1 NIEWS- BN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I No. 15. 1876. ZATERDAGS 19 FEBRUARI. 1 k k olksdwalingen. 1 5 'X I. ra i vrijdags I Mr. W. F. SCHOOK. 9 l I r i Voor vlijt en gedrag 1. goed 2. middelmatig 3. geringberispelijk. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. •r die betrekking verbonden, ge ar 16 ar 4 >1 ar or or 14 O >b 7 8 Hoe grooter de onkunde is, des te meer volks- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende worden franco ingewacht. L - AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneelc doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 15 Januari 1876, is herzien en vastgesleld het volgende: HUISHOUDELIJK REGLEMENT voor de HOOGERE BURGERSCHOOL te SNEEK. A. Van de leerlingen Art. 1. De tijd, voor de gewone lessen be stemd is alle werkdagen van 812 en des maandagsdinsdagsdonderdags en vrijdags van 24 uur. Art. 2. De deuren van het schoolgebouw wor den vijf minuten, doch in de maanden Decem ber, Januari en Februari, tien minuten na den bepaalden schooltijd gesloten. Art. 3. Bij het binnenkomen in het school gebouw, begeven zich de leerlingen onmiddellijk naar de lokalen waar zij onderwijs zullen ont vangen. Art. 4. dwalingen er zijn. Het een gaat onafscheidelijk i gepaard met het ander beiden volgen uit elkan- der en behooren bij elkaar als pot en deksel. Door de toeneming van beschaving zijn vele volksdwalingen verdwenen en vergeten. Weinigen weten zelfs meer, wat de Waarzeg gende staf is, die vooral in de 17e eeuw verba zenden opgang maakte. durende den tijd der waarneming, elk in ver houding van het getal der door hem vervulde les-uren. Art. 15. De leeraars zijn gehouden, des voor- en namiddags vóór den aanvang der lessen in hunne klassen tegenwoordig te zijn, en deze bij het eindigen niet eerder te verlaten dan nadat zij of door een ander leeraar vervangen of alle leerlingen vertrokken zijn, tenzij soms leeraren elkander moeten afwisselen. Art. 16. Dij den aan vang van het schooljaar, ontvangt elk leeraar van den Directeur eene lijst van de leerlingen die tot zijne lessen zijn toege- lalen. Art. 17. Maandelijks doet elk leeraar aan den Directeur eene schriftelijke opgave toekomen van de leerlingen die opgehouden hebben zijne les sen. bij te wonen. Art. 18. Ieder leeraar zal in een register aan-' teekening hóuden van de vorderingen, de vlijt en het gedrag zijner leerlingen. Deze aanteekeningen op eene eenvormige wij ze voor alle klassen naar een gegeven model in gericht, zullen elke maand aan den Directeur worden medegedeeld. Deze aanteekeningen geschieden in cijfers, waar aan deze beteekenis verbonden is: Voor de vorderingen 1. zeer goed 2. goed 3. middelmatig 4. niet voldoende 5. gering Art. 19. De zorg voor de verzamelingen, hulp middelen en werkplaatsen, welke bij sommige vakken van onderwijs dienen, is opgedragen aan de leeraren met dat onderwijs belast. Ingeval dezelfde hulpmiddelen door meer dan een leeraar bij het onderwijs gebruikt worden, beslist de Directeur, wien de zorg daarvoor zal zijn opgedragen. C. Van den Directeur. Art. 20. De Directeur houdt een register der leerlingen, waarin onder meer aanteekening wordt gehouden van den tijd, dien zij aan de school onderwijs genoten hebben, en, zoo mogolijk, van de betrekking waarin zij na het verlaten van de school werkzaam zijn geweest. Art. 21. Niemand wordt tot de lessen toege laten, dan na door den Directeur te zijn inge schreven. 'De inschrijving geschiedt kosteloos, en wordt bij den aanvang van ieder schooljaar herhaald Bij de inschrijving, ontvangt ieder een exem plaar van het gedrukte 'programma der lessen. Ieder ingeschrevene geeft aan den Directeur op, of hij het geheele onderwijs, dan slechts en kele lessen wenscht te volgen. Art. 22. De Directeur zendt ieder kwartaal aan het gemeente-bestuur een extract uit dat re gister, voor zooverre ncodig tot het invorderen der schoolgelden, met vermelding van het bedrag door ieder verschuldigd. Art. 23. De Directeur kan aan leeraren drie dagen verlof geven; een langer verlof, doch ui terlijk voor een maand, verleent de commissie van toezicht, na den Directeur te hebben gehoord. Voor langer dan een maand, kan het verlof slechts worden toegestaan door den Raad, die het advies der commissie zal inwinnen. Art. 24. De Directeur heeft het algemeen toe zicht op de gebouwen schoolmeubelenverza melingen werkplaatsen en andere hulpmiddelen van het onderwijs Voor aankoopen en bestellingen die de som van vijf gulden te boven gaan, wordt machtiging van Burgemeester en Wethouders vereischt. Art. 25. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis van den Directeur, wordt zijne be zeer zeker met behulp van de pijnbank. De twee andere moordenaars heeft Aimar niet kunnen vinden de staf wees aan, dat ze Frank rijk hadden verlaten. De gevondene werd levend geradbraakt. Deze volksdwaling bestond zelfs bij hoogge plaatste rechters, doch men bedenke, dat het ge schiedde in de 17e eeuw en dus niets beteekent bij het opsporen van de moordenaars van me vrouw van der Kauwen door klopgeesterij. De prins van Gondé was minder geloovig en wilde zelf onderzoeken. Aimar moest komen. Men bracht hem in een verguld vertrek, waar uit men te voren iets had weggenomen. De staf scheen onthutst door zooveel pracht. Aimar ver klaarde dan ook, dat hij schuchter en verlegen was. De prins liet 5 gaten in den tuin graven waarin goud, zilver, koper, edelgesteenten enz. geborgen waren. De staf deed hier allerlei ver keerde dingen en was geheel in de war. Nu begonnen zelfs de rechters te twijfelen of die geradbraakte bultenaar wel aan den moord schuldig was. Aan Gondé waren 2 kleine zilveren kandelaars ontstolen. Aimar’s staf wees een voornaam goud smid als den dief aan die er hoogst verontwaar digd over was. Den volgenden morgen werden den prins 36 livres gezonden; de kandelaars had den er 84 gekost. Het bleek spoedig, dat Aimar de zender van het geld was, ten einde zijne voor gewende kunst vertrouwen bij te zetten. Aan denzelfden prins waren oesters ontstolen; Aimar’s staf wees als den dief een jongeling aan, die lang na den diefstal pas ter plaatse was ge komen. Een van Condê’s hovelingen veinsde, dat hem geld ontstoleff was uit zeker vertrek, waarin hij zelf een raam had stuk geslagen. Onmiddellijk zeide de staf, dat de dief door dat venster verdwenen was. Aimar zou nu ongetwijfeld den dief ontdekt hebben, zoo men hem nu niet gezegd haddat hij van ’t begin af aan was beetgenomen. Bij een ander waren inderdaad 800 livres ge stolen; Aimar, daarheeh gebracht en vreezende voor eene nieuwe beetnemerij, liet zijn staf on bewegelijk. Het bleek vervolgens, dat Aimar in zijne pro vincie een groot aantal helpers had, die hem naar Parijs niet hadden kunnen volgen zoodat hij met zijn staf niets aan het licht kon brengen. Aimar’s roem was uit, doch, erg genoeg, hij werd voor zijne bedriegerijen evenmin gestraft als voor den moord aan den bultenaar; aan wel ke de rechters eigenlijk de meeste schuld had den. Is een leerling wegens ziekte verhin derd een of meer lessen bij te wonen zoo ge ven ouders of voogden daarvan zoo spoedig mo- gelijk kennis aan den Directeur. Art. 5. Verlangt een leerling om andere re denen gedurende een of meer uren afwezig te zijn dan wordt de vergunning daartoe bij den Directeur aangevraagd door de ouders of de voogden. Art. 6. Indien een leerling om eenige ande re redenen een of meer lessen niet bijwoont zal deze afwezigheid alleen als wettig worden Zij wees bronnen aan, metalen, schattenver borgen dingen, dieven, moordenaars, ja wat al niet, dat men niet wist en toch weten wilde. De geschiedenis verhaalt er dit van te Lyon was een wijnkooper met zijne vrouw door die ven vermoord geworden. Van de moordenaars was geen spoor te be kennen. In Dauphiné woonde Jacques Aimar een landbouwer, die in 't bezit was van een waar zeggenden staf, en dien ging men raadplegen van wege de justitie. Met zijn staf gewapend begaf hij zich naar den kelder, waar de moord gepleegd was. Eensklaps wees de staf naar een zekere plek op den grond daar waren de lijken werkelijk gevonden. Den volgenden dag ging hij naar buiten en trad een tuinmanswoning binnen in welke 3 flesschen op een tafel stonden, naar eene' van welke de staf wees. Hieruit maakte Aimar op, dat de moordenaars daaruit gedronken en dus bij den tuinman hadden uitgerust. Twee kinders, een van 9 en een van lOjaren, verklaarden dat er inderdaad 3 mannen met lee- lijke gezichten geweest waren* en de bedoelde flesch hadden geleegd. Door ’l zelfde middel ontdekte Aimar voetstap- 1 van pen der drie moordenaars, welke in het zand den oever van de Rhóne waren ingedrukt. De boer meende dat ze de rivier waren over- i gestoken. Hij nam dus eene schuil en daar de ze onder eene brugboog doorging, welke schip pers nooit voeren maakte hij er uit op, dat de moordenaars zelf gestuurd hadden. Aimar liet niets ondoorzocht. Hij ontdekte door middel van zijn staf, de plaatsen waar de moorde naars vertoefd, de bedden cp welke zij geslapen, zelfs de glazen waaruit zij gedronken hadden. In een kamp bij Sablon gekomen, begon de staf heftig te wijzen en te draaien, alsof hij dol ware geworden. Hij besloot er uit, dat de moor denaars daar waren. Hij keerde naar Lyon terug, om verslag te doen. Weder in hel kamp gekomen, waren de moor denaars vertrokken, doch dat maakte Aimar niet verlegen noch beschaamde de voortreffelijkheid van den staf. Te Beaucaire gekomen leidde de staf hem naar de gevangenis. De cipier liet hem de ge vangenen zien, van welke de staf er een aanwee.s als den schuldige. Het was een kleine bulte naar, die wel alles ontkende, doch later alles be kende, wat de staf van Aimar had aangewezen, beschouwd, wanneer de Directeur, op schriftelij ke aanvrage der ouders of voogden, daartoe ver gunning heeft gegeven. Art 7. De leeraar, die een leerling op zijne les mist, zonder dat hij van diens afwezigheid door den Diricteur was onderricht geeft dade lijk na den schoollijd schriftelijk kennis van dit verzuim aan den Directepr. Art. 8. Als een leerling buiten voorkennis van den Directeur een of meer lessen verzuimt wordt daarvan aan ouders of voogden kennis gegeven. Art. 9. Alle schade, door een leerling aan het schoolgebouw of eenig tol de school behoo- rend voorwerp toegebracbt, wordt op zijne kos- ten onmiddellijk hersteld. Art. 10. Het is den leerling verboden in het schoolgebouw te rooken. Art. 11. Wanneer een leerling zich aan ver storing dei orde schuldig maakt, kan de leeraar hem voor dat uur uit de les verwijderen. Hij geeft daarvan zoo spoedig mogelijk kennis aan den Directeur. Bij herhaalde wanordelijkheid kan aan een’leer- ling door den Directeur tijdelijk, doch voor niet langer dan acht dagen, het bijwonen van de les sen ontzegd- worden. Ilij geeft hiervan ten spoe digste kennis aan ouders of voogden. Blijft desniettemin een leerling zich aan her haald wanordelijk gedrag schuldig maken, dan vraagt de Directeur aan de Commissie van toe zicht machtiging om hem het verder bijwonen des lessen te ontzeggen. B. Van de Leeraren. Art. 12. De leeraar, die door ziekte of om andere redenen verhinderd wordt zijne lessen Ie geven, is gehouden dit tijdig aan den Directeur te belichten. Zijne werkzaamheden worden door den Directeur zoo veel mogelijk gelijkelijk ver deeld over de andere leeraren. Art. 13. Indien de Directeur het noodig oor deelt, dat in eenig vak tijdelijk een grooter getal les-uren behoort te worden gegeven dan bij het programma is bepaald, kan aan den betrokken leeraar de verplichting daartoe door de Commis sie van toezicht worden opgelegd. Art. 14. Bij vacature, worden de opengeval len les-uren vervuld door de overige leeraren, volgens een daartoe door den Directeur te ma ken regeling. Zij genieten daarvoor gezamenlijk het bedrag der jaarwedde aan die betrekking verbonden, ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1876 | | pagina 1