt er iets minder dan 40 ten honderd vroeg tijdig, zooals het behoort, vóór 25 jaar. Maar 85 percent eerst tusschen 25 en 30 jaren en dus ^neer dan */4 na 30 jarigen leeftijd, terwijl een niet gering aantal daarvan nog tot na 40 jaar tnoet wachten.” I Denkt ge, dat uw zoogenaamde «opleiding tot het huwelijk” zóó noodzakelijk is en zóó veel tijd hordert, dat de vrouw in plaats daarvan of daar enboven niet tevens voor een werkkring kan ge schikt gemaakt worden Mogen de niet-huwen- den opgeofferd worden aan de anderen Ik beklaag geen klasse van personen meer dan die meisjes uil den flinken burgerstand, wier ou ders niet meer bezitten dan ’t geen ze door hun ;aak of hun betrekking verdienen. De jongens uit dien stand zijn er beter aan toe dan die uit éenige andere. Ze worden, in tegenstelling van de zonen der rijken, krachtig aangespoord om hun best te doen, en ze zien ook spoedig in, dat dit noodig is, want ze weten, dat, wat ze in de we reld willen worden, ze zich zelf moeten maken, en hebben door het flinke onderricht, dal de ou ders voor hen toegankelijk kunnen maken, ruim schoots gelegenheid daartoe. Maar hunne zusters? Ze verlaten de school, die zij met een heel ander doel bezochten dan de jongens zij be- ihoefden met de daar verkregen kennis later niet te woekeren en komen in de' htiishoudiitg.- Daar leeren ze de huishoudelijke zaken, die ze meestal in vrij korten tijd kennen,, en lijden ver der een doelloos leven. Ze moeten maar eens wachten of er misschien een man komt die haar onderhoud wil overnemen-en anders Ochzoo lang haar ouders leven heeft ze ’t goed zegt men en later zullen de broêrs wel voor haar willen zorgen. Welzeker, dus waarschijnlijk zal ze nooit be hoeven te bedelen; hoe gelukkig, niet waar Maar waarom mag zij, in plaats van een last post te zijn, in plaats van verzorgd te moeten worden, niet als haar broeder zich een plaats in de maatschappij veroveren, voor zich zelf zorgen, zoodat zij op een zekeren leeftijd, evenmin als dezen, andere hulp noodig heeft Maar 't derde bezwaar, dat blijft toch bestaan Als ook de vrouwen geneesheer, apotheker, ad vocaat, ambtenaar op de bureau’s, telegrafist, post beambte, ingenieur, fabriekant, koopman en meer kunnen worden, waar moeten we dan met onze jongens heen, voor wie ’t nu al zoo moeilijk is een plaatsje te vinden Welnu, het zal voor lijker worden zich ze zullen nog meer moeten weten, nog meer hun best moeten doen om bruikbaar te zijn bij die vermeerderde konkurrentie. Maar is dat een re den om haar, die ’t ongeluk hebben tot een an der geslacht te behooren, zonder andere oorzaak, van de mededinging af te sluiten Neen, laat de mededinging vrij zijn. Zijn er meer krachten dan gebruikt kunnen worden, men neme de besten, *t zij ze aan een man of eeno vrouw behooren. De onbekwame mannen moe ten dan wijken voor bekwame vrouwen. Ze heb ben het recht, als ze meer geschikt zijn, de man nen te verdringen laten ze het doen. Laat haar deelen in den strijd om ’t beslaan; die zal daar door heviger worden, welnu hetzij zoo; hel is beter al de strijdvaardigen in het perk te laten treden, dan eenigen zonder reden te weeren en haar zoo, door beneming van de kans op over winning, al de nadeelen van een nederlaag te doen ondervinden. SMIklii C01RAVL jf 4 1 S JW :cL cz ft o I», M. I. ir. z. e- jn i i 5.50 .550 F.17 r,58 3,48 door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 0 14 is Éi I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1